Jump to content

İslam Köleliği Kaldırmıştır...

Recommended Posts

Veda hutbesi diye bir şey yok. Uydurmadır. Hadisleri desteklemek amacıyla uydurulmuştur.

Veda hutbesinin olmaması mümkün...

Ya da öyle bir hutbe var ama, değiştirilmiş olabilir.

Neden mi?

Veda hutbesini okursanız görürsünüz ki Muhammed bu hutbesinde kadınlara tavsiyelerde bulunurken, Müslüman'lara son hitabedişi olduğuna da değiniyor.

Muhammed öleceğini bilemezdi.

Sıhhati yerindeydi.

Bilinen bir sağlık sorunu yoktu.

Bu hutbe Muhammed'in kendi sonunu bildiği izlenimini vermek için yazılmış gibi geliyor bana.

Muhtemelen Muhammed'in son bir hutbesi var..

Ona bazı ekler yapılmış olmalı.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 288
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Veda hutbesinin olmaması mümkün...

Ya da öyle bir hutbe var ama, değiştirilmiş olabilir.

Neden mi?

Veda hutbesini okursanız görürsünüz ki Muhammed bu hutbesinde kadınlara tavsiyelerde bulunurken, Müslüman'lara son hitabedişi olduğuna da değiniyor.

Muhammed öleceğini bilemezdi.

Sıhhati yerindeydi.

Bilinen bir sağlık sorunu yoktu.

Bu hutbe Muhammed'in kendi sonunu bildiği izlenimini vermek için yazılmış gibi geliyor bana.

Muhtemelen Muhammed'in son bir hutbesi var..

Ona bazı ekler yapılmış olmalı.

Bu tezinizi veda hutbesini rivayet eden farklı farklı sahabeler yalanlıyorlar.

Veda hutbesi okunurken çok kişi dinledi rivayet etti.

Ancak bu ağızdan ağıza geçerken bir kelimesi unutlmuş olarak yada kelimeyi anımsamayarak ona benzer manalı bir kelime ile değiştirilmiş olabilir.

Rivayetlerde ki farklılıkların kaynağı budur.

Ancak ben hiçbir rivayette peygamberin belki bundan sonra sizinle burada buluşamaya bilirim.. demediğine rastlamadım.

Bu üzerine düşünülmesi gereken bir konudur.

Çünkü bu ölüm haberine yada şüphesine sahabelerde kapılmıştır.

Sanırım bu Maide suresi 3. ayette ki kuranı nuzulunun tamamlandığını bildiren ayet yüzünden peygamberin görevinin bittiğine yakında öleceğine işaret görmeleri sebebiyle oldu.Belli ki peygamberde bu hisse kapılmış ayeti böyle anlamıştır.

ama orada öleceğine ifade vermesi hakikattir.

Tek fark biz buna mucize sizler ise tesadüf şans eseri diyorsunuz...

Saygılar

Sitelerde Paylaş
Kölelik islam ile gelmedi.Kölelik islamdan önce bir çok medeniyette bulunuyordu..

bu forumun katilimcilari ne kadar zekiler öyle, gözlerim yaşardi ziril ziril ağlayacağim.bilgihanböngü .n.g.t uyla ugrasmak yetmezmiş gibi bir de başliğin başinda bu ifadeye rastlayinca mide spazmi geçirdim.

Doğrusu arkadaşlar bu gibi iğrenç bir uygulamayı kim ne diye icad etmiş çok merak ediyorum.

kölelik bir siniftir, tıpkı soyluluk ,köle sahipliği,patrisyenlik,pleblik,serflik, feodal beyler, burjuvazi ya da proletarya gibi.nedeni kişiler toplumlar insanlar değil üretici gücler ve maddi üretim ilişkileridir.ilkel sinifsiz toplumda meydana gelen üretici güclerin gelişmesi özel mülkiyet rejimine siniflarin olusumuna ve ilk sinifli toplum olan köleciliğin dogumuna yol açmiştir.ama arabistan yarimadasi asyatik niteliği gereği daha sonralari avrupa'da kinden farkli gelişme çizgisi izlemiştir.

islamda kicindaki boku kurumadan boygösterisi yapmiş osuruk bir dindir.maddi temellere dayanan köleliği değil islam islamin allahi gelse kaldiramayacaği için islamdan sonra da kölelik durumu varliğini sürdürmüştür.

tarihinde xhorde tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Robotları sen yaratıp kendine taptırınca da aynı durum olmuyor mu? Ne fark var arada? Robotu yaratan O, şartları yaratan O, iradeyi (sanal veya gerçek) yaratan O?... Yoksa değil mi; başka biri mi var yoksa ?

Sen Robota seçme hakkı verebilirsen, (hür irade) mesele yok.

tarihinde garibim tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Sen Robota seçme hakkı verebilirsen, (hür irade) mesele yok.

Her şeyi sen yaratıyorsan ve daha yaratmadan biliyorsan, seçme hakkı diye bir şey de olamaz... Zaten Allah'ın ilminde (zihninde) olmuş bitmiş olur her şey... Yani "ilim maluma tabidir" gibi uyduruk ve felsefe-mantık faciası cümlelerle bu işin içinden çıkılmaz... Her şeyi ihata eden ezeli-ebedi bir Alim eğer varsa zaten yaratma diye bir kavrama da ihtiyacı olmaz ve olmamalı... Önceden var olmayan bir iradeyi eğer birisi yaratıyorsa, o iradenin tüm yaptıklarının sorumlusu da onu yaratandır... Her şeyi eğer önceden biri biliyorsa, özgür irade kavramı aynı yerde barınamaz... Yani ya "kadere iman" veya da "özgür irade" arasında seçim yapmak zorundadır müslümanlar...

Sitelerde Paylaş
Her şeyi sen yaratıyorsan ve daha yaratmadan biliyorsan, seçme hakkı diye bir şey de olamaz... Zaten Allah'ın ilminde (zihninde) olmuş bitmiş olur her şey... Yani "ilim maluma tabidir" gibi uyduruk ve felsefe-mantık faciası cümlelerle bu işin içinden çıkılmaz... Her şeyi ihata eden ezeli-ebedi bir Alim eğer varsa zaten yaratma diye bir kavrama da ihtiyacı olmaz ve olmamalı... Önceden var olmayan bir iradeyi eğer birisi yaratıyorsa, o iradenin tüm yaptıklarının sorumlusu da onu yaratandır... Her şeyi eğer önceden biri biliyorsa, özgür irade kavramı aynı yerde barınamaz... Yani ya "kadere iman" veya da "özgür irade" arasında seçim yapmak zorundadır müslümanlar...

Bir şöför arkadaşın 200 ile giderken ileride dar bir virajı almaya çalışacaksa , sen onu telefon ile uyarırsın.Hızını 20 ye düşür yoksa kaza yapacaksın.Senin kaza yapmanı İSTEMİYORUM.Ama tercih sana ait.Şayet bu ikazıma uymaz isen Kaza yapacaksın.DEDİN ve o arkadaşın tercihi/seçimi senin isteğin yönünde olmayacağını bir şekilde bilmen onun için bir bahane olabilir mi?

Kazayı yaptı ve senin yanına kadar araba ile yuvarlandı.Ölmek üzere.Başucuna vardın.Seni başında görünce şöyle derse;

"Bu kazayı yapacağımı sen zaten biliyordun.Sen dilemeseydin ben bu kazayı yapmazdım."DERSE ne derdin?!!!

tarihinde Andromeda tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Yiğenim bu hangi veda hutbesi. Yani hangi mezhebin veya akımın kabul ettiği hutbe ? Bundan bi kaç tane olduğunu bilmiyorsun galiba sen.

Ayrıca yukarda yazılanları hiç okumamışsın.. hutbeyle hadisle madisle olmaz bu işler, bunları delil diye getirmeyin. yaylan

veda hutbesinin varlığı/yokluğu üzerine söylediklerin 10 yaşında çocuğun mızmızlanması düzeyinde olduğundan tartışılabilir bulmuyorum. yanlız bu mantıkla gidersen ayetlerin inişiyle ilgili kaynakları da inkar etme durumuna düşebilirsin dikkat et. zira bazı ayetlerin "rivayetleri" veda hutbesi kadar sağlam değildir. evinde bulundurduğun (varsa tabi) kuranın orjinali mevcut olmadığı gibi ilk derlenen hali dahi yakıldığı için yok.

ancak söylemek istediğim başka birşey var. eğer köleliğin reddi gibi modern değerleri en temel kaynakları inkar edebilecek kadar içselleştirebildiysen bu senin ufaktan adam olmaya başladığını gösterir. aferin.

Sitelerde Paylaş
Bir şöför arkadaşın 200 ile giderken ileride dar bir virajı almaya çalışacaksa , sen onu telefon ile uyarırsın.Hızını 20 ye düşür yoksa kaza yapacaksın.Senin kaza yapmanı İSTEMİYORUM.Ama tercih sana ait.Şayet bu ikazıma uymaz isen Kaza yapacaksın.DEDİN ve o arkadaşın tercihi/seçimi senin isteğin yönünde olmayacağını bir şekilde bilmen onun için bir bahane olabilir mi?

Kazayı yaptı ve senin yanına kadar araba ile yuvarlandı.Ölmek üzere.Başucuna vardın.Seni başında görünce şöyle derse;

"Bu kazayı yapacağımı sen zaten biliyordun.Sen dilemeseydin ben bu kazayı yapmazdım."DERSE ne derdin?!!!

bana sormamışsın ama yine de cevap vereyim dedim :

eğer telefonla uyaran kaza yapanı "yaratırken kaza yapacağını bilerek ve böyle isteyerek" yaratmış olsaydı kaza yapana verilecek cevap ne olmalıydı?

bu mantıkta birçok örnek var. ama bunların sahiplerinin anlayamadığı husus şu : allah sadece bilen değil aynı zamanda var edendir. var edişi sadece fiziki varlığı değil davranışları da kapsar. cüzi irade külli iradenin içinde olup aslında irade filan değildir.

tarihinde gargoyle tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
bana sormamışsın ama yine de cevap vereyim dedim :

eğer telefonla uyaran kaza yapanı "yaratırken kaza yapacağını bilerek ve böyle isteyerek" yaratmış olsaydı kaza yapana verilecek cevap ne olmalıydı?

bu mantıkta birçok örnek var. ama bunların sahiplerinin anlayamadığı husus şu : allah sadece bilen değil aynı zamanda var edendir. var edişi sadece fiziki varlığı değil davranışları da kapsar. cüzi irade külli iradenin içinde olup aslında irade filan değildir.

Sen hiç değer verdiğin arkadaşının kaza yapmasını ister misin?Arabayı icat eden insanlar kaza yapıp ölsünler diye mi icat etmiş?!!!

Sitelerde Paylaş
Sen hiç değer verdiğin arkadaşının kaza yapmasını ister misin?Arabayı icat eden insanlar kaza yapıp ölsünler diye mi icat etmiş?!!!

la havle :rolleyes:

arkadaşım ben istemem de ben zaten arkadaşımı da onun davranışlarını da yaratmış değilim. eğer yaratsaydım, bu yaratma esnasında kaza yapacağını biliyor olsaydım, başka türlü yaratma kudretim de olsaydı elbette ki kaza yapmasını istemiş olurdum.

Sitelerde Paylaş
la havle :rolleyes:

arkadaşım ben istemem de ben zaten arkadaşımı da onun davranışlarını da yaratmış değilim. eğer yaratsaydım, bu yaratma esnasında kaza yapacağını biliyor olsaydım, başka türlü yaratma kudretim de olsaydı elbette ki kaza yapmasını istemiş olurdum.

Tamam işte.Biz insanlar buna SINAV diyoruz.Ama bu sınavda HÜR İRADE VAR.Tıpkı, dünyadaki sınavlar gibi.İster uy, ister uyma.SENİN TERCİHİN!(Senin itirazın niye sınav var.)

Ağustos böceği ile karınca fabl ını bilir misin!

Sitelerde Paylaş

Ne anlatmaya çalıştığım hakkında en ufacık bir fikrin bile yok... Hala 7. yy'dasın be birader; artık uyan... Ortada her şeyi ve tüm şartları yaratan birisi varsa, onu bir uyarıcı insan gibi düşünemezsin... Senin anlattığın şey bir tanrı mı yoksa mahalle arkadaşın mı belli değil...

Sitelerde Paylaş
Tamam işte.Biz insanlar buna SINAV diyoruz.Ama bu sınavda HÜR İRADE VAR.Tıpkı, dünyadaki sınavlar gibi.İster uy, ister uyma.SENİN TERCİHİN!(Senin itirazın niye sınav var.)

Ağustos böceği ile karınca fabl ını bilir misin!

"Hür irade", "mutlak ilim" ve "kader" anlayışı aynı yerde var olamaz mantıken... "Var" olduğunu iddia edenler ise aslında bu üç kavramın ne anlatmaya çalıştığından habersizdirler...

Sitelerde Paylaş
Kuran zinaya 100 celde diyor hadis recm diyorsa ve Kuran ile çelişen bir sürü detay ortaya çıkıyorsa..Sorunların bunları kaynak edinenlerin sorunu olduğunu düşünüyorlar ve çözümün sadece Kuran'a inanmak gerektiğini söylerek çözüm sunuyorlar..

Sorunlar sorunları yaratanların mantıklarıyla çözülmez:)

İyi de herakles_, aç bakalım bir tartışma.. Sor bakalım "100 celde" ne demek diye "sadece Kuran"cılara. Aralarında anlaşabilecekler mi?

Sitelerde Paylaş
Köle ticaretine ve köleliği bağlı ekonomik sistemde efendiler kölelere kölelerde efendilerine bağımlıydı.

Bunlardan hangisi eksilirse eksilsin ekonomi yaralanacaktı.

Hayır efendim hiç de öyle değil! Köleler üretir, efendiler yer. İlişki tek yönlüdür.

Örneğin kölelik kalksa ekonominin nasıl yaralanacağını amerikada ki zenci beyaz iç savaşı örneğiyle verdim.

Peki ya efendilik kalksa sizin anlattığınız gibi?

Burada azad edilen kölelerin açlık yüzünden geri gelmesi hadiselerini hatırlatırım.

Azad edilmek istenmeyen köleleri hatırlatırım.

Malesef nerden bakarsan bak kölelik o zamanda ekonomi açısından bağlayıcı olarak kalkması şüphe yok kötü sonuçlar doğuracaktı..

Köleliği kaldırıp kölecilerin topraklarını mülkiyet hakkı kutsal diye dağıtmazsan elbette devrimi yarım bırakmış olursun.

Devrim konusuna gelince.

Siz devrim yapmayı çocuk oyuncağı sanıyorsunuz heralde.

İki satırda çözüm ürettiğinizi düşünmenizden belli oluyor ki ayrıntılarıyla bakmayıp kuşbakışı bakıyorsunuz..

Devrimin çocuk oyuncağı olduğunu söylemiyorum. Demek ki sizin peygamberinizin bile girişemeyeceği kadar zorlu bir çaba olmalı devrim. Ya da Muhammed'in öyle bir niyeti filan hiç yoktu.

Sitelerde Paylaş

ya iyi de allahaşkına Hz. Muhammed (S.A.V) inde kölesi yok mu din dersinde geçiyo hatta ona ilk inanlardanmış. o zaman islam nasıl köleliği kaldırmış oluyomuş. ebu zeyd miydi kölenin adı neydi din dersim zayıf zaten.

Sitelerde Paylaş

Yahu bu müslümanlar nedan bu kadar narsisittir?Anlayamıyorum doğrusu.Hem de hastalıklı derecede narsisitsiniz.İslamiyetin tüm açıklarına,insanlık dışı uygulamalarına ve sözde din olarak eksikliklerine rağmen,hiç bir eleştiriye alçakgönüllülükle yaklaşamıyorsunuz,pes doğrusu!

Ama esasında hastalıklı bir ruh halidir bu durum..

Hastalıklı Narsisizm!

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...
Ne anlatmaya çalıştığım hakkında en ufacık bir fikrin bile yok... Hala 7. yy'dasın be birader; artık uyan... Ortada her şeyi ve tüm şartları yaratan birisi varsa, onu bir uyarıcı insan gibi düşünemezsin... Senin anlattığın şey bir tanrı mı yoksa mahalle arkadaşın mı belli değil...

O'nu zaten bir yaratılmış gibi görmüyorum.Ama biz yatatılanların anlaması için seviyeyi düşürüyorum.Yoksa kısıtlı bir anlayışla Yaratanın o yaratmadaki ince anlayışını(En ince ayrıntısına kadar...) tabiki biz anlayamayız.Yetenek sınırlı-Zeka sınırlı...Velhasıl herşeyimizle sınırlıyız.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...