Jump to content

Neden kötü değiliz?

Recommended Posts

...

"Madem tanrıdan korkmuyorsunuz bir yaratıcının olmadığından eminsiniz peki neden kötü insan olmuyorsunuz, neden insan öldürmüyorsunuz, neden yeri geldiği zaman iyilik yapıyorsunuz ölünce bir karşılığını almayacağınızı biliyorsunuz peki neden...?

Kötü olup olmamamiz birazda cevremize baglidir. Cok iyi birisi sanmasinki cok kötü bir cevrede yetisseydi yine iyi olurdu yada cok kötü bir kisi sanmasinki cok iyi bir cevrede kötü birisi olurdu. Istisnalari var ama istisnalar kaideleri bozmaz. Cevremizden iyi egitim alirsak yardimseverlikler ile hasir nesir olursak bu bizi iyi olmamiz yönünde fisekler. Kötü olmakta ayni acidan iddia edilebilir. Ben bir cok ailenin evladinin kendilerine cekmediginide gördüm aileden cok o kisileri arkadaslari etkilemisti. Metin Gür adli bir yazarin genclerle yaptigi sohbetlerde hep görülmüstürki cevre kurbani olmus kisiler. Insan bilincsiz dogar ve bilinci sonradan kazanir bu iyide olabilir kötüde. Kisaca iyi olmak yada kötü olmak dinlerin tapulu mali degildir. Her türlü sekilde iyiyede kötüyede raslarsiniz. Ailesinden aldigi egitimle iyi olacak diye bir mecburiyette yok. Bazen insan ailesine uyar kötü olur cevredeki arkadaslarindan eger iyilerse etkilenir ve ailesine ragmen iyi bir insan olabilir. Kardeslerin bile birbirinden farkli olmasinin sebebi arkadas cevresidir. Iyi ve kötüde zamana göre degisebilir. Bugün kötü bir aliskanlik sandigimiz yarin iyi bir aliskanlik sayilabilir. Ör; Ben gencligimde bilardo oynardim ve o zamanlar bilardoya kötü aliskanlik denirdi bugün ise ligleri var..Hangi boyuttan bakarsaniz bakin iyi ve kötü hic bir sekilde sabitlenemez.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 43
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Aslında bunun çok da mantıklı bir soru olmadığını düşünüyorum.Tanrı ve din inancı mıdır insanın iyi vasıflara sahip olmasının nedeni?Aaa, tabi benim burda unuttuğum bir husus var: evet bu sorunun cevabı çoğunluğu oluşturan inanan kesim tarafından "Evet" tir.Bunun sebebi de onların ahlak anlayışının çıkarları üzerine kurulu olmasıdır.Dawkins'in bir röportajında da bahsettiği gibi; bu insanlar trafik polisinin korkusu dolayısıyla, onun olduğu yerlerde trafik kurallarına uyan sürücülere benzerler ve onlardan uzak durmakta fayda vardır.İyi insan olmak için hayatımızda tanrı ve din inancı olmasına gerek duyulması düşüncesi çok absürd.İnsan kendi iradesine hakim olabilecek ve neyin doğru neyin yanlış olacağının ayrımına kendi karar verebilecek bir varlıktır.İyi insan olmak demek benim sözlüğümde cennet hayali ya da cehennem korkusu gibi beyninde yer etmiş olan düşünceler tarafından yapacakları belirlenen ya da aslında yapmak niyetinde oldukları tüm hoş olmayan davranışlardan sadece"Aman bunun öbür tarafı var, ateşlerde yanmayayım" filan diye vazgeçmeleri hatta bir iyiliği yapmaktan bahsederken bile"Sevaba girerim"düşüncesi ile hareket etmeleri ve yine ibadetlerinin altında yatan esas nedenin de onun cennetine girme düşüncesi olmasından dolayı yapmaları olamaz, karşılık bekleyerek yapılan işler sebebi ile iyi insan vasfına kavuşulmaz.(Üstelik kitaplarda hayatımızda yapmamızın yasaklı olduğu her şeyin mükafat olarak cennette sunulması gibi bir çelişkinin mevcut olduğu gerçeğine rağmen! bknz:ırmaklardan akan şaraplar, müminlere huriler vb.)

Tıpkı her şeyi "Ol!" deyip oldurduğu iddia edilen, bu sebeple de ona müteşekkir olunmasını ve o doğrultuda kendisine ibadet edilmesini bekleyen, aksi takdirde cezasını inanılmaz bir sadistlikle ödetecek olan tanrı anlayışının ahlaksal bir yanının olmadığına inandığım gibi, bunu savunanların sergiledikleri iyiliklerin değerinin de benim gözümde tartışılır olduğunu söyleyebilirim.Benim iyi insan anlayışım, yukardan onun her yapıp ettiğini gören bir tanrı ile omuzlarında sevap-günah defterini tuttuğuna inanılan meleklere ihtiyaç duymadan, onlara hiç inanmadığı ve öldüğü an her şeyin bir hiç olarak kalacağını bildiği halde kötülük yapılmaması demektir.Ateistlerin kötü insanlar olmasını gerektiren nedir anlayabilmiş değilim, gerçekten anlamakta güçlük çekiyorum; 21. yüzyıldayız fakat hala korkacağı bir tanrı düşüncesine sahip olmayan insanların iyi insan olabileceğini idrak etmekte zorlanabilen insanların varolduğu bir dünyadayız!.. :unsure:

tarihinde antiyobaz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ben bu soruya karşılık aynı mantıkla şunu sormak istiyorum peki sen din olmasa kötü bir insan mı olacaksın? Yaptığın iyiliklerin hepsi karşılığını almayı beklediğin şeyler için mi? Goğsü tomurcuklanmıs kızları kaybetme korkusu mu seni adam oldurmekten alı koyuyor yoksa baldan ırmaklar mı? Ben iyi bir insan olmak için dine muhtaç değilim karşılık beklemeden de iyilik yapabiliyorum. İnsanları sevmem ve saygı duymam karşılığında birşey beklemiyorum eğer sen bekliyorsan o zaman kimin gerçekten iyi kimin sadece çıkar uğruna iyi göründüğü sanırım ortada.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...