Jump to content

Neden kötü değiliz?

Recommended Posts

Deist bir arkadaşımla tartışırken değişik bir soru yöneltti bende sizinde görüşlerinizi almak istedim bu sorumu Ateist arkadaşlar yanıtlarsa sevinirim...

"Madem tanrıdan korkmuyorsunuz bir yaratıcının olmadığından eminsiniz peki neden kötü insan olmuyorsunuz, neden insan öldürmüyorsunuz, neden yeri geldiği zaman iyilik yapıyorsunuz ölünce bir karşılığını almayacağınızı biliyorsunuz peki neden...?

tarihinde zoro tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 43
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

hiçbir insanın karşılığını beklemeden iyilik yapacağını düşünmüyorum.

Katılmıyorum bu görüşe..

Ateist olan arkadaşlara bende soruyorum ,sokakta sefil bir çocuk gördüğünüzde hiç yardımda bulunanınız yok mu?Yada ne bileyim fakir,maddi durumu yetersiz ailelere yardım yapan,çocuk okutmaya çalışan kesinlikle vardır aranızda.Bunlardan ne karşılık beklenir ki? Klişe olacak ama Aziz Nesin vakfı yaranmak için mi kurdu?

Ayrıca 1.mesajdaki soruyu soran Deist arkadaş çok falso bir soru sormuş çokta üzerinde durulması gerekir diye düşünmüyorum.Neden adam öldürmüyosun diye sorumu olur.

tarihinde ptah tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Deist bir arkadaşımla tartışırken değişik bir soru yöneltti bende sizinde görüşlerinizi almak istedim bu sorumu Ateist arkadaşlar yanıtlarsa sevinirim...

"Madem tanrıdan korkmuyorsunuz bir yaratıcının olmadığından eminsiniz peki neden kötü insan olmuyorsunuz, neden insan öldürmüyorsunuz, neden yeri geldiği zaman iyilik yapıyorsunuz ölünce bir karşılığını almayacağınızı biliyorsunuz peki neden...?

Dinin çok işlerine yarayan bir propagandasıdır bu ... Zaten özünde çoğunlukla kendi türüne zarar vermeyen duyguları ve vicdan denilen bir melekeyi barındıran bir canlı türünün, bu özelliğini dinlerin kendilerine mal etme kurnazlığı ...

Sitelerde Paylaş
Ayrıca 1.mesajdaki soruyu soran Deist arkadaş çok falso bir soru sormuş çokta üzerinde durulması gerekir diye düşünmüyorum.Neden adam öldürmüyosun diye sorumu olur.

Hakikaten de öyle ...Lafa bak; "niye adam öldürmüyorsunuz"... Sanki kafayı peynir ekmekle yedik...

Sitelerde Paylaş
Klişe olacak ama Aziz Nesin vakfı yaranmak için mi kurdu?

Yaranmak? kime yaranmak?

Ya sizin işiniz gücünüz Allah'a yaranmak desek

Allah olmadan burnunuzun ucunuda göremiyorsunuz desek

Allah inancınız olmasa sizin için hertürlü davranış mübahtır desek

olur mu

tarihinde DeHRi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

ne bu yine ateist kiligina girmis bi müslüm mü !!!!!!!!!!

Sitelerde Paylaş
Hiç sokak kedilerine yemek vermediniz mi? Ne karınız oldu bu işten ... Din olmasa da insanlar karşılıksız iyilikler yaparlar ve kendilerini iyi hissederler ...

karım kendimi iyi hissetmek oldu. neden iyi hissettiğimi tam bilmiyorum belki ben bugün bu kediye yemek veriyorsam ben de aç kaldığımda bana yemek veren birileri olabilir diye hissetmişimdir .

deistler bence daha iyi insanlardır çünkü iyilik yapınca çıkarları daha çok : hem kendilerini iyi hissediyorlar hem sevap puanı aldıklarını düşünüyorlar.

müslümanlar deistlerden kötüdür çünkü bir kere ibadet , namaz , dua falan zaman kaybıdır , zamanını iyilik yaparak geçireceğine boşa harcamak toplumuna zarar vermektir ,ayrıca kadınları dövmek , kölelik gibi bir sürü ahlaksız haraket kuranda doğru bir şeymiş gibi gösterilir.

tarihinde Feanor tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

ben gerçi agnostiğim belkide iyilik yapınca kendimi iyi hissetmemi sağlayan tanrı vardır diyen tarafımdır. andromeda sizde dinlerin tanrısına inanmadığınızı ama bir tanrının az ihtimalde olsa olabileceğini düşündüğünüzü söylemiştiniz bence ateist biri karşılıksız iyilik yaparmı konusunda %100 olarak bir yaratıcıya veya ölümden sonra hayata inanmayan birinin cevap vermesi gerekir. böylesi fazla yok aslında , kendisini pek tanımıyorum ama nihil sanırım böyle biri mesela o cevap verebilir. ama onun verdiği cevaptan bile kesin emin olamayız çünkü bilinçaltında inanan bir kısım olabilir. agnostiklik zaten kıvırma sanatı ama özellikle bu forumdaki müslümanları okuya okuya sanatımın ustası oldum :)

Sitelerde Paylaş

Sanki ateizm ahlak felsefeside hep aynı konular üzerine yoğunlaşılıyor. Ateizm düşüncelerimiz kökeni aldığımız davranışlarımızı etkileyen bir sistem değil. Kendi üzerimden konuşayım ateizm sahip olduğun düşüncelerin, bilgi birikiminin bir yan ürünü. Hiç bir ateistin madem allah yok o zaman toplumsal ahlak kuralları tümden yanlış bu bana herşeyi yapma özgürlüğü verir demez. Bu ahlak kuralları bizim kendi kültürümüzde bizi biz yapan değerlerdir. Çoğunu bunları bilinçsizce kaparız. Yaşlılara saygı gösterirsin hatrını sorarsın. Otobüsde yaşlı teyzelere yer verirsin. Çocuklara şeker çikolata verir sevindirirsin. Yolda bir kedinin üzerinden araç geçer çırpınarak ölür ağlamamak için kendini zor tutarsın kimseye farketirmeden yanağına süzülen birkaç damla göz yaşını gizlice silersin. Ateizm'in ne alakası var bunlar ile. İnsan sosyal bir hayvandır, karşısındaki ile empati kurabilir sanki karşısındakilerin duygularını kendisininmiş gibi hissedebilir. Hadi allaha inanmıyorum diyelim bir kişiyi elinde bıçak hiç kimsenin olmadığı bir yerde bir hasmını kıstırdın bıçağı tam indirecen adam ağlamaya başladı abi ben ettim sen eyleme benim 2 çocuğum var bir de yatalak karım ben ölürsem onlara kim bakar mahvolurlar şimdi eğer psikopat değil isen hangi insan o bıçağı o insana saplayabilir sorarım. Ateizm sosyapatlık veya psikopatlık değildir onlardan farkımız biz sosyal iletişim kurabiliriz en önemliside empati kurma yeteneğimiz vardır ki yapacağımız davranışları kısıtlar. Sanki ateist arkadaşların bir bölümü gece olduğunda dr jykle mr. hyde gibi seri katil haline dönüşüyoruz. Bir kısmıda Batman gibi hırsızların yolsuzların şerefsizlerin peşine düşüyor kötüleri cezalandırıyoruz. Sen ben o neyse bizde oyuz. Dehri arkadaşımın eski bir topikte çok güzel bir yazısı vardı

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...