Jump to content

HANGİ ÜLKELERE GİTTİNİZ

Recommended Posts

• İleti 43
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Yunanistan, Italya, Malta, Monako, Fransa, Ispanya, Hollanda, Ingiltere, Iskocya.

Yunanistan'da 1,5 yil yasadim. Daha sonralari 2 kere daha gittim. Fransa ve Italya'da ikiser ay kaldim. Ingiltere'de yillarim gecti.

Yunanistan insanlariyla, cevresiyle, muzigiyle, kulturuyle cok harika bir ulke.

Bizlere en en cok benzeyen bir millet hangisi derseniz, Yunanistan derim.

Sicak bir yaz gunu, bir evin onunde kaldiriminda asma cardak altinda hasir/kilim uzerinde toplanmis 5-6 kadin. Konu komsu, es dost...

Birisi bezelye ayiklar, birisi dolma yapar, digeri yaprak sarmasi hazirlar.

Kosedeki kahvehanede ortayasli ihtiyar erkekler. Kahveci gelir, tepsisinde kucuk fincanda kopuklu kahvesi ve yaninda bir bardak su.

Birazdan uzerindeki hoparlaorleriyle sessizligi bozan bir kamyonet gelir sokaga; Ya basma, kumas satar, ya da sebze meyve.

Zerzevatci kamyonetin hoparlorlerinden cikan ses sizi sasirtabilir:

"Vezeli, fasoli, karpuzi, maruli, portokali, lahana, ....." (Bezelye, fasulye, karpuz, marul. portakal, lahana...)

Sebze, meyve, balik ve yemek isimleri %80 tukce gibidir.

Yani, gozunuzu baglasalar, kulaginizi tikasalar, (ve cevrenizdeki yazilar ve arasira karabocek gibi ortalikta dolasan papazlar olmasa) kendinizi bir Anadolu koyune atilmis hissedersiniz.

Cok guzel dostluklarim oldu. Hele hergun gidip sohbet ettigim, arasira evlerine ziyaretine gittigim, evlerne yemege davet edildigim, Kefalonya'daki kucuk bir bakkaldaki o iki yasli kari-koca insanlar ile vedalasirken sarmasip salya sumuk aglastigimiz, ailece gelip, "kalo taksidi" (yolun acik olsun) diyerek arkamdan su serptikleri insanlari hic unutamam.

Yunaistan'da kahvaltidan sonra resim sahpami alip tepelere ciktigim, inci gibi parlayan denizi, kucuk balikci takalari, asagidaki beyaz evleri, karsidaki sisli daglari, tuvalime aktarmaya ve onlari oradaki guzel insanlara hediye etmeye bayilirdim.

En cok snorkel ve zipkinla dalip Levrek ve ahtapot avina cikmayi, aksam da bol sirkeli salatalar esliginde onlari goturmeyi cok ozledim.

Hayalimde Kefalonya adasinda kucuk bir ev ve kucuk bir tekne alip oraya yerlesmek var.

Turk ve Yunan.

Bu iki milletin ortak ozellikleri, dusmanliklarindan daha cok.

Ayni denizin cocuklariyiz.

Bizi ayiran iki sey var; Her iki tarafin ayak kokusu gibi agzi olan din bezirganlari, ve gasilhane suratli politikacilar.

Dusmanligi yaratmak ve onu koruklemek ne kadar kolay!...

Kendi ellerimle hazirladigim bu klibi tum forumdaslarima armagan ediyorum;

Sevgiler, SAYGILAR

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...