Jump to content

Allah varmıdır 2

Recommended Posts

Açtığım konuyu gösterim.http://forum.ateizm2.org/index.php?showtopic=12034&pid=195508&st=0entry195508iyi yorum almadım.Sanki kadının sadece kalçalarına bakmış sade biri gözlerine bakmış gibisinden.Nese konuyu açığa çıkarim anlatmak istediğim yazim konuda.Öncelikleeraxul anlatmış bişeler.

Nihilman yanlis anlasildi. aslinda yerli yerinde nihilist bir konusma yaptigini farkedemediniz, kisaca konuya aciklik getirmek gerekirse bilimsel metodla herhangi olumsuz bir tez ispatlanamaz yani yaratan tanrinin yada yaratan yesil basli govel ordegin olmadi okuz boynuzunda donen dunyanin yoklugunu bilimsel metodla ispata girismek temelde bilimsel metoda aykiridir ve net olarak ispatlanamaz, su durumda geriye tanrinin varligi kaliyor boyle bir ispata girisip basarili olsaniz bile, ki bir nihiliste (yokcu) kendi varligini ispatlamaniz bile oldukca guctur, en fazla beni ateist yapabilirisiniz demek istemis ama sanirim anti - teist demesi gerekiyordu.yada ben kendi kendime boyle bir hikaye uydurdum. halihazirda yoksak ne onemi varki.
Demek istediğim bilimsel olarak tanrı nın yokluğu nedir açıklayınız.Veya varlığı nedir açıklayınız.Bakın teizmle ateizm in kankalığı  ikisindede bilimsel sonuç yok.Allah var olunca ben niye ateist oluyorum.Bana bilimsel olarak kantılansaydı eğer Tanrı inkar edicektim.Dünya düzenin den yola çıkarak beni anlayabilirdiniz en basit örnek.Tanrının göz yumduğu tecavüz olayları.Ve bunu var olan bir tanrı yapıyor sa bense onu inkar edicektim.Sonuç çıkmadı sorumda herkez kalçaya baktı..demek istediğim tanrı yok diyen ateistler bilimselmiş gibi davranması.veya var diyen bilimselmiş gibi davranması.Kısaca her iki taraf kendini bi pok zannediyor.Nihilman.
Sitelerde Paylaş
  • İleti 41
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Guest inevitable
Açtığım konuyu gösterim.http://forum.ateizm2.org/index.php?showtopic=12034&pid=195508&st=0entry195508iyi yorum almadım.Sanki kadının sadece kalçalarına bakmış sade biri gözlerine bakmış gibisinden.Nese konuyu açığa çıkarim anlatmak istediğim yazim konuda.Öncelikleeraxul anlatmış bişeler.Demek istediğim bilimsel olarak tanrı nın yokluğu nedir açıklayınız.Veya varlığı nedir açıklayınız.Bakın teizmle ateizm in kankalığı  ikisindede bilimsel sonuç yok.Allah var olunca ben niye ateist oluyorum.Bana bilimsel olarak kantılansaydı eğer Tanrı inkar edicektim.Dünya düzenin den yola çıkarak beni anlayabilirdiniz en basit örnek.Tanrının göz yumduğu tecavüz olayları.Ve bunu var olan bir tanrı yapıyor sa bense onu inkar edicektim.Sonuç çıkmadı sorumda herkez kalçaya baktı..demek istediğim tanrı yok diyen ateistler bilimselmiş gibi davranması.veya var diyen bilimselmiş gibi davranması.Kısaca her iki taraf kendini bi pok zannediyor.Nihilman.

hayır sen bunu kendin görebilirsin bilime ihtiyacın yok

seni bilime muhtaç yapmaması rahmeti..

bak rüzgara ve bulutlara..

ya da çiçeklere ve renklerine

sana anlatıyorlar..

bizi göndereni gör der gibi o kadar çeşit sana SIR BEN DE DEĞİLbenim geldiğim yerde diyor..

bak diyor benden tek var..

ben önemli değilim

başka çeşitler de var..demekki her birimiz ayrı ayrı önemli değiliz..

çünkü tek değiliz.. ;)

Sitelerde Paylaş
Guest inevitable
Biradam derki.

Bu görüştür.

Ne bilimsel ne bi bok.İnanmam ben buna.

yapacak bişi yok zaten önce inanmayı isticeksin

senden öncekiler de böle yaptı

Tanrı şöle dedi

''artık onları inandıramazsın..onlar inanmak istemiyorlar'' ;)

Sitelerde Paylaş

Bilim tanrı var mıdır yok mudur sorusuyla ilgilenir mi sanıyorsun?

Kur'an İncil Tevrat ın Tanrılarının olmadıgı kanıtlanmış birşey günümüzde.

Bu kadar çok çelişki ve bu kitap Tanrı tarafından geldi öyle mi ?

Ama deist olabiirsin o zaman Tanrı nın hangi sıfatları oldugunu bilemiceginden Dünyadaki herşey normalmiş gelir.

Ve ya ateist olabilirsin ( mantik'in pozitif ateizm adlı yazsını arayıp okumanı tavsiye ederim ).

Sitelerde Paylaş
Arkadaşım sen bir salaksın. ben nerden yazmışım kuranı incili tevratı tanrı gonderdi diye.

Yani sen diyorsun ki 2+2=4 degil bilnmez bunun sonucu.

Yani diyorsun ki ben yanıtla diyince ne olcucagını bilmiyorum.

Aferim boyle devam et.

şimdi sana küfürmü etmeliyim anlam veremedim.

Benimle düzgünce tartışcakları bekliyorum.

Yobaz ateist müslüman kapımı çalmasın.

Ha bu arada bana acı hayat vs. diyenleri kınıyorum Belirttim Enesizm nihilman eski nicklerim diye en eskisi de var ama bunuda ben bilmiyorum.

Sadece forumdaki mantık avcılarını burda görmek istiyorum sorularıma başlıyım.

Allah varmıdır varsa ateist olucam .

Allah yokmudur yoksa müslüman olucam.

Bu iki soruma ne kadar mantık yürütüceksiniz.

Bilimsel bi sonuç çıkacakmı bakalım.

yoksa ateizminde islam gibi bir inanç olduğunu halen edmi edeceksiniz.

tarihinde BirAdam tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
şimdi sana küfürmü etmeliyim anlam veremedim.

Benimle düzgünce tartışcakları bekliyorum.

Yobaz ateist müslüman kapımı çalmasın.

Ha bu arada bana acı hayat vs. diyenleri kınıyorum Belirttim Enesizm nihilman eski nicklerim diye en eskisi de var ama bunuda ben bilmiyorum.

Sadece forumdaki mantık avcılarını burda görmek istiyorum sorularıma başlıyım.

Bu iki soruma ne kadar mantık yürütüceksiniz.

Bilimsel bi sonuç çıkacakmı bakalım.

yoksa ateizminde islam gibi bir inanç olduğunu halen edmi edeceksiniz.

bazı kavamları ınsanlar kendı belırler ve benım ıcın bı ateist olmak bılmem ne olmak dert degıl ve ateizm b görüş sayılmamalı bi innaç olmamalı çünkü ateist insanı ayrı kılan düşüncesi ve sorgulayıcı tavrıdır soru sorar ve alıdgı cvplar tatmin etmez onu onu tatmın edense sürekli soru sormakdır soru sormakdan tatmın olur ve din gözlüğünü çıkardıgı ıcın daha korkusuzca ınsanları sormaya cekındgı soruları sorabılır

bi ardasım vardır unıvde hazırlık okurken ki yılını birinci sınıvdakı yıla kıysladıgında hazırlıkda daha ateistim dedi sebebinide daha sorgulayıcı sordugu sorulara tatmın edıcı cvplar bulamama yuzunden artık eskısı kadar sormadıgını düşündüğü içinmiş işte bu yuzden bi inanç sayılmamalı beli bi kriteri yokdur ateizmin yada benım ıcın öle

Sitelerde Paylaş
Senin mantık örneğin şuna benzemiş..

Bakkala gidip pirinç var mı diye soruyorsun..

Adam var diyince o zaman bana 2 kilo şeker ver diyorsun..

Öyle değil de şöyle galiba:

Biradam bakkala gider:

Senaryo A:

Biradam: Pirinç var mı?

Bakkal: (pirinci çıkartıp tezgahın üstüne koyar) var, aha işte burada

Biradam: öyle göstermekle pirincin varlığı ispatlanmaz, senin ispat yöntemin buysa ben inanmam buna,

...der, ve anti-pirincist olur...

Senaryo B:

Biradam: Pirinç var mı?

Bakkal: Yok,

Biradam: İspatla o zaman

Bakkal: git işine...

Biradam: işte ispatlayamadın, o halde pirinç vardır...

... der, ve pirincist olur...

Senaryo C:

Biradam: Pirinç var mı yok mu? var dersen almıycam, yok dersen alıcam...

Bakkal: ??!

Biradam: ...

Bakkal: Sen var mısın, yok musun? varsan sana pirinç yok, zıkkım ye..., yoksan pirinç var, ama sen yoksun, alamıycan...

Senaryo D:

Biradam: mirinç var mı?

Bakkal: mirinç mi? o da ne ki?

Biradam: mirinç işte, bildiğin mirinç...

Bakkal: nası bişey o, hiç görmedim

Biradam: ben de görmedim zaten, kimse görmemiş, ama herkes bilir...

Bakkal: tarif et, uyarsa bişeye bakarım tezgahlara, dolaplara

Biradam: tarifi yok,

Bakkal: nerde bulunur? ne işe yarar?

Biradam: hiçbiryerde bulunmaz ama her yemeğe katılabilir... öyle derler

Bakkal: uydurmuşsun bişey benle dalga geçiyorsun, de get işine...

Biradam: bilimsel olarak ispatlayamadın mirincin olmadığını, o halde mirinç vardır... aha ben de artık mirincist oldum... seni gidi anti-mirincist seni...

Bakkal: ... ?

Bakkal: alo.. tımarhane mi, buraya bir ambulans gönderin...

Sitelerde Paylaş

Bu çokca bilinen hikayeyi aklıma, bir üstteki arkadaşın imzasında gördüğüm isim getirdi. Tam da topiği açan arkadaşımın ne demek istediğini anlamış ve cevap vermek için hazırlanırken.

Öncelikle ortaya koyalım ki yanlış anlaşılmasın, ben inançlıyım ve müslümanım. Burada beyin fırtınası tadında bazı sözlerimiz yanlış anlaşılmasın.

Burada bir mantık hatası yapmışsın arkadaşım. Bence biraz hatalı olmuş yani tabir. Ancak senin demek istediğin sanırım şu, "ateizm Allah'ın varlığı iddiasına muhtaçtır, İslam ise yokluğu..." Ve evet bunda haklısın. Felsefi açıdan haklısın en azından. İslam Allah'ın olmayışı şeklinde bir duruma tepkidir, ateizm ise tevhiddeki dinlerin bir eleştirisi. Tıpkı "kapitalizm olmasa idi komünizm olmazdı" önermesi gibi. Biri diğerinin eleştirisidir. Tevhid dinleri olmasa, satanizm de olamazdı. O da bir hristiyanlık eleştirisidir. Bu mantık kabul. Ancak başlarken bahsettiğim hikayeyi hatırlatmak isterim.

Bir universite profesoru öğrencilerine şu soruyu sorar;

-'Var olan herşeyi Tanrımı yarattı?'

Cesur bir oğrenci ayağa kalkar ve yanıtlar.

-'Evet herşeyi Tanrı yarattı!'

Profesör sorusunu yineler ve oğrenci yine 'evet efendim' diye yanıtlar.

Profesör devam eder;

-'Eğer herşeyi yaratan Tanrı ise ve şeytan var olduğuna gore şeytanı da Tanrı yaratmış olur ve çalışmalarımızda uyguladığımız 'Kesinleştirme' prensibine göre de Tanrı şeytandır.Öğrenci böyle bir önerme karşısında şasırır ve yerine oturur. Profesor ise ogrencilerine bir kez daha Tanrının icindeki kaderin bir efsane olduğunu kanıtlamaktan ötürü oldukca mutludur.Bu arada bir öğrenci ayağa kalkar ve

- Bir soru sorabilirmiyim profesor? der. Profesorde sorabilecegini söyler.

Ogrenci ayaga kalkar ve 'Soğuk varmıdır? diye sorar.

Profesor;

-'Nasıl bir soru bu böyle,tabiki vardır ' diye yanıtlar. 'Sen hiç soğuktan üsümedin mi?'

Ogrenci ;

-'Aslında, fizik yasalarina gore soğuk yoktur. yaşamda/realitede biz soğuğu sıcaklıgın yokluğu olarak düşünürüz. Herkes veya nesneler o enerji oradaysa veya

bir şekilde enerji iletiyorsa onu deneyimler. Örneğin,Absolute 0 (-460 derece F)

sıcaklığın kesin yokluğudur (hic olmadigi seviyedir). Tüm maddelerin bu seviyede reaksiyon verme ozellikleri bozulur ve degisir. Soguk yoktur, o yalnizca

sıcaklığın yokluğunda duyumsadiklarımızı tarif etmek icin yarattığımız bir kelimedir' der ve devam eder,

- Profesor, karanlik varmıdır? profesor ;

-'Tabiki vardir'. Ogrenci yanitlar,

-'Korkarim gene yaniliyorsunuz efendim. Cunku,Karanlik ta yoktur. Yasamda / realitede karanlik ışıgın yoklugudur. Biz ısık uzerinde calısabiliriz ama karanlıgı calisamayız. Gercekte, biz Newton'un prizmasini kullanarak beyaz ısıgı kırar ve renklerin cesitli dalga uzunluklari uzerinde calısabiliriz. Ama karanlığı ölçemeyiz.Bir basit ışık isini karanlik bir mekani aydınlatarak karanlığı kırmış olur yani

karanlığı geçersiz kılar. Siz belli bir mekanin/uzayin ne kadar karanlik oldugundan nasil emin olursunuz? Isıgin miktarini olcersiniz! Bu dogrudur degilmi?

Karanlik insanlik tarafindan , ısıgin olmadigi yer/mekan icin kullanilan bir kelimedir. Son olarak ogrenci profesore gene sorar;

-'Efendim seytan varmıdır? Bu kez profesor pek emin olamamakla birlikte yanitlar;

-'Tabiki, acıkladıgım gibi, biz onu her gun ,her yerde goruruz. Seytan/kötülük bir kisinin baska bir kisiye her gun sergiledigi insaniyetsizliginin bir ornegidir.O , dunyadaki islenmis tum suclarda,siddette yer alır. Bunlarin tumu şeytanın

kendisinden baska bir sey de degildir.' der.

Ogrenci devam eder;

-'Seytan yoktur efendim.Yani o kendi basına yoktur. Seytan basit olarak Tanrının yoklugudur. O aynen karanlık ve soguk ta oldugu gibi insanın tanriının

yoklugunu tarif etmek uzere yarattigi bir kelimeden ibarettir.Tanri şeytanı yaratmadı. Seytan/kotuluk insanın tanrısal sevgiyi yüreginde duyumsamadigi zaman deneyimlediklerinin bir sonucudur. O aynen sicakligin olmadigi yere gelen soguk ya da ısıgın olmadigi yere gelen karanlik gibidir.

Profesor yerine oturur. Genc ögrencinin adi ALBERT EİNSTEİN'dir.

Saygısızlığımı bağışlayın, word dosyasında tutuyorum bu tarz yazıları ve tembellikten kopyalayıverdim. Hikaye unutamayacağım şekilde aklımdadır aslında ancak tembelliğim tuttu. :)

'Seytan yoktur efendim.Yani o kendi basına yoktur. Seytan basit olarak Tanrının yoklugudur.

bu cümleye dikkati çekmek isterim. Ateizm Tanrı'nın eleştirisidir. Yokluğu değildir. Tanrı (kavramsal olarak) olmasa idi zaten ateizm olamazdı. Tanrı'nın yokluğu, Einstein'ın da belirttiği gibi, şeytan olarak tezahür edecektir. Bu şekilde bakarsak, felsefi anlamda haklısındır. Ancak bu bize birşey kazandırmaz, ancak ve ancak beyin cimnastiği yapmış oluruz. :)

Yine sen, Tanrı yok ise müslüman olamazsın, var ise ve reddediyorsan, eleştirisini vermiş olursun, dolayısı ile ateist olursun. Yani bakmaya çalıştığın pencere doğru ancak önermelerinde mantık hatası yapmışsın diyelim. Keza nihilizm de bu değildir. Senin kastettiğin belki, post-modernizm olabilir.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş
Bu çokca bilinen hikayeyi aklıma, bir üstteki arkadaşın imzasında gördüğüm isim getirdi. Tam da topiği açan arkadaşımın ne demek istediğini anlamış ve cevap vermek için hazırlanırken.

Öncelikle ortaya koyalım ki yanlış anlaşılmasın, ben inançlıyım ve müslümanım. Burada beyin fırtınası tadında bazı sözlerimiz yanlış anlaşılmasın.

Burada bir mantık hatası yapmışsın arkadaşım. Bence biraz hatalı olmuş yani tabir. Ancak senin demek istediğin sanırım şu, "ateizm Allah'ın varlığı iddiasına muhtaçtır, İslam ise yokluğu..." Ve evet bunda haklısın. Felsefi açıdan haklısın en azından. İslam Allah'ın olmayışı şeklinde bir duruma tepkidir, ateizm ise tevhiddeki dinlerin bir eleştirisi. Tıpkı "kapitalizm olmasa idi komünizm olmazdı" önermesi gibi. Biri diğerinin eleştirisidir. Tevhid dinleri olmasa, satanizm de olamazdı. O da bir hristiyanlık eleştirisidir. Bu mantık kabul. Ancak başlarken bahsettiğim hikayeyi hatırlatmak isterim.

Saygısızlığımı bağışlayın, word dosyasında tutuyorum bu tarz yazıları ve tembellikten kopyalayıverdim. Hikaye unutamayacağım şekilde aklımdadır aslında ancak tembelliğim tuttu. :)

'Seytan yoktur efendim.Yani o kendi basına yoktur. Seytan basit olarak Tanrının yoklugudur.

bu cümleye dikkati çekmek isterim. Ateizm Tanrı'nın eleştirisidir. Yokluğu değildir. Tanrı (kavramsal olarak) olmasa idi zaten ateizm olamazdı. Tanrı'nın yokluğu, Einstein'ın da belirttiği gibi, şeytan olarak tezahür edecektir. Bu şekilde bakarsak, felsefi anlamda haklısındır. Ancak bu bize birşey kazandırmaz, ancak ve ancak beyin cimnastiği yapmış oluruz. :)

Yine sen, Tanrı yok ise müslüman olamazsın, var ise ve reddediyorsan, eleştirisini vermiş olursun, dolayısı ile ateist olursun. Yani bakmaya çalıştığın pencere doğru ancak önermelerinde mantık hatası yapmışsın diyelim. Keza nihilizm de bu değildir. Senin kastettiğin belki, post-modernizm olabilir.

Sevgiler.

Hosgeldiniz.

Alinti yaptiginiz yazinin Einstein'le hicbir ilgisi olmadigini belirtmek istiyorum. Asagidaki linkte de, bu hikayenin Einstein ile ilgisi olmadigi detayli olarak anlatilmis.

http://www.snopes.com/religion/einstein.asp

Bu hikaye, cesitli kultulerde, duruma uygun olarak en alttaki isim (Einstein) degistirilerek yayinlanir. Ornegin, bir tanesinde bu ogrencinin Dr. APJ Abdul Kalam oldugu iddia ediliyordu.

Genel olarak email "spam" olarak yayilir.

Yani, saklanacak degerede bir hikaye degil bu.

Buna benzer baska hikayeler de duyduk tabii. "Ateist gencin kafasinda saksi kiran imam" filan gibi.

Bu hikayelerde genellikle, "cok egitimli, ama asiri salak" bir ateistle, "fazla egitimli olmayan, ama zeki!!" bir mumin basrolde oynarlar.

Mumin, surekli benzetmeler, analojiler ( Ignenin ustasi <--> Evrenin yaraticisi ... gibi... ) yaparak ateisti perisan eder....

Bu forumdaysa, nedense, hep tersi olur... :)

Sitelerde Paylaş

bu cümleye dikkati çekmek isterim. Ateizm Tanrı'nın eleştirisidir. Yokluğu değildir.

Sevgiler.

Einstein in boyle bir argumani yoktur.Bu konu zaten daha onceki postlarda acikliga kavusturulmus.

seytanin yoklugunu iddia ediyorsaniz katliniz vaciptir zira allahi yalanci ilan ediyor net olarak kafir oldugunuzu belirtiyorsunuz.

Ateizm tanrinin elestirisi degildir.

Allah yoksa neden musluman olunamiyor? bu mantikla musluman var oyle ise allah vara cikmis oluyorsunuz ki bu mantikla katli vacib kabul ettiginiz binlerce dinin inanirlarinin da var oldugunu ve onlarinda iyi kotu tanrilarinin inandiklari yaraticilarinin var oldugunu kabul etmis oluyorsunuz.

Sitelerde Paylaş

şimdi tanrı vardır diyipte kanıt veren yok tanrı yok deyipte yok luğna kanıt yok.Bizim din hocası bile bilimsel kanıt bulmuş.derki vücudumuzdaki tüm damarların toplamı dünyayı 2 kere dönermiş.Öle diyo valla soru sordum evet öle çocuğum diyor.Ondan sonra bu bir allahı ntaktiridir diyor.eee buna bilimsel demiş sizinde böle bilmisel anlayayışınız yokmu.yani şöle diyim çıktım dağa allaha çık dedim çıkmadı ozaman  allah yoktur

tyur arkadaşım ateizmde tanrılı dinler gibi tercihtir.Kısaca islam gibi bilimsel değildir.tercihtir.

kısacası bilimsel bi sonuç çıkaramdık konudan siktir edelim allah varmı yokmu.

İslam gibi ateizmde saçmalıktır demek mantıklıdır.

Mantık budur ateizmde yanlıştır dinlerde

Sitelerde Paylaş
seytanin yoklugunu iddia ediyorsaniz katliniz vaciptir zira allahi yalanci ilan ediyor net olarak kafir oldugunuzu belirtiyorsunuz.

sanmam, zira İslam'da dönemin insanlarına durumu anlatabilmek için sembolik şekillerde tasvir edilen bir çok şeyin gerçek karşılığı çok farklı olabilir. Basit misali, semum sözüdür. O dönem bunu saf alev olarak çevirmişler ancak sonradan gelen müfessirler/müceddidler tefsirlerinde bunun ışına denk geldiğini anlatmışlardır. Işının tanımı yapılmıştır bir mahiyette. M.Ö. 600 yılında ışın derseniz kim inanır ? Ben inanmazdım şahsen.

Bu tarz sembolik ifadeler bir yanadır. Benzeri bir inanış cehennem ile ilgili de vardır. Bundan kesin emin olunamaz o başka. İnsanların Allah'ın sözlerini algılayış biçimi aslolanın aksine işaret etmediği sürece, ve Allah inkar edilmediği sürece, insanlar Kuran'ı algılayışı ile ve Allah'ı tezahür edişi ile öyle katli vacip de olmazlar, kafir de olmazlar. Öyle bir saçma model yok elimizde, mümkünse size olandan verelim: İslam

İslam sembolik anlatsa dahi, özünde sembolist değildir, olamaz.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...