Jump to content

Allah'nızı mı kaybettiniz?

Recommended Posts

:lol::lol: Bilge benim firmada çaycı açığı var , izin ver de onu işe ben alayım; ha bir de ara sırada temizlik yapacak..

Yok öyle üç kuruşa beş köfte... :lol:

Oğuz önceki iletimi forum kurallarına uygun bulmamış...

Yeniden deneyelim...

Sevgili Uğur, bahsi geçen şahıs çaycılık yapacak kadar kalifiye değil gibi sanki, asgari temizlik kurallarına uyma konusunda sıkıntıları olabilir. Eğer işe alma konusunda kararlıysan güvenlik konusunda kendisinden faydalanabilrsin, yanlız kendisi hareketli bir şahıstır, önlemini almanı salık veririm.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 53
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

bilgehan hocam, seninde tayyip gibi öfke kontrolüne ihtiyacın var :rolleyes: niye bu kadar hiddetlisin bu konuda yahu...senin diğer yazılarını bilmesem dandirik ülkücü yada islamcı birisi yazıyor zannedecem..

bak adam yeni üye olmuş sen adama dakika1 gol 1 giydiriyorsun...tartışmıyacaksan tartışmıycam de gitsin...lütfen daha relax olalım..

Sitelerde Paylaş
bilgehan hocam, seninde tayyip gibi öfke kontrolüne ihtiyacın var :rolleyes: niye bu kadar hiddetlisin bu konuda yahu...senin diğer yazılarını bilmesem dandirik ülkücü yada islamcı birisi yazıyor zannedecem..

bak adam yeni üye olmuş sen adama dakika1 gol 1 giydiriyorsun...tartışmıyacaksan tartışmıycam de gitsin...lütfen daha relax olalım..

Abi olay tartışmamak değil...

Şimdi biri senin iletinden "öfke kontrolü" lafını seçiyor... Sonra "Modern_Mystic; öfke kontrolü hakkında bildiklerini anlatır mısın?" diyor... Belli ki amaç konuyu tartışmak değil...

Gelip adam gibi, "sana şu konularda katılmıyorum, sebebi de şudur" diyen oldu da ben mi reddettim? İtiraz ettiği noktaları adam gibi yazsaydı, biz de okusaydık, hatta ayrı bir başlık açıp orada değerlendirseydi, kim doğru biliyor kim yanlış biliyor anlardık. Ama düelloya davet eder gibi "çek silahını" tavrını asla kabul etmem...

"Hayır anlatmam" diyerek tartışmayacağımı söyledim, ama adamın amacı -varsa- bilgisini paylaşmak olmadığı için saçma sapan laflar etti, dön bir önceki sayfaya bak. Bu tavıra katlanmak zorunda değilim.

Böyle adamlara karşı ben hep böyleydim, sadece bu konuda değil. "gentle, mild and meek" bir tavrım olmadı hiç... Bilim konusunda da dangalak laflar edenlere de, din konusunda da aynı tepkiyi gösterdim hep. Herkese hakettiği tepkiyi gösteriyorum, gidip khoh, walla, karun vs. adamlara yazdıklarıma da bakabilirsin.

Ama bir yerde haklısın; bazen müslümanlara da fazla dalıyorum, ama en çok kızdığım hristiyan misyoneri ataizm heralde. Neyse...

Sitelerde Paylaş

Görüş beyan edecek bilgi verecek adamım,merak etme.Sadece karşımdaki kişiyi önyargıyla yaklaşmak istemedim.O yüzden olaya direkt dalmadım.Ama ilk izlenimlerim yanlışda çıkmadı,ikinci iletimde bunu söyledim.

Kaç kuruşluk adamım,kimim,neyim.Neden bu kadar sinirlendin,bam teline mi dokunduk,yarana tuz mu bastık?

Bu forumda herkes birbirini tanıyormu,dışarıda beraber çay içiyormusunuz,rakı sofralarımı kuruyorsunuz 5000 kişilik.Yüzyüze kaçını gördün,kaçının "kişisel bilgilerine" güveniyorsun.

Forumda sorulacak en saçma sorular.Sen kimsin nerden bileyim.

İstersen T.C. kimlik no:mu yazyım,öyle mesajlaşalım,zeki çocuk!

Foruma tartışmaya dahil olmak için şu kadar mesaj sayısını doldurmak diye bir kural mı var?

Sen boşa sallayabiliyosun da,biz soru sorunca mı kızıyorsun.

Bütün hakaretlerini sana iade ediyorum,ben kolay kolay ağzımı bozmam.

Sitelerde Paylaş

Dal hocam konuya; yaz bildiğini, yanılıyorsak bilelim, tamam diyelim. Sen hodri meydan çekmeyi uslub sanıyorsun, efendilik sanıyorsun. Sen ortaya iddia atmadan konudan nemalanma derdindesin, yukarıda Modern Mystic'e yazdım, eğer derdin yanlış düzeltmek olsaydı yazardın... Sen, ben ne yazarsam yazayım hata arayacaksın, açık arayacaksın. Önce ben açacağım kartımı, sonra sen duruma göre beni ezmek için strateji belirleyeceksin.

Bu forumda herkes birbirini tanıyormu,dışarıda beraber çay içiyormusunuz,rakı sofralarımı kuruyorsunuz 5000 kişilik.Yüzyüze kaçını gördün,kaçının "kişisel bilgilerine" güveniyorsun.

Forumda sorulacak en saçma sorular.Sen kimsin nerden bileyim.

İstersen T.C. kimlik no:mu yazyım,öyle mesajlaşalım,zeki çocuk!

Bu yaptığın laf salatası boşuna... Bn diyorum ki; bu adam yeni üye, kim olduğu, ne düşündüğü belirsiz, gelip meydan okuyor, tavrı itibarıyla edindiğim izlenim de iyi niyetli olmadığıdır. Bana karşı argüman üretmek için bir sınırlaman yok, ne olduğun ne düşündüğün belli değil...

Senin yaptığın şeyin net bir örneğini Modern_Mystic'e yazdığım iletide verdim. Sor bakalım Modern Mystic'e "öfke kontrolü" nedir?

Sitelerde Paylaş
Amerika mevcut sosyal sigorta sistemi ile liberal olabilir mi?

Amerika mevcut kota sistemleri ile liberal olabilir mi?

Amerika mevcut dış politikası ile liberal olabilir mi?

Amerika parasının bile üzerinde God yazarken liberal olabilir mi?

Arkadaşım bu yazdıkların üzerine sordum soruyu.Burada açıklayıcı ne var ,bir daha okuyalım istersen?

Ben sağlık ve sosyal güvenlik sistemini sormadımmı sana?

Sen hiçbirşey açıklamamışsın ki?Hangi yanlışı düzelteyim.Neden Mevcut Sosyal Sigorta sistemi ile liberal olamaz,bunu anlasak,bizde cevabımızı verecez.Aslında tahmin ediyorum ama,dediğim gibi önyargılı yaklaşmak istemedim.

Ama o kadar alıngansın ki,bunu kendine bir saldırı olarak algıladın.

Forumdaki kavram kargaşasından bahsettim,evet,ama hepsini tek tek tartışmak için bir yerden başlamak gerekiyor öyle değil mi?

Şimdi beni anladın mı?

Hakaret yağdırcağına,biraz da geniş düşünebilirdin.

He eğer,sen bu savlarını,yani mevcut S.Güvenlik sisteminden yola çıkarak,liberal olmadığı savını açıkladıysan bu başlıkta,ben görmediysem özür dilerim.Gözümden kaçan bir şey mi olmuş?

Sitelerde Paylaş
Arkadaşım bu yazdıkların üzerine sordum soruyu.Burada açıklayıcı ne var ,bir daha okuyalım istersen?

Ben sağlık ve sosyal güvenlik sistemini sormadımmı sana?

Sen hiçbirşey açıklamamışsın ki?Hangi yanlışı düzelteyim.Neden Mevcut Sosyal Sigorta sistemi ile liberal olamaz,bunu anlasak,bizde cevabımızı verecez.Aslında tahmin ediyorum ama,dediğim gibi önyargılı yaklaşmak istemedim.

Ama o kadar alıngansın ki,bunu kendine bir saldırı olarak algıladın.

Forumdaki kavram kargaşasından bahsettim,evet,ama hepsini tek tek tartışmak için bir yerden başlamak gerekiyor öyle değil mi?

Şimdi beni anladın mı?

Hakaret yağdırcağına,biraz da geniş düşünebilirdin.

He eğer,sen bu savlarını,yani mevcut S.Güvenlik sisteminden yola çıkarak,liberal olmadığı savını açıkladıysan bu başlıkta,ben görmediysem özür dilerim.Gözümden kaçan bir şey mi olmuş?

Bak arkadaşım, eğer "uzmanıyım, ben biliyorum" diyorsan anlat, yoksa benden Amerika'nın sosyal güvenlik sistemi üzerine tez yazmamı bekleme...

Buyur kendin araştır gör; anahtar sözcükler: payroll tax, employer contribution

Umarım biraz anlamışsındır.

Sitelerde Paylaş
Kimse senden tez beklemiyor,bunu nereden çıkardın.

Tartışmaya madem girmek istemiyorsun,Amerikan sosyal güvenlik sistemi ile ilgili güzel bir belgeseli,buradan herkese tavsiye edeyim.

Micheal Moore-SİCKO

Sana payroll tax ve employer contribution demiştim, konuyu bilen adam ne demek istediğimi anlardı bunlardan. Konuyla alakan, bu konu ile ilgili bilgin "Micheal Moore-SİCKO" kadar mı? O belgesel Amerika'nın liberal olmadığına dair kanıt zaten, benim tezime destek vermiş oluyorsun yani.

Health care ve social security kavramlarını birbirine karıştırmışsın... İstersen bir araştır, farkı neymiş öğren.

Ayrıca, senin görüşün nedir bilemem ama bazı komünistler fahiş bir hataya düşerler; birşey sosyalist değilse liberaldir sanırlar. Bazıları da ABD ne yaparsa liberal, ne yaparsa kapitalist sanırlar.

Sicko hakkında konuşmak istersen onu da konuşalım, Amerikan health care sisteminin berbat yönleri var, böyle giderse Amerikan halkını bekleyen yeni tehlikeler de var, "DNA chip health and life insurance refusal" diye bir arama yap, olayın ne derece çirkinleşebileceğini gör.

Amerika'daki özel sağlık sigortası sistemi vatandaşı korumak için değil yolmak için tasarlanmış bir sistem. Yasal altyapısını tam bilmiyorum ama birilerini zengin etmek için ayarlanmış bir sistem.

Sistemin kötü çalıştığına dair Moore en vurucu örnekleri vermiş ama genel değerlendirme yaparken çok kısa geçiyor. Örneğin dikkatini çektimi bilmem Kanada'da life expectancy 2-3 yıl daha uzun diyor... Bu mu hocam başarı? Amerikalıların berbat beslenmesi de sebep erken ölmelerine. Sağlık sistemi değil tek sorun. Ayrıca Kanada Amerika'dan söyle süper diye anlatıyor, life expectancy daha yüksek diyor, aynı şekilde İngiltere'den de bahsediyor ama life expectancy farkı olmadığı için orayı atlıyor felan.. Hatırladığım bu... Elimde yok belgesel, bulursam tekrar izlerim, saçma sapan şeyler vardı, yazmak lazım aslında.

Belgeselin en komik yeri Amerika'da health care kötü diye bir liste veriyor, listede çok aşağılarda diye... O listede Küba'yı Amerika'nın altında görüyorsun, sonra belgeselin sonunda nasıl oluyorsa Küba en iyi health care sistemine sahip diyor. Sence bir tuhaflık yok mu?

Ben Moore'un tarzını eğlenceli bulurum, ama eğitici değil... Moore olayları tek yönlü göstererek, dramatik hale getirerek film yapıyor. Moore kendi argümanını sorgulamaz, tek yönlüdür. Sağlık sistemini de benzer şekilde hataları üzerinden değerlendirmiş. Orada acı çeken insanlar tabi ki yürek parçalıyor ama tabloda sadece onlar yok... Ben Amerikan sistemini savunmuyorum ama tabloyu net görmek gerek.

Ama benim konum sosyal güvenlikti, sağlık sistemi değildi... Sağlık sisteminin de liberal olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz ancak konuyu bildiğini iddia eden biri olarak bunları birbirine karıştırman tuhaf.

Varsa bir bildiğin, Moore'un ajitatif belgeselleri hariç, yaz; okuyalım, öğrenelim.

Sitelerde Paylaş

Heh şöyle birşeyler anlatmaya başladın:)

Öncelikle Health Care ve Social Security kavramlarının ne olduğunu biliyorum,payroll tax falan,Maliye mezunuyum ben,o yüzden aynı dilden konuşabiliriz.

Öncelikle fikirsel olarak sağlık ve sosyal güvenlik bence bir bütün olmak zorundadır.Ama olması gerekeni değil,olanı konuşuyoruz şu anda,o yüzden oralara hiç girmeyelim.

ABD ne yaparsa liberal,ne yaparsa kapitalist sanrıları üzerine eğilelim önce,

Ben onlardan değilim öncelikle bu bir.İkincisi Liberalizm çok karıştırılıyor,bir iktisadi liberalizm var ki kısaca "laissez faire,laissez passe" diyelim,detaylara inmeden,iki siyasi liberalizm var.

Biz iktisadi liberalizmden bahsediyoruz,ABD uygulamalarını liberal bulmuyorsun.Birincisi günümüzde elbetteki Klasik Okul kuramlarını uygulamanın pek olanağı yok.Tarihsel gelişimde 1929'dan sonra 1980'lere kadar Keynesyen iktisadın yaygın olduğunu görürüz.Elbette kapitalist ülkelerde,zaten bütün bu veriler ve konuşmamız Kapitalizm üzerinedir.Feodal,pre-kapitalist,sosyalist düzenlerde bunları konuşmak çok anlamlı değil.Karma ekonmiler için uygun olabilir mi tartışılır.

Daha sonra gelişen Freidman'cı tezler ve neo-liberalizm çatısı altında "tekrar küçük devlet,en az devlet" presnsibine geri dönüldüğü görülmüştür.Bugün Avrupa ile ABD arasındaki en belirgin fark,Avrupa'da hala sosyal haklar ve güvenliğin ABD'den çok daha iyi durumda olmasıdır.

Daha önce bahsettiğin,kota uygulamaları,fazla vergi gibi konular ABD'nin liberal bir iktisat uygulamadığı anlamına gelmez.Sadece şu anlama gelir, ABD,IMF VE DÜNYA BANKASI aracılığı ile,ülkelere empoze ettiği kadar "serbest bir" düzene kendisi "izin vermiyor",burada temel sebep kendi sermayesini korumak ve güven altına almaktır.

ABD pazar sıkıntısı çektikçe savaşan bir ülkedir,kapitalizm sürekli krizlere girmeye ve dünyayı savaşlara götürmeye mahkumdur,emperyalizme kayıyorum farkındayım,çok kaymadan topluyorum.

Vergi kesinlikle bir iktisadi sistemin en belirleyici özelliği değildir.Kıstaslardan biridir,ama vergiler üzerinden(kaynakları,çeşitleri veya niceliği) bir iktisadi sistem analizi yapılması için yeterli değildir.Ücretlerden alınan vergiler veya servetten alınan vergiler.Bunların çok büyük bir önemi yok.

Önemli olan üretim araçları kimin elinde,mülkiyet hakkı ve kavramı nasıl,toplumsal refah ve adalet hangi yönde bunlar daha fazla önem arzeden sorular.

Küba meselesine gelince,ilk başta bende garipsedim,ama o liste neye gre belirlenmiş tam anlamadım.Sağlık sistemini iyi yapan şeyler nelerdir.Çünkü hepimiz biliyoruz ki ABD'de paran varsa,gayet güzel bir sağlık hizmeti alırsın.

Birey sosyalist değilse liberaldir bir hatadır,haklsın.Ama iktisadi açıdan ele alacaksak,ya sosyalistsindir ,ya kapitalist,yada orta yolu savunursun.

Dinci,faşist,liberal hepsi kapitalizmi kabul etmiyormu?

Ama herhalde burada anlatmak istediğin ideolojilerin bütünü,ben öyle anladım yani felsefi ve sosyal yönleriyle beraber.

Bende sana şunu sormak istiyorum ki tartışma sonucu varılabilecek yerlere gelsin.

Seni ABD'de liberalizm olmadığı görüşüne iten sebep nedir?Dönem dönem farklar olması ise,Keynesyen model etrafında konuşabiliriz.Ama halihazırda Küreselleşme diye bir bela ile beraberken,seni bu düşüncelere iten sebepler nelerdir?Lehman Brother battı,Merill Lynch'e el konuldu,mesela,bu devir olayımı?

Sitelerde Paylaş
Bu forumda Kara, sen, chidikmoja vs. tüm sosyalistler toplanıp cahil Bilgehan diye yazıp çizebilirsiniz. Hatta Kara gibi abartıp bir boktan çakmıyorsun diyebilirsiniz. İstediğiniz kadar küfür ve hakaret edebilirsiniz.

Hala Komünizm hakkında yazdıklarının mantık ifade etmediğini düşünüyorum,ne desem aynı mantık gideceğini bildiğimden yanıtlayasım da gelmiyor.

Fakat insanları düşüncelerinden dolayı aşağılamak huyum değildir Bilgehan.O ifadeyi kullandığım zaman sanırım epey sinirlenmişim,senden özür dilerim.

Sitelerde Paylaş

Kara; rica ederim arkadaşım, ben de seni kırdıysam özürümü kabul et. İnsanlar görüşleri bir noktada uymadığı zaman karşısındaki kişini tüm bilgisini bir anda karalıyor bazen. Farkı birikimlerimiz, farklı duygularımız var... Senin için çok mantıklı gelen birşeyin benim için değeri olmayabiliyor, benim için çok açık olan bir husus senin için anlamsız olabiliyor.

Bir müslümana evrim dediğim de beni reddedebilmek için mutasyonları bile yalanlıyor, ya da evrim dediğimde gözünün önüne maymun geliyor hemen. Biz kapitalizm ve liberalizm dediğimiz zaman sizin gözünüzün önüne de sömürgeci şerefsizler geliyor. Siz bana göre bağlantıları yanlış kuruyorsunuz, ben de size göre yanlışım. Bir yere ulaştığımız yok böyle... Diğer bir başlıkta bunu izah etmeye çalıştım ama her zaman ki gibi anlaşılmadı.

Benim sosyalistler ile alıp veremediğim yok, fikir olarak sosyalizm ile komünizm ile uyuşmuyorum. Bu forumda xhorde'un liberal versiyonunu bulamazsın. Liberal düşünceler böyle adamları yetiştirmez. Ancak islamcılardan, komünistlerden vs. çıkar böyle adamlar. Umarım beni anlıyorsundur. Liberal düşünceyi savunduğunu sanan ve saçmalayan adamlar da var ama böyle hastalıklı değil olay.

Olayı karşılıklı tartışma yerine vaka analizi boyutunda sürdürmek daha uygun olacak.

Sultangaliyev; sana kaç ileti önce payroll tax ve employer contribution demiştim, sen ondan sonra bile olayı sağlık sistemi çerçevesinde götürdün, şimdi de tamam ben biliyorum diyorsun. Aynı dilden konuşmuyoruz, çok çok farklı diller konuşuyoruz. Türkiye'de Biyoloji mezunlarının yarısından fazlası evrime inanmıyormuş, maliye bölümlerini bilmiyorum ama galiba orada da benzer bir durum var. Aynı dili konuşmuyoruz, konuşamayız, zira yazdıklarını okurken Harun Yahya'dan biyoloji okur gibi hissettim kendimi, terimler tamam, kavramlar tamam, ama bağlantılar tamamen yanlış, tam anlamıyla ters yüz edilmiş bir mantık. Keynesian ekonomisi liberal midir? Hayır... Friedman'ın aklının tabanıda ne vardı, yine Keynes... Bizim zaten eleştirdiğimiz şeyleri bize karşı nasıl kullanırsın onu anlamıyorum... Ezbere konuşmanın zararı bu heralde.

Diğer başlıklarda yazdıklarını da göz önünde bulundurarak seninle bu konuda hiçbir noktaya varamayacağımızı düşünüyorum.

Özellikle "kota uygulamaları,fazla vergi gibi konular ABD'nin liberal bir iktisat uygulamadığı anlamına gelmez" dedin ya olaya ne kadar hakim olduğunu anlamış olduk. Tam tahmin ettiğim gibi gözünde 'öcü' bir ABD var ve o ne yaparsa liberalizme yakıştırıyorsun.

Ben biyoloji ve evrim hakkında yazmaya devam edeceğim, belki o konularda anlaşırız, bu konuda ulaşabileceğimiz bir yer yok.

Sitelerde Paylaş

Arkadaşım,

Ben Keynes liberal dedim mi?Keynes zaten buna tepki olarak ortaya birşeyler koydu.

Ayrıca olayları birbirinden kopuk ve bağımsız mefhumlarmış gibi ele alıyorsun.1929-80 Arası Keynesyen politikalar güdüldü demek,Keynes bir liberaldir,ve ABD'de liberaldir mi demek.

ABD'nin kendi içinde uygulamaları ile sadece hareket edemeyiz,bütün dünyayı zaman zaman ilişkiler,çoğu zamanda baskı ve savaşla etkileyen bir ülkeden bahsediyoruz.Adam kendi ülkesinde bir paranın nerden geldiğini açıklamanı istiyor,Türkiye'de nereden buldun yasası geçirecekti,kıyamet koptu.Neymiş efendim küreselleşen dünyayı anlamayan dinozorlarmışız,IMF'in ABD nin yetkin iktisatçıları öyle demiş,böyle demiş.

ABD bizim gibi ülkelerden farklı olarak iki iktisatçılık oynuyor,bunu anlatmaya çalıştım.Belki ben iyi ifade edemedim,o ayrı.

Payroll tax dediğin nedir kardeşim,takılıp durmuşsun.

Üretim araçları kimde,sermaye kimde,mülkiyet kimde?

Kota ile kapitalist veya anti-kapitalist bunu mu anlıyacaz,

keza klasik liberal söylemi baz alırsak,bırakınız yapsınlar bırakınız geçsinler ile kalkınmış bir ülke varmıdır?Bütün bu liberal ülkeler gümrük duvarları örmemişmidir?

Kapitalizm dediğimizde sömürgeci şerefsizler geliyor diyorsun,ah be arkadaşım,kapitalist birikim nasıl oluştu?

Fransa,Hollanda,İngiltere,İtalya,Belçika,İspanya,Portekiz,Almanya,japonya bunlar ileri kapitalist ülkeler,hangisinin sömürgeci tarihi yok...

Sömürgeci tarihi olmamış kapitalist bir ülke var mı?Sen Kapitalist merkez ile uydu arasındaki bağı kuramıyorsun,ABD'nin şartları ile Cezayir'in,Bangledeş'in şartları,gelişimi ve tarihsel süreci birmiş gibi davranamazsın.Bugün azgelişmiş dediğimiz ülkelerin istisnasız hepsi işgal yaşamıştır,kaynakları ve insanları sömürülmüştür.

Sen kapitalizmin şaşasına kaptırmışsın,ilk mesajda bana itham ettiğini kendin yapıyorsun,cımbızla laf seçiyorsun,beni bunnunla itham edip kendin yapman ilginç.

Ve kusura bakma esas senin bağlantıların kopuk,kapitalist deyince aklımıza sömürgeci geliyormuş,ne gelecekti?

Sitelerde Paylaş

Bütün kapitalistler liberal değildir. Ancak bütün liberaller kapitalisttir.

Keynes de kapitalizme inanmış ancak klasik/pür liberalizmi belli yönlerden eleştirmiş bir iktisatçıdır.

Bilgehan,

Friedman'ın Keynesgilliğinden dem vurmuşsun.

Bu çok doğru bir bilgi değil.

Friedman ve monetaristler Keynes kadar Klasik iktisatçılara yani liberallere de yakındırlar.

Ayrıca Keynes'i ve Friedman'ı liberalizmin dışına itmeni doğru bulmuyorum.

Evet her ikisi de "pür liberalizmi" savunmazlar; ancak yerine "realist bir liberalizm" önerirler.

Çünkü pür liberalizm bir idealizasyon ürünüdür ve kurmacadır.

Zaten sen de onu hiç bir ülkeye ve ABD'ye bu yüzden yakıştıramıyorsun.

Şunu da belirtmem gerekir ki Smith gibi erken dönem iktisatçıları kapitalizmin kendini bu denli komplike bir biçimde örgütlediğini görselerdi bence liberalizmden taviz verirlerdi.

Bir başka başlıkta yazdığım iletiden ufak düzeltmelerele alıntılıyorum:

Liberalizmin mottosu "Laissez faire et laissez passer, le monde va de lui même" (bırakın ilişmeyin-koy götüne dünyanın rahvan gitsin-[ilgilisine not: bu güzide türkçe deyimdeki göt, atın götüdür. Rahvan da atın özel bir tür yürüyüş tarzıdır. Deyimdeki koymak, atı kamçılamak/dürtmek manasındadır.]) ve onun temel umdeleri birer idealizasyonun ürünüdürler.

Yani İmaginative'dir.

Tıpkı tam rekabet piyasası gibi.

Bu piyasaların gerçek dünyada karşılıkları yoktur.

Liberal ekonomi ve tam rekabet Piyasası ancak teorik olarak vardırlar.

Gerçekte hiç olmadılar hiç de olmayacaklar.

[en liberal ülke olan] Hong Kong bile böyledir.

Devletin belli bir ölçüde piyasaya müdahalesi söz konusudur.

"Stock [and bond] market"den arınmış mıdır mesela Hong kong ekonomisi.

Hayır, arınmış değildir..

Refah artırıcı önlemler almaz mı Hong Kong devleti.

Elbette alır.

Sosyal harcamalar yapmaz mı peki? Elbette yapar.

Ama bunların boyutu mesela inanılmaz sağlık ve sosyal güvenlik harcamaları yapan Avrupa ülkeleri gibi olmaz.

Senin hiç sevmediğin Çin'e bağlı ama özel bir statüsü bulunan Hong Kong'da, mesela piyasada para darlığı çekilse para basma kararını kim verir?

Hadi ben sana söyleyeyim. Hong Kong'un bir merkez bankası yok.

Çünkü bağımsız bir devlet değil. Çine bağlı özel statülü bir yapı var orada.

...

Hong Kong'da devletin bir başka kurumu para basma yetkisini elinde bulunduruyor.

Hangi kurum bu?

Hong Kong Para kurumu...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...