Jump to content

Size Vahiy Gelse Ne Yapardiniz?

Recommended Posts

Hepimiz Allah'la inansak da inanmasak da iletişimdeyiz o gerçek.

Ateislter O'nu reddetse ble O reddetmiyor hiç kimseyi kapısından.

Çünkü hepimiz bir babadan geldik bahçelerimiz ayrı.

Buraya kadar evet lakin ''vahiy'' kelimesi peygamberlere özel bir ''terim''dir.

Sİz benim gibi düşünmüyor iseniz soruyorum vahyi mi küçük görüyorsunuz peygamberi mi?

Yok ikisini de küçük görmüyorsanız bunu açıklar mısınız?

Sevgili barış

Biraz genelleştirdim o kadar. Ben vahye bütün olarak bakıyorum, yani sadece kutsal kitaplar değil, yazılı-yazısız, algıladığımız, algılayamadığımız bütün olarak yani, bu yüzden böyle bir tanım yaptım.

Kimseyi küçümsediğim filanda yok, sadece vahyin=ayetin bendeki tanımını, genel tanımını yaptım o kadar.

Sevgiler...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 50
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

EN'AM/111

Eğer biz onlara melekleri indirseydik, ölüler kendileriyle konuşsaydı ve herşeyi toplayıp karşılarına dikseydik, Allahın dilemesi dışında, yine de *inanmazlar*dı. Ne var ki, çokları cehalet sergiliyorlar.

Adam vahiy gelse doktora giderim diyor..

Gelde Kuran a inanma..

Bir kere neden insanların kavrayamayacağı metafizik mucizeler Allah'a inanmayı gerektirsin?

İkincisi zaten önceki ayette kalpleri ve gözlerimizi ters çevirmiş!! dilediğine imana getiriyorsa bana kendisini gösterse fayda etmez :D

(EN'ÂM suresi 110. ayet)

وَنُقَلِّبُ أَفْئِدَتَهُمْ وَأَبْصَارَهُمْ كَمَا لَمْ يُؤْمِنُوا بِهِ أَوَّلَ مَرَّةٍ وَنَذَرُهُمْ فِي طُغْيَانِهِمْ يَعْمَهُونَ

Okunuş Ve nükallibü ef'idetehüm ve ebsarahüm kema lem yü'minu bihi evvele merrativ ve nezeruhüm fi tuğyanihim ya'mehun

Diyanet Çevirisi Biz onların kalplerini ve gözlerini ters döndürürüz de ilkin ona iman etmedikleri gibi (mucize geldikten sonra da inanmazlar) ve yine onları azgınlıkları içinde bırakırız da bocalar dururlar.

Diyanet Vakfı Yine O'na iman etmedikleri ilk durumdaki gibi onlarıın gönüllerini ve gözlerini ters çeviririz. Ve onları şaşkın olarak azgınlıkları içerisinde bırakırız.

Elmalılı Orijinal Biz onların kalblerini ve gözlerini ters döndürünüz, ilkin buna iymân etmedikleri gibi bırakıveririz kendilerini de tuğyanları içinde kör körüne bocalar giderler

Elmalılı Sade. 1 Biz onların kalplerini ve gözlerini ters çeviririz. Önceden buna iman etmedikleri gibi bırakıveririz kendilerini azgınlıkları içinde körü körüne bocalar giderler.

Elmalılı Sade. 2 Biz onların kalblerini ve gözlerini çeviririz de, onlar, ilkin iman etmedikleri gibi, gene de iman etmezler. Biz de onları taşkınlıkları içerisinde kör ve şaşkın bırakırız.

Ö. N. Bilmen Ve Biz onların kalplerini ve gözlerini O'na evvelce de imân etmedikleri gibi tersine döndürürüz. Ve onları o tuğyanları içinde körükörüne yuvarlanır gider bir halde bırakırız.

S. Ateş Gönüllerini ve gözlerini ters çeviririz, ilkin ona inanmadıkları gibi (mu'cizeyi gördükten sonra da inanmazlar) ve bırakırız onları, azgınlıkları içinde bocalayıp dururlar.

A. Bulaç Biz onların kalplerini ve gözlerini, ilkin inanmadıkları gibi tersine çeviririz ve onları tuğyanları içinde şaşkınca dolaşır bir durumda terkederiz.

Muhammed Esed kalplerini ve gözlerini (hakikatten) ayırdığımız sürece, tıpkı ona ilk başta inanmadıkları gibi: ve (böylece) Biz körce ileri geri yalpalayıp dursunlar diye onları küstahça kibirleri ile baş başa bırakırız.

Y.N. Öztürk Biz onların gönüllerini ve gözlerini ters çeviririz, ilk seferinde buna iman etmedikleri gibi bırakırız kendilerini de azgınlıkları içinde körü körüne bocalar dururlar.

Sitelerde Paylaş
Vahy = Gösterge olduğuna göre, Tanrı zaten hepimizle her an iletişimde.

Dinleyip dinlememek bize kalmış o kadar.

Sevgiler...

Saygılar...

Sevgili Berguzar abla,

"Vahiy almak" derken, bu basligin konusunda ne demek itedigimi sanirim anladiniz.

Tanri (varsa eger!) hepimizle iletisim icinde olup olmamasi apayri bir konu. Ben Tanri'nin sadece bir insani secerek, bu insana konusmasi, bu insana net sozcuklerle bir seyler anltmasini kastediyorum.

Ornegin:

Allah Muhammed'e

"Ey Muhammed!, soyle onlara, boyle boyle yapsinlar, yoksa onlarin basindan asagi kaynar sular dokecegim!"

"Ey Muhammed!, soyle onlara, boyle boyle yaparlarsa el ve ayaklari carpraz olarak kesilecek!"

"Bakislarini yalniz erkegine cevirmis olan, iri gozlu bakireler verecegim!"

"Hac esnasinda baslarini boyle boyle tras edin!"

Vs... vs....

Vahiy derken, bu tur, yani tanri'dan gelme oldugu iddia edilen bu tur direktiflerden bahsediyorum.

Evet simdi, bu konu hakkindaki goruslerinizi tekrar alalim.

Sevgiler,

SAYGILAR...

Sitelerde Paylaş
Eskiden musluman iken vahiy konusunu kavrayabilmek icin empati kurma cabam oldu.

Diyelim ki beynimizin icinde bir ses meydana geliyor. Bize bir seyler anlatiyor.

Mesela;

"Ey Freewill, sana tanrilari ve dinleri soruyorlar. De ki, 'dinler sadece birer insan uydurmasidir. Gecmiste vahiy aldigini iddia edenler ancak kadin, para ve guc elde etmek isteyen sarlatanlardir." Cuvcuv uludur, herseyi bilendir."

Hah, simdi bi dusunun bakalim. Size gercekten boyle bir vahiy gelse, (ama gercekten, yani bu sesleri bi sekilde beyninizin icinde hissediyorsunuz), ne yapardiniz?

Elbette once kendinizden suphelenirdiniz. "Yahu noluyo, deliriyoruz mu ne, kafa yapici bi sey de icmedik, bu ses ne yaa" filan derdiniz muhtemelen.

Bugun geldi, yarin yine geldi, baktiniz zirt pirt bu sesler ha bire beyninizn icinde artik.

Size 'git bunu insanlara anlat, sen gorevlisin, ...' gibi yaptirimlar da gelmeye basladi.

Evet, ne yaparsiniz?

Ama tekrar ediyorum; "Bu sesleri gercekten duyuyorsunuz"!

Kime ne anlatacaksin?

"Husamettin! Bi dakka gelsene buraya. Bak boyle boyle bi tanri var, evreni hayati filan o yaratmis, benimle iletisime gecti kac aydir bunlari bunlari soyluyor. Daha biraz once bana dedi ki "git bunlari Husamettin'e anlat, o senin en iyi dostundur!" dedi.

Hadi, bi de simdi kendinizi Husamettin'in yerine koyun bakalim!...

Buyrun!...

Hadi herkes Husamettin olsun simdi, bi sey soylesin....

Bakalim kim ne diyecek.

Tanri'nin bir insani secipte onunla bire bir konusup konusmamasi pek o kadar onemli degil. Sonucta kafanizin icinde bir ses duyuyorsunuz.

Ya da hic kimsenin goremedigi ama bir tek sizin gorebildiginiz bir yaratik, size bir seyler soyluyor, ve bunlarin tanridan gelme oldugunu soyluyor.

Simdi bi de kendinizi "Tanri" yerine koyun.

Vahiy gondereceksiniz. Elemani sectiniz.

Hic demez misiniz; 'Simdi bu herifin beynine konusacagiz da, veya sadece kendisine gorunen bir yaratik gonderip onunla iletecegiz, iyi guzel de, cevresindekiler bizim elemana nasil inanacak? Hem ne diye inansinlar ki?

Inanmadiklarini bosver, dalga bile gecerler. Deli derler, hasta derler, hatta yalanci, sahtekar bile derler.

Isin empati bolumunu bi kenara birakalim, sapkamizi cikarip soyle bi dusunelim;

Madem bir tanri var, sonsuz kainati yaratmis, hayati yaratmis, vs, vs... peki amaci ne bu tanrinin; Insanlara dogru yolu gostermek, birtakim yanlislardan cevirip onlara bir yasam kilavuzu sunmak, degil mi?

Peki amaci buysa tanrinin, hic boyle bir tane insan secipte, onunla bu sekilde iletisim kurupta, "hadi bunu butun insanlara anlat!" der mi?

Simdi bugun karsiniza biri ciksa ve dese ki "Tanri benimle iletisime geciyor, bunlari bunlari soyluyor!" Bu kisiye inanir misiniz?

Ve tanri (varsa eger) amaci dogrultusunda boyle bir yol secer mi?

"Bana vahiy geliyor!" diyen birinin ya akil ve ruh sagliginda eksiklik var, ya da durustlugunde eksiklik vardir.

Bu kisiye inanipta, 'iman ettim!' deyipte onun direktifleri dogrultusunda gidenlerin ise bilgi-akil-mantik ve sagduyularinda buyuk bir eksiklik vardir.

(Ya da bu isten bir cikarlari vardir.)

Cennet cehennem, huri, seytan, melek, cin, zebani, ivir zivir gibi korku ve umut endeksli hayali seylerin olduguna inanmak, insanin kendi aklina ve mantigina yaptigi buyuk bir hakarettir.

Evet, simdi inancli arkadaslara soruyorum;

Yasadigimiz bu zamanda, gercekten tanri biri ile iletisime gecmis olsa, ve vahiy gonderilen bu kisiye inanir misiniz? Inanmaniz icin bu kisinin ne yapmasi, nasil biri olmasi gerekir?

Yani kisacasi; Tanri ile iletisime gectigini soyleyen birine inanmaniz icin kriterleriniz nedir?

SAYGILARIMLA

Sevgili Berguzar abla,

"Vahiy almak" derken, bu basligin konusunda ne demek itedigimi sanirim anladiniz.

Tanri (varsa eger!) hepimizle iletisim icinde olup olmamasi apayri bir konu. Ben Tanri'nin sadece bir insani secerek, bu insana konusmasi, bu insana net sozcuklerle bir seyler anltmasini kastediyorum.

Ornegin:

Allah Muhammed'e

"Ey Muhammed!, soyle onlara, boyle boyle yapsinlar, yoksa onlarin basindan asagi kaynar sular dokecegim!"

"Ey Muhammed!, soyle onlara, boyle boyle yaparlarsa el ve ayaklari carpraz olarak kesilecek!"

"Bakislarini yalniz erkegine cevirmis olan, iri gozlu bakireler verecegim!"

"Hac esnasinda baslarini boyle boyle tras edin!"

Vs... vs....

Vahiy derken, bu tur, yani tanri'dan gelme oldugu iddia edilen bu tur direktiflerden bahsediyorum.

Evet simdi, bu konu hakkindaki goruslerinizi tekrar alalim.

Sevgiler,

SAYGILAR...

Sevgili Freewill

Ben vahye genel bakışımı söyledim. Ama senin dediğin konuya değinecek olursam bugün biri bana vahiy geliyor diyebilir ama inananlar için bu anlam teşkil etmez. Çünkü şu an ayeti no.su ile birlikte tam hatırlamıyorum ama diyorki Tanrı kuranda 'Bugün dininizi kemale erdirdim'

Yani bu elçili vahiy süreci sonlanmış demektir, bu ayetten bu yargıya varıyorum ben. İnanmayanlar içinse zaten sorun yok sende biliyorsun.

Ama önce de dediğim gibi vahiyle yani ayetle yani gösterge ile her an hepimiz muhatabız.

Bakmak ile görmek arasındaki farka birazda vurgu yapmak istemiştim...

Sevgiler...

Saygılar...

tarihinde berguzar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bergüzar ablacığım ayet bu idi...

Maide Suresi

3. Şunlar size haram kılınmıştır: Boğazlanmayarak ölmüş hayvanın eti, kan, domuz eti, üzerine Allah'tan başkasının adı anılmış, boğulmuş, vurulmuş, yuvarlanmış, süsülmüş, canı üzerineyken yetişip kestikleriniz müstesna olmak üzere yırtıcı hayvan tarafından yırtılmış ve dikili adak taşları üzerinde boğazlanmış hayvanlar ve bir de fal oklarıyla kısmet paylaşmanız... Bütün bunlar birer sapıştır. Küfre batmış olanlar bugün dininizden ümitlerini kestiler. Artık onlardan korkmayın, benden korkun! Bugün sizin için dininizi kemale erdirdim, üzerinizdeki nimetimi tamamladım ve sizin için din olarak İslam'ı/Allah'a teslim olmayı seçtim. Şu da var ki, her kim ciddi bir açlıkla yüz yüze gelir de günaha kaçmak maksadı olmaksızın onlardan yemek zorunda kalırsa, elbette Allah Gafûr ve Rahîm'dir.

Selamlarla ablacığım...

Sitelerde Paylaş
"Ey Freewill, sana tanrilari ve dinleri soruyorlar. De ki, 'dinler sadece birer insan uydurmasidir. Gecmiste vahiy aldigini iddia edenler ancak kadin, para ve guc elde etmek isteyen sarlatanlardir." Cuvcuv uludur, herseyi bilendir."

Hah, simdi bi dusunun bakalim. Size gercekten boyle bir vahiy gelse, (ama gercekten, yani bu sesleri bi sekilde beyninizin icinde hissediyorsunuz), ne yapardiniz?

sanırım bir psikoloğa görünürdüm :) psikolog normalsin derse, deccal olduğumu düşünürdüm ;)

Sitelerde Paylaş
Sevgili barış

Biraz genelleştirdim o kadar. Ben vahye bütün olarak bakıyorum, yani sadece kutsal kitaplar değil, yazılı-yazısız, algıladığımız, algılayamadığımız bütün olarak yani, bu yüzden böyle bir tanım yaptım.

Kimseyi küçümsediğim filanda yok, sadece vahyin=ayetin bendeki tanımını, genel tanımını yaptım o kadar.

Sevgiler...

Eğer hepimize ''vahiy'' geliyorsa Muhammed' in bizden farkı nedir, O'nu farklı kılan şey ne?

Anlatmak istediğimi anladın değil mi sevgili Bergü.

Hepimize gelen ''şey'' göstergedir, işarettir ancak ''vahiy'' değildir.

Sen Free'ye verdiğin cevapta demişsin ki ''Bugün sizin için dininizi kemale erdirdim'' ayet-i kerimesine güvenerek günümüzde peygamberlik iddiasında bulunan kimseye inanmazdım lakin bu cevap bu konunun cevabı da değil.

Çünkü soru o zaman peygamberlik iddiasında bulunan Muhammed'e nasıl güvenirdindi?

Saygılarımı sunarım...

Sitelerde Paylaş
  • 3 years later...

Forumdaki yeni arkadaslar icin basligimi guncelliyorum. Bakalim onlar ne dusunuyor:

Eskiden musluman iken vahiy konusunu kavrayabilmek icin empati kurma cabam oldu.

Diyelim ki beynimizin icinde bir ses meydana geliyor. Bize bir seyler anlatiyor.

Mesela;

Elbette once kendinizden suphelenirdiniz. "Yahu noluyo, deliriyoruz mu ne, kafa yapici bi sey de icmedik, bu ses ne yaa" filan derdiniz muhtemelen.

Bugun geldi, yarin yine geldi, baktiniz zirt pirt bu sesler ha bire beyninizn icinde artik.

Size 'git bunu insanlara anlat, sen gorevlisin, ...' gibi yaptirimlar da gelmeye basladi.

Evet, ne yaparsiniz?

Ama tekrar ediyorum; "Bu sesleri gercekten duyuyorsunuz"!

Kime ne anlatacaksin?

"Husamettin! Bi dakka gelsene buraya. Bak boyle boyle bi tanri var, evreni hayati filan o yaratmis, benimle iletisime gecti kac aydir bunlari bunlari soyluyor. Daha biraz once bana dedi ki "git bunlari Husamettin'e anlat, o senin en iyi dostundur!" dedi.

Hadi, bi de simdi kendinizi Husamettin'in yerine koyun bakalim!...

Buyrun!...

Hadi herkes Husamettin olsun simdi, bi sey soylesin....

Bakalim kim ne diyecek.

Tanri'nin bir insani secipte onunla bire bir konusup konusmamasi pek o kadar onemli degil. Sonucta kafanizin icinde bir ses duyuyorsunuz.

Ya da hic kimsenin goremedigi ama bir tek sizin gorebildiginiz bir yaratik, size bir seyler soyluyor, ve bunlarin tanridan gelme oldugunu soyluyor.

Simdi bi de kendinizi "Tanri" yerine koyun.

Vahiy gondereceksiniz. Elemani sectiniz.

Hic demez misiniz; 'Simdi bu herifin beynine konusacagiz da, veya sadece kendisine gorunen bir yaratik gonderip onunla iletecegiz, iyi guzel de, cevresindekiler bizim elemana nasil inanacak? Hem ne diye inansinlar ki?

Inanmadiklarini bosver, dalga bile gecerler. Deli derler, hasta derler, hatta yalanci, sahtekar bile derler.

Isin empati bolumunu bi kenara birakalim, sapkamizi cikarip soyle bi dusunelim;

Madem bir tanri var, sonsuz kainati yaratmis, hayati yaratmis, vs, vs... peki amaci ne bu tanrinin; Insanlara dogru yolu gostermek, birtakim yanlislardan cevirip onlara bir yasam kilavuzu sunmak, degil mi?

Peki amaci buysa tanrinin, hic boyle bir tane insan secipte, onunla bu sekilde iletisim kurupta, "hadi bunu butun insanlara anlat!" der mi?

Simdi bugun karsiniza biri ciksa ve dese ki "Tanri benimle iletisime geciyor, bunlari bunlari soyluyor!" Bu kisiye inanir misiniz?

Ve tanri (varsa eger) amaci dogrultusunda boyle bir yol secer mi?

"Bana vahiy geliyor!" diyen birinin ya akil ve ruh sagliginda eksiklik var, ya da durustlugunde eksiklik vardir.

Bu kisiye inanipta, 'iman ettim!' deyipte onun direktifleri dogrultusunda gidenlerin ise bilgi-akil-mantik ve sagduyularinda buyuk bir eksiklik vardir.

(Ya da bu isten bir cikarlari vardir.)

Cennet cehennem, huri, seytan, melek, cin, zebani, ivir zivir gibi korku ve umut endeksli hayali seylerin olduguna inanmak, insanin kendi aklina ve mantigina yaptigi buyuk bir hakarettir.

Evet, simdi inancli arkadaslara soruyorum;

Yasadigimiz bu zamanda, gercekten tanri biri ile iletisime gecmis olsa, ve vahiy gonderilen bu kisiye inanir misiniz? Inanmaniz icin bu kisinin ne yapmasi, nasil biri olmasi gerekir?

Yani kisacasi; Tanri ile iletisime gectigini soyleyen birine inanmaniz icin kriterleriniz nedir?

SAYGILARIMLA

Sitelerde Paylaş

20 li 30 lu yaşlarımda iken bazen beynimin içinden annemin bana adımla seslendiğini duyardım, gerçek hayatta olduğu gibi sesinin tonu,rengi,netliği beynimde bir an için çınlayıp yankılanırdı..Şimdi düşündüğümde stresli dönemlerimde olurdu bu çok seyrek olarak babamında aynı şekilde seslendiğini duymuştum..Mutlaka sizlerde yaşamışsınızdır..Ama epeydir olmuyor.Vahiy de böyle birşeymi acaba..Bana vahiy gelse ne yapardım derseniz ; Geldiği yere geri gönderirirdim.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...