Jump to content

Recommended Posts

Hacı ve Mantık

İkinizede çok teşekürler ederim.Bizlere böyle bir ortam hazırladığınız için.

Zira hodri meydan forumu forumda büyük bir boşluğu doldurmuş hakaret ve küfürden uzak bir ortamda fikirlerimizi rahatça paylaşmamızı sağlamıştır.

Konuşmaya başlamadan önce AntiKafir kardeşimede çok teşekkür ederim bana böyle bir fırsat verdiği için.Zira bu kardeşim islam ahlakının parıltılarını gördüğüm birisidir.Rabbim tarafından köşeye sıkıştırılmış dergahına iltica etmesini istediği birisidir.Allahın hayır murad ettiği birisidir.

Ancak ben AntiKafir kardeşime ''Hodri Meydan'' demiyorum.Zira biz bilgi yarışmasında değiliz.Yarışmıyoruz.

Bizim yapacağımız aslında bir düşünce egzersizi olacak.Bunun sonucunda temennim benim haksız çıkmamdır.Zira ben haksız çıkarsam doğruyu öğrendiğimden sevineceğim.Kısacası kaybeden kazanacak..Bu yüzden tamamen dostça kardeşçe yapılan bir düşünce egzersizi olacak.

Hodri meydan forumunda elbette kardeşim ve ben bir ateiste yada kardeşim bir ateiste meydan okuyabilirdik.Ancak Hodri meydan deyip arenaya dövüşmeye davet eder gibi yaparsak bu ihlasa aykırı düşeceğinden tartışacağım kişiyi müslümanlardan seçtim.Amacım yanlız allah rızasıdır.Galip gelip sevinmek değil.Bu niyetimin AntiKafir arkadaşım tarafından ciddiye alınmasını rica ediyorum.

Bunu yapmak için hodri meydanı seçmemin nedeni ise konuyu okuyup istifade edebilecek birilerinin olmasını istememdir.

Umarım birçok kişinin aklına kapı açarız düşünmesine vesile oluruz.

Konuda iddaa üreten Antikafir kardeşim değildir.Konumuz soru ve cevaplama şeklinde olacaktır.Zira bir müslümandan soru sorması beklenilir ancak dinine ters bir iddaa çıkmaz.Soru sormak sorgulamak imanı taklidi imandan çıkarıp tahkiki imana getirmek görevimizdir.Umarım ki faydalı olurum..

AntiKafir Kardeşimden ricam Sorularına başlamadan önce benim kader ile ilgili tanımlamalarımı yazmamı beklemesidir.Ne ile ilgili tartışıyoruz onuda bilmek gerekir.

ikinci bir ricam şudur

Kader Çok derin bir mevzuudur.Üzerine çok düşünülmesi gereken bir mevzuudur.Yazdıklarımı elimden geldiğince kısa tutacağım ama konu kader olunca bunu başarmak bile zor.Bu yüzden iletilerimi anlamaması takdirde bir kere daha okumasını rica ediyorum.Tartışmanın kalitesi için gereklidir.Kesinlikle cevaplar için acele etmesinide istemiyorum zira amacımız içine girdiğimiz çıkmazdan çıkmaktır.Bunun için acele etmeden okunmasını acele etmeden soruların sorulmasını AntiKafir kardeşimden rica ediyorum...

Saygılar

Sitelerde Paylaş

Hacı ve Mantık

İkinizede çok teşekürler ederim.Bizlere böyle bir ortam hazırladığınız için.

Zira hodri meydan forumu forumda büyük bir boşluğu doldurmuş hakaret ve küfürden uzak bir ortamda fikirlerimizi rahatça paylaşmamızı sağlamıştır.

Sevgili kardeşim dediğin gibi öncelikle kaderin tanımını açıklığa kavuşturmak gerekir.

Bu nedenle öncelikli sorum kader nedir?

Bunu açıklığa kavuşturduktan sonra sorularıma geçeceğim...

Saygılar

Sitelerde Paylaş

Sevgili iLLeGaLTM ve Antikafir, bildiğiniz gibi bu bölümde iki ayrı fikre sahip olan kişilerin biribirileri ile tartışacakları bir bölümdür,

diğer katılımcılar burada yazamazlar.

Fakat bildiğim kadarı ile sizler müslümansınız o yüzden burada iki aynı görüşe sahip kişilerin, birisinin bir soru sorup ötekisinin vereceği cevaplar ile ikinizden başkasının karşı tez yazamayacağı bölümü tebli amaçlı olarak kullanmayacağınıza inanıyorum.

Ve bir danışıklı dövüşü sezdiğimizde bu dürüst olmayan davranışın sizi zor durumda bırakacağını hatırlatarak iki müslümanın kader konusunda tartışacakları bu konuyu merak ile beklediğimi, takip edeceğimi bildiririm.

SAYGILAR.

Sitelerde Paylaş

Sevgili Xislam

Antikafir kader mevzuunda bana karşı tamamen zıt bir görüş içerisindedir.Bu yüzden hodri meydan forumunun macına ters bir durum yok.Tamamen hodri meydan forumunun kuralları dahilinde gerçekleşecektir.

Ancak belirttiğim şudur ki

Antikafir kardeşim bana karşı zıt görüşlüdür ancak bana iddaa değil soru verecek.Bende elimden geldiğince cevaplamaya çalışacağım.Yani zıt görüşler var ancak iddaa ispat isteyeceğinden antikafir kardeşimde iddaalarına tam bir isbat bulunamadığından yazacağı tezler soru mahiyetinde olacaktır.

Bu tartışma hodri meydan kuralları dahilinde gerçekleşeceğine söz veriyorum.Eğer bu kurallar dahilinde bir tebliğ metodu izlersek uyarmanızı önemle rica ederim.

Saygılar

Sitelerde Paylaş

Evet Öncelikle Kaderin tanımına örneklendirerek bir bakalım.

Kader, bir iman rüknüdür ve şöyle tarif edilir: “Kader, Hak Teâlâ nın, ezelden ebede kadar olmuş ve olacak her şeyin, her şeyini ve her hâlini, zamanını ve mekânını, sıfatlarını ve özelliklerini ezelî ilmiyle bilip, ona göre, takdir etmesidir.”

Kaderin bir iman ruknu olmasından dolayı kadere iman etmeyen kişi tam iman etmiş sayılmayacaktır.Ancak kader çok ağır bir mevzuu olduğundan kişilerin kaderle ilgili sorular sorması cevaplarını aramaları iman etmedikleri manasına gelmez.

Kader allahın ezeli ve ebedi ilmi ile yarattıklarının kendi hür iradeleri ile ne seçeceklerini başlarına ne geleceğini nasıl yaşayacaklarını ne düşüneceklerini kısacası bütün hayatlarının her saniyesini bilmesidir..

Kaderi olan tek varlık insan değildir.Her mahluk kader ile gelir ona uygun yaşar ve ölür.

Bu kuranın Kamer Suresinin 49. ayetinde şu şekilde zikredilmektedir.

49 - Haberiniz olsun ki, biz her şeyi bir kadere göre yarattık. (Elmalılı Hamdi Yazır)

Elbette Sonsuz Kudret sahibi bir yaratıcının yarattıklarının neler işleyeceğini nasıl yaşayacağını bilmesi akla ve mantığa uzak değildir..

Yanlız şunu belirtmek isterim ki insan beyninin kaderi tam manası ile kavraması mümkün değildir.

Bu elimizde olmadan geleceği bazı durumlarda bilmemiz gerektiğinden ve bilemediğimizden kaynaklanır.Kaderin bilemediğimiz noktalarını kavramamız mümkün değildir.Biz sadece bize bildirilen kadarını anlayabiliyoruz.İlerde bu konuyada sıra gelecektir.

Allahın kaderi ezeli ebedi ilmi ile bilmesine kendimce basit bir örnek verebilirim.

Bilim adamları ileri derecede gök ilimi ile çeşitli aletler kullanarak hesaplayarak gözlemleyerek güneşin ne zaman tutulacağını hesaplayabiliyorlar.

Hesaplanılan tarih gelince güneş tutulması vukuu buluyor.

Bilim adamları bunu ilim ile başarıyor.

Aynı şekilde Allah zatında bulunan ezeli ve ebedi ilim ile yarattıklarının kaderini biliyor.

Bildiği üzere levh-i mahfuza yazıyor.Burada yazmaktan kasıt belki bildiğimiz yazma değil bulunmadır.Zira levh-i mahfuzun mahiyeti tam olarak bilinmiyor.

Allahın lev-i mahfuza kaderi yazmasını şöyle örnekleyebiliriz.

Bir dağa karşıdan baktığımızı düşünelim.Dağın bir yamacından tepeye doğru bir tren gidiyor.Aynı şekilde diğer yamacındanda bir tren diğer trene hızla yaklaşmakta.Bu iki tren dağın zirve noktasında çarpışacaklar.

Biz ise dağı karşıdan gördüğümüz için bu çarpışmanın olacağını 1 2 dakika önceden tespit ettik.

Bir kağıda yazdık.1 2 dakika sonra trenler çarpışmıştır.İlmimiz ile belirlediğimiz çarpışma aynen yazdığımız üzere gerçekleşmiştir.

Allahın kaderi yazmasıda önceden bilip yazmasıdır.

Bir şeye dikkat çekmek istiyorum.

Güneş Bilim adamları hesapladı bildi diye tutulmuyor.

İki tren biz yazdık diye çarpışmıyor.

Aynı şekilde bizde allah kaderde yazdı diye seçmiyoruz.Seçeceklerimiz çok önceden yazılıyor.

Kaderi açık bir şekilde tarif ettiğim kanaatindeyim...

Şimdi ise Kader ile birlikte anılan Kazaya değineceğim.Kaza kavramı gayet açık olduğundan pek açıklamaya luzum yok.

Kaza ise, kaderde planlanan bir şeyin yaratılması, varlık sahasına çıkarılmasıdır.

Zamanı gelince allahın kadere yazdığı şekilde gerçekleşmesidir.

Tıpkı yazdığımız gibi trenlerin çarpışması

Hesaplandığı gibi güneşin tutulması gibi...

Kaderi basitçe anladıysan sorularına geçebilirsin sevgili kardeşim.

Ancak kader geniş bir kavramdır.Bu yüzden sorularını cevaplarkende bazı kavramların tanımını yapacağımdan haberin olsun.

Sevgiler

Saygılar

Sitelerde Paylaş

Sevgili illegal verdiğin örneklerle sorumluluğun Allah'ta olmadığını açıklamaya çalışmışsın.

Fakat örneğe insan açısından bakarsak sorumluluk aynı zamanda insandanda çıkıyor.

Zira ortada gerçekleşeceği bilinen olaylar var ve bunların yaşanması gerekiyor.

Bir diğer sonuçta Allah herşeyi önceden nasıl olacağını bildiği için öyle yazmak durumunda.

Açıkçası yaşanan olaylarda Allah'ın murad etme ihtimali kalmıyor.

Ve Allah bile olaylardan tamamen bağımsız duruma düşüyor.

Sadece bilmek kalıyor ona aynı bir kahinin geleceği bildiği gibi...

Şimdi verdiğin örneğe bakalım...

Bilim adamları ileri derecede gök ilimi ile çeşitli aletler kullanarak hesaplayarak gözlemleyerek güneşin ne zaman tutulacağını hesaplayabiliyorlar.

Hesaplanılan tarih gelince güneş tutulması vukuu buluyor.

Bir şeye dikkat çekmek istiyorum.

Güneş Bilim adamları hesapladı bildi diye tutulmuyor.

Demişsin;

Evet haklısın bilimadamları hesapladı bildi diye güneş tutulmuyor.

Fakat bende birşeye dikkat çekeyim...

Bilimadamları dünyaya bir göktaşının isabet edeceğini evveleden tespit etseler.

Belirttiğin gibi bilimadamları onun dünyaya isabet edeceğini bildikleri için sorumluluk sahibi olmazlar.

Fakat işin ilginci göktaşınında hiçbir sorumluluğu yoktur.

Fakat olaya Allah kul açısından bakarsak;

Bilimadamlarının göktaşını kendilerine karşı asi olmakla suçlamalarındaki mantık nedir?

Şimdi olaya insan açısından bakarsak;

Eğer Allah herşeyi evvelde biliyorsa ki biliyor.

Biz nasıl özgür irade sahibi olabiliriz.

Eğer özgür irade sahibi değilsek nasıl suçlu olabiliriz.

Bunlara bakarak insanın aklı sadece yaptıklarının bilincinde olmaya yarar.

Yok eğer insanın iradesi hürdür diyorsan ki öyle diyorsun.

Allah evvelden herşeyi biliyorsa ki biliyor mantıken insanın hür iradesi falan kalmıyor.

İnsanı geçtim Allah evvelde herşeyi biliyorsa mantıken kendi hür iradesi bile kalmıyor.

Zira bildiği şeylere bağımlı duruma düşüyor.

Biraz haddi aşıyorum galiba şimdilik bu kadar.

Selametle

tarihinde AntiKafir tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sevgili Xislam

Kendi şahsım adına konuşuyorum.

Syn Sexy Hurinin konuşmaya katılması ve benim onunla ''Hodri Meydan'' başlığı altında bir bilgi tartışma yarışına girmem islamın temel prensiblerinden olan ihlasa aykırıdr.Bu yüzden kendisi ile bu başlık altında tartışmayı red ediyorum.

Ancak muhalif fikirlerin olması her zaman hoşuma gitmiştir.Kendisi ile zaten Ateistforumda konuları müzakere ediyoruz.

Sevgiler Saygılar

Sitelerde Paylaş
Sevgili Xislam

Kendi şahsım adına konuşuyorum.

Syn Sexy Hurinin konuşmaya katılması ve benim onunla ''Hodri Meydan'' başlığı altında bir bilgi tartışma yarışına girmem islamın temel prensiblerinden olan ihlasa aykırıdr.Bu yüzden kendisi ile bu başlık altında tartışmayı red ediyorum.

Ancak muhalif fikirlerin olması her zaman hoşuma gitmiştir.Kendisi ile zaten Ateistforumda konuları müzakere ediyoruz.

Sevgiler Saygılar

1:

islamın temel prensiblerinden olan ihlasa aykırıdr

2:

Kendisi ile zaten Ateistforumda konuları müzakere ediyoruz.

Aykırı ise neden formda tartışıyorsunuz?

Muhalif fikirelrin olması hoşunuza gidiyorsa bu konuşma bence baya yararlı bir konuşma olurdu tabi karar sizin.

Siz konuşmanıza devam edin bu yazılar birazdan silinecek.

Sitelerde Paylaş

Sevgili AntiKafir

Verdiğim örnekleri gayet güzel anladığınız örnekleri irade sahibi insana çevirerek sorgulamanızdan anlaşıldı.

Aşağıda örnekleri irade sahibi insana benzeterek izaha çalışacağım.

Öncelikle yaptığınız bir hatada verdiğim örnekleri düşünmekten verdiğim kader tanımının bir noktasını atlamışsınız.

Kader allahın bilmesi olduğu gibi aynı zamanda takdir etmesidir.

“Kader, Hak Teâlâ nın, ezelden ebede kadar olmuş ve olacak her şeyin, her şeyini ve her hâlini, zamanını ve mekânını, sıfatlarını ve özelliklerini ezelî ilmiyle bilip, ona göre, takdir etmesidir.”

İlerde bu takdir etme kısmına geleceğiz zaten allahın takdir etme mevzusunu sindiremeyen kişiden kader ile ilgili çok sualler çıkıyor.Allahın takdir etmesine şimdilik değinmeyeceğim ama muhakak ilerde ki sorularınız bu takdir ile ilgili olacağından takdir etme ile ilgili bir araştırma içerisindeyim.

Ama benim ilk amacım kaderi basitçe anlamanızı daha sonra derince anlamanızı sağlamak.Bu yüzden sizden ricam adım adım gitmeniz verdiğim örnekler ve tanımlamalar doğrultusunda sorular üretmenizdir.Şu ana kadar adım adım ilerlediğimizi gördüğüm için gayet memnunum.

Evet Kader ile örneklerimi değiştirerek izaha başlıyorrum.

Güneşin tutulacağını bilim adamları ilmi ile bilir hesaplanan tarihte bilinen üzere gerçekleşir.

Siz burada bir gök taşının çarpmasına örneklemiş ancak ilginç olarak gök taşınında bir suçu olmadığını beyan etmişsiniz.

Buda demek oluyor ki hesaplayan ilmi ile bilen bilim adamları kesinlikle ne güneş tutulmasından nede göktaşının çarpmasından sorumlu değiller.

Sizin dikkat çektiğiniz nokta ise Ne güneş tutulmasından güneş neden gök taşının çarpmasından gök taşıda sorumlu değil.

Evet örnekler böyle olunca Her iki tarafta sorumlu olmuyor.

Peki İnsanı sorumlu tutan ne?

Hemen örneklere geçiyorum.

Varsayalım ki Güneş tutulacağı vakitleri kendi belirliyor.Yani güneşte bu şekilde bir irade hasıl oldu.

Varsayalım güneş 2008 yılı içerisinde 3 defa tutulmayı arzu etti ve tutuldu.Tutulmayı seçti ve tutuldu.

Ancak bilim adamları ise bizlere 2007 yılında hesaplayarak bilerek 2008 yılında güneşin 3 defa tutulacağını haber verdi.2007 yılında ''2008 Güneş tutulmaları'' adlı bir dosyaya yazdı.2008 yılına gelindiğinde aynen yazıldığı üzere güneş 3 defa tutulmayı seçti ve tutuldu.

Burada 2007 yılında hesaplamalar yapan bilim adamlarına bir sorumluluk yok.Çünkü onlar güneşin iradesi ile bu seçimine bir müdahaleleri yok.Ancak güneş kendi seçtiğinden ona bir sorumluluk var.

İkinci olarak göktaşı örneğine geçelim onuda biraz değiştirelim.

Dünyaya 2008 yılında bir göktaşı çarpmış olsun.Ancak tıpkı güneş gibi göktaşındada bir irade hasıl olsun.Göktaşı kendi iradesi ile uzayda hareket edip gelip dünyaya çarpmış.

Fakat 2007 yılında bilim adamları bu göktaşının dünyaya çarpacağını ilimleri ile hesaplayıp bilmişler.Bir dosyaya yazmışlar.

2008 yılında aynen vukuu bulmuş göktaşı kendi iradesi ile seçip dünyaya çarpmıştır.

Burada göktaşına çarpmayı seçtiği ve çarptığı için bir sorumluluk var.Ancak bilim adamlarına bildikleri için bir sorumluluk yok.

Bu iki örnekte olduğu gibi aynen irade sahibi olan insan kendi seçer işler.Kendi öldürür kendi hayat kurtarır.Ancak bunu ezelden bilen Allah bilip levh-i mahfuza kader adıyla yazdığı için yapmaz.Kendi seçtiği için yapar.

Bu yüzden seçen insan olduğu için insana bir sorumluluk vardır.

Ancak seçimi çok önceden bilip yazan allaha bir sorumluluk yüklenemez.

Saygılar...

Sitelerde Paylaş
1:

2:

Aykırı ise neden formda tartışıyorsunuz?

Muhalif fikirelrin olması hoşunuza gidiyorsa bu konuşma bence baya yararlı bir konuşma olurdu tabi karar sizin.

Siz konuşmanıza devam edin bu yazılar birazdan silinecek.

Sevgili xislam

Bu forum birçok kişinin olduğu bir forum.

Hodri meydan forumu Adı sebebi ile içlerinde tartışan bilgi yarışına girenlerin olduğunu ilan ediyor.

Oysa ki ihlas bir işi yanlızca allah rızası için yapmaktır.

Eğer ben böyle bir bilgi yarışına bu forumda girersem bir çok kişi bu tartışmayı izleyecek bende eyvah ya kaybeder ve etrafa rezil olursam diyeceğim bir psikoloji altına gireceğim.Bu yüzden allah rızası için değil belki burada rezil olmamak için tartışacağım.

Ancak ateistforumda böyle bir psikoloji hasıl olmaz.Orada bilgi yarışına girmektense görüş bildiriyorum.Bu beni böyle bir psikolojiye itmiyor.Görüşlerim yanlış çıksada yanlışmış diyebiliyorum.

Ama hodri meydan bir iddaa yeri.

Bu ihlasa tam olarak aykırıdır.

Bu yüzden red ettim.

Bu açıklamamı okuduktan sonra tartışşma ile ilgili alakasız iletileri silerseniz sevinirim

Saygılar

Sitelerde Paylaş

Sevgili kardeşim;

30- Allah dilemedikçe siz dileyemezsiniz. Gerçekten Allah, bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.

Bu ayetten ne anladığını yazarmısın...

Moderatör arkadaşlar konuyu sadece ikimiz tartışacağız sexy huri arkadaşımızın katılmasını tartışmayı farklı boyutlara taşıyacağından kabul edemiyoruz.Bu durumda size uygun değilse tartışmayı tamamen iptal edebilirsiniz.

Selamlar...

tarihinde AntiKafir tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Fakan zaten bir müslüman olan Antikafiri bu konuda aydınlatırsanızmı allah sizden razı olur yoksa Sexy Huri gibi bir kişiyimi?

Bence bu bulunmaz bir fırsattı.

Sevgili Xislam

Eğer bir kişiyi inandırma kuvvetim olsa idi ilk başta peşinden koşacağım kişilerin başını Syn Sexy Huri çekerdi.

Ancak biz ancak vesile olma umudu taşırsak anlatırız.

Zira Sevgili sexy huri ile ilgili böyle bir umudum bulunmuyor.

Saygılar ilgizi iletileri Silerseniz sevinirim

Sitelerde Paylaş
Sevgili kardeşim;

30- Allah dilemedikçe siz dileyemezsiniz. Gerçekten Allah, bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.

Bu ayetten ne anladığını yazarmısın...

Moderatör arkadaşlar konuyu sadece ikimiz tartışacağız sexy huri arkadaşımızın katılmasını tartışmayı farklı boyutlara taşıyacağından kabul edemiyoruz.Bu durumda size uygun değilse tartışmayı tamamen iptal edebilirsiniz.

Selamlar...

Sevgili kardeşim AntiKafir

Bu sorduğunuz soru ilerde değineceğimiz bir konuyu içine alıyor.

Ancak sizin kaderi basitçe anladığınızı görmeden bu konulara geçmek istemiyorum.

Adım adım ilerlemek tartışmanın kalitesi açısından daha iyi olacaktır.

Zira adım adım gitmez isek konu anlatılma ve anlama niyetinden çıkıp iddaa ve tez çürütme halini bir yarışma halini alacaktır.

İletilerinizi yazmakta acele etmeyin.

Konu hakkında düşünüp itiraz edebileceğiniz noktalara itiraz edin.

Verdiğiniz ayetin kaderin basit tanımı ile ilgili bir alakası bulunmuyor.

Şu basit tanımlamayı geçersek inş o ayetlerin tefsirlerinede geleceğiz

Saygılar

Sitelerde Paylaş

Sevgili İllegal kader konusu anlaşıldı.

Şimdi güneşi insan gibi düşünerek örneği irdelemek durumundayız.

Örnekte güneşin murad etmesinden bahsettin.

O nedenle bu ayeti açıklamanı istedim bu ayet güneşin(insanın) hür iradesi ile dilemesi ile ilgilidir.

Tekrar sormak zorundayım bu ayetten ne anladığını yazarmısın...

Açıklamandan sonra örneğe tekrar değineceğim...

Sitelerde Paylaş
Misafir
Bu konu kapalıdır ama konuya cevap yazmaya yetkiniz var görünüyor.
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...