Jump to content

Ateist'in Yaşama İsteği Kalmazsa Ne Olacak !?

Recommended Posts

Hayat neyin savaşıdır, siz yaşarken ne ile savaşıyorsunuz?

Madem intihar etmek korkaklıktır, o zaman yüksek bir binanın tepesine çıkın ve sarkın, görün yaşam mı ölüm mü daha ağır basıyor.

Niye yaşıyorsun ki o zaman? İntihar etmeni gerektirecek sayısız sorunla karşılaşıyorsuındur. Otobüsü hiç kaçırmadın mı? Okula-iş yerine hiç geç kalmadın mı? Amirinden-öğretmeninden hiç fırça yemedin mi? Taksidini hiç geciktirmedin mi? Arkadaşlarının yanında tökezleyip düşerek madara olmadın mı? Trafik sıkışıklığı nedeniyle yetişemediğin için çok sevdiğin bir diziyi kaçırmadın mı? Sevdiğin kişi tarafından terkedilmedin mi?..

Efendim? Çok mu saçma sebepler? Hadisene canım! Sana göre saçma...

Babası cep harçlığı vermediği için karnına bıçak sokmaya çalışan 6 yaşında çocuk da tanıyorum; bir üniversitede öğretim görevlisiyken meşru müdafa hudutları dahilinde adam öldürmek zorunda kalan, ancak karşı ratafın siyasi baskılarıyla avukatları dahi satın alınıp 6,5 yılı tutuklu olmak kaydıyla 8 yıl suçsuz yere hapis yatırılan, yuvası dağıtılan, iki çocuğuyla ortada bırakılan, 10 yıldır mahkemesi bitirilmediği için bir işe de giremeyen, okula gönderdiği çocuklarının cebine bir simit parası dahi koyamayan baba da tanıyorum ben.

Bu nasıl bir cesarettir, yürekliliktir ki "Sevgilim beni terketti, dost kazığı yedim, hüngür hüngür!" nidalarıyla ölüme koşuluyor.

Ha, bu arada "ölüm korkusu" ile "yaşama içgüdüsü" farklı şeylerdir. Bir ateistin-materyalistin ölümden korkması gibi bir sorunu olamaz.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 92
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Niye yaşıyorsun ki o zaman? İntihar etmeni gerektirecek sayısız sorunla karşılaşıyorsuındur. Otobüsü hiç kaçırmadın mı? Okula-iş yerine hiç geç kalmadın mı? Amirinden-öğretmeninden hiç fırça yemedin mi? Taksidini hiç geciktirmedin mi? Arkadaşlarının yanında tökezleyip düşerek madara olmadın mı? Trafik sıkışıklığı nedeniyle yetişemediğin için çok sevdiğin bir diziyi kaçırmadın mı? Sevdiğin kişi tarafından terkedilmedin mi?..

Efendim? Çok mu saçma sebepler? Hadisene canım! Sana göre saçma...

Babası cep harçlığı vermediği için karnına bıçak sokmaya çalışan 6 yaşında çocuk da tanıyorum; bir üniversitede öğretim görevlisiyken meşru müdafa hudutları dahilinde adam öldürmek zorunda kalan, ancak karşı ratafın siyasi baskılarıyla avukatları dahi satın alınıp 6,5 yılı tutuklu olmak kaydıyla 8 yıl suçsuz yere hapis yatırılan, yuvası dağıtılan, iki çocuğuyla ortada bırakılan, 10 yıldır mahkemesi bitirilmediği için bir işe de giremeyen, okula gönderdiği çocuklarının cebine bir simit parası dahi koyamayan baba da tanıyorum ben.

Bu nasıl bir cesarettir, yürekliliktir ki "Sevgilim beni terketti, dost kazığı yedim, hüngür hüngür!" nidalarıyla ölüme koşuluyor.

Bunlar intihar etmek için sebepler değildir, sevgilisi terketti birinden kazık yedi diye intihar etmek saçmadır elbette.

İşin felsefi açısı var, benim bahsettiğim konu o. Örneğin iradeyi yenmek. İntihar edenlerin çoğu bu konulara kafa yormamıştır. Yani felsefi sebeplerden değil günlük bazı ağır sorunlar yüzünden intihar edenler aşırı derecedir. Ben onları güçlüden saymam elbet. Tüm o sorunları bende yaşıyorum, sabah gözümü açtığımda hepsi üzerime geliyor. Ama bu intihar için sebep değildir.

Sitelerde Paylaş

intihar eden müslümanlarda var.intihar o anki bunalımın bir sonucudur ve bir felakettir.sadece ateistler intahar eder müslümanlar intihar etmez gibi saçma bir düşünceye kapılma bence.

bence dünyadaki insanların tümü intiharı en az bikere akıllarından geçirmişlerdir.

muslumanla dine inanmayan arasindaki fark ne kadar acik gorunuyor.

Ben muslumanken dinsiz olan pek cok kisinin yazisini okudum, ama hic bir zaman bir dinsizin o yaziyi alip saga sola kopyalayip iste muslumanlarin sonu bu diyecek kadar zavalli duruma dustugunu gormedim.

bi kaç müslümanın yaptığı şeyi tüm müslümanlara yamayamazsın..ateistleri doğa üstü güçleri olan insanlar gibi göstermekten vazgeçin artık

tarihinde Acı Hayat tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bunlar intihar etmek için sebepler değildir, sevgilisi terketti birinden kazık yedi diye intihar etmek saçmadır elbette.

İşin felsefi açısı var, benim bahsettiğim konu o. Örneğin iradeyi yenmek. İntihar edenlerin çoğu bu konulara kafa yormamıştır. Yani felsefi sebeplerden değil günlük bazı ağır sorunlar yüzünden intihar edenler aşırı derecedir. Ben onları güçlüden saymam elbet. Tüm o sorunları bende yaşıyorum, sabah gözümü açtığımda hepsi üzerime geliyor. Ama bu intihar için sebep değildir.

Sevgili dostum, insanın ölümü gerçekten isteyeceği ve bunu da dile getireceği, benim de mantıklı görüp hatta destekleyeceğim durumlar olabilir tabii. Ki buna da "Ötenazi" deniyor. Kişinin yaşamak için hiçbir gerekçesi kalmadığı gibi, yaşamak adına yapabildiği tek eylem "hayatta kalmak"sa (örneğin geçirdiği bir kaza sonucu hemen tüm uzuvlarını, yaşamsal organlarını yitirmişse, yaşam destek ünitelerine bağlı ve yatalak bir haldeyse, beyin sinirleri tamamen tahrip olmuş ve olmayan uzuvlarının dahi acısını çekiyorsa kişi), buna yaşamak denmez tabii ve kişinin bu durumda ölmeyi istemesi kadar doğal bir durum görmüyorum. Ama bakın, Stephen Hawking de yaşıyor ve o adam, bence kelimenin anlamıyla yaşıyor.

Buradan şuraya varmaya çalışıyorum: İntihar, bencil ve korkakça bir tercihtir. Kişi, kendisine olduğu kadar, çevresine, içinde yaşadığı topluma, insanlığa da "kendisini" borçludur. Bir insana, bir harf dahi öğretebilecek kadar "yaşayabilen" insan, insanlık adına yaşamaya devam etmelidir, çünkü buna mecburdur. "Ben öldükten sonra dünya s..ime, minare g..üme" diyen insanın insanlığından da şüphe ederim ben.

Sana, Kafka'nın "Dönüşüm" adlı kısa romanını okumanı tavsiye ederim. Tabii, konuyu açan arkadaşımıza da.

Sitelerde Paylaş

Sevgilli escalade,

Seni ne mutlu ediyorsa ona saril. Unutma yasama sansin bir kere var bunu iyi degerlendir.

Daha yasin genc. Gelecekte daha baska darbelerde yeme riskin yuksek turkiye gibi bir ulkede.

Buyuk hedefler koyma onune mutlu olmak icin kucuk seylerle mutlu ol bu yeter aslinda.

Bence olayin ateist olmakla ilgisi falan yok. Hayata bakisinla ilgili.

musluman olup allaha siginsanda faydasi olmayacak nasilsa.

Ve unutma seni sevenleri uzmek gibi bir egoistlik yapmaya hakkin yok.

Selamlar

Sitelerde Paylaş
Buradan şuraya varmaya çalışıyorum: İntihar, bencil ve korkakça bir tercihtir. Kişi, kendisine olduğu kadar, çevresine, içinde yaşadığı topluma, insanlığa da "kendisini" borçludur.

Kendi benceilliğin için ölmek yerine başkalarının bencilliği için yaşamalsın tabi.Bu şekilde geberdikten sonra arkandan küfür yememiş olursun.

tarihinde NiHiL tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Şimdi girdim nete yazılanları okurken ikinci sayfanın sonunda kaldım ve sonraki yazıları okumadan bu cevabı verme gereği duydum.

Arkadaşlar kukla falan gibi tabirler kullanmışlar !! Biriside gerçek ateis değil demiş!!

Arkadaşlar benim kimseye yalan borcum yok. Sadece sıkıntıdaydım ve bunu birileriyle palaşma gereği duyduğum için konuyu burda dile getirdim. Daha önce böyle bir forum olduğunu görmemiştim. İnternette belli bir konuyu araken buldum ve üye oldum.

Gerçeği bilmeden insanlar iftira atmak nekadar kolay öyle. İnsanlık bu mu!? Bana iftira atan kukla diyen kişileri sadece kınıyorum.

Adam gibi geldim ve içimi döktüm. Tek kelime yalan konuşanda şerefsizin önde gidenidir. Başkada bişey demiyorum......

Sitelerde Paylaş

Yardımcı olmaya çalışan kişilere yürekten teşekkür ediyorum. Bazı kişiler okadar canımı sıktıki bin pişma oldum sıkıntımı burda dile getirdiğime. Forum çok farklıymış ne biliyim ateist dediğin aklı başında adamındır bende öyleleriyle fikrimi paylaşmak istedim. Belliki içinde bulunduğum durumda sağlıklı düşünemiyorum.

Bazı yazıları görünce bir daha foruma girmemek üzere gidecektim ama birkaç şeyi söyleme gereği duydum.

Arkadaşlar lütfen bilmeden kimseye iftira atmayın. Fikriniz düşünceniz yada inancınız ne olursa olsun bu bir insana yakışmaz. İnsani değerleri hiçe saymayın lütfen.

Bir başlıkta kukla denmiş bana? Bilmiyorum bu konuda yazmışlar birazdan başlığıda ararım. Neyin kuklası acaba.

Bana yardımcı olmaya çalşışan arkadaşlara samimi olduğumu göstermek içinde bulunduğum durumu kısaca özetliycem ama lütfen samimi olmadıüımı düşünen yorum yapmasın. Bu çok ayıp birşey.

Verilen fikirlerden en hoşuma gideni ortam değiştirme fikri. İmkan bulursam bunu deniycem güzel fikir. Aslında intiharı tartışmak için bu konuyu açmadım sadece durumum ifade ederken böyle bir düşüncem olduğunu dile getirdim. Artık ne içi yaşayabilirim diye aynı düşüncede olduğum insanlardan fikir almak istedim. Bazıları hatırı sayılır saçmalıklar yazmış. Samimi olmasan burda ne diye konu açıyım yada bundan kazancım ne olur acaba bir düşününde saçmalamayın lütfen.

Yalancı olmadığımı başka nasıl ifade edicem bilmiyorum ama mesele şudur: Birkaç yıldır yaşama karşı zaten olumsuz düşünceler oluşmuştu bende. Belkide psikolojiktir bilmiyorum. Bu sene ocak ayında çok yakın bir dostum çalıştığım yere gelerek benden banka kredi almamı istedi. Zordaymış eyvallah dedim. DenizBank bir sms ile kredi veriyor TC numarı yaz yolla şu numaraya bakalım çıkacak mı dedi. Yazdım yolladım ve 5 dakikda içinde 9.600 YTL kredi alabileceğim cevabı geldi. Ertesi gün belgelerle bankaya gittim ve bir sonraki günde parayı alıp dost sandığım kişiye teslim ettim. Kredi taksitlerini öderim dedi bende hiç şüphelenmedim çünkü çocukluktan beri arkadaşım. 2-3 hafta sonra kayboldu. Daha sonradan öğrendimki tanıdığı kim varsa aynı yolla kredi aldırmış ve paraları toplayıp gitmiş. Neyse giden para olsun dedik ama asıl üzüntüm bukadar yıllık dostumdan bu kazığı yemem oldu. İlk zamanlar zırda olsa kredi taksitlerini öderken birde işten çıkarılınca kredi kartına yüklendim şimdi limitlerde bitti yakında eve haciz gelir. Zaten yaşamdan soğumuşken bu olaylar beni iyice intihar düşüncesine sürükledi.

Bu kadar ayrıntıya niye girdin diyecek bazıları! Niyetim laf salatası yapmak değil bunlarıda anlatmak istemezdim ama bana iftira atanların belki yüzleri kızarır diye bunları anlattım. Yalan konuşmadığımı ifade etmek istedim. Zaten ne diye sanal ortamda yalan konuşcam bundan ne elde etcemki! Denizlide oturuyorum kendimi bildim bilelide ateistim. Yazdıklarımda tek kelime yalan yoktur. Konuyu açmamdaki amaç aynı düşüncede olduğum kişilere danışmak ve bir ateist bu durumda ne yapabilir diye tartışmaktır. Hemde içimi dökmek istedim ne diye bukadar kötü söz söylediniz. Hiçmi insanlıktan nasibinizi almadınız zavallı mahluklar! Yardımcı olmaya çalışan değerli kardeşlerime teşekkür ederim onlara lafım yok yanlış anlaşılmasın.

Bazı şerefsizler bana yalancı ve kukla demiş. Okadar sinir oldumki bu pisliklere inat yaşamak daha iyi olacak. Bu arada bir fikir gerçekten çok hoşuma gitti. Ortam değiştir demiş bir dost. Evet güzel fikir. İmkan bulursam komple çevremi ve yaşadığım yeri değiştirmeyi deniycem. Beni asıl üzen şimdi eve haciz gelecek olması. Ailemle yaşıyorum onlara bu utancı yaşattığımı görmemek için intiharı ciddi ciddi düşünmüştüm.

Gerçektende bazılarında insanlarda insanlık namına birşey kalmamış. Sadece içimi dökmek için geldiğim bir ortamda bile başıma gelenlere bak! Bilmeden iftira atmak ne kolay öyle. İnsanlığınızdan utanın ne diyim size!!!

Vakit ayırıp iyi duygularla yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkürler. Aslında konuyu açarken bazı şeyleride sizlerle tartışıp fikir alışverişi yapmak istemiştim fakat görüyorumki bu ortamda böyle birşey mümkün değil.

Benden bu kadar, sağlıcakla kalın....

Sitelerde Paylaş
Bu arada bir fikir gerçekten çok hoşuma gitti. Ortam değiştir demiş bir dost. Evet güzel fikir. İmkan bulursam komple çevremi ve yaşadığım yeri değiştirmeyi deniycem.

Kardeş ,

Tüm tanıdıklarına aynı şekilde kazık atan , eski arkadaşını git vur.

Elinde avcunda ne varsa al.

Önce senin borçlarını kapat.

Sonra kalırsa , en acilden başlarsın kapamaya. Gerçi kalmamıştır bişey ya.

Sonrada rahat rahat yaşa.

DÜnyadan bir pislik gönderdim eşek cennetine diye.

Sen ne diye intihar ediyorsun. :rolleyes:

Vuracağın adama da son nefeste şahadet getirt ki , orada cennete gitsin.

Sen vicdan azabı çekme. İyi yere gönderdim onu de.

Sitelerde Paylaş
Bazı şerefsizler bana yalancı ve kukla demiş. Okadar sinir oldumki bu pisliklere inat yaşamak daha iyi olacak.

Nerde bu iftiracılar kafalarına göre insanları şerefli şerefsiz ilan edenler :D

Ama şimdi çıkıpta ''aslında biz senin yaşama tutunman için(>>>Okadar sinir oldumki bu pisliklere inat yaşamak daha iyi olacak)

gaza getiriyorduk'' derlerse hiç şaşırmam:)

tarihinde TylerDurdenn tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

bana kazık atan babam dahi olsa tanımam ne kendini öldürcen sen niye utanıyosun ki sen güzel bir davranıs sergilemişsin ama o utanılcak davranıs sergilemiş bırak o utansın baktın borcu kapatamadınmı peşine git mahkemeye ver güzel kardeşim öldürmekle herşey halolmaz sen cekmessen borclarını ailen cekicek ne anladınki sorunlardan kacma sorunların üzerine git unutmaki insanın kendisinden baska dostu da düşmanıda yoktur sadece kendini dost edin!

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...