Jump to content

Çene altı laikliği...

Recommended Posts

Türban halloldu diyelim. Bundan güç alarak daha da fazla istemeyecekleri ne malum? Çarşafla girmek isteyenler, cuma namazı için mesaiyi iptal ettirmek isteyenler, sünnet diye sakal bırakıp cübbe giymek isteyenler ve bunlar gibiler ne olacak? Eğer isteklerini dine dayandırdıkları vakit bunlara izin verilirse ileride yine aynı şekilde dine ve Kurana birçok şey dayandırıp isteyebilirler, o zaman da aynı mantıkla onlar da kabul etmek zorunda kalınabilir.

Çizgiyi çizebiliyoruz istersek değil mi?

Çizgiyi bir adım geri çeksek bir daha tekrar bir çizgi çizemez miyiz?

Ben bir üstteki iletimde dinin esnetilebilmesi kavramıyla bunu açıklamaya çalıştım.

Çarşaf veya sakal bir Müslüman için olmazsa olmaz değildir. En azından büyük çoğunluğu için değildir.

Ama başörtüsü bazıları için olmazsa olmazdır. Çıkartırsa cehenneme gideceğine inanıyor.

Ama sen diyorsun ki "eğitim almak istiyorsan çıkaracaksın!"

Bu ne kadar acımasız bir hareket?

Ve onları kafalarına peruk takmak gibi aşağılayıcı yöntemler uygulamaya itiyor...

Zaten bunların sayısı kaç ki? Niye bu kadar sorun ediyoruz ki?

Hem istediğimiz Müslüman kadınların eğitimli, akıllı olmaları değil mi?

Kocalarından ekonomik olarak bağımsız olmaları, ezilmemeleri değil mi?

Onlara eğitim almalarını zorlaştırarak ne kazanıyoruz toplum olarak?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 125
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

..

Geleneksel anlamda dini şeriat isteyen pek yok zaten ama, bu, toplumun ekseninin hızla ılımlı islam adı altında dönüştürülmeye çalışıldığı gerçeğini değiştirmiyor. Kurbağayı pişirir gibi bizi ılık suyun içine attılar yavaş yavaş kaynatıyorlar suyu. Siz bunlara paranoya diyeceksiniz, bende sizin tutumunuzu aymazlık olarak değerlendirecem.

..

Ilımlı İslam demek aşırıcı olmayan İslam demektir.

Aklı başında tüm insanlar dünyada Müslümanların ılımlılaşmasını istiyor.

Sen kendi ağzınla söylüyorsun. Geleneksel anlamda şeriat isteyen yok. Ne güzel o zaman işte!

Ama Müslümanlar ılımlı hale gelmiş diyorsun. Sorun da buymuş!!

E peki adam Müslümanlar şeriat istemeyi bıraktıktan sonra komple dinden mi çıkacaklardı diye bekliyorsun??

Öyle bir değişim mümkün mü??

Bırak aynı Batı'daki Hristiyanlar gibi ılımlı hale gelsinler. Ilımlı, barışçıl, uzlaşmacı, diğer yaşam tarzlarına tahammüllü, yeri gelince dinin kurallarını esnetebilen, yeniden yorumlayan, şiddeti dışlayan bir hale gelsinler.

Bu iyi birşey mi kötü birşey mi??

Yoksa sen de ulusalcı malların İngilizce "moderate Islam" kavramını kıçlarından anlayıp "ya Amerika ılımlı Islam projesi yapacakmış" aptallıklarına mı kandın?

tarihinde ludwig tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

(...)

İkinci üyeliklerle gelip insanlara hakaret etmek hiç hoş kaçmıyor...

Hangi talepler meşru hangileri değil konusunu hangi kriter ile değerlendirmemiz gerektiğini yukarıda anlattım. Bu türban yasağının kalkması talebini meşru yapan şey kesinlikle dine dayanması değil, bir yetişkinin bireysel seçimi olması.

tarihinde murteddd tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Buradaki sorun türbana ne amaçla izin verileceğidir. Eğer dini inanç ve özgürlük kategorisinde değerlendirip verilirse çok tehlikeli sonuçlar doğurabilen yerlere kadar varabilir. Eğer bireysel hak olarak izin verilirse bu bireysel hakkın aynı dine dayandırılarak daha ileriye götürülmeyeceğine dair bir teminat verilmesi lazım. Çünkü bireysel hak bile olsa bu hak dine dayanıyor.

Ben Müslümanlar'ın bu konuda amaçlarının bağcıyı dövmek olduğuna inanmıyorum. Burda kızların gelecekleri için eğitim alırken dinlerine göre başlarının kapalı olması temel bir zorunluluk onlar için. Bu hakkı alırlarsa daha başka haklar için bastıracaklarını sanmam. Bastırsalar bile bunun kadar onlara hak görünecek mi? Baksana toplumda %70 onların bu hakka sahip olması gerektiğine inanıyor. Ama "ayrı derslik" deseler bu oranlarda bir kabul olur mu?

"Taviz tavizi doğrurur" zihniyetiyle yola çıkarsak kimsenin bir hakkını vermemek lazım. Çünkü hakkı olandan fazlasını alacak diye hakkın eksik vermek zhiniyeti bu.

Elimizde dayandıkları kitap olan Kuran var. Geçmişten ve günümüzden birçok ülke ve toplumda örnekler var. Sence bunlara bakıp daha ileri gitmezler mi, hele bu şartlarda? Maalesef türbana baktığımda "taviz tavizi doğurur" zihniyeti ile düşünmeden edemiyorum. Bağcıyı dövmek zihniyetinde olanlar yeşil sermaya denilen din istismarcılarıdır, tabii bunlar gibiler yüzünden amacı sadece okumak olan bir çok genç kız kullanılıyor.

Bu konu aslında baya karışık ve her bakış açısının haklı noktaları var. Mesela ludwig'in de belirttiği gibi sırf kafasındaki türban yüzünden okula alınmayanlar, peruk takmak zorunda kalanlar ve hakkı olan eğitimi alamayanlar. Diğer taraftan aynı dinde "evinizde oturun, dışarı çıkmayın emirleri" var. Ya da bireysel hak kategorisinde cübbe, sakal, çarşafa izin verecek miyiz?

Dini konuları geçersek elimizde güncel örnekler var. Bu konuda Soner Yalçın'ın güzel bir yazısı var.

http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?id=8201619&yazarid=218

Sitelerde Paylaş

İronman, Bence ülkemizin Müslüman yapısını gözönüne alarak bazı kanunlarımızı yapmalıyız.

Müslüman dokuya bu kadar duyarsız kalmak olmaz.

Müslüman kadınların baş kapatmasını aynı sosyalistlerin bere takmasına benzetmek olaya çok yabancı bir noktadan bakmaktır. Dehri olaya böyle bakarken sanki Müslüman kadınların niye baş kapattığını bilmiyormuş gibi yapıyor.

Olay bir siyasi simge olayı değildir. Bazısı için öyle de olabilir. Ama temelinde bu bir inanç gereği bir harekettir. Ve haç takmak gibi de olmazsa da olur bir şey değildir. Bir Hristiyan haç takmak zorunda değildir dinine göre. Ama bir Müslüman kadın başını kapatmak zorundadır. Müslüman erkek sakal bırakmak, ya da sarık takmak zorunda değildir. Müslüman kadın da peçe takmak zorunda değildir. Ama başını kapatmak onun dininin gereğidir. Bu kadar anlayışlı olabiliriz gibime geliyor benim. Çünkü bunu yapmazsak bu kızların çoğu başörtü çıkarmaktasa okula gitmemeyi tercih ediyor. Yazık oluyor bu insanlara.

Zaten toplumun %70'i anketlere göre başörtüsünün serbest olmasını istiyor. Şeraitçı sakalı ya da sosyalist beresi bu kadar yüksek oranda destek almaz. Demekki bunlar aynı kategoride değil.

Sitelerde Paylaş

İkinci üyeliklerle gelip insanlara hakaret etmek hiç hoş kaçmıyor...

Hangi talepler meşru hangileri değil konusunu hangi kriter ile değerlendirmemiz gerektiğini yukarıda anlattım. Bu türban yasağının kalkması talebini meşru yapan şey kesinlikle dine dayanması değil, bir yetişkinin bireysel seçimi olması.

Sana mı sorduk?

Muhattap ludwig, onun iddiasına yönelik bir karşı soru sordum sen niye avukatlık yapmaya geçtin?

Meşruiyetine sen dine dayanması değil diyorsun adam dine dayanması diyor. Adam meşruiyeti cehennem korkusuna bağlıyor.

Bireysel seçim ne demek? Mesela ben bir örgüt kurdum bu örgütün legal/illegal siyasi amaçları var ve giderek güçleniyoruz.

Kendimizede uniformalar diktirdik. Hepimizin bireysel tercihi(!) ama yanlış anlama. Uygun mudur? Biz bu uniformalarla her türlü kamusal alanda görev almak istiyor universitelerde eğitim almak istiyoruz.

Sitelerde Paylaş
İronman, Bence ülkemizin Müslüman yapısını gözönüne alarak bazı kanunlarımızı yapmalıyız.

Ne duyarsızlık var? Adamlar namaz kılabiliyor, oruç tutabiliyor, hacca gidebiliyor, bayramlarını kutlayabiliyorlar, toplanıp hu çekiyorlar, özel hayatında ne giymek istiyorsa giyiyor. Kur'an kursuna gönderebiliyor çocugunu. Kim bunlara karışıyor. Daha ne yapalım? Kur'anı komple anayasa haline mi getirelim. Bütün hükümleri uygulanmalı yoksa dinden çıkarlar. ...........................

tarihinde Mohammed tarafından düzenlendi
hakaret
Sitelerde Paylaş

Müslüman kadınların baş kapatmasını aynı sosyalistlerin bere takmasına benzetmek olaya çok yabancı bir noktadan bakmaktır. Dehri olaya böyle bakarken sanki Müslüman kadınların niye baş kapattığını bilmiyormuş gibi yapıyor.

Olay bir siyasi simge olayı değildir. Bazısı için öyle de olabilir. Ama temelinde bu bir inanç gereği bir harekettir. Ve haç takmak gibi de olmazsa da olur bir şey değildir. Bir Hristiyan haç takmak zorunda değildir dinine göre. Ama bir Müslüman kadın başını kapatmak zorundadır. Müslüman erkek sakal bırakmak, ya da sarık takmak zorunda değildir. Müslüman kadın da peçe takmak zorunda değildir. Ama başını kapatmak onun dininin gereğidir. Bu kadar anlayışlı olabiliriz gibime geliyor benim. Çünkü bunu yapmazsak bu kızların çoğu başörtü çıkarmaktasa okula gitmemeyi tercih ediyor. Yazık oluyor bu insanlara.

Zaten toplumun %70'i anketlere göre başörtüsünün serbest olmasını istiyor. Şeraitçı sakalı ya da sosyalist beresi bu kadar yüksek oranda destek almaz. Demekki bunlar aynı kategoride değil.

Bireysel hak olarak dediğine katılıyorum. Fakat dininin gereğidir mantığıyla yola çıkmak birçok şeyin önünü açabilir. Zaten ben de dahil olmak üzere buna karşı çıkanların da en büyük endişesi bu meseleden yola çıkarak daha fazla şeyler istenmesidir ve ne yazık ki örneklere bakılınca bunun da ihtimal dahilinde olduğu çok rahat bir şekilde anlaşılabilir.Eğer daha ileriye gitmemek için bir güvence verilirse bence çok rahat kabul edilebilir bir olgu, fakat bu güvence nasıl sağlanır o da ayrı bir olay. Çünkü günümüzde Türkiye İslamında Araplaşmaya ve köktenciliğe doğru giden bir eğilim var.

Diğer taraftan bu insanların okumasını engelleyip eve hapsetmekle aydınlanmasını önlemiş oluruz. Eğer cahil ve gerici diye okumalarına izin vermezsek ya evde kalıp aynı kafayla devam edecekler, ya da bu tutuma karşı cephe alıp dinci yerlere ve ideolojilere daha sıkı sarılacaklardır. Madem bu insanları bu düşüncelerden kurtarmak istiyoruz, asıl onların okumasına izin vermeliyiz ki tam tersine birşeyleri değiştiribilelim. Bu insanların cehaletini engellemek onları dışlayarak ya da yok sayarak değil, tam tersine onları eğiterek olabilir.

Bu durumda bence en iyisi deneme süreci uygulanmasıdır. Bu süreç sonunda, (özellikle Anadolu'da) eğer çatışmalar ve olaylar belirli bir boyuta gelmezse ve iyi sonuçlar verirse türban izni yine belirttiğim gibi bir güvenceyle veya sınır koyarak bunu sürekli hale getirilebilir.

tarihinde ironman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İronman, ben yukarda da yazdım.

Müslümanlar belli bir noktaya kadar kendi dinlerini esnetmeye zaten çalışıyorlar ve uyum sağlıyorlar. Zaten neyin pratik olarak mümkün olduğu, neyin abartı istek olacağı, ve neyin de başka insanların hakkını gaspetme olarak algılanıp kabul edilmeyeceği onlara da açıkça görünüyor.

Ama başörtü mevzunda istedikleri bize gol atmak değil. Burda açıkça mağdur durumdalar.

Bak eğitim alabilmek için kafasına peruk takmakla aşağılanan insanlardan bahsediyoruz. Ya da okula girmeyi tamamen reddedenler.

Bunu kalkıp "sosyalist beresine" benzetemezsiniz. Bu keyfi bir olay değil o kız için. Sadece bir aksesuar değil. Ya da siyasi görüşünü belirtmenin bir yolu değil.

Burda artık biraz anlayışlı olmamız gerekiyor.

Zaten toplumun yuzde 70'inin bu konudaki düşüncesi bu yasağın yanlış olduğun yönünde. Üç-beş marjinalden bahsetmiyoruz. Kamu vicdanına bu konuda güvenemez miyiz?

Ve inan ki bundan sonra gelecek olan istekler, ki eğer gelirse bile, bunun kadar kamu vicdanına etki etmez. Sonraki istekler artık keyfi olacaktır. Çünkü başörtüsü kadar din açısından olmazsa olmaz bir şey kalmıyor geriye.

Sitelerde Paylaş

Evet genel olarak Laikliğin yorumlanması ve uygulamalarının bir önyargı ve korkuya dayandığı açık.Ya taleplerin ardı kesilmezse korkusu.

Yani yasaların dayanakları ihtiyaçlara ve bireyin din ve vicdan özgürlüğüne dayanmıyor.Korku çekinge önyargı gibi DUYGULARA dayanıyor.Bu ülkeyi duygular yönetiyor akıl ve mantık değil:)

Sitelerde Paylaş
Ve inan ki bundan sonra gelecek olan istekler, ki eğer gelirse bile, bunun kadar kamu vicdanına etki etmez. Sonraki istekler artık keyfi olacaktır. Çünkü başörtüsü kadar din açısından olmazsa olmaz bir şey kalmıyor geriye.

Nihahahaha

Ulen valla çok komik adamsın. Başörtüsü islamın en temel şartı değil mi? Onu çöz yeter.

Şaka gibisiniz. Okurken inanamıyorum gözlerimi ovalıyor tekrar bakıyorum yok ama gerçek bu şaka değil.

Sitelerde Paylaş

Müslümanlar kendi dinlerini belli ölçüde tırpanlayıp, yeniden yorumlayıp modern hayatın gereklerine uyumlu hale getirebiliyorlar.

Biz onlara "hırsızın elini kesmek olmaz, hape atacaz" deyince onlar da "iyi o zaman bu da zaten cezalandırmanın başka bir çeşidi, hem belki din o zaman hapishane uygulaması olmadığı için öyle dedi" falan deyip uyum sağlar.

Veya "içki yasak olsun" talepleri yerine biz onlara "sen istemiyorsan içme, ama içene de karışma" deyince, bunlar "iyi tamam öyle olsun" deyip vazgeçebilirler ve vazgeçiyorlar da, çünkü burda onların üzerinde bariz bir günah geldiğine inanmazlar. Ne de olsa kanunu değiştirmeye güçleri yetmiyor. Zina mevzunda da aynı.

Müslüman kızların ise dersliklerde haremlik selamlık istemeleri tabiki mümkün ama bunu reddedersek fazla ısrar edeceklerini sanmam. Çünkü hem bunun pratik zorluklarının farkındalar, hem de gene dinlerini bu konuda esnetebiliyorlar.

Ama "başörtüsünü çıkart da okula gir" demek bunları dinlerini esnetmede çok az bir boşluk bırakıyor. Bunu da açıkça kızların yaptıklarından görüyoruz. Başına peruk takıyor vesaire. Çünkü din o konuda fazla esnetilemiyor.

Sen diyorsun ki taviz tavizi doğuracak falan.

Ben Müslümanlar'ın bu konuda amaçlarının bağcıyı dövmek olduğuna inanmıyorum. Burda kızların gelecekleri için eğitim alırken dinlerine göre başlarının kapalı olması temel bir zorunluluk onlar için. Bu hakkı alırlarsa daha başka haklar için bastıracaklarını sanmam. Bastırsalar bile bunun kadar onlara hak görünecek mi? Baksana toplumda %70 onların bu hakka sahip olması gerektiğine inanıyor. Ama "ayrı derslik" deseler bu oranlarda bir kabul olur mu?

"Taviz tavizi doğrurur" zihniyetiyle yola çıkarsak kimsenin bir hakkını vermemek lazım. Çünkü hakkı olandan fazlasını alacak diye hakkın eksik vermek zhiniyeti bu.

Kuran'ın bir emrini yumuşatmakla diğer bir emrini yumuşatmak arasında ne fark var söyler misin ? İnsanlar doğrudan kuranı temel alıyorlar ve referans alınan bu kitabın değil bir kuralını esnetmek bir harfinin bile değiştirilemeyeceğine ,yok sayılamayacağına iman ediyorlar.Yani sen içmezsen içme ama içeni hoşgör anlayışı onların değerlendirmelerine göre kabul edilebilir bir yaklaşım değil,alkol kullanmanın başlı başına cezalandırılması gereken bir ihlal olduğu düşüncesindeler;

http://www.haberdebugun.com/kirbac-cezasi-ertelendi.html

http://arama.hurriyet.com.tr/arsivnews.aspx?id=12331719

Yani bunu kamu düzenini tesis etmek için yapıyorlar,çünkü islam onlara göre sadece özel hayatı değil kamusal düzeni de düzenliyor.

Meseleye bir de hukuki açıdan yaklaşalım,üniversitede türbanı serbest bırakırsanız aynı şeyi lise öğrencileri,ilköğretim öğrencileri (velileri) talep etmeyecek mi ? Anayasa'nın kanun önünde eşitlik ilkesine dayanarak kendilerinin(çocuklarının) okula türbanlı gelmesini talep etmeyecekler mi ? Düşün bir ilköğretim okulunda bazı öğrenciler türbanlı bazıları türbansız ,bazı öğretmenler türbanlı bazıları türbansız .Türban takanların gerekçeleri " inançları gereği kapanmış olmak" peki o zaman takmayanlar ne diye yaftalanacak ?????

Buyur bu da güzel yurdumdan "türban lisede serbest olsun" eylemine ilişkin bir haber linki ; http://www.uludagsozluk.com/disari/?b=turban lisede serbest olsun eylemi&u=http%3A%2F%2Fwww.milliyet.com.tr%2F2008%2F02%2F10%2Fguncel%2Faxgun02.html

Din esnek birşey değildir ludwig ,istesen de esnetemezsin,bugün islamcılar birtakım şeyleri hoşgörüyor gibi görünüyorlarsa bil ki bu Türkiye'nin kör topal da olsa laik olmasından,dini kurallara dayanmamasındandır.İslam bu kadar esnekse neden Suudi Arabistan,İran,Malezya,Afganistan vb.gibi ülkeler esnetemiyor,neden islamın belli emir ve yasaklarından taviz veremiyorlar.Çünü değişme ve esneme islam dininin doğasına aykırı,islamcıların tamamı kuranın indirildiği günkü gibi uygulanması gerektiğine inanıyorlar.Forumu takip edersen hatırlayacaksın illegeal isimli bir nur şakirti inanmayanların katledilmelerinin normal olduğunu,daha fazla günaha girmekten kurtulacaklarını ifade etmişti.

Şimdi sen islamcıların esneyebileceğini düşünüyorsan doooğru Fatih Çarşamba'ya gideceksin,bu güzel (!) düşüncelerini oradakilerle paylaşacaksın,oradan sağ salim çıkabilirsen geleceksin seninle bir defa daha konuşacağız.Öyle işkembei kübradan sallamaka olmuyor.Hatta boşver reel paylaşımı,bu bahsettiğin şeyleri islamiforumda savun,link ver biz de izleyelim,senin açından da bizim açımızdan da güzel bir tecrübe olur.Bekliyorum ludwig,islamiforumda bunları dile getirmeni bekliyorum...

Sitelerde Paylaş

Bu çok çetrefilli bir konu.

Müslümanların zaten çoğunlukta olduğu bir ülkede, zaten özünde baskıcı ve zorba bir doktrine sahip bu din tekrar kendini diriltebilir, ve köktenci yorumlarını yayıp ılımlı Müslümanları kendi davasına kazanabilir. Bunu İran'da gördük. İmkansız değil.

Ama öbür tarafta bunun olmasını engellemek adına kendimiz despotça ve zorbaca uygulamalara başvurup, türbanlılar gibi zararsızları mağdur edip, Ergenekonla, "bilgi-destek" planlarıyla, taraflı yargıyla hukukumuzun ve demokrasimizin ırzına geçebiliriz.

Bir tarafta gerçekçilik ve pragmatiklik, diğer tarafta ise idealler ve değerler var.

Bir tarafta tehlike, diğer tarafta yozlaşma, zorbalaşma var.

Sitelerde Paylaş

Türban yasağını savunan bekir coşkun kılıklı laik armutlar kervanına Dehri de katılmış.

Ne güzel yapmış.

Yakışmış.

Dehri, Andromeda, ben, Anibal, Hacı... Daha da var ama saymayayım.

Hepimiz senin o laik armutlar kervanı dediğin yerdeyiz. Forum üyelerinin önemli bir kısmı da.

Türban yasağı sözcüğü bile dincilerin size empozesi. Gören de bir tek türban yasak zannedecek...

Türban elbette üniversitelere girmemelidir. Önce bu dini ve dincileri iyice bir anlayın, tanıyın, ondan sonra gelip entel dantel üstün bilinç muhabbetleri yapın.

Dinciler Darwin'in resmini görmeye tahammül edemeyip Tübitak'ın dergisinden kaldırıyor, bizim çağdaşlar türbandan sözediyor.

O kızlar birilerinin maşası olmak zorundadır. Bu din bunu gerektirir.

Dini giysiler de bir aidiyeti temsil ediyorsa, temsil edilen aidiyetin ne olduğu burada önem kazanmaktadır.

Siyasal İslam hortlamadan önce ben de türbanlı kızlarla aynı dersliklerde okudum ve birbirimizle en küçük bir sorunumuz olmadı. Kimi çıkarıyordu, kimi çıkarmıyordu. Çıkarmayanlara da kimse bir şey demiyordu.

Ne zaman AKP geldi, sayıları bir elin parmakları kadar bile olmayan bu kızlar türban da türban diye ortalığa düşürüldü.

Dinler ibadethanelere hapsedilmek zorundadır.

Sitelerde Paylaş

Dehri, Andromeda, ben, Anibal, Hacı... Daha da var ama saymayayım.

Hepimiz senin o laik armutlar kervanı dediğin yerdeyiz. Forum üyelerinin önemli bir kısmı da.

Türban yasağı sözcüğü bile dincilerin size empozesi. Gören de bir tek türban yasak zannedecek...

Türban elbette üniversitelere girmemelidir. Önce bu dini ve dincileri iyice bir anlayın, tanıyın, ondan sonra gelip entel dantel üstün bilinç muhabbetleri yapın.

Dinciler Darwin'in resmini görmeye tahammül edemeyip Tübitak'ın dergisinden kaldırıyor, bizim çağdaşlar türbandan sözediyor.

O kızlar birilerinin maşası olmak zorundadır. Bu din bunu gerektirir.

Dini giysiler de bir aidiyeti temsil ediyorsa, temsil edilen aidiyetin ne olduğu burada önem kazanmaktadır.

Siyasal İslam hortlamadan önce ben de türbanlı kızlarla aynı dersliklerde okudum ve birbirimizle en küçük bir sorunumuz olmadı. Kimi çıkarıyordu, kimi çıkarmıyordu. Çıkarmayanlara da kimse bir şey demiyordu.

Ne zaman AKP geldi, sayıları bir elin parmakları kadar bile olmayan bu kızlar türban da türban diye ortalığa düşürüldü.

Dinler ibadethanelere hapsedilmek zorundadır.

İfeell,

Ben bundan 25 yıl önce lisede okurken başı örtülü öğretmeinm vardı.Kız olkulu olduğu için derslerde başını açar dışarda öğretmenler odasında kapatırdı.Evet bir yere kadar haklısın eskiden türban bu kadar göz önüne gelmiyordu.Sebebi de şudur.Zaten bastırılmış söz hakkı verilmemiş bir gelenekti.Ne zaman ki din tabanlı partiler iktidar oldu bu haklarını daha özgürce yaşamalarını sağladı.Tıpkı bu gün geç kalarak kürtlere verilen dillerini konuşma öz dilleri ile çocuklarına isim verme hakkını vermemiz gibi.

Siz neyin demokrasisinden bahsediyorsunuz.Bastırılan her hak sonunda çığ gibi büyüyen bir isyanı doğurur.

Sen başörtülü kızlara tahammül edemediğin için onları üniversitelerde görmek istemiyorsun .Diğer yandan çok aydın olduğunu sandığın için insanların dinsizleşmesini istiyorsun.Bir diğer yandan bilimsel olmayan hiç bir şey kabul edilmesin istiyorsun.İyide toplum anaların yetiştirdiği çocukların toplumu değil mi ?

Dini inancı yüzünden başını açamadığı için okuyamayana bir kız nasıl aydınlanacak ?

Türban yasağı insanlık suçudur ..

Faydacı bir yaklaşım değildir.Toplumu gericiliğe iten en büyük etkenlerden bir tanesidir.En büyüğü olmasa etkendir.

Bu bilinçli bir halkı cahil bırakma politikasıdır.

Siz laik görünen yobazlarda buna malesef çanak tutuyorsunuz.

Şimdi benm türbancı olduğumu söyleyeceksin biliyorum.Çünkü çok dar bir mantığın var.

Sitelerde Paylaş

Eğer Laiklikten bahsedeceksek Kamunun yani Devletin görevlilerinin Dini simge vs taşımaması gerekir..Türkiye'de zaten yarım-yamalak delinmiş bir laiklik var orası ayrı konu iyice delinsin boku çıksın diyorsanız ayrı konu.

Üniversitelerde türban kısıtlaması tartışabilir bence de serbest bırakılmalıdır hizmet alanlar yani öğrenciler açısından tabii ki.

Şimdi tüm bunlar bir yana sanki ülkemizde sokaklarda türbanlı ve çarşaflı gezilemiyormuş gibi sanki ortalık tarikat-cemaatlerle dolmamış gibi ve cemaatler sonuna kadar özgürce propagandalarını yapmıyorlarmış gibi KOCA KOCA TÜRBAN YASAĞIDA TÜRBAN YASAĞI diyip İslamcıların mazlum edebiyatına payanda olmak da nedir.

Bu ülkede ateistlere, alevilere oldukça fazla baskı vrken, yasadışı dinlemeler, polisten dayak-işkence gibi şeyler dururken Türbanı bir özgürlük semboli haline getirmek Totaliterliğin dikalasıdır..

son olarak, Türban denen şey son zamanların icadıdır..Türban denen şeyi ben İstanbul'a üniversite okumaya geldiğim de sıkça gördüm sadece. Ne kırsal kesimde ne de pke çok şehirde bu icat yoktu. Yeni icatlar çıkarıp sonra da bu halkmızın milli-dini kıyafetidir baskı yapmayın gibi Ahlak ve etik dışı bir propaganda yapmayınız..

Sitelerde Paylaş

Dinler ibadethanelere hapsedilmek zorundadır

tabi başka

ya siz kendinizi ne sanıyorsunuz alaşkına

bir awuç aklı ewwel oturmuş laiklik hususunda t.c. nin kırmızı çizgilerini çiziyor

sağlıklı uygar insanlar nasıl ortak notkalarda buluşabiliriz diye tartışırlar

ha belki bu uygarlaşma çabasını tehdit eder nitelikli eylemler kısıtlanabilir

fakat yine bu tedbirler alınırken ülkenin özel şeraiti falan gibi ucube kawramlar dikkate alınmaz

insanlar türban takmak seçimini yapıyorsa weya zorlanıyorsa we siz onları bundan kurtarmak istiyorsanız

bunun yolu onları üniwersitelerden atmak we ewrimleşmesini beklemek değildir(bu 2 satırı proceci ruhunuza hitap etsin diye yazdım :) )

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...