Jump to content

Recommended Posts

"Ben" diyoruz, nedir bu "ben"?

"Dogdugumuz andan itibaren su ana dek hafizamiza kaydedilen hersey "ben" 'i olusturur" diyoruz. (veya ben oyle oldugunu dusnuyorum, ruh muh gibi fantezi urunu seylere inanmadigim icin).

Dogduk, disaridan bes duyumuzla algiladigimiz her turlu veriyi beynimiz ile ve o anki (onceleri icgudusel ve sonralari hem icgudusel hem psikolojik) halimizle yorumladik, bilincimiz yerindeyken (yani aklimiz ve bes duyumuz faal iken) yasadigimiz her saniye hafizamiza bir seyler katildi. Onemsiz bulduklarimiz silindi gitti, az onemli buldugumuz seyler yari hatirlanir bicimde oldu, onemli olanlar ise kalici oldu. Kisacasi hepimiz benlik anlaminda birbirimizden farkli sekiller aldik. Ve bu yuzden "ben" diyoruz.

Hepimiz bir sperm ve yumurtadan olustuk. Milyonlarca spermden sadece bir tanesiyiz. Tesaduf de olsa, en guclu, en hizli da olsa o sperm yumurtaya ulasti ve bir insan olusturdu. O insan zamanla gelisti, ogrendi, dusundu ve benim dedi.

Simdi o spermi dusunelim.

Bir tek sperm!...

Ve o anda orada daha milyonlarcasi var.

O sperm degilde, onun yanindaki yumurtaya ulassaydi, yine de "ben" (kendim) olacak miydi?

Evet, o ben degil, bir baska "ben" olacakti belki.

Ve, ben de o bir baska "ben" 'in varligindan haberdar bile olamayacaktim, cunku ben var olmayacaktim.

Yasadigimiz her saniye hafizamiza kaydedilen verilerin ve tum bu verilerin islenisi disinda, "ben" dedigimiz seyi nasil aciklayabiliriz?

Veya aciklayabilir miyiz?

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş

Sperm yine aynı sperm olur. Ama anne karnındayken teratojenik etkiili bir ajana denk gelirsin fenotipin tamamen değiştiği gibi bilinç de faklı olur ve tamamen farklı bir sen olursun. Yada hiç bir şey olmaz doğduktan sonra seni evlatlık verirler yine tamamen farklı sen olursun. Yumurta ve spermi genleri harakete geçiren serbestleyen bir anahtar kilit olarak düşün Adenin, Guanin, Sitosin, Urasil, Timin nekadar sen isen döleyen sperm de o kadar sendir.

Sitelerde Paylaş
"Ben" diyoruz, nedir bu "ben"?

"Dogdugumuz andan itibaren su ana dek hafizamiza kaydedilen hersey "ben" 'i olusturur" diyoruz. (veya ben oyle oldugunu dusnuyorum, ruh muh gibi fantezi urunu seylere inanmadigim icin).

Dogduk, disaridan bes duyumuzla algiladigimiz her turlu veriyi beynimiz ile ve o anki (onceleri icgudusel ve sonralari hem icgudusel hem psikolojik) halimizle yorumladik, bilincimiz yerindeyken (yani aklimiz ve bes duyumuz faal iken) yasadigimiz her saniye hafizamiza bir seyler katildi. Onemsiz bulduklarimiz silindi gitti, az onemli buldugumuz seyler yari hatirlanir bicimde oldu, onemli olanlar ise kalici oldu. Kisacasi hepimiz benlik anlaminda birbirimizden farkli sekiller aldik. Ve bu yuzden "ben" diyoruz.

"Ben"; canlının ayakta kalma güdü'südür.Ve tüm canlılarda var....Hatta atomaltı parçacıklarda bile... :D

"Ben" :üst kimlik değildir ( üst kimlik sonradan edinilmiş kimliktir...)

Simdi o spermi dusunelim.

Bir tek sperm!...

Ve o anda orada daha milyonlarcasi var.

O sperm degilde, onun yanindaki yumurtaya ulassaydi, yine de "ben" (kendim) olacak miydi?

Evet, o ben degil, bir baska "ben" olacakti belki.

Ve, ben de o bir baska "ben" 'in varligindan haberdar bile olamayacaktim, cunku ben var olmayacaktim.

Yasadigimiz her saniye hafizamiza kaydedilen verilerin ve tum bu verilerin islenisi disinda, "ben" dedigimiz seyi nasil aciklayabiliriz?

Veya aciklayabilir miyiz?

SAYGILAR

Yine sen olacaktın.... :D Seçkin spermin böyle bir yetkisi yok... :P O sadece döllüyor genetik bilgiler aktarıyor...Gerisi senin sosyal çevren..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...