Jump to content

Hangi Kutup Daha Soğuktur?

Recommended Posts

bu sorunun cevabını uzman bir meteorologdan alabiliriz sanırım..

forumda varsa yardımcı olabilir bize bu konuda..

ama bende biraz bakayım internetten bulurum belki bir şeyler..

Goddar ve Hacı sorunuzu iki şekilde anladım.

1. Yıllık ortalama sıcaklığın en yüksek olduğu yerler ITCZ (inter tropicalConvergence zone , tropiklerarası Yaklaşım Kuşağı, Termik ekvator)dur. bu kuşak okyanus akıntıları, Güneş ışınlarının farklı aylarda farklı yarımkürelere dik gelmesi gibi nedenlerden dolayı düz bir çizgi halinde değildir. zaten Tayfunlar vb. nin oluşum nedenleri de termik ekvatorla yakın ilişki içerisindedir.

2. eğer yıl içerisinde ölçülen en yüksek sıcaklıkları sorduysanız. Şöyle açıklayabiliriz. Kuzey Yarımküre genellikle güneyden daha sıcaktır. çünkü kuzeyde karalar, güneyde ise denizler egemendir. her meridyenin en sıcak noktalarını birleştiren teorik bir çizgi olan Termik Ekvator, Güney yarımküreye çok az iner (Güneyde soğuksu okyanus akıntıları nedeniyle)

Sıcaklık herşeyden önce enleme (Güneş ışınlarının geliş açısına), bağlıdır. ancak yoğun karasallıkda ölçülen sıcaklığı artırmaktadır. (bu yüzden Yazın Türkiye'de en sıcak yerler Mardin, Diyarbakır gibi illerdedir).

bundan dolayı ölçülen en yüksek sıcaklıklar Ekvatorda değil, Güneş ışınlarının büyük açılarla geldiği, Termik Yüksek basınç alanı olan ve Yoğun karasallığın yaşandığı Büyük Sahra'dadır.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 47
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Goddar ve Hacı sorunuzu iki şekilde anladım.

1. Yıllık ortalama sıcaklığın en yüksek olduğu yerler ITCZ (inter tropicalConvergence zone , tropiklerarası Yaklaşım Kuşağı, Termik ekvator)dur. bu kuşak okyanus akıntıları, Güneş ışınlarının farklı aylarda farklı yarımkürelere dik gelmesi gibi nedenlerden dolayı düz bir çizgi halinde değildir. zaten Tayfunlar vb. nin oluşum nedenleri de termik ekvatorla yakın ilişki içerisindedir.

2. eğer yıl içerisinde ölçülen en yüksek sıcaklıkları sorduysanız. Şöyle açıklayabiliriz. Kuzey Yarımküre genellikle güneyden daha sıcaktır. çünkü kuzeyde karalar, güneyde ise denizler egemendir. her meridyenin en sıcak noktalarını birleştiren teorik bir çizgi olan Termik Ekvator, Güney yarımküreye çok az iner (Güneyde soğuksu okyanus akıntıları nedeniyle)

Sıcaklık herşeyden önce enleme (Güneş ışınlarının geliş açısına), bağlıdır. ancak yoğun karasallıkda ölçülen sıcaklığı artırmaktadır. (bu yüzden Yazın Türkiye'de en sıcak yerler Mardin, Diyarbakır gibi illerdedir).

bundan dolayı ölçülen en yüksek sıcaklıklar Ekvatorda değil, Güneş ışınlarının büyük açılarla geldiği, Termik Yüksek basınç alanı olan ve Yoğun karasallığın yaşandığı Büyük Sahra'dadır.

çok teşekkürler..

termik ekvator olayı benim sorumun cevabı oldu..

birde kuzey yarımkürenin daha fazla kara ihtiva etmesi nedeniyle sıcaklığın daha fazla olması çok mantıklı..

bende biraz önce soruyu meteoroloji genel müdürlüğünün sitesinde sordum..

15 gün içerisinde cevap gönderecekler mail'le..

bakalım onlar ne diyecek..

bu arada meteorologmusunuz, ilgi alanınız mı..

Sitelerde Paylaş
çok teşekkürler..

termik ekvator olayı benim sorumun cevabı oldu..

birde kuzey yarımkürenin daha fazla kara ihtiva etmesi nedeniyle sıcaklığın daha fazla olması çok mantıklı..

bende biraz önce soruyu meteoroloji genel müdürlüğünün sitesinde sordum..

15 gün içerisinde cevap gönderecekler mail'le..

bakalım onlar ne diyecek..

bu arada meteorologmusunuz, ilgi alanınız mı..

Coğrafyacıyım. Üniversitede Klimatoloji (iklim Bilgisi) dersi almıştım. Başucu kitaplarımdan birisi de Prof. Dr. Oğuz EROL'un Genel Klimatoloji adlı eseridir. Kitapçılarda bulabilirsiniz.

Buradaki bilim forumundan çok şey öğreniyorum. foruma yazarak bizi aydınlatan herkese teşekkürler...

Sitelerde Paylaş
  • 2 years later...

GÜNEY

ÇÜNKÜ:RÜZGARLAR BİZE GÖRE KUZEYDEN GELİR AMA GÜNEYDEKİLER İÇİN GÜNEYDEN GELİR ÇEVAP GÜNEY ÇÜNKÜ ÖNCEDEN DÜNYA ATEŞ TOPU İMİŞ ŞUAN DÜNYAMIZ GİTGİDE SOĞUYOR KUZEYDE KARALAR ÇOK OLDUĞU İÇİN KRALAR GEÇ SOĞUR ONUN İÇİN KUZEY KUTBU DAHA SICAKTIR GÜNEYDE KARALAR AZ OLDUĞU İÇİN DAHA SOĞUKTUR

Sitelerde Paylaş

Kuzeyden gözlemlenen takımadalar, galaksiler vs. gökcisimleri güneyden de aynı şekilde görülebilir mi?

Görülemeyen varsa neden?

cevabı bilmiyorum ancak şöyle yorum yapabilirim..

tam kuzey kutup noktasından uzaya baktığımızda gördüğümüz görüntü ile tam güney kutup noktasından uzaya baktığımızda gördüğümüz görüntü aynı olmaması gerekir..

ekvatora doğru yaklaştıkça görülebilen bileşke görüntü oranı artar..

yanlış mı düşünüyorum acaba..

Sitelerde Paylaş

Aslında sonuç olarak doğru şeyler söylenmiş. Velakin biraz eksik kalmış.

Kuzey kutbu, sürekli olarak sıcak akıntıların etkisinde kalır ve kara olmadığı için bu sıcak akıntılar orayı daha sıcak yapar. Güneyde ise orayı ısıtacak sıcak su akıntıları yoktur. Gerçi bu biraz tavuk ile yumurta konusudur, oradaki soğuk akıntıların sebebi de oranın soğuk olmasıdır vs.

Dünyanın en sıcak yeri biraz çetrefilli bir mesele. Bilinen en yüksek sıcaklık, Libya'da, el-aziziye'de 58 derece ile ölçülmüştür. Fakat ortalamada her zaman en sıcak olan yer ise etiyopya'daki dallol'dur tabi ki. Burası deniz seviyesinden 50m aşağıda, tam bir cehennem çukurudur. Kuş uçmaz kervan geçmez lanet bir yerdir. Nasıl sıcak olduğunu fosil kazıcaz diye birinci elden tecrübe etmiş biri olarak diyebilirim ki, bildiğiniz fırındır, hiç soğuk göremezsiniz. Sahra çölünde de kazdık bir yerleri, tamam kızgın tava gibidir her yer ama, en azından bir gece olur, az bir serin, soğuk filan çıkar. Dallol'da ise hiç soğuk yoktur, gecede fırın gibi yanar durur.

Şunuda eklemek lazım. Orası bir krater gibi bir şey. bölge volkanik bir yer. Yakın zamanda iyi bir patlamış. Bizim derdimiz orada volkanik yapı arasında termofillere dair fosil izler bulmaktı. Ama havamızı aldık sonuçta. Zaten bir müddet sonra ne işimiz var burada, biraz daha kalsak biz kendimiz termofil olacağız gibisinden tabiri caizse kaçtık resmen.

Velakin burada zamanında bir maden varmış ve birileri para derdine bir hayli faaliyet yürütmüş. Bu da aslında meraklısına önemli bir bilgi olabilir. Dünyanın en sıcak yerinde bile birileri hayat sürmeye çalışabiliyor sonuçta.

Sitelerde Paylaş

helions.jpg

Günöte noktasında güney kutbu kıştır.

Dünyaya ulasan güneş enerji akısı değeri düsüktür.Bu yüzden güney kutbu daha soğuktur.

3 ocak perihelion(günberi) noktasında enerji akısı= 1422 W/m2

4 temmuz aphelion(günöte) noktasında enerji akısı = 1330 W/m2

Bu değerler dünya atmosferi dışında uzayda ölçülen değerlerdir.

40 derece kuzey ve güney enlemlerinde dünya yüzeyine ulasan günes enerji akısı değerleri asağıdaki resimdedir.

post-10258-061278500 1293665736_thumb.jp

KAYNAK

Sitelerde Paylaş

Günöte noktasında güney kutbu kıştır.

Dünyaya ulasan güneş enerji akısı değeri düsüktür.Bu yüzden güney kutbu daha soğuktur.

3 ocak perihelion(günberi) noktasında enerji akısı= 1422 W/m2

4 temmuz aphelion(günöte) noktasında enerji akısı = 1330 W/m2

Bu değerler dünya atmosferi dışında uzayda ölçülen değerlerdir.

40 derece kuzey ve güney enlemlerinde dünya yüzeyine ulasan günes enerji akısı değerleri asağıdaki resimdedir.

Aslında dünyaya ulaşan enerji miktarı yaz kış farketmemeli.

Burada farkeden dünyanın kutuplar düzeyinde bükülmesine bağlı enerji dağılımı...

Aynı foton enerjisi daha geniş bir alana dağıldığı için metrekareye daha az enerji düşüyor.

Yoksa dünyaya güneşten yaz kış, kuzey güney, aynı miktarda enerji ulaşıyor.

Dünyaya yakınlık veya uzaklık önemli değil.

Önemli olan bu enerjinin daha geniş alana yayılması benim bildiğim.

Sitelerde Paylaş

bir nedeni de, azda olsa eksen eğikliği olabilir mi ?

Eksen yaz ve kış eğiliyor zaten. Ve o iklimlerden sorumlu.

Kuzey yarım kürede eğilen eksen oraya güneş enerjisinin daha geniş bir alanda dağılmasına neden oluyor.

Güney yarımkürede ise o zaman enerji daha dik ulaşıyor ve birim alana düşen foton enerjisi daha fazla oluyor.

Kuzey yarıkürede yaz olunca oraya ulaşan foton enerjisi daha yoğun. Çünkü daha dik ulaşıyor.

Bu keresinde güney yarıküreye ulaşan foton enerjisi daha geniş bir birim alana dağılıyor.

Bütün sorun eksenin eğilmesinden dolayı metre kareye düşen enerji miktarının yaz ve kış farklı olması.

Güneşe yakınlık veya uzaklık söz konusu değil.

Ayrıca normalda dünyaya ulaşan enerji miktarında da değişiklik olmuyor.

Tabii biz güneş lekelerini ilgilendiren anomalilerden bahsetmiyoruz.

Sitelerde Paylaş

Aslında dünyaya ulaşan enerji miktarı yaz kış farketmemeli.

Burada farkeden dünyanın kutuplar düzeyinde bükülmesine bağlı enerji dağılımı...

Aynı foton enerjisi daha geniş bir alana dağıldığı için metrekareye daha az enerji düşüyor.

Yoksa dünyaya güneşten yaz kış, kuzey güney, aynı miktarda enerji ulaşıyor.

Dünyaya yakınlık veya uzaklık önemli değil.

Önemli olan bu enerjinin daha geniş alana yayılması benim bildiğim.

Birim zamanda birim alana düsen enerji miktarı,uzaklığın karesi ile ters orantılı olacak sekilde azalır.

post-10258-021332300 1293719029_thumb.jp

I1 / I2 = R22 / R12

Bu grafik daha ayrıntılı veri sunuyor.Kuzey ve güney kutbuna gelen ve giden radyasyon miktarları birbirlerinden farklıdır.

rad_balance_ERBE_1987.jpg

KAYNAK

http://www.astro.indiana.edu/~gsimonel/temperature1.html

Bu linkte distance değerlerine resim de görülen perihelion 0.98 Au ve ve aphelion 1.02 Au değerlerini yazarak dünyanın ortalama sıcaklığının ne kadar değiştiğini bulabilirsiniz.

EO2.jpg

Sitelerde Paylaş

Dünyaya yakınlık ve uzaklık önemli olsaydı, kuzey ve güney yarı küreler arasında yaz kış sıcaklık farkı olmazdı.

Ben bu konuda şöyle düşünüyorum.

Her ne kadar birim zamanda birim alana düşen enerji miktarı uzaklığın karesi ile ters orantılı ise de, bu fark son derece küçük olacağından, ihmal edilebilir.

Kuzey yarı kürede kış olduğu zaman dünyanın güneşe en yakın olduğu bir zaman..

Dünya güneşten en uzak olduğu zaman ise güney yarı kürede kış oluyor.

Bunları nasıl açıklıyorsunuz?

Sitelerde Paylaş

onikinciboyut, penguenler zaten sadece güney yarımkürede yaşar. Oldukları yerden alıp başını gitmezlerde. Velakin bulundukları yer alır başını giderse, onlar ne yapsın? Penguenlerin yayılması, kendi göçleri ile değil, ayrılan, aslen dağılan kıtaların hareketiyle, bazende üzerine çıktıkları buzulların hareketi, deniz akıntıları ile gerçekleşir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...