Jump to content

Musluman cocuklar?

Recommended Posts

Richard dawkins "The God Delusion" adli kitabinda bu konuya yer vermis.

Sizce cocuklara "musluman cocuk" ya da "katolik cocuk" demek ne kadar dogru?

Ornegin 4 yasindaki bir cocuk anne ve babasinin dinini anliyor mu?

Elbetteki bu yastaki kucuk bir cocuk dinin daha ne oldugunu bile bilmiyor.

Babasi laik dusunceye sahip bir cocuga "Laik cocuk" demek ne kadar dogru olurdu?

Sitelerde Paylaş

Müslüman çocuğuna islamı

Hristiyan çocuğuna hristiyanlığı

Laik adam çocuğuna laikliği aşılamak ister.

zira 0 6 yaş arası eğitimi önemlidir.

bu kişiler inançlarının doğruluğuna kesin gözüyle baktıkları için onlara göre en mantıklı yoldur.

Onlar doğruyu yapmaktadırlar.

Sitelerde Paylaş

Sevgili illegal laik adam olmaz laik devlet olur.

Evet aileler kendi inançları en doğru olduğu için kendi bildiği eğitimi verecektir bu konuda çok haklısın.

Eğer çocuk araştırma şansı olursa kendi düşüncelerine yön verebilecektir aksi takdirde aile ve çevresinin vermiş olduğu bilgi doğrultusunda kısır kalıp oda nesline aynı şeyleri aktaracaktır.

Sitelerde Paylaş
Richard dawkins "The God Delusion" adli kitabinda bu konuya yer vermis.

Sizce cocuklara "musluman cocuk" ya da "katolik cocuk" demek ne kadar dogru?

Ornegin 4 yasindaki bir cocuk anne ve babasinin dinini anliyor mu?

Elbetteki bu yastaki kucuk bir cocuk dinin daha ne oldugunu bile bilmiyor.

Babasi laik dusunceye sahip bir cocuga "Laik cocuk" demek ne kadar dogru olurdu?

Bu görüşüne katılıyorum.Biz büyüklerin yaptığı bir sınıflamadır.Çocuk her yerde çocuktur.Ve akil Baliğ(aklı erer) oluncaya kadar ölürse cennetliktirler.Ne güzel.

Sitelerde Paylaş
Müslüman çocuğuna islamı

Hristiyan çocuğuna hristiyanlığı

Laik adam çocuğuna laikliği aşılamak ister.

bu kişiler inançlarının doğruluğuna kesin gözüyle baktıkları için onlara göre en mantıklı yoldur.

Onlar doğruyu yapmaktadırlar.

Böyle düsündügün halde, arabin allahina tapman, yasinin hala cok kücük oldugunu düsündürdü bana. Bu cümleyi kuran kisinin, hala dindar kalmasi pek mantikli degil. Galiba mantikli düsünme konusunda hala isik var sende ama tirsma sesleri icine islemis. Ysuf ysuf ysuf ysuf

Sitelerde Paylaş
Böyle düsündügün halde, arabin allahina tapman, yasinin hala cok kücük oldugunu düsündürdü bana. Bu cümleyi kuran kisinin, hala dindar kalmasi pek mantikli degil. Galiba mantikli düsünme konusunda hala isik var sende ama tirsma sesleri icine islemis. Ysuf ysuf ysuf ysuf

Bu bakış objektif bakmaktır.

Bu konuyada objektif bir cevap yakışırdı öyle baktım.

Ben dahi çocuğuma islamı aşılayacağım çünkü doğru olduğuna inanıyorum.

Kendime göre doğruyu yapacağım.

Doğruluk görecelidir.Koşullara göre değişir.

Bu mesajımın islamın doğruluğu ile ilgili bir alakası olmadığından cevaba şaşırmamak gerek

Sitelerde Paylaş
Bu bakış objektif bakmaktır.

Bu konuyada objektif bir cevap yakışırdı öyle baktım.

Ben dahi çocuğuma islamı aşılayacağım çünkü doğru olduğuna inanıyorum.

Kendime göre doğruyu yapacağım.

Doğruluk görecelidir.Koşullara göre değişir.

Bu mesajımın islamın doğruluğu ile ilgili bir alakası olmadığından cevaba şaşırmamak gerek

Hem cocukken beyninin yönlendirildigini, iradene rota cizildigini kabul edip, hemde islamin sözde dogrulugunu cocuguna ögretecegini söylemen, bu dinin senin özgür iradeni ve mantigini nasil dumura ugrattigini net bir sekilde gösteriyor. Yazik, senin adina üzüldüm. Cocugununda beynini yikayacaksin tipki sana yapildigi gibi. Bunu bildigin halde devam edecegini söylemen bile, dinlerin yok olmasina en az bir 200 yil daha oldugunu gösteriyor.

Sitelerde Paylaş
Hem cocukken beyninin yönlendirildigini, iradene rota cizildigini kabul edip, hemde islamin sözde dogrulugunu cocuguna ögretecegini söylemen, bu dinin senin özgür iradeni ve mantigini nasil dumura ugrattigini net bir sekilde gösteriyor. Yazik, senin adina üzüldüm. Cocugununda beynini yikayacaksin tipki sana yapildigi gibi. Bunu bildigin halde devam edecegini söylemen bile, dinlerin yok olmasina en az bir 200 yil daha oldugunu gösteriyor.

Peki sana soruyorum sen çocuğunu dinler hususunda uyarmayacak mısın?

Senin uyarmana rağmen çocuğun dinlere tabi olmasının yolu açık.

ben çocukken yönlendirildim.Ama yönlendirildiğim durumdan çok daha farklıyım.

Ayrıca dediğim gibi bu meselenin islamiyet hak olup olmamasıyla bir ilgisi yok.

Doğru olan nedir anlatmak mı anlatmamak mı sorulan soru bu.

Sitelerde Paylaş

Senin uyarmana rağmen çocuğun dinlere tabi olmasının yolu açık.

Emin olunuz ki illegal bey amazonun balta girmemis ormanlarinda dunyaya gelmis kici acik bir amazon yerlisi olsaydi, bugun yine islam'in guzeliklerinden bahsedecekti..

Sitelerde Paylaş

kardeşim ilk din kültürü dersinden sonra bana gelip, "abi karabasan var mı, cin var mı, gece rahatsız ediyorlarmış öyle mi?" diye sormuştu. çok korkmuş, sebebi ise öğretmenin tüm ders boyunca onların ne kadar korkunç şeyler olduğunu anlatmasıymış. ancak mümine dokunmazmış bunlar, allah a sığınmak yeterliymiş. tabi kardeşim o gece ve takip eden gecelerde korkudan uyuyamadı, uykusu zor girdi düzene.

bir çocuğa dini ya da herhangi bir ideolojiyi aşılamak, sonucunda bunu getirir işte. eğer bunu yapacak kadar katı yürekliyseniz, buyrun...

Sitelerde Paylaş

Çok haklısın çünkü tam da 5-6 yaşından itibaren inanmama eğilimi gösteriyor çocuklar.

Perilere, sihirlere inanmak istedikleri oranda da Tanrı kavramına inanmak istemiyor, saçma buluyor ve yargılıyorlar.

Gözleriyle görmediği otorite anlamsız geliyor onlara.

Siz, "6 yaşına gelmeden bu işi halledelim, ne olur ne olmaz diyorsunuz" yani...

Sen de haklısın tabi.

Ağacı eğmek lazım, dimdik büyümek neyine onun...

Sitelerde Paylaş

Emin olunuz ki illegal bey amazonun balta girmemis ormanlarinda dunyaya gelmis kici acik bir amazon yerlisi olsaydi, bugun yine islam'in guzeliklerinden bahsedecekti..

Bunu iltifat olarak alıyorum.

Aslında belki islam adı altında değil ama islamı mahiyet olarak savunacaktım.

Ama iyiki islam bayrağı altındayım.

Sitelerde Paylaş

Çok özel değilse bunu açabilir misin?

Ailen seni hangi yöne yönlendirdi?

Yönlendirildiğinden çok farklı durumda isen -biliyoruz ki sen müslümansın- ailen başka bir dinden miydi?

Ya da onlar da müslüman ama sen daha bilinçli ve bilgili bir müslüman mı oldun?

Bu durumda nasıl çok daha faklı olabiliyorsun?

Çok daha faklı olmakla neyi kastediyorsun?

Sitelerde Paylaş

12 yasinda bir cocugum var. Hristiyanlarin din derslerinden muhaf ettirdim. Islamida ona diger dinlerdeki sacmaliklar kadar ögretiyorum elbette. Ama cocuklar o kadar dogallarki, onlara yorum yapmadan ayetleri söylemek bile, onlarin gülmelerine ve tanri denilen hiyarla alay etmelerine yetiyor.

Mesela kücük yegenime "gemileride biz yaptik, rüzgar kesilince denizin ortasinda kala kalirsiniz ve ebenizinkini görürsünüz" diyen bir allahtan bahsettim. O daha 14 yasindaydi o zaman. "hassiktir yaa" deyip basladi kahklaha atmaya.

Simdi ben 12 yasindaki kizima, nisa suresini okusam, bir erkegin 4. karisi yada kölesi olabilecegini ve bununda allah tarafindan yazildigini söylesem. Benim kizim bunu kabullenirmi? Tabiki kabullenmez cünkü 4 yasinda beynine hurafe sokan bir ailesi olmadi.

Bunlari anlattigim yasli ailem bile bunlari kabullenemiyor ama dindende vazgecemiyorlar. Peki niye? Cünkü seninki gibi cocukken onlarin beynini yikayan bir babalari vardi.

Peki ben nasil ateist oldum?

Benim beynimi yikamadilar ama ben kendim ailemden bagimsiz olarak fanatik müslüman oldum ve bu benim özgür irademe sadece bir süre etki etti. Ayni merakla, bildiklerimin saglamasindanda bu cikti.

Sitelerde Paylaş
Çok özel değilse bunu açabilir misin?

Ailen seni hangi yöne yönlendirdi?

Yönlendirildiğinden çok farklı durumda isen -biliyoruz ki sen müslümansın- ailen başka bir dinden miydi?

Ya da onlar da müslüman ama sen daha bilinçli ve bilgili bir müslüman mı oldun?

Bu durumda nasıl çok daha faklı olabiliyorsun?

Çok daha faklı olmakla neyi kastediyorsun?

O zamanlar ki yönlendirme beni dine sabit kıldı.

Ama birtakım yanlış eksik bilgilerle bu yapıldı daha sonra kendi aklımla hepsini düzelttim..

Yani ne kadar yerleşik kılındsada ben eğer ilk buraya gelse idim belki ateist olacaktım.Hiç ilim meclisine denk gelmesem ateist kalacaktım..

Sitelerde Paylaş
Çok haklısın çünkü tam da 5-6 yaşından itibaren inanmama eğilimi gösteriyor çocuklar.

Perilere, sihirlere inanmak istedikleri oranda da Tanrı kavramına inanmak istemiyor, saçma buluyor ve yargılıyorlar.

Gözleriyle görmediği otorite anlamsız geliyor onlara.

Siz, "6 yaşına gelmeden bu işi halledelim, ne olur ne olmaz diyorsunuz" yani...

Sen de haklısın tabi.

Ağacı eğmek lazım, dimdik büyümek neyine onun...

Üç yaşındaki çocuğa kumdaki delikten tavşan çıkacağını söyledğimde bana inanmadı.

Aynı çocuk beş yaşına geldiğinde noel babaya inanıyordu.

İnsanlık olarak bir noktadan sonra çocukları kendi hayallerimizle delirtiyoruz. İşte sonuç.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...