Jump to content

turbo c derleyici,lamer dilidir.

Recommended Posts

dün,bir üniversite kütüphanesinde turbo c programlama üzerine kitaba rastladim.alip incelemeye basladigimda,bu derleyicinin resmen lamer dili oldugunu düşünmeme yol açti.operatörler,pointerlar,veri yapilari,syntatik akiş,dinamik bellek kullanimi,matematik fonksyonlari ve stringler çogunlukla ilk C derleyicisi ile tahminimce ayni olmasina ragmen,bu derleyici üzerinde özellikle 'sistem programlama' gibi bir dal için,dosyalar ve içindeki kütüphaneler öneriliyordu.

üstelik ilgili kitapta,sistem programlama için kullanilabilecek tek bir algoritma örneği dahi verilmemişti..

c gibi düşük seviyeli sayilabilecek,kaliteli,yapısal ve esnek bir dilin,böylesi mide bulandirici derleyicileri olabilir mi?yoksa benim eksik kaldiğim bir yer mi var?bilenlerden yorum bekliyorum.bu benim ilk karşilaştiğim derleyici idi.'diğer c derleyicileri de ayni özelliklere mi sahip',şeklinde düşünmekten kendimi alamiyorum

tarihinde irr4ligion tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

C'nin manatalitesi gereği, tüm C derleyicileri aynıdır, en azından bu seviyede. Farklar, optimizasyon, tekx/data segmentlerinin ayrımı, int, long int vs. tanımları, bir kaç predefined macro vs. etrafında şekillenir.

Bir C kitabının yapabileceği, standard C kütüphanesinin çerçevesinde kalmaktır. Buda, scanf, printf gibi, ISO/IEC 9899:1999 vs. de tanımlı kütüphane içinde kalmaktır.

Ama sistem programlama derseniz, işin içinde başta POSIX fonksiyonları girer. Fakat, her yerde, her zaman POSIX uyumu olacak diye bir kaide yoktur..

Pek bilinmez, ama C aslında en portable dillerden biridir. Hatta belki en portable olan dildir. Ama C, doğrudan makine kodu üretir, kodunuz C kurallarına sadık kalınmışsa, hemen her platform için derlenip çalıştırılabilir binary elde edilebilir..

C kitaplarının bir komedi olduğu doğrudur. Ama bu C'nin değil, kitabı yazanların C mantalitesini anlamamış olmalarından kaynaklanır..

Sitelerde Paylaş

C'nin tasarımcısı Dennis Ritchie, C için, "Assembly'yi daha iyi ifade edebilen dil"(buna benzer bir şey işte) der. C lamer dili değil, makinaya en yakın, ama aynı zamanda o derece taşınabilir bir dildir. İlk unix örnekleri haricinde, neredeyse bütün işletim sistemleri c ile yazılmıştır; Bunun nedeni, makinaya en yakın ve en hakim dil olmasından kaynaklanır. C, modern programlama paradigmalarının büyük bir çoğunluğunu barındırmaz, çünkü bu paradigmalar sistem çekirdeği üzerine kurulur(mesela try catch bloğunu çekirdek olmadan yapamazsın) bu nedenle sistem programlamaya uygundur. Bir sistemi taşınabilirlikten uzaklaştıran kütüphaneleridir, bu nedenle -anibal'ın bahsettiği- POSIX standardizasyonu yapılmıştır. BSD, UNIX, LINUX ve Solaris gibi bu standardı iyi uygulamış işletimleri arasında uygulama taşımak kolaydır. Neyse... konudan fazla sapmayalım.

Ayrıca söylemeden geçmeyeyim, C en estetik dillerden biridir(bir diğeri için bkz. c++, tam tersi için java).

Sitelerde Paylaş

Eskiden işletim sistemi olarak DOS ve Win31 var iken programlamaya yeni başlayanları babası Turbo C vardı. Gerçi şimdi büyük dede oldu. Turbo C programlama dili değil editor ve compiler interace şimdi bunlara GUI deniyor. Sonuç olarak ANSI C vs şeklinde kod yazarsan tüm C dilerine aktarabilirsin. Ayrıca DOS ortamdaki editörü bayağı başarılıdır alıştınmı içinden çıkamazsın çoğu C guilerinde eski programcıları düşünerek borlandC turboc ayarları vardır. Renklendirme, tab, editor ayarları vs.

Ayrıca ilave edeyim lamer demekle büyük ihtimalle şunu kastediyorlar. Eskiden makineler yavaştı RAM, vs ha keza. Zamanın programcıları makine diline yakın yazarlardı. Eskiden hatırlıyorum 64KB animasyon demo yarışmaları olurdu. Adamlar öyle code yazıp o kadar inanılmaz şeyler çıkartırlardı ki inanamazsın. Eskiden programcılar. bit hesabı yaparken codu en verimli şekilde optimizasyon derdi ile neredeyse assembler ile yakın code yazar iken şimdi yeni derleyicilerde basit "Hello Word" consola yollayan codu derlediğinde 64KB yakın değerler çıkıyor. Mesela Turbo C de ASM{} inline asm var idi şimdi şatafatlı C derleyicilerinin hangisinde var. C# kullanmak basit, satır yazıyorsun uygun değişken, fonksiyon, classı kendisi tamalıyor. Giderek C dilleri işletim sistemine depandant hale geldi yazması kolay ve basit ama sistem programlaması yapmak istemediğin sürece. Ama bana kalırsa Java öğren.

tarihinde synapsis tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
. C lamer dili değil, makinaya en yakın, ama aynı zamanda o derece taşınabilir bir dildir. İlk unix örnekleri haricinde, neredeyse bütün işletim sistemleri c ile yazılmıştır; Bunun nedeni, makinaya en yakın ve en hakim dil olmasından kaynaklanır. C, modern programlama paradigmalarının büyük bir çoğunluğunu barındırmaz, çünkü bu paradigmalar sistem çekirdeği üzerine kurulur

öncelikle,3 arkadasa da verdiği bilgiler için teşekkür ederek başlamak istiyorum.

c elbette lamer dili değildir,bakin siz bunlari yazmadan önce ben ne demişim;

c gibi düşük seviyeli sayilabilecek,kaliteli,yapısal ve esnek bir dilin,böylesi mide bulandirici derleyicileri olabilir m

unix işletim sistemi ailesinin ilk örneği,bilindiği üzere pdp-11 makinesi üzerinde a dili ile kodlanmiş olsa da,kernel'inin geri kalan kismi c üzerinde tamamlanmişti.linus torvalds tarafindan yazilan,linux kernel'inin açik kaynak kodlari ise tamamen c üzerinde gerçekleştirilmiştir..

ben turbo c derleyicisi için lamer ithamini kullandim.çünkü ansi c standartinin belirlediği c başlik dosyalarini kat be kat aşan sayida handle dosyasi ve kütüphane mevcut.üstelik sistem programlama için hiç elverişli bir derleyici oldugunu düşünmedim..(gene de bilgilerim oldukca taze,bu yuzden yorumlarimi çekingen yapiyorum..hatalarimi ögrenmem lazim..)

ayrica makineye en yakin değil,yakin bir dildir..

Sitelerde Paylaş

Dediğin doğru ben inline assambler ile kendi kodu içinden asm çalıştırabilir anlamında kullandım. Ama C# ile kıyaslarsan arada büyük bir uçurum var. Neyse zaten protected modda hiç birini kullanamazsın. Tarihin sayfalarında kaldı. Zamanında bende uğraşmıştım. Sistem programcıları hangi dille uğraşır doğrusu bilmiyorum bilen var ise derleyicinin ismini öğrenmek isterim

tarihinde synapsis tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
öncelikle,3 arkadasa da verdiği bilgiler için teşekkür ederek başlamak istiyorum.

c elbette lamer dili değildir,bakin siz bunlari yazmadan önce ben ne demişim;

c gibi düşük seviyeli sayilabilecek,kaliteli,yapısal ve esnek bir dilin,böylesi mide bulandirici derleyicileri olabilir m

unix işletim sistemi ailesinin ilk örneği,bilindiği üzere pdp-11 makinesi üzerinde a dili ile kodlanmiş olsa da,kernel'inin geri kalan kismi c üzerinde tamamlanmişti.linus torvalds tarafindan yazilan,linux kernel'inin açik kaynak kodlari ise tamamen c üzerinde gerçekleştirilmiştir..

ben turbo c derleyicisi için lamer ithamini kullandim.çünkü ansi c standartinin belirlediği c başlik dosyalarini kat be kat aşan sayida handle dosyasi ve kütüphane mevcut.üstelik sistem programlama için hiç elverişli bir derleyici oldugunu düşünmedim..(gene de bilgilerim oldukca taze,bu yuzden yorumlarimi çekingen yapiyorum..hatalarimi ögrenmem lazim..)

çünkü ansi c standartinin belirlediği c başlik dosyalarini kat be kat aşan sayida handle dosyasi ve kütüphane mevcut

demek ki, programcılara kolaylık sağlasın diye, standart kütüphanelerin dışında, ek kütüphaneler sunmuşlar. Hiç kütüphane hazırlayıp derlemedin sanırım.

üstelik sistem programlama için hiç elverişli bir derleyici oldugunu düşünmedim

Konu hakkında yeterince bilgi sahibi olmadığını düşünüyorum.

gene de bilgilerim oldukca taze,bu yuzden yorumlarimi çekingen yapiyorum..hatalarimi ögrenmem lazim..

Doğru söze ne denir

Sitelerde Paylaş

C makinaya en yakın programlama dilidir! Assembly bir dil değildir, C orta seviyeli programlama dilidir ve rakibi pek yoktur. Çoğu c derleyicisi "__asm { }" bloğu içindeki assembler kodunu inline olarak derler. Eskiden tam olarak nasıldı bilmiyorum ama, günümüzde tek başına c derleyicisi bulmak çokta mümkün değil, çoğunlukla c++ derleyicisidir(mesela turbo c). Günümüzde en çok kullanılan derleyiciler GNU C, Codewarrior, Digital Mars, Borland ve MSVC'dir. Çoğu, Intel ve HP gibi teknoloji devlerinin kendi derleyicisi vardır. GUI, programlama ortamı değil, Graphical User Interface yani grafiksel kullanıcı arabirimidir. Programlama ortamlarına IDE, Integrated Development Environment yani "tümleşik geliştirme ortamı" denir. Turbo C diğer çoğu derleyici gibi standarda uygun bir dildir; Yani, bir derleyicide derlenen program, uygun kütüphanelerle fazla zorlanmadan, diğer derleyicilerlede derlenir. Turbo C'nin hedef kitlesi sistem programcıları olmadığı için yanında ona uygun kütüphaneler pek sunulmaz, ama sistem programlama için en az diğer derleyiciler kadar uygundur. Demo yazmak için c pek uygun bir dil değildir, o dönemin democuları arasındaki en popüler dil pascal'dır.

Sitelerde Paylaş

Bilgiler için teşekürler ben hep IDE ile GUI aynı sanırdım. Yanlış hatırlamıyorsam Turbo C nin 32bit kütüphaneleri yoktu ama Borland C 3.1 in vardı. Sanırım editorü tamamen Turbo C benziyordu. Borland C 4.5 ile herşey yapılır her halde tam 32bit ve 16 bit geçiş dönemine rast geliyordu her çeşit kütüphanesi vardı.

Sitelerde Paylaş

C makinaya yakın bir dildir ama en yakını değil, Assemler ile birebir makina kodu üretilir, Turbo C gibi yine Borland'ın olan Turbo Assemler da vardır, bir de Turbo Pascal. Turbo olması derleyicisinin yanında -o yıllar için bir nimet olan- gelişmiş editörü ve entegre debugger içermesi oluyor. Derleyicinin neden mide bulandırıcı olduğunu anlamadım ama fazladan library içermesi ise neden, o library leri kullanmazsınız olur biter, ansi C'yi destekliyor mu, evet. Derleyici optimizasyonunda başarısızsa, ne bileyim farklı bir derleyiciden daha büyük makina kodu falan üretiyorsa mide bulandırsın da fazladan library içeriyor diye mide bulandırması ilginç geldi.

Sitelerde Paylaş

Ağzımdan mide bulandırıcı lafı çıkmadı. Benim bildiğim Borland'ın derleyici kütüphaneleri iyi optimize edilmiş codelar olduğu ve microsoft'un derleyicilerine kıyasla kat ve kat iyi olduğunu biliyorum. Win32 API programcılarının Borland derleyicilerinin çok sık kullandığını hatırlıyorum. Neyse benim işim programlama değil zaten atıp tutmam doğru olmaz.

Sitelerde Paylaş
çünkü ansi c standartinin belirlediği c başlik dosyalarini kat be kat aşan sayida handle dosyasi ve kütüphane mevcut

demek ki, programcılara kolaylık sağlasın diye, standart kütüphanelerin dışında, ek kütüphaneler sunmuşlar. Hiç kütüphane hazırlayıp derlemedin sanırım.

üstelik sistem programlama için hiç elverişli bir derleyici oldugunu düşünmedim

Konu hakkında yeterince bilgi sahibi olmadığını düşünüyorum.

a)kolaylik demek,kullaniciya dogru kaymak demektir..bu yuzden kütüphane derleme işini de bana göre,programci yapmalidir..

b)evet,sistem programlama üzerine hiç bir bilgim yok.lakin elime bir kaç kitap geçti,kisa süre içerisinde kotarabileceğimi düşünüyorum.turbo c nin ise sistem programlamaya elverişli oldugunu sanmiyorum..elbette ki sistem ya da soket programlanabilir,delphi gibi nesne tabanli bir dilde dahi bu gerçekleştirilebilir,ama elverişli değil,kanaatimce..

bak diğer bir arkadas aradiğim soruyu güzelce yanitlamiş;

Turbo C'nin hedef kitlesi sistem programcıları olmadığı için yanında ona uygun kütüphaneler pek sunulmaz, ama sistem programlama için en az diğer derleyiciler kadar uygundur. Demo yazmak için c pek uygun bir dil değildir, o dönemin democuları arasındaki en popüler dil pascal'dır.

c)bu kadar ukala bir yanit vererek,narsistik kişiliğinizi sergilemiş oldunuz..

d)ateistkafede bir vakit açtiğiniz 'proleterya diktatörlüğü nasil olmalidir' başliğindaki,proleterya'nin proletarya oldugunu öğrenin,ardindan gelip burada coderlik taslamayi deneyin..

Sitelerde Paylaş
a)kolaylik demek,kullaniciya dogru kaymak demektir..bu yuzden kütüphane derleme işini de bana göre,programci yapmalidir..

b)evet,sistem programlama üzerine hiç bir bilgim yok.lakin elime bir kaç kitap geçti,kisa süre içerisinde kotarabileceğimi düşünüyorum.turbo c nin ise sistem programlamaya elverişli oldugunu sanmiyorum..elbette ki sistem ya da soket programlanabilir,delphi gibi nesne tabanli bir dilde dahi bu gerçekleştirilebilir,ama elverişli değil,kanaatimce..

bak diğer bir arkadas aradiğim soruyu güzelce yanitlamiş;

Turbo C'nin hedef kitlesi sistem programcıları olmadığı için yanında ona uygun kütüphaneler pek sunulmaz, ama sistem programlama için en az diğer derleyiciler kadar uygundur. Demo yazmak için c pek uygun bir dil değildir, o dönemin democuları arasındaki en popüler dil pascal'dır.

c)bu kadar ukala bir yanit vererek,narsistik kişiliğinizi sergilemiş oldunuz..

d)ateistkafede bir vakit açtiğiniz 'proleterya diktatörlüğü nasil olmalidir' başliğindaki,proleterya'nin proletarya oldugunu öğrenin,ardindan gelip burada coderlik taslamayi deneyin..

Sapla saman birbirine oldukça karışmış ki "Demo yazmak için c pek uygun bir dil değildir" gibi bir noktaya gelmiş. :lol: :lol: Ben bu cümleyi okuyunca keşke bu tartışmaya hiç katılmasaydım şimdi oturup birsürü şey anlatmam gerekecek diye hayıflanmıştım.

Yeni yetme birileri kendisine bilmediğin konularda ahkam kesme yollu uyarılarım dan alınmış. Uğur mumcu'nun dediği gibi, "okumadıysanız tartışmayalım" ama sen birşeyler okuyorsun! Muhtemel ki okudukların temel eserler olmadığı ve yarım yamalak bilgi içerdiği için resmin bütününü göremiyorsun.

Tavsiyem konuya sistematik yaklaşıp alanında klasikleşmiş kitapları okumanız. Belli başlı üniversitelerin yazılımla ilgil bölümlerinde okutulan kitapları edinmenizi ve okumanızı tavsiye ediyorum (Maalesef, bazı ortaöğretim kalitesindeki üniversite lakaplı dersanelerin bu bölümlerinin hali içler acısı)

Ukalalık konusuna gelince; sana ukalalık yaparak takılabilmem için senin yazılımla ilgili bir kaç kitap okuyup dediklerimi anlayacak kapasiteye ulaşman lazım.

Assembler dili ile ilgili bir iki ufak hata da yapılmış. Wikipedia.org da konu ile ilgili verilen bilgi fena değil. İşin aslı astarı nedir diye merak eden oradan okur.

Sitelerde Paylaş
Yeni yetme birileri kendisine bilmediğin konularda ahkam kesme yollu uyarılarım dan alınmış. Uğur mumcu'nun dediği gibi, "okumadıysanız tartışmayalım" ama sen birşeyler okuyorsun! Muhtemel ki okudukların temel eserler olmadığı ve yarım yamalak bilgi içerdiği için resmin bütününü göremiyorsun.

Ukalalık konusuna gelince; sana ukalalık yaparak takılabilmem için senin yazılımla ilgili bir kaç kitap okuyup dediklerimi anlayacak kapasiteye ulaşman lazım

şimdi beni iyi dinle ukala pislik;

benim asil ilgi alanim kodlama,programlama vs..değil,programlama'dan ise sadece 'sistem programlama' bana gereken kismi..ve bir şekilde bunu öğreneceğim..şu ya da bu şekilde bunu yapmam kosullarim nedeniyle zorunlu..çünkü diğer hususlarda okuduklarimi pratiğe cevirme ve yaptirima ugratmak için 'sistem programlama'yi kotarmam lazim.

bu yuzden de bu programlama denilen şeye son derece yabanci birisi olarak,iki gün önce bir üniversite'nin kütüphanesini hedef secerek,raflardan bir c derleyicisinin kitabini ödünç aldim..ancak kitabin sistem programlama üzerine bir şey içermemesini biraktik(ki zaten öyle olmasi gerekir),derleyicinin de dandik bir şey oldugu izlenimi aklima yerleşti.

şimdi adam gibi bir şeyler yazacaksan yaz..dil üzerinde uygulama yazmak ya da sistem programlamanin yabanci terimlerle olmadigi, bu işi senden cok daha kalifiye bir biçimde halledenlerin aktardiği şekliyle 'kodlama esnasinda kodlari unutmalisiniz' tavsiyesinden ortadadir..türkçeyi nasil kullanarak bir şeyler ürettiğimizde alfabeyi,heceleri,cümleleri unutarak duygularimizi aktariyorsak,programlama dilleri içinde ayni şey geçerlidir..

ben eksikliklerimi kabul ederek newbieliğimi ortaya sürerken,sen ukalalik ederek nasil bir lamer oldugunu dünya aleme tescilliyorsun..

yapman gereken şey bana adam gibi bir derleyici(GNU C derleyicisi sanirim bu hususta en iyisi..)önermek,sonrada bir daha bu başliğa bakmaksizin cikip gitmek..

Sitelerde Paylaş
şimdi beni iyi dinle ukala pislik;

benim asil ilgi alanim kodlama,programlama vs..değil,programlama'dan ise sadece 'sistem programlama' bana gereken kismi..ve bir şekilde bunu öğreneceğim..şu ya da bu şekilde bunu yapmam kosullarim nedeniyle zorunlu..çünkü diğer hususlarda okuduklarimi pratiğe cevirme ve yaptirima ugratmak için 'sistem programlama'yi kotarmam lazim.

bu yuzden de bu programlama denilen şeye son derece yabanci birisi olarak,iki gün önce bir üniversite'nin kütüphanesini hedef secerek,raflardan bir c derleyicisinin kitabini ödünç aldim..ancak kitabin sistem programlama üzerine bir şey içermemesini biraktik(ki zaten öyle olmasi gerekir),derleyicinin de dandik bir şey oldugu izlenimi aklima yerleşti.

şimdi adam gibi bir şeyler yazacaksan yaz..dil üzerinde uygulama yazmak ya da sistem programlamanin yabanci terimlerle olmadigi, bu işi senden cok daha kalifiye bir biçimde halledenlerin aktardiği şekliyle 'kodlama esnasinda kodlari unutmalisiniz' tavsiyesinden ortadadir..türkçeyi nasil kullanarak bir şeyler ürettiğimizde alfabeyi,heceleri,cümleleri unutarak duygularimizi aktariyorsak,programlama dilleri içinde ayni şey geçerlidir..

ben eksikliklerimi kabul ederek newbieliğimi ortaya sürerken,sen ukalalik ederek nasil bir lamer oldugunu dünya aleme tescilliyorsun..

yapman gereken şey bana adam gibi bir derleyici(GNU C derleyicisi sanirim bu hususta en iyisi..)önermek,sonrada bir daha bu başliğa bakmaksizin cikip gitmek..

1. Pislik sensin. Hala daha evebeynlerinle oturuyorsan onlara söyle de ağzına biber sürsünler.

2. Sistem programlama için alacağın kitabın başlığında "system programming" yazıyor olması gerekmiyor mu?

3. Cahil çocuk, sen daha programlama nedir bilmiyorsun "sistem programlama" mi yapacaksın? :lol: :lol: Sen bu işleri çocuk oyuncağı falan mı sandın.

4. Sistem programlama yapabilmen için; en azından programlama dilllerini (object oriented vs), veri yapılarını, bellek dosya ve proses yönetimlerini, zamanlama (timer), thread, ve senkronizasyon yapılarını (mutex, crtical section vs vs), eğer network programlama yapacaksan, socket, TCP/IP ve UDP bilmen lazım.

4. newbie değilsin, düpedüz cahilsin. bilmediğin konularda ahkam kestiğin sürece de bu cahillikten kurtulamayacaksın.

5. her cahil gibi bu konuda sana yol göstermeye çalışanlara hakaret ediyorsun.

Sitelerde Paylaş

yahu diyeceğiniz şuydu,yuh size;

TURBO C dil değildir,derleyicidir..nesi lamer bunun? :lol:

ordan cekip,burdan ittiniz..

c,C dir ..na k..m ne lameri..hepsinde de system programming'de yapılır,network programming'de..her halt da yenir..sadece derleyiciler arasinda önemsiz farklar vardir hepsi o kadar..

lemn mamüli misin nesin birader?senden bu kadarini hiç beklemezdim..kaale almayip ilk iletisinden sonra bir şey yazmayacak diyordum.. :lol:

delinin biri bilimforumuna taş atti,on tane programci onu cikarmaya calisti..

Sitelerde Paylaş
Misafir
Bu konu kapalıdır ama konuya cevap yazmaya yetkiniz var görünüyor.
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...