Jump to content

Allah Aramice bilmiyor mu?

Recommended Posts

Evet Aramicesi Engila,

Roma imparatorluğu'nun Ortadoğudaki uzun yıllar süren hakimiyeti elbetteki bölgedeki konuşma dilinin Yunanca'dan etkilenmesine sebep olmuştur.İmparatorluk dilinin bölgesel dilleri etkilemesi gayet doğaldır.Oysa İsrailoğullarının gerçek dili İbranice'dir fakat unutulmuştur o yıllarda Aramice etkin dil olduğu için yahudilerde zamanla bu dile geçmiştir.

Vahyin dilinin ne olduğu değil ne anlattığı önemlidir.İngilizce, Fransızca ,Almanca, olsa ne olur.

tarihinde Yeremya tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 219
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Muslumanlar Incil'in degistirildigini savunurlar..

Nitekim Allahin kendisi "iyi haber" anlaminda gonderdigi kitabin Aramicesini bilmiyor..

Aramice'ye Yunanca'dan gecmis bir kelime olan Incil'i kullaniyor.

Oysa ki engila kelimesinin Aramice bir anlami yoktur..

Bu kelime Yunanca Evangelion kelimesinin Aramiceye gecmis hali..

Engila Aramice "iyi haber" demek degildir..

Sonuc olarak diyebiliriz ki Allah onceden indirdigi kitabin ismini bile kendisi degistiriyor..

kusursuz bir Allah Kuran'a mucizevi bir sekilde Incil'e gercek Aramice ismi ile hitab etmesi gerekirdi..

Sitelerde Paylaş
kusursuz bir Allah Kuran'a mucizevi bir sekilde Incil'e gercek Aramice ismi ile hitab etmesi gerekirdi..

Pardon Kuran Yunanca mı yazılmış ben birşey anlamadım:D

Mezmura Zebur demiş 'te ne olmuş?

Yecüc Mecüc'e Gog Magog neden demiyor olabilir?Yecüc Mecüc demesi neyi değiştirdi?

İngilizin siyaha Black demesi Türkün siyah demesi bir sorun mu teşkil ediyor.

Sizde ciddi anlamda bir mantık hatası var.Siz aklınıza gelen şeyi bildiğiniz dille ifade edersiniz.İnsanların dillerinin Tanrının ifade ettiği sözlerle alakası yoktur.

Vahy nedir İlham nedir hiç araştırmada bulundunuz mu?Pardon iyi misiniz :D

Sitelerde Paylaş
Yeremya..

Sakin ola ki yazilarimdan hristiyanlik icin kredi cikartmayi dusunmeyesin..

Benim hakkimda konusulan bir baska konuda hic alakasiz bir sekilde hristiyanlik reklami yapiyordun..

Hristiyanlık reklamını her başlıkta her platformda yeri geldiğinde yapmayı düşünüyorum.İnsanlara İsa'nın öğretilerini anlatmak bir görev.

Sitelerde Paylaş

Incil yani bible Yunancadan gelmedir, Yunancadaki BIBLIA kelimesi Incilin bir kac kitaptan meydana geldigini vurgular, zaten anlamida kitaplar demektir. Bugune gelindiginde ise bu BIBLE olarak karsimiza cikiyor. <---- bu bilgiyi Hristiyan sitelerden aldim.

Bu kitaba Allah neden bi isim koyamamis? Madem Allah bu kitabi Isaya vermisse? Kuranda Incilin bir kutsal kitap oldugu yazar, Allah tarafindaan Isaya verildigini yazar fakat diger taraftan Isanin Allah ile uzaktan yakindan bir iliskisi olmadiginida vurgular. Hem nalina hem mihina.

Allah neden bu Incil denen kitaba Aramice bi isim koymamis? Arapca Incile ne denir?

Kuranin ismi nereden geliyor?

tarihinde kutsalyaratik tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Allah neden bu Incil denen kitaba Aramice bi isim koymamis? Arapca Incile ne denir?

Pardon ama soruyu üzerime alınıyorum..Çünkü 600 lü yıllarda Muhammed Hristiyanların elinde İncil diye bir kitap buldu ve İncil dedi..Bizler Müjdeyi Almanca ifade etseydik o da o bilindik ifadeyi kullanacak idi.

İncil'in isminin Yunanca'dan Aramiceye geçişini sebebi de Roma imparatorluğu hakimiyetidir.Bu kadar basit bir durumdan ne çıkarılmaya çalışılıyor anlayamadım?

Sitelerde Paylaş

Neden Yunanca peki? Pek ala ibranicede bir isim konulabilirdi,yeni ahid Ibranicede yazilabilirdi.

Eski ahid Ibranicedir ve icinde Aramice yazitlarda bulunur ammaaaaaa yeni ahid tam tersi Yunanca olarakk yazilmis, yada eski ahid toparlanmis. Isanin olumunden sonra ne olduki bunlar kendi dillerini birakip Yunancaya dondu?

Sitelerde Paylaş
Neden Yunanca peki? Pek ala ibranicede bir isim konulabilirdi,yeni ahid Ibranicede yazilabilirdi.

Eski ahid Ibranicedir ve icinde Aramice yazitlarda bulunur ammaaaaaa yeni ahid tam tersi Yunanca olarakk yazilmis, yada eski ahid toparlanmis. Isanin olumunden sonra ne olduki bunlar kendi dillerini birakip Yunancaya dondu?

Siz, İncil'in toplumun bilmediği bir dille yazılmasını istiyordunuz yani.İyiki yazanlar sizin kadar mantıklı değilmiş:)

Sitelerde Paylaş

Guzel kardesim Ortadoguda kac kisi Yunanca biliyordu?

O bolgenin lokal dilleri Arapca, Ibranice ve Aramicedir cogunlukta. Sen tutup Yunanca bir sey yazip millete okutmaya kalkarsan ne olacak?

Daha 50 yil belki daha erken bi zamana kadar Incil e kilise ibadetleri Ispanyolca yapilirdi. Bu ne oluyor yani? Islamin Arapcasi , Hristiyanlarin Latin yalakaligi derim ben buna. Isayi carmiha geren bir toplumun dilini kendi kutsal kitaplarinin ilk yazilmasinda kullanmak ne kadar dogrudur?

Sitelerde Paylaş
Guzel kardesim Ortadoguda kac kisi Yunanca biliyordu?

O bolgenin lokal dilleri Arapca, Ibranice ve Aramicedir cogunlukta. Sen tutup Yunanca bir sey yazip millete okutmaya kalkarsan ne olacak?

Daha 50 yil belki daha erken bi zamana kadar Incil e kilise ibadetleri Ispanyolca yapilirdi. Bu ne oluyor yani? Islamin Arapcasi , Hristiyanlarin Latin yalakaligi derim ben buna. Isayi carmiha geren bir toplumun dilini kendi kutsal kitaplarinin ilk yazilmasinda kullanmak ne kadar dogrudur?

Kilise ibadetleri mezhep ve kilise kabullerine göre her dilde yapılabiliyor.Karman çorman bakıyorsunuz meseleye.

Yazma, Yunan dili ve alfabesiyle yazılmıştır o çağın geçerli dili odur.Amaç Müjdenin yayılmasıdır.Nitekim Yunanca yazmanın içeriği aramice ifadeler içermektedir.

Siz öğretiyi almak yerine diline takılmış kalmışsınız.

Size sormak istiyorum tuvalet ihtiyacı için kapısında ingilizce WC yazan bir yere neden giriyorsunuz?İngilizce yazıyor İngilizler emperyalist girmeyelim mi dersiniz?Oranın tuvalet olduğunu artık biliyorsunuz..Siz almanız gerekeni almaya bakın..Dili şuydu buydu kıldı tüydü gereksiz detaylar.Detaylarda boğuşarak mesajın ne anlatmak istediğini anlamıyorsunuz.

Ateistlerin sıkıntısını anlamaya başladım.Reddedelimde nasıl olursa olsun:)

tarihinde Yeremya tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bakin siz hala sexihurinin sorusuna yanit vermediniz yada vermediniz. Allah/Tanri/Kutsalruh/yehva yada her neyse, neden Incil denen kitaba Aramice bi isim bulamamis? Incilin ilk ciktigi donemlerde o cevrelerde Incile ne denirdi?

:rolleyes:

Aramice'de İncil nedir yukarıda yazılarda cevap verilmiş..İsa halkına Müjdeyi ifade etmiş edebilmiştir.Ortada anlaşılmayan bir durum olsa idi İncil'in ne anlama geldiğini bilemezlerdi.

Aramice İncil arıyorsunuz buyurun yazın.

Sitelerde Paylaş

Muhammed kendi ayetlerinin ona vahiy yoluyla indigini iddia ettigi icin muhtemelen Isa'nin da vahiy yoluyla incil'i direk Allah'tan aldigini dusunuyordu. Zaten assagidaki ayet boyle dusundugunu dogrular nitelikte..

5:46.
O peygamberlerin izleri üzere Meryemoğlu İsa'yı, önündeki Tevrat'ı doğrulayıcı olarak gönderdik. Ona, içerisinde hidayet ve nur bulunan, önündeki Tevrat'ı doğrulayan, Allah'a karşı gelmekten sakınanlar için
doğru yola iletici ve bir öğüt olarak İncil'i verdik.

Halbuki Incil Isa oldukten seneler sonra yazilmis ve bir kitap haline getirilmis. Akabinde daha sonra Roma Imparatorlugu orta doguyu ve arap topraklarini fethettiginde bolge Yunan etkisi altinda kalmistir. Hristiyanligin orjinal Aramice tabirleri yerini Yunan ortodoks kelimelerine birakmis. Yunanca'nin orta dogu insanini etkilemesini anlayabilirim..Fakat koca Allah nasil Roma imparatorlugunun etkisi altinda kalmis..hayret etmek gerekir..

Kendi gonderdigi kitabin ismini bile Yunanlilardan ogreniyor..

Ustelik kendisine kendi yazdigi kitabin ismini ogreten adamlari sapkinlikla sucluyor..

Ortada sapik varsa o da Allahin ta kendisi..

tarihinde Sexy Huri tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Aramice incil arayan yok, Arami dilinde Incile ne denir bari onu yazin suraya? Eger Aramicede Incil kelimesi var ise anlami nedir? Bu isim nasil meydana cikmistir. Iste bu kadar yazinin ozeti bu. Aramicede Incile ne denir? Biblemi denir, Incilmi denir, Evangel mi denir ne denir?

Engila Aramice ve müjde demektir....

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...