Jump to content

Merhabalar (:

Recommended Posts

Birkaç ay öncesine kadar namaz kılmayı bilmediğim için dövünen biriydim. İnancım çok kuvvetliydi. Yolda yürürken çevreme, gökyüzüne bakıp; allaha şükrederdim böyle güzellikleri yarattığı için. Sonra bir arkadaşımın evinde bir kitapa rastladım, sadece bir sayfasını okudum: Biraz alaycı bir tavırla çelişkili bir olay anlatmış ve şu sure, şu ayet diye belirtmiş. Kafamı karıştırdı, bölye bir şey olabilir mi diye düşündüm. Sonra ben neden bilmediğim, okumadığım bir şeye inanıyorum ki dedim ve kuranı okumaya karar verdim. Önyargılarımdan kurtularak, mesela abdest almadan okumaya başladığım için bana komik geldi kuran, insan elinden çıkmış olduğunu sezebiliyorum artık. Kreşe giderken hatırlıyorum, her gece yatağa yattığımda düşünürdüm: "Bizi allah yarattı ama allahı kim yarattı?" diye ve kendime söz vermiştim: "Çok günah böyle şeyler düşünme" diye. Şimdi bakıyorum da 5-6 yaşındaki çocuğun beynini nasıl yıkamışlar diye, kendi halime acıyorum. En kötüsü de, büyüdüğüm zaman, allahı sorgulamaya kalktığımda tekrar kendimi bastırmamdı. Yalnız hayatımın önceki dönemi silip atmak sandığım kadar kolay değilmiş. Ankara depremini duymuşsunuzdur, yatağa yeni yatmıştım, deprem olmaya başladı ve ben ayetel kürsiyi okumaya başladım. Kötü bir şey olduğunda hep yaptığım şeydi ve bu sefer de yapmaya kalkıştım ama kendimi engelledim. Biraz zaman gerekiyor sanırım bu illetten kurtulmam için, bu zamanı da benim gibi düşünenlerle geçirmek istedim; incelediğim başlıklar için konuşuyorum, herakles ve dehri gibileriyle. Yeni bir üye olarak paylaşmak istedim. Saygılarımla..

Sitelerde Paylaş
Birkaç ay öncesine kadar namaz kılmayı bilmediğim için dövünen biriydim. İnancım çok kuvvetliydi. Yolda yürürken çevreme, gökyüzüne bakıp; allaha şükrederdim böyle güzellikleri yarattığı için. Sonra bir arkadaşımın evinde bir kitapa rastladım, sadece bir sayfasını okudum: Biraz alaycı bir tavırla çelişkili bir olay anlatmış ve şu sure, şu ayet diye belirtmiş. Kafamı karıştırdı, bölye bir şey olabilir mi diye düşündüm.

merak ettim o okudugun kitap kimin kitabiydi ? ismi ne ?

bir de mahsuru yoksa yasini merak ettim

merakliyim galiba biraz :))

bu arada hosgeldin

Sitelerde Paylaş
Birkaç ay öncesine kadar namaz kılmayı bilmediğim için dövünen biriydim.

....

Biraz zaman gerekiyor sanırım bu illetten kurtulmam için, bu zamanı da benim gibi düşünenlerle geçirmek istedim; incelediğim başlıklar için konuşuyorum, herakles ve dehri gibileriyle. Yeni bir üye olarak paylaşmak istedim. Saygılarımla..

Hoşgeldin libre.

Evet, insanın inançlardan tamamen kurtulması için yıllar gerekiyor. Çoğumuz o yoldan geçtik.

İlk adımı attın, şimdi araştıracaksın, sorgulayacaksın ...

... ve korkmadan, özgür düşünebilmenin ne kadar büyük bir mutluluk verdiğini göreceksin.

Saygılar, sevgiler.

.

Sitelerde Paylaş

Ayıptır sorması (tüm dindarlara soruyorum) böyle deprem, kaza gibi kötü anlarınızda nasıl dua okumayı becerebiliyorsunuz? Yani o telaşla benim aklıma ne dua gelir, ne duanın sözleri... Hatta millet genelde ölüme yaklaştığında imana gelir. Ben ne zaman öylesine ciddi bir durumla karşılaşsam döt korkusu tanrı kavramının üzerine çıkmıştır her seferinde.

Eğer öyle zor anlarda dindarlar gerçekten dua etmeyi becerebiliyorsa inançlarındaki samimiyetten dolayı kendilerini tebrik ederim. Ya da ben kaşarlanmış bir kafirim. Tam bilemeyeceğim.

Sitelerde Paylaş
Ayıptır sorması (tüm dindarlara soruyorum) böyle deprem, kaza gibi kötü anlarınızda nasıl dua okumayı becerebiliyorsunuz? Yani o telaşla benim aklıma ne dua gelir, ne duanın sözleri... Hatta millet genelde ölüme yaklaştığında imana gelir. Ben ne zaman öylesine ciddi bir durumla karşılaşsam döt korkusu tanrı kavramının üzerine çıkmıştır her seferinde.

Eğer öyle zor anlarda dindarlar gerçekten dua etmeyi becerebiliyorsa inançlarındaki samimiyetten dolayı kendilerini tebrik ederim. Ya da ben kaşarlanmış bir kafirim. Tam bilemeyeceğim.

cok basit...aliskanlik!

Sitelerde Paylaş
merak ettim o okudugun kitap kimin kitabiydi ? ismi ne ?

bir de mahsuru yoksa yasini merak ettim

merakliyim galiba biraz :))

bu arada hosgeldin

Arif Tekin'in kuranın kökeni isimli kitabıydı, kitabı hala okumadım. Başka unsurlardan etkilenmeden ilk önce kuranı bitirmek istedim. Ben 18 yaşındayım. Ailem beni saf yetiştirdi sağolsunlar. Babam atesit aslında. Küçükleükten beri hep merak etmiştim nedenini. Keşke açıklamış olsaydı da erken anlasaydmı böyle şeyleri. 1970'lerde kardeşi ölmüş, hep bu yüzden allaha isyan ettiğini düşünürdüm ama adam sadece gerçekleri görüyormuş :D Keşke bana da gösterseydi (: Ben de üniversiteye geldikten sonra soruşturmaya başladım.

Bunu hiç düşünmemiştim ama sanırım, o an yaratıcına sığınma ihtiyacı duyuyorsun; depremi veren o, depremden koruyanın da o olacağını düşünüyorsun. Bir nevi alışkanlık. Geçen gün bir arkadaşımla bu konuları tartışırken, bana inanmamanın acizlik olduğunu söyledi, aklıma da o deprem gecesi geldi; halbuki dedim zor anda başkalarına sığınmak istemek acizliktir. Bunu görebildiğim için allaha şükürler olsun :D

tarihinde libre tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...