Jump to content

Oruc Nefsin Terbiyesi içindir

Recommended Posts

• İleti 66
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mayonez ben şuan kahvaltı yapıyorum.Sucuk yumurta ezine peyniri meyve suyu falan.Olum şimdi bunlar bırakılıp aç kalınırmı yahu bırak allasen :D

Afiyet olsun diyelim....

Bizde takribi 7 saat sonra...

Yemeğimizi yeriz... :D :D

Ha bu arada...

Kahvaltıyı bayaağı erken yapıyorsun... :D :D

tarihinde kumarbaz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Mayonez ben şuan kahvaltı yapıyorum.Sucuk yumurta ezine peyniri meyve suyu falan.Olum şimdi bunlar bırakılıp aç kalınırmı yahu bırak allasen :D

Çok ayıp pearlyGates :)

Hem dikkat et bu sıcaklarda kolestrolün tavan yapmasın sonra..Allah'ın sopası yok :)

İnançlıyım ama oruc tutamıyorum.İnanan arkadaşlara hayırlı bir ramazan dileyeyim.

Yanlız TV ekranları ramazan ayında iyice dünyevileşiyor.Sabah bir Tv kanalında oruc baba türbesine gidipte adeta tapınan insanları izledim.

sapla saman karışmış iyice..

Sitelerde Paylaş

Çok ayıp pearlyGates :)

Hem dikkat et bu sıcaklarda kolestrolün tavan yapmasın sonra..Allah'ın sopası yok :)

İnançlıyım ama oruc tutamıyorum.İnanan arkadaşlara hayırlı bir ramazan dileyeyim.

Yanlız TV ekranları ramazan ayında iyice dünyevileşiyor.Sabah bir Tv kanalında oruc baba türbesine gidipte adeta tapınan insanları izledim.

sapla saman karışmış iyice..

Onların çoğu hurafedir....

Belli yaşı geçmiş...

Evde kalmış....

Kadınlar rağbet ederler bu tip yerlere....

Ben Eyüp'te İmam Hatip'te okurkende...

O çevrede çok türbe, yatır vardı....

Kadınlar sabahın köründe oraya damlarlardı....

Türbeye çabut bağlarlardı....

Bizim bir tane hocamız vardı....

Yaşıyorsa kulaklarını çınlatalım...

Kuran-ı Kerim dersine geliyordu....

Adamın en çok üzerinde durduğu konu bu şirk konusuydu....

Varsa yoksa, şirki işlerdi....

Hep bunları eleştirirdi.....

Eyüp'teki türbelere....

Diyanet İşleri Başkanlığının yazı asmasına rağemen...

Bu tip çaputları...

Sirke ekmek yemeleri...

Daha birçok batıl inanç....

Mevcuttur...

sn bunu dedin de....

ordan aklıma geldi....

Eski hocamızın kulaklarını çınlatmış olduk... :D :D :D

Sitelerde Paylaş

Onların çoğu hurafedir....

Belli yaşı geçmiş...

Evde kalmış....

Kadınlar rağbet ederler bu tip yerlere....

Ben Eyüp'te İmam Hatip'te okurkende...

O çevrede çok türbe, yatır vardı....

Kadınlar sabahın köründe oraya damlarlardı....

Türbeye çabut bağlarlardı....

Bizim bir tane hocamız vardı....

Yaşıyorsa kulaklarını çınlatalım...

Kuran-ı Kerim dersine geliyordu....

Adamın en çok üzerinde durduğu konu bu şirk konusuydu....

Varsa yoksa, şirki işlerdi....

Hep bunları eleştirirdi.....

Eyüp'teki türbelere....

Diyanet İşleri Başkanlığının yazı asmasına rağemen...

Bu tip çaputları...

Sirke ekmek yemeleri...

Daha birçok batıl inanç....

Mevcuttur...

sn bunu dedin de....

ordan aklıma geldi....

Eski hocamızın kulaklarını çınlatmış olduk... :D :D :D

Ben de biliyorum türbelere adaklar adamanın,ağaçlara çaputlar bağlamanın hurafe olduğunu.

Ama insanların umut ve beklentilerini bu tarz rituellerle renklendirmesine de karşı değilim.

Fakat medyanın hiçbir seçimi raslantısal değildir.Fonda uhrevi bir müzik eşliğinde Kuran'dan bazı ayetlerin okunduğu, ağzı oruçlu olarak türbelere koşan bu insanları en çok izlenen tv kanallarında seyrediyor olmamız bence çok korkutucu..

Sebepleri ise bu başlıkta tartışılamayacak kadar derin.

tarihinde zensen tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Türbe ziyaretlerinde sirke içme ,ağaçlara çaput bağlama temelsiz boş inançlar oluyorda,

Tanrının aracı bir varlık ile seçtiği bir insana mesaj gönderdiğine inanmak dolu ve gerçek bir inanç mı sayılıyor.?

el cevap tate:

Oruc,diğer semavi dinlerde de uygulanan bir rituel olmasının yanında islam inancında da mutlak yapılması gereken ibadetlerden biridir.

Yani oruc tutan insan zaten Allah'ın varlığını ve birliğini kabul etmiş oluyor.

Türbe ziyaretleri ise dolaylı olarak şirke yönelime sebebiyet verdiği için doğrudan günah addediliyor.

Oruclu olarak oruc baba türbesine gidip adaklar adamak falan islami bir uygulama değil kesinlikle..anladın mı?

sen konuyu tanrının varlığına birliğine,vahiy olgusuna falan getirmişsin..iyi de konu bu değil.

Sitelerde Paylaş

el cevap tate:

Oruc,diğer semavi dinlerde de uygulanan bir rituel olmasının yanında islam inancında da mutlak yapılması gereken ibadetlerden biridir.

Yani oruc tutan insan zaten Allah'ın varlığını ve birliğini kabul etmiş oluyor.

Türbe ziyaretleri ise dolaylı olarak şirke yönelime sebebiyet verdiği için doğrudan günah addediliyor.

Oruclu olarak oruc baba türbesine gidip adaklar adamak falan islami bir uygulama değil kesinlikle..anladın mı?

sen konuyu tanrının varlığına birliğine,vahiy olgusuna falan getirmişsin..iyi de konu bu değil.

Arkadaşım....

Tarih boyunca oruç sadece Allah için tutuldu diye bir anlayış at gözlüğüyle olaylara bakmaktır..

Geçmişte insanlar taptıkları birçok tanrıya karşı çeşitli kulluklar yapmışlardır. O tanrılara karşı sadakatlerini göstermek için nefislerine işkence etmişlerdir.

Yani oruç ibadetinin yöneldiği tanrının illa ki ''Allah tanrısı'' olması şartı yoktur.

Her hangi bir türbenin kerametine olan inancı veya sadakati içinde insan oruç tutabilir.

Eskiden ortadoğunun çoğu yerinde insanlar çocuklarını BAAL'e kurban veriyor onları sunaklarda yakıyorlardı.

Bu pencereden bakınca bir teyze eline sirkesini almış kerametine inandığı türbeye gitmiş.

Ve türbeye karşı ibadetini gerçekleştiriyor.

Bu davranış boş niye olsun.? Niye hurafe olsun? Niye yanlış olsun?

tarihinde BAAL tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Oruç ibadeti Yahudilere has bir ibadettir. Rivayetlere göre Muhammed Yahudilerin oruç ibadetini çok beğenir ve "keşke benim ümmetim de tutsa" dermiş. Demek ki zamanla bunu Yahudi dininden alıp İslam'a yerleştirmiştir. Kopya çektiği Yahudilerde oruç ibadeti bazı günlerde et yememe ve senede bir gün olarak yapılan 25 saatlik oruç ritüelidir.Ama gelin görün ki Muhammed orucu İslam'a yerleştirirken kantarın topuzunu kaçırmış ve bir ay sürecek açlığı ibadet olarak yerleştirmiştir.

Yani kısaca söylemek gerekirse oruç ibadeti nefsin terbiyesi için değil, birisi diğer bir dine bakıp özendiği için insanların sırtına bindirilmiştir.

Sitelerde Paylaş

Arkadaşım....

Tarih boyunca oruç sadece Allah için tutuldu diye bir anlayış at gözlüğüyle olaylara bakmaktır..

Geçmişte insanlar taptıkları birçok tanrıya karşı çeşitli kulluklar yapmışlardır. O tanrılara karşı sadakatlerini göstermek için nefislerine işkence etmişlerdir.

Yani oruç ibadetinin yöneldiği tanrının illa ki ''Allah tanrısı'' olması şartı yoktur.

Her hangi bir türbenin kerametine olan inancı veya sadakati içinde insan oruç tutabilir.

Eskiden ortadoğunun çoğu yerinde insanlar çocuklarını BAAL'e kurban veriyor onları sunaklarda yakıyorlardı.

Bu pencereden bakınca bir teyze eline sirkesini almış kerametine inandığı türbeye gitmiş.

Ve türbeye karşı ibadetini gerçekleştiriyor.

Bu davranış boş niye olsun.? Niye hurafe olsun? Niye yanlış olsun?

Sevgili Dostum

Ben insanların inançlarını,umut ve beklentilerini bu tarz rituellerle yaşamalarına hiç karşı değilim.Bunu zaten belirtmiştim.Hersene mayısın 6 sında gül dalına yazılı bir kağıt bırakırım mesela..hıdırellez kültürü de islami bir rituel değil :)

Benim karşı olduğum şey bu tarz görüntülerin medya tarafından pazarlanması..çok tehlikeli çünkü..

bir de islami boyutu var.Eline sirkesini alıp oruc babaya adamaya giden teyzeye sen müslüman değilsin dersen sana çok kızar tate..:)

ben kendi düşüncemi tecrit ederek söylüyorum,islam inancına göre türbe ziyaretleri kesinlikle günah.

Sitelerde Paylaş

İslam dini her yola uyan bir dindir. Üretenler tarafından böyle tasarlanmış.

Şimdi islamda şefaat yoktur diyebilir misin? Tabiki diyemezsin.

Türbeler İslamın tanrı anlayışının demokratikleşmesi açısından olumludur.

Son dönem müslümanlar demokrasiyi anlama ve öğrenme konusunda edindileri tecrübeleri dini anlayışlarınada yansıtmalılar.

Tanrı anlayışında şirke karşı olanların dünya hayatında demokrasiyi savunmaları abestir.

Sitelerde Paylaş

İslam dini her yola uyan bir dindir. Üretenler tarafından böyle tasarlanmış.

Şimdi islamda şefaat yoktur diyebilir misin? Tabiki diyemezsin.

Türbeler İslamın tanrı anlayışının demokratikleşmesi açısından olumludur.

Son dönem müslümanlar demokrasiyi anlama ve öğrenme konusunda edindileri tecrübeleri dini anlayışlarınada yansıtmalılar.

Tanrı anlayışında şirke karşı olanların dünya hayatında demokrasiyi savunmaları abestir.

Tek tanrı inancına sahip olmak demokrat olmaya engel ama mesela çok tanrılı bir iman biçimi insanları demokratlaştırabilir mi?

tate nasıl bir bakış açın var :)

Çoğulcu bir toplum ve toleransı savunmak başka birşey.

Kendimi kültürel müslüman olarak tanımlıyorum ve şu an halk içerisinde özellikle de ramazan ayı içerisinde ziyaret edilen türbelerin ve çeşitli adamaların islam inancına aykırı olduğunu söylüyorum.

Hiçbir islam alimi de bunun tersini söylemez.

Tabii benim bu değerlendirmelerim,insanların dinsel eğilimlerine müdahele etmem demek değildir.

Sen islam eleştirisi yapmak istemişsin ama yapamamışsın tate..senin yerine doğrusunu ben yapayım o zaman:

İslam'ın diğer semavi dinlerden yapısal bir farkı var.

Hristyanlık inancında isa'ya atfedilen "sezar'ın hakkı sezara,Allah'ın hakkı Allah'a"ta en başlardan beri hristyan toplumların ikili bir yapı oluşumuna sebep olduğu için çoğulculuk ve demokrasinin gelişimi islam toplumlarına göre çok daha kolay olmuş.

İslam inancında ise etik kod "egemenlik Allah'ındır"..Çok uzun dönemler islam ülkelerinde-hala çoğusunda-şeriat yani sosyal yaşam kuralları bu etik koda göre belirleniyor..

Anladın mı?

yani senin ilk cümlende ifade ettiğin gibi islam her yola uyan bir din falan değildir.

Sitelerde Paylaş

şimdi show tv de oruç baba türbesinde dilek dileyenlerin dileğinin kabul olduğunu anlatıyor.. biz de bir dilek dilesek mi napsak? :)

küresel ısınmanın son bulması ve dünyada savaşların sona ermesi üzerine bir dilek dileyeceğim :D :D tabiki kabul olmayacak..

Sitelerde Paylaş

şimdi show tv de oruç baba türbesinde dilek dileyenlerin dileğinin kabul olduğunu anlatıyor.. biz de bir dilek dilesek mi napsak? :)

küresel ısınmanın son bulması ve dünyada savaşların sona ermesi üzerine bir dilek dileyeceğim :D :D tabiki kabul olmayacak..

İslam içindeki pagan gelenek malesef herzaman kendine mürit toplamıştır cehalet nedeniyle.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...