Jump to content

CEVABINI BULAMADIĞINIZ SORULAR

Recommended Posts

• İleti 117
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

post-2756-1202137277_thumb.jpg

Haklısın....

Ölçün bu olamaz, kuranda derki, Rabbin sizin bilmediklerinizi de bilendir. Allah bunu niye böyle yarattı, bu sorunun muhatabı biz değiliz, ölünce nasıl olsa kavuşacaksın, sorarsın o zaman kendisine....Ancak bilim bir yere kadar bu soruna cevap verebilir diye düşünüyorum, oralara bak istersen.

Sitelerde Paylaş
post-2756-1202137277_thumb.jpg

Haklısın....

arkadaşım herşeyde ama herşeyde bir sebep var...neyin sebebini istersen altında muhakkak ama muhakkak ki bir sebep vardır..Çünkü bu dünya dar-ül hikmet tir..

yani cenab-ı hak sebeplerle iş yapar..eğer bir kusur bir noksan görünüşte varsa bu sebeptendir..sebeplerin yanlışlığındandır...hakikatte ise Allah yaratmıştır..fakat Cenab-ı Hak İzzet ve azametini perdelemek için sebepleri perde kılmıştır herşeye...Yani en kötü görünen şeyi "ölümü" örnek alalım..Ölüm hakikatında Allah'tandır..Fakat Allah Cebrail (as)ı ölüme bir perde kılmıştır..hatta Hastalıkları kazaları musibetleride Cebrail (as) a bir perde kılmıştır..

ayrıntılı bilgi için

Sitelerde Paylaş
Ölçün bu olamaz, kuranda derki, Rabbin sizin bilmediklerinizi de bilendir. Allah bunu niye böyle yarattı, bu sorunun muhatabı biz değiliz, ölünce nasıl olsa kavuşacaksın, sorarsın o zaman kendisine....Ancak bilim bir yere kadar bu soruna cevap verebilir diye düşünüyorum, oralara bak istersen.

Bu soruna kendini muhatap olarak algılaman ilginç. Elbette sen değilsin. Ancak ne güzel değil mi? Anlamadığın zaman buna aklımız yetmez, bu bizim bilgimiz dahilinde değil vs vs demek.

Ölünce ne sen ne ben ne de bir başkası Tanrı ile buluşacak. Yoksa ölümden dönüp sana bu bilgiyi getirenler mi var?

Bilim'in elbette cevabı var. Ve oldukça açıklayıcı.

Kuran'da yok yok diyen birisi için erken havlu atıyorsun....

Sitelerde Paylaş
Bu soruna kendini muhatap olarak algılaman ilginç. Elbette sen değilsin. Ancak ne güzel değil mi? Anlamadığın zaman buna aklımız yetmez, bu bizim bilgimiz dahilinde değil vs vs demek.

Ölünce ne sen ne ben ne de bir başkası Tanrı ile buluşacak. Yoksa ölümden dönüp sana bu bilgiyi getirenler mi var?

Öldükten sonra dirilmek adına her soru

arkadaşım şimdi sana yazarım..fakat biliyorumki ardından birsürü alaycı tavırda soru.. istiyorsan buyur bak oradan :)

Sitelerde Paylaş
arkadaşım herşeyde ama herşeyde bir sebep var...neyin sebebini istersen altında muhakkak ama muhakkak ki bir sebep vardır..Çünkü bu dünya dar-ül hikmet tir..

yani cenab-ı hak sebeplerle iş yapar..eğer bir kusur bir noksan görünüşte varsa bu sebeptendir..sebeplerin yanlışlığındandır...hakikatte ise Allah yaratmıştır..fakat Cenab-ı Hak İzzet ve azametini perdelemek için sebepleri perde kılmıştır herşeye...Yani en kötü görünen şeyi "ölümü" örnek alalım..Ölüm hakikatında Allah'tandır..Fakat Allah Cebrail (as)ı ölüme bir perde kılmıştır..hatta Hastalıkları kazaları musibetleride Cebrail (as) a bir perde kılmıştır..

ayrıntılı bilgi için

isyankar16,

herşeyden önce günümüz Türkçe'si ile yazışırsak daha rahat anlaşacağız. Senden ricam bu konuda biraz daha hassas davranman.

Tanrı perde koymak için mi şu aşağıda ki insanları yaratmıştır?

Sebepler yanlış diyorsun. Ve bu sebepleri yaratan Allah diyorsun. Yani Allah yanlış mı yapıyor demek istiyorsun?

post-2756-1202139682_thumb.jpgpost-2756-1202139674_thumb.jpg[a

ttachment=146:christiancr.jpg]post-2756-1202139654_thumb.jpgpost-2756-1202139645_thumb.jpgpost-2756-1202139634_thumb.jpgpost-2756-1202139623_thumb.jpg

post-2756-1202139664_thumb.jpg

Sitelerde Paylaş

Benim havlu attığımı da nereden çıkarıyorsun, yoksa seni bilime yönlendirmemden mi, bilim ile din yada kuran çelişmezki, sen nasıl olsa kuranı okumayacaksın bari bilime bak anlamındaydı bu dediğim ama bana inanmıyorsan, objektif bir gözle kuran okursan bunların nedenlerini de kuranda bulabilirsin ancak seza gibi hazıra konmak yok ona göre:)

Sitelerde Paylaş
Benim havlu attığımı da nereden çıkarıyorsun, yoksa seni bilime yönlendirmemden mi, bilim ile din yada kuran çelişmezki, sen nasıl olsa kuranı okumayacaksın bari bilime bak anlamındaydı bu dediğim ama bana inanmıyorsan, objektif bir gözle kuran okursan bunların nedenlerini de kuranda bulabilirsin ancak seza gibi hazıra konmak yok ona göre:)

Bilime bakmadığımı nereden çıkarıyorsun peki sen? :)

Kuran'ı okumadığımı da ileri sürmüşsün. Tebrik ederim. Allah gibi adamsın.

Kardeşim burada ki ateistlerin bir çoğu önceki dönemlerinde bir dine mensup insanlardı. Ve cidden araştırmadan ateist olamazsın. Bunu aklından çıkarma lütfen.

Kuran'da yok yok diyen sensin. O zaman göster. Burası forum. Fikir alışverişi yapmaktayız.

Buyur...

Sitelerde Paylaş
isyankar16,

herşeyden önce günümüz Türkçe'si ile yazışırsak daha rahat anlaşacağız. Senden ricam bu konuda biraz daha hassas davranman.

Tanrı perde koymak için mi şu aşağıda ki insanları yaratmıştır?

Sebepler yanlış diyorsun. Ve bu sebepleri yaratan Allah diyorsun.

post-2756-1202139682_thumb.jpgpost-2756-1202139674_thumb.jpg[a

ttachment=146:christiancr.jpg]post-2756-1202139654_thumb.jpgpost-2756-1202139645_thumb.jpgpost-2756-1202139634_thumb.jpgpost-2756-1202139623_thumb.jpg

Yani Allah yanlış mı yapıyor demek istiyorsun?

Bu soruya iki şekilde cevap vermek mümkündür:

1- Allah mülk sahibidir. Mülkünde istediği gibi tasarruf eder. Kimse Ona karışamaz ve Onun îcâdına müdâhale edemez. Senin zerratını yaratan, terkibini düzenleyip insanî hüviyeti bahşeden Allahtır (c.c). Sen bunları sana lûtfeden Allaha daha evvel bir şey vermemişsin ki, Onun karşısında bir hak iddia edebilesin..

Eğer sen, sana verilenler karşılığında Allaha bir şey vermiş olsaydın, "Bir göz değil iki göz ver, bir el değil iki el ver!" gibi iddialarda bulunmaya; "Niye iki tane değil de bir ayak verdin?" diye itiraz etmeye belki hakkın olurdu. Halbuki sen Allaha (c.c) bir şey vermemişsin ki -Hâşâ ve Kellâ Ona adaletsizlik isnadında bulunasın. Haksızlık, ödenmeyen bir haktan gelir. Senin Ona karşı ne hakkın var ki yerine getirilmedi de haksızlık irtikap edildi!..

Allah-u Teâlâ hazretleri seni yokluktan çıkarıp var etmiş: hem de insan olarak... Dikkat etsen; senden çok daha aşağı yaratılan birçok mahlûkat var ki, pekâlâ onlara bakıp nelere mazhar olduğunu düşünebilirsin.

2- Cenâb-ı Allah, bazen insanın ayağını alır; onun karşılığında ahirette pek çok şey verir. Ayağını almakla o kimseye aczini, zaafını, fakrını hissettirir. Kalbini kendisine çevirtip, o insanın duygularına inkişaf verirse, çok az bir şey almakla, pek çok şeyler vermiş olur. Demek ki zâhiren olmasa bile, hakikatte bu ona, Allahın lûtfunun ifâdesidir. Tıpkı şehit edip cenneti vermesi gibi... Bir insan, muharebede şehit olur. Bu şehâdetle mahkeme-i Kübrâ ve Allahın huzurunda, sıddîklerın, sâlihlerin gıpta edeceği bir makama yükselir. Onu gören başkaları "Keşke Allah bize de harp meydanında şehâdet nasip etseydi" derler. Binâenaleyh, böyle bir insan parça parça da olsa çok şey kaybetmiş sayılmaz. Belki aldığı şey ona nispeten çok daha büyüktür.

Çok nâdir olarak, bazı kimseler, bu mevzûda küskünlük, kırgınlık, bedbinlik ve aşağılık duygusu ile inhiraf etseler bile, pek çok kimselerde bu kabil eksiklikler, daha fazla, Allaha teveccühe vesile olmuştur. Bu itibarla haşarât-ı muzırra nevinden bir kısım kimselerin, bu meseledeki kayıplarının serrişte edilmesi yerinde değildir. Bu mevzûda esas olan, ebede namzet insanların ruhlarında o âleme âit iştiyâkı uyarmaktır.

"Her işte hikmeti vardır, Abes fiil işlemez Allah. . " Erzurumlu İ. Hakkı Hazretleri

Sitelerde Paylaş
yahudi arkadaşlarım var. hırıstiyan bir arkadaşla tanışıklığım olmadı olursa elbette pekala olabiliriz.

Maide Suresi 51 : Ey inananlar! yahudi ve hıristiyanları dost edinmeyin. Onlar birbirlerinin dostlarıdırlar. Sizden kim onları dost edinirse kuşkusuz o da onlardandır. Şüphesiz Allah zalimler topluluğunu doğruya iletmez.

Sitelerde Paylaş
Bolca kıvırtma ve avuntu işte... Eroin gibi bir şey din, tevekkeli değil bunca aptal şeye rağmen hala inanıyorlar...

sayın Andromeda;

Acaba yanlış kısımlara cevap vermek yerine niye"kıvırma" diyerek kesip atıyorsun??

Yani ben de sizin birçok argümanınıza "kıvırma" diye cevap vermesem...nerede fikir alış verişi??

Sitelerde Paylaş

Merhaba

arkadaşlar ben de forumunuzda yeniyim ve siz ateistleri tanımak ve gorus paylaşmak istiyorum.sizlerin neler dusundugunuzu merak ediyorum.lutfen gorus alısverisi yapalım.mesela siz bana tanrının olmadıgına varacak sorular sorun, ben de sacma sapan yanıtlar vereyim.Sizin aklı bilimi mantığı içeren sorularınıza bi çırpıda saçmalıklarımla anında cevap vereyim.Nasıl olsa biz teistlerin hicbişeyi kanıtlama zorunlulugumuz yok.Kitapta buyrulmuş ya.Mantıklı olmasına gerek yok.Herkeşler inanıyo ayrıca.Demek ki tanrı var.Ergenekon destanından daha sacma hikayelerle dolu bi şiir kitabı da olsa bu kitaptan referans verdiğimde sizin o bilimsel yargılarınızın bir anlamı kalmaz.Fazla evrim mevrim diye de üstümüze gelmeyin yakında inşallah biyoloji zooloji gibi küfür bilimlerini toptan kaldırıcaz üniversitelerden falan.

BİLİMSEL VE MANTIKSAL DAYANAĞI OLAN TEZLERİNİZİN ÇÜRÜTÜLMESİ VE HER TÜRLÜ SORUNUN DİNİ İZAHI İÇİN

Church of the Flying Spaghetti Monster

www.venganza.org

Sitelerde Paylaş
Merhaba

arkadaşlar ben de forumunuzda yeniyim ve siz ateistleri tanımak ve gorus paylaşmak istiyorum.sizlerin neler dusundugunuzu merak ediyorum.lutfen gorus alısverisi yapalım.mesela siz bana tanrının olmadıgına varacak sorular sorun, ben de sacma sapan yanıtlar vereyim.Sizin aklı bilimi mantığı içeren sorularınıza bi çırpıda saçmalıklarımla anında cevap vereyim.Nasıl olsa biz teistlerin hicbişeyi kanıtlama zorunlulugumuz yok.Kitapta buyrulmuş ya.Mantıklı olmasına gerek yok.Herkeşler inanıyo ayrıca.Demek ki tanrı var.Ergenekon destanından daha sacma hikayelerle dolu bi şiir kitabı da olsa bu kitaptan referans verdiğimde sizin o bilimsel yargılarınızın bir anlamı kalmaz.Fazla evrim mevrim diye de üstümüze gelmeyin yakında inşallah biyoloji zooloji gibi küfür bilimlerini toptan kaldırıcaz üniversitelerden falan.

BİLİMSEL VE MANTIKSAL DAYANAĞI OLAN TEZLERİNİZİN ÇÜRÜTÜLMESİ VE HER TÜRLÜ SORUNUN DİNİ İZAHI İÇİN

Church of the Flying Spaghetti Monster

www.venganza.org

Hosgeldin sevgili din kardesim... :)

Sitelerde Paylaş
Ben dini araştırırken kendimi bazen bir ateistin yerine koyup sorular soruyorum. (tamamen akılcıyım ozaman)

mesela din yok diyelim - allah yok diyelim ve müslümanlar boşuna uğraşıyorlar.

PEKİ YA VARSA

Ve yine akılcı olarak düşündüğümde %50 şansım oluyor. yani varsa ayvayı yedik yooksa sorun yok.

ben işimi sağlama alayım :)

Merhaba Gazali,

İslam gerçekten kendi içinde çok sağlam bir yapı. Her sorunun bir cevabı var. Mantıkla cevap verilemeyecek yerde de "Bizim aklımız ermez.", "Allah en iyisini bilir." gibi cevaplarla bir müslüman kendini çok güzel ikna edebiliyor ve Allah'a inanmamak için bir neden göremiyor.

Ancak akıl sahibi bir insanın yapması gereken kendini bir dinsizin ya da başka dinden bir insanın yerine koyup düşünmek. Kendini bir ateistin yerine koyup düşündüğüne göre çoğu müslümanın yapamadığını yapmışsın, bu konuda seni tebrik ederim.

Ancak devamında izlediğin yol beni tatmin etmedi açıkçası. Ben kendi izlediğim yolu anlatayım.

Önce kendimi diğer dinlere inananların yerine koydum. Ben nasıl müslüman bir aile ve toplum içinde doğup müslüman olduysam onlar da aynı şekilde kendi toplum ve ailelerinde gördükleri dinlere inanıyorlardı. Ben nasıl onların dinini araştırmadıysam onlar da islamı ve kuranı araştırmıyorlardı. Çünkü ben nasıl onların dinlerinin yanlış olduğunu düşünüyorsam onlar da islam hakkında aynı şeyi düşünüyor ve araştırma gereği duymuyorlardı.

Bu yüzden de onları suçlayamayız. Onca müslüman arasından bazıları incil veya tevrata göz atmış olabilir. Ancak tüm müslümanların diğer tüm dinleri araştırmasını bekleyemeyiz, aynı şeyi diğer dinlere inananlardan bekleyemeyeceğimiz gibi.

Yani hristiyan bir ailede doğmuş ve hristiyan olmuş bir kişiyle benim aramda pek bir fark olmamasına rağmen ben cennete gidecektim o ise cehenneme. Onun inancına göre ise tam tersiydi. Peki ya onunki doğruysa? Onun dini aslında islamdan daha sağlam. Yani dinini yine kendi dini içinde sorgularsa hiçbir çelişki bulamayacak. Çünkü onlar kendi kitaplarının doğrudan tanrının sözü olduğunu iddia etmiyor. İsa öldükten sonra onun hayatı hakkında yazılan kitaplar olduğunu söylüyor ve dolayısıyla incilde olan çelişki ve hatalara insan hatası deyip geçiyorlar. Bizim hadislere dediğimiz gibi.

Kendimi başka bir dine inanan bir insanın yerine koyduğumda gördüklerim bunlardı. Dinlere daha objektif bakmak için kendimi hepsinin dışında tutup o şekilde düşünmeliydim.

Kendimi bir ateistin yerine koydum ve tüm dinlere bir baktım. Çoğu bir tanrının varlığını iddia ediyor ve o tanrının kendi dinlerine inananları ödüllendirip diğerlerini cezalandıracağını. Yani bir şekilde tanrının varlığına inansam bile hangi dinin doğru söylediğini bilmek mümkün değil.

Örneğin islamın doğru olduğunu anlayabilmem için kuranda bir mucize olması gerekiyor. Ki yıllarca okumuş biri olarak öyle birşey olmadığını biliyorum. Bilimsel bir şey keşfedildikten sonra kuranda ona benzer ayet bulup kuran bunu daha önceden söylemişti diyenlere o zamana kadar inanıyordum. Ama dışardan bakınca "parmak uçlarına kadar yaratır" demekle parmak izlerinin farklı olmasının kastedildiğini düşünmek ve bunun gibi daha bir çok şey zorlama yorumlar gibi görünüyor.

Dinler arasında bir seçim yapamadık. Peki yapmak gerekli mi? Tanrı konusuna geri dönelim.

Tanrının varlığını kabul etmek de yine kapalı bir kutu. Her soruya o kabulle bir cevap verebiliyorsunuz. Ancak yine kendimi tanrıya inanmayan birinin yerine koyup düşündüm. "Tanrı neden olsun? Olması gerekli mi?" diye.

İnsan, ağaç, sivrisinek, evren vs. çok harika, kusursuz ve bunları bir yapan olmalı değil mi?

Peki bunları yapan daha harika olmaz mı? Onun da bir yaratıcısı olması gerekmez mi?

Hayır o yaratılmamıştır. O hep vardı.

E peki o zaman evren de hep var olmuş olamaz mı?

Yani vagon vagonu çekiyor ama en başında bir lokomotif olması gerekir diyelim, o lokomotif ya evrense? Neden onun ötesine bir yaratıcı daha koyup orda duruyoruz?

Bu yazdıklarım tabi ki bu kadar kısa süre içinde olmadı. Bu bir süreçti ve süreç içerisinde inancım yavaş yavaş azaldı. Yine bu süreç içinde daha önce Harun Yahya kitaplarından bildiğim, ayı suya düştü balina oldu, dinazor sinek yakalarken kanatları çıktı şeklinde sandığım evrim teorisini de araştırdım. Yine tarafsız bir gözle araştırdım ve yıllarca bilime nasıl da kulaklarımı tıkadığımı görüp utandım.

Bu forumda iki kendi bildiğinden vazgeçmeye niyetli olmayan taraf arasında geçen kısır tartışmaları ara sıra okuyor ve bu sonuçsuz çekişmeye girip iki laf etmeyi gereksiz gördüğümden yazı yazmıyordum ancak çok sık rastlamadığım bir şekilde benim dinden çıkmamı başlatan hamleyi yapmış olman nedeniyle başımdan geçenleri yazdım.

Benim sorgulamam hiç bitmedi ve bitmeyecek. Ben herşeyi çözdüm, benim gibi düşünmeyen yanlıştır demiyorum. Aynı başlayıp farklı bitirdiğimiz süreç içerisinde ben de hata yapmış olabilirim. Bu konuda eğer tartışmak istersen ister özel mesajla ister forumda tartışmaya açığım.

Bu arada mesajımı önizlediğimde bir eksik gördüm. Senin "peki ya varsa" tutumuna cevap yazmayı unutmuşum. Yine aynı soruyu kendime sorduğumda şu cevabı vermiştim. Eğer tanrı bizi kendi dinine inanıp inanmamamıza göre yargılayıp inanmayanları cezalandıracaksa kendi dininin kanıtını da yaratması gerekli. Kesin olmayan, "peki ya varsa"larla inanılacak bir din gönderip de sonra neden inanmadın diye sorarsa ona "çünkü inanmam için yeterli kanıt yoktu" denir. Ya da daha basit düşünüp "peki ya tanrı varsa ama doğru din islam değilse" diye de sorabilirsin kendine. Böyle bir durumda cehenneme gitmen olası çünkü.

Sevgi ve saygılarımla.

Sitelerde Paylaş
Dinlerin cok eskiden beri toplum yasaminin bir parcasi olmasi, milyarlarca insanin dinlere inaniyor olmasi dinlerin dogrulunu kanitlamaz. Sunu da unutmamak lazim. Dunyada N-tane din varsa ben bunlarin hepsine karsi ateist bir tavir aliyorum. Sense N-1 tanesine karsi ateist bir tavir aliyorsun. Yani aramizda sadece BIR din fark var.

Bize ateist diyenlerin aslında bizden hiç de farklı olmadıklarını gösteren güzel cümleler; teşekkürler...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...