Jump to content

kuranda güneş ve ay

Recommended Posts

Tekrarlamaktan zarar gelmez; bunları bilhassa şu çok bilmiş safkan dindarların gözüne gözüne sokmak lazım.

Hălă dördüncü gündeyiz...

Oturursunuz o kıymetli kıçınızın üstüne, sonra hergün 30 gün boyunca gökyüzüne çıplak gözle bakarsınız.

Bu arada tabii ki güneş ve ay dedeyi de dikizlemeyi ihmal etmeyin.

Bu zaman diliminde neyi gözlemlersiniz?

Bu gözlem esnasında güneşin nereye siktirip gittiğini ve nereden tekrar bön bön geldiğini ve ay dedemizin hangi kılıklara girdiğini görmedim diyorsanız, aklınızdan zorunuz var demektir.

Tamam anladık...kış geldi, bu herşeyi bilirim edasındaki müslümanların poposu kıymetli.

O zaman yanlarına minder falan alsınlar, dii mi?!

Hadi gözlemlemeye devam...

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 182
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Burası köpeksiz köy değil,

burası ateistforum.

Bu forumun kuralları var, haddini bilip o kurallara uyacaksın;

yok, hiç kimse bildirmezse... sana haddini ben bildireceğim. 

Kuranda ve İslamda

güneşin küre şeklinde olabileceği de düşünülememiştir

diye işkembeden atılan dışkıyı 

sen, "Dostum ben de söylemekten dilimde tüğ bitti" diyerek yuttuğunda

nerenin üstünde oturuyorsun?

Sen pisliğini buraya her kustuğunda

ben bunu soracağım, piserif. 

*

Arapçadan dilimize geçmiş olan KÜRE kelimesinin

81:1'de "izaş şemsu kuvviret -Güneş bir küre olarak..." şeklinde yer aldığından habersiz zırcahil!

Bu forum senin cahil küstahlığına teslim olacak ta değildir, olamaz.

.

tarihinde Hasan Akçay tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tekrarlamaktan zarar gelmez; bunları bilhassa şu çok bilmiş safkan dindarların gözüne gözüne sokmak lazım.

Oturursunuz o kıymetli kıçınızın üstüne, sonra hergün 30 gün boyunca gökyüzüne çıplak gözle bakarsınız.

Bu gözlem esnasında güneşin nereye siktirip gittiğini ve nereden tekrar bön bön geldiğini ve ay dedemizin hangi kılıklara girdiğini görmedim diyorsanız, aklınızdan zorunuz var demektir.

Tamam anladık...kış geldi, bu herşeyi bilirim edasındaki müslümanların poposu kıymetli.

O zaman yanlarına minder falan alsınlar, dii mi?!

Sitelerde Paylaş

Kuranda ve İslamda

güneşin küre şeklinde olabileceği de düşünülememiştir

diye işkembeden atılan dışkıyı 

sen, "Dostum ben de söylemekten dilimde tüğ bitti" diyerek yuttuğunda

nerenin üstünde oturuyorsun?

Sen pisliğini buraya her kustuğunda

ben bunu soracağım, piserif. 

*

Arapçadan dilimize geçmiş olan KÜRE kelimesinin

81:1'de "izaş şemsu kuvviret -Güneş bir küre olarak..." şeklinde yer aldığından habersiz zırcahil!

Bu forum senin cahil küstahlığına teslim olacak ta değildir, olamaz.

Sitelerde Paylaş

O zaman yanlarına mi

nder falan alsınlar, dii mi?!

•  
Sitelerde Paylaş

Kıyamet koptuğunda güneşe ne olacağıyla ilgili olarak
Kuran'da söylenenlere baktığımda
benim yapabileceğim yorum şudur:

Sarığı dolaya dolaya başa sarmak ve bu suretle başı kapatmak gibi,
kıyamet kopunca "güneş küre"ye karanlık dolanacak
ve yuvarlanmakta olan güneş karanlıkla kaplanıp söndürülecek.

Ama yalnızca şu an için geçerli bir yorum bu, bir görüş;
yanlışlanabilir; artı, zamanla yeni ipuçları ortaya çıkarsa
bu görüşümü değiştiririm.

Çünkü kıyamet gaybdır;
gaybı tam olarak yalnızca Allah bilir;
biz gaybın açıklandığı kadarını biliriz.

Benim 81:1'de tek emin olduğum şey
kewere* fiilinin içinde
kürenin bulunduğudur (izaş şemsü küwiret),
ki Allah güneşin küre şeklinde olduğunu düşünememiş iddiasının boş olduğunu gösterir.

başına sarık dolayan adam resmi ile ilgili görsel sonucu

______________________________________________________________________________________________________________________

*http://www.studyquran.co.uk/PRLonline.htm

Aapçanın kadim sözlüklerinde

"kewere"nin anlamlarından biri

başa sarık dolamak. 

tarihinde Hasan Akçay tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

(39:5:5) خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ بِالْحَقِّ يُكَوِّرُ اللَّيْلَ عَلَى النَّهَارِ
(39:5:9)   وَيُكَوِّرُ النَّهَارَ عَلَى اللَّيْلِ
(81:1:3)    إِذَا الشَّمْسُ كُوِّرَتْ

Kur'an-ı Kerimde k-v-r fiili üç ayette geçmektedir.

geceyi ve gündüzü dolamak sarmak manasına gelir

zaten gece ayetlerde libas yani elbise manasında kullanılmaktadır

k-v-r fiilinin temel anlamı dairevi yuvarlak yumak bohça şeklinde sarmak demektir.

en çokta sarığı başa dolamak sarmak anlamında kullanılır

insan başı bir nevi yuvarlak olduğu için sarık adeta top gib bohça gibi oda sarıldığı şeyin şeklini alır yani yuvarlak yumak halinde sarılır

gece ve gündüzün   yuvarlak sarık gibi dünyaya dolaması sarılması dünyanın yuvarlakığına kati şüphe götürmez gerçektir.

aynı şekilde güneş içinde k-v-r kullanılması onunda yuvarlaklığına delildir.

tefsirlerden ve kadim sözlüklerden  anladığım şudur:

nasıl ki  bir kömür parçası yandıkça adeta güneş gibi kor hale gelir ısı ışık yayar

sonra yandıkça tükenir en evel dış kısmı kararır küllenir siyahlanır sonra en son en merkezinde içinde ki ateş söner 

güneşte adeta bunun gibi  tükendikçe en evell yüzündeki lekeler kararmalar başlar gittikçe dış katmanı kararmaya sönmeye ışık yaymaz hale gelmeye başlar

en sonunda da çekirdeği merkezi dahi söner soğur gider.

nasıl ki elbise olan gece siyah bir yorgan gibi dünyanın kafasına dolanır

tükenen güneşin dış kısmıda adeta siyah bir örtü gibi onu kaplar ışık ısı vermez hale gelir ki bu zaten kıyamet demektir.

en basiti google   كور kelimesini yapıştır ara görsellere bak topları görüsün .

tarihinde nogodbutAllah tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Konuya tam açıklık getirerek kapatmanın zamanı geldi.

İlk önce burda saçmalayan müslümanlar en azından kendi kendilerine bir sorsunlar...
Masaya bir top ve bir yumurta koyun ve hangisi dünyaya daha çok benziyor bir bakın! Devekuşu yumurtasıymış!?! Kurandaki yanlışı saklayabilmek için sarılınan deli saçmasından başka bir şey olmadığını siz de kolayca görebilirsiniz.
Şimdi devam edelim.

Ve yeryüzünü de bundan sonra yaydı, döşedi(dehâhâ) Naziat 30

"dehâ-hâ" kelimesini devekuşu yumurtası ile ilişkilendirerek bundan "Kuranda dünyanın yuvarlak olduğu yazıyor" saçmalığını bırakmanın zamanı geldi.

- Dehâhâ(yaymak) fiilinin kökeni devekuşu yumurtası(udhiye) değildir. Yaymak fiili ve devekuşu yumurtası sadece aynı kökenden gelirler.
- Devekuşu, yumurtasını bırakmadan önce yerdeki taşları temizler. Yumurtasını tehlikede gördümü kendisini (yumurtanın üzerine) yere gömer, sonra üzerine kum döker ve orayı düzletir. 
"Medha" devekuşunun yumurtasını bıraktığı yuva anlamına gelir
- "Da ha"dan türeyen hiç bir fiil ne bir devekuşu yumurtasını, ne tavuk yumurtasını, ne de başka bir şeyi "yuvarlak yapmak" anlamında kullanılmaz. Şayet "kvr" bir şeyi "yuvarlak yapmaktır"*
" Da ha" tam aksine, bir şeyi yaymak, düzlemek anlamında kullanılır. 
dehâ-hâ....onu yayıp döşedi.

Yeryüzünü, enine boyuna döşedik (medednâ-hâ) ve orada metin dağlar yarattık ve oradan, taktirimize göre, her şeyi bitirdik. Hicr 19

medednâ-hâ...biz onu uzattık (yaydık)
Fiilin en basit halidir, bir Arap çocuğu bile "medednâ-hâ" kelimesiyle bir portakalı veya topu anlatmaya çalışmaz. "Medednâhâ" kelimesi döşedim, yaydım, düzelttim anlamındadır. 
Bu yüzden aşağıdaki ayette Allah yeryüzünü "döşek" gibi yapmıştır, karpuz gibi değil.

Öyle bir Allah'tır ki size yeryüzünü döşek etmiştir, gökyüzünü tavan... Bakara 22

Bu insanlar, devenin nasıl yaratıldığına, göğün nasıl yükseltildiğine, dağların nasıl dikildiğine, yerin nasıl yayıldığına(sutıhat) bir bakmazlar mı? Gaşiye 17-20

sutıhat.....satıh yapılmış, düzleştirilmiş.
Sutıhatın kelime kökeni "sataha"dır. Bir şeyi düzleştirmek anlamına gelir!
Ve bu ayet de diğer ayetlerle uyumludur, yani yer düzeltilmektedir, yuvarlak bir şeyden hiç bir yerde bahsetmemektedir.

*Güneş bürülüp dürüldüğü(kuvvirat) zaman. Tekvir 1

kuvvirat.....bürülüp dürüldü
(tekvîr).... (tortop olmak, sarık gibi sarılmak)

Bakın verdiğim ayette yuvarlak bir şeyden bahsedildiği müslümanlar nasıl hemen anladı.
Kuran yazarları düz bir şeyin yuvarlak yapılacağını söylüyorlar ve bunu herkes hiç kuşkuya düşmeden anlıyor. 
Yani Arapçada böyle bir kelime var!!! Peki Allah, APAÇIK kitabına neden böyle kolay anlaşılacak şekilde yazmayıp da insanların kafasını karıştırmak istesin ki!!!
Ayeti günümüzün Türkçesi ile "Güneş (kağıt gibi, gazete gibi) rulo yapıldığı zaman" olarak tercüme edebiliriz. 

Hem burda gösterdiğim ayetler ve bilgiler hem de islamın ibadet sistemi, Kuran yazarlarının dünyanın yuvarlak olduğunu bilmediklerini açıkça gösteriyor. 

İyi günler.

Sitelerde Paylaş
59 dakika önce, poiuz yazdı:

...

Vah zavallı poiuz vah...

Peki Allah, APAÇIK kitabına neden böyle kolay anlaşılacak şekilde yazmayıp da insanların kafasını karıştırmak istesin ki!!!

Ba'zı insânlar, Allah'ın karşısında birşey bildiğini vehmetsin, zannetsin  ve Allah'a diklensin ve En Rezil konumları benimsesinler diye olabilir mi?
Çünkü bir kısım insânların Cennete sevkedilebilmeleri, Cenneti haketmeleri için Gâvurların ve zâlimlerin  varlığına ihtiyâç vardır.

Ve bu ayet de diğer ayetlerle uyumludur, yani yer düzeltilmektedir, yuvarlak bir şeyden hiç bir yerde bahsetmemektedir.

Niye bahsetsin ki
Dünyâ bir küre gibi yusyuvarlak değildir ki...

Dünyâ, Deve kuşu yumurtası gibidir.
Okyanuslar Arz'a ya'nî yer küreye dâhil değildir.

tarihinde HATEM tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kanıtlar ortada, aslında cevap vermeye değmez ama belki bir kaç kişi bilgilenir diye yazıyorum.

- Demekki Allah, Kuranı okuyanlara, Kuranı anlamaya çalışanlara, Kuranı (her bilinçli insan gibi) doğrumu yanlışmı diye sorgulayanlara bir tuzak kuruyor. Onların yanlış anlamasını sağlayarak cehenneme atmayı düşünüyor. 
Hristiyanlık yeni oluşurken de insanları  (İsanın çarmıha gerlidiğini göstererek) yine bir tuzakla cehennimlik yapmıştı. Kuranın Allahın metodu bu sanırım. Umarım müslümanlara da bir tuzak kurmuyordur, ne de olsa tuzak kuranların en hayırlısı Allahdır.
(İroni)

- Şimdi dünyanın uzaydan çekilmiş bir resmine bakın. Sonra bir döşeğe, sonra bir (zorla ilişkilendirilmeye çalışılan) kuş yumurtasına ve en son da bir topa. Tabii ki yumurta döşekten daha çok dünyaya benziyor. Bu müslümanlar için büyük bir ilerleme. Ama dünya bir topa mı veya (kafadan uydurma) kuş yumurtasına mı benziyor dersek top kazanıyor. Zaten hiç kimse dünyayı betimlemek için "yumurta gibi" demez.
Şimdi müslümanların en son bel bağladığı okyanuslardaki suları yok sayarak devam edelim. Dünyanın en yüksek dağı bildiğimiz gibi 9.000 metre kadar yüksekliktedir. Okyanuslardaki en derin yer de hemen hemen aynı derinliktedir. Aradaki fark 20km diyebiliriz. Dünyanın çapının 13.000km olduğunu düşünürsek 20 kilometrelik yükseklik farkı hiç bir şeydir!!!

Kuranın sınırlarını aşabilseler gerçekleri görebilirler ama bunu yapamadıklarından bilimi, mantığı, ahlakı, her şeyi Kurana uydurmak zorundalar. Kuranı bir lastik gibi uzatsalar çekseler de her açığı kapatmaya yetmiyor. Her alanda mızrak çuvala sığmıyor.

Yeri gelmişken konu başlığına da kısaca değineyim. Birinin "ay güneşi geçemez" demesi bile onun astroloji bilmediğini açıkça gösteriyor. Günümüzde her çocuk ay ve güneşin yörüngelerinin ayrı olduğunu, ay dünyanın etrafında dönerken dünyanın güneşin etrafında döndüğünü ve güneşin çok daha başka bir yörüngesi olduğunu biliyor. Gece ve gündüzün oluşumunun ay ve güneşin dönmeleriyle ilgili olmadığını, bunun nedenin dünyanın kendi etrafında dönmesi olduğunu her çocuk bilir. 
Dediğim gibi, iki ayrı yörüngedeki cisimleri yarıştırmak (dünyadan ama aynı yörüngedeymiş gibi görülmesinden dolayı) sadece astroloji bilmeyenlerin  eseri olabilir.

Yeter artık ?

iyi günler

Sitelerde Paylaş

image.png.92b88b2463966d15118e004a625e0681.png

yukarı da temel sözlüklerde top anlamında arapça küre temel kökü k-v-r dir

ve kuviratın anlamıda yuvarlaktır

kürei arz demek esasen küveri ard dır. sözlükte cüz nokta çıkmış o cüzür demek cüzür da kök demektir

küre demiş kökü küver demiş resimde gözükmektedir.

kaldı ki yine tekevvera elma suyun damla damla dökülmesi akıtılması

malum damlada küre kıvamında olduğu için bir nevi suyun yuvarlanması demektir

yağmur da bir nevi suyun yuvarlanma halidir.

tekvir süresi image.png.f895aba98139a52832c8ead5ffc6d4c1.png

işin ilginci kviratın bir anlamıda çocuğun düşmesi manası var

ve hemen yıldızların dökülmesi için kullanılan inkaderat ta suyun dökülmesi anlamı yanında

suyun bulanık çamurlu hale gelmesi manası da var yani şefafflığını kaybeder

söner ve dökülür 

yıldızlar ve güneşte şefaflığını kaybeder kararır ışık vermez hale gelir ve dökülür

güneşi balçıkta batar buldu ayetin de de buna işaret olabilir

yani kıyamet alametidir.

tarihinde nogodbutAllah tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

"Dünyâ küre gibi yusyuvarlak değildir"
Dediğimde

Günümüzdeki küre şeklini kasdettim. Çünkü günümüzde her yerde mükemmel yuvarlaklıkta küresel objeler, örnekler vardır.
Fakat 1450 sene önce Deve kuşu yumurtasına da portakala da cevize de, mükemmel bir küre olmasa da  Küre denebilir.

Dünyâ için,, Kur'ânda yusyuvarlaklık veyâ kusursuz bir küre anlamında başka bir kelîme (obje) seçilseydi,
Bu yanlış olurdu. Çünkü Dünyâ kutuplardan biraz basıktır.
Hem Geoit şekli, hem yuvarlaklığı hem de yer kabuğu katmanının varlığı ile birlikte yer çekirdeğinin sıvı yapısını ifâde edebilme anlamında,
Deve kuşu yumurtası verilebilecek en güzel örnek olsa gerektir.
O devirde Dünyâyı daha iyi ifâde eden başka bir örnek obje varsa buyrun söyleyin.

Bir saat önce, poiuz yazdı:

Kanıtlar ortada, aslında cevap vermeye değmez ama belki bir kaç kişi bilgilenir diye yazıyorum.

Senin verdiğin bilgiler ilkokuldan beri bildiğimiz, herkesin bildiği bilgiler.

Bir saat önce, poiuz yazdı:

- Demekki Allah, Kuranı okuyanlara, Kuranı anlamaya çalışanlara, Kuranı (her bilinçli insan gibi) doğrumu yanlışmı diye sorgulayanlara bir tuzak kuruyor. Onların yanlış anlamasını sağlayarak cehenneme atmayı düşünüyor. 
Hristiyanlık yeni oluşurken de insanları  (İsanın çarmıha gerlidiğini göstererek) yine bir tuzakla cehennimlik yapmıştı. Kuranın Allahın metodu bu sanırım. Umarım müslümanlara da bir tuzak kurmuyordur, ne de olsa tuzak kuranların en hayırlısı Allahdır.
(İroni)

Allah, tuzak kurmayanlara tuzak kurmaz,, Haksız tuzak kuranlar, tuzak kurdukları ânda, aynı anda Allah'ın tuzağına düşerler.
Haksız tuzak kuranlar ile Hakk'ın tuzak kurması aynı ve tek şeydir.

Kur'âna göre Hz. Îsâ, çarmıha gerilmiştir. Hz. Meryem ve bir kısım havârinin ve herkesin gördüğü üzre hz Îsâ çarmıha gerilmiştir.
İslâm âlimlerinin çoğu Nîsâ 157. âyet-i kerîmeyi anlayamamıştır.
Konu hakkında açıklayıcı bir hadîs olmadığı için ve Bütün vâkıa ve çok büyük mevzûlarTek bir âyet-i kerîme ile özetlendiği için, Mes'eleyi çözememişlerdir.

Evet Kur'ân, herkesin kendi isti'dâdı ölçüsünde anlaşılmasına çok müsâittir.
Hakk teâlâ, şunlar bunlar yanlış anlar diye dehşetli bilgileri açıklamaktan çekinmemiştir.

Sitelerde Paylaş

Konuya özet: Tüm konularda olduğu gibi 2 kıdım beyinleri ile dinlerinin 1400 yıl yanlış anlaşıldığını savunan dindarların, 2 kıdım beyinleri ile dinlerinin kaynaklarını kendileri dışında her kesin yanlış anladığını ima ederken aslında 2 kıdım beyinleri ile tanrılarına ifade özürlü dediklerini izliyoruz. 

Asıl tanrı benim ile konuştu ey Beyinsiz sürüsü. Ve sizin taptığınız siyasete alet olması için icat edilen insan ürünü çelişkiler tanrısına tapanlar Hayvandan aşağı zekalıları Zamansızdaki mekanda Kazığa oturtacağını söyleyerek ekledi: "O ahmak sürüsüne sözlerimi iletmen için seni seçtim. Sana saygı duysunlar yoksa girecek kazık sayısı artacak ve sen de ön koltuktan izleyeceksin

Sitelerde Paylaş

İlâve not:
Ayrıca, Naziat 30 da Dünyanın oluşum aşamaları betimleniyor. Şimdiki hâli resmedilmiyor.
Devekuşu yumurtasına benzetme, Dünyâda Karaların oluşum safhasına âid gibi.
Geoit yapı yani yani ekvator çapı ile kutuplar çapı arasındaki fark,, şu ânada, 200 de 1 veyâ 300 de bir kadar farkediyor. Devekuşu yumurtasından daha küçük bir fark...
Hiçbir bilgim yok ama,, Karaların oluşum safhalarındaki oranlar ya'ni işâret edilen geçmiş zamândaki oranlar, eminim deve kuşu yumurtasının çap farklarına daha çok benziyordur.

Sitelerde Paylaş
12 dakika önce, Mantık yazdı:

Konuya özet: Tüm konularda olduğu gibi 2 kıdım beyinleri ile dinlerinin 1400 yıl yanlış anlaşıldığını savunan dindarların, 2 kıdım beyinleri ile dinlerinin kaynaklarını kendileri dışında her kesin yanlış anladığını ima ederken aslında 2 kıdım beyinleri ile tanrılarına ifade özürlü dediklerini izliyoruz. 

Asıl tanrı benim ile konuştu ey Beyinsiz sürüsü. Ve sizin taptığınız siyasete alet olması için icat edilen insan ürünü çelişkiler tanrısına tapanlar Hayvandan aşağı zekalıları Zamansızdaki mekanda Kazığa oturtacağını söyleyerek ekledi: "O ahmak sürüsüne sözlerimi iletmen için seni seçtim. Sana saygı duysunlar yoksa girecek kazık sayısı artacak ve sen de ön koltuktan izleyeceksin

Sen ahmaklığını İğrenç düzeyini çok iyi ve belirgin bir biçimde ifâde ediyorsun. Bunu bir Tanrının ifâde etmesine veyâ açıklamasına gerek yok.
Senin bu mantık seviyesindeyken Müslümân olamamandan (ateist olmandan) daha doğal ne olabilir ki...

Sitelerde Paylaş

AL9863_oeuf_autruche_TA2017_societe_oeuf

Earth_from_Space.jpg

İlla yazdırıyor!

Yukardaki resimlere bir bakın, yumurtaya mı benziyor?
Dünyanın kendi etrafında dönmesi kuzey-güney ve doğu-batı çapı arasında 41 kilometrelik bir fark yaratır. Nedeni merkezkaç kuvvetidir. 13.000 kilometre çapı olan dünya için 41 kilometrelik fark devede kulak bile değildir. Gözle görülmez, resimler zaten herşeyi apaçık gösteriyor.

Müslüman arkadaşlar, dikkat ederseniz "devekuşu yumurtası" ndan yükleniyorlar. 
Kuranda devekuşu yumurtası yazıyor mu? Yoo!!! Bilmem bir kelimenin kökeni devekuşu yumurtasıyla aynı kökendenmiş! Hepsi bu! 
Kuranda "devekuşu yumurtası" yazmıyor ama "döşek yaptık" yazıyor! Bu Kuranda yazan kelimeyi görmezden geliyorlar, yazmayan kelimeyi Kuranda yazıyormuş gibi dünyaya uydurmaya çalışıyorlar!!!

ruyada-dosek-gormek.jpg

Biz, yeryüzünü bir döşek, dağları da (yeri tutan) kazıklar yapmadık mı? Nebe 6

Bu ayette hatta dağları da kazık yaptığını yazıyor.
Kazık = Çakılarak genellikle bir şey bağlamaya yarayan ucu sivri çubuk.
Dağların çakılmadığını da biliyoruz ama bu ayrı bir konu

Sitelerde Paylaş
25 dakika önce, poiuz yazdı:

AL9863_oeuf_autruche_TA2017_societe_oeuf

Sevgili poiuz.

Bu Dünyanın kutupları arasındaki uzaklık  Ekvatorunun çapından çok çok büyükmüş yav!

Hem de 2 katı kadar büyükmüş!!! Aradaki fark yüzde 100!!!
Ben tersi sanıyordum:

Ekvator çapı kutuplar arası uzaklıktan büyüktür diye ve bu büyüklük gözle görülmeyecek kadar az diye.

Aradaki fark yaklaşık yüzde 0,3 gibi mesela. :)

Müslümanın kılavuzu karga olunca, gideceği yer... :D

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, lawrenceKrauss yazdı:

Kendini ifade etmekte zorlanan allah deve kuşu yumurtası diyormuş ki alakası yok . Hani portakal dese daha çok benzer... 

Daha çok benzemez. Portakal da sap kısmı var, Dünyâ'nın  bir yumurta gibi sapı yok. Portakal dilimli ve küçük çekirdekleri var.
Yumurta Dünyâ'nın katmanlı yapısını  Yer kabuğunun varlığını ve sertliğini ve çekirdeğin akışkanlığını daha güzel sembolize ediyor.
Dünyâ için kozmik bir yumurtadır diyebiliriz, kozmik portakal denmez.
Teşbîhte (benzetmede) hatâ olmaz, Daha iyi benzetmesi olan varsa buyursun göstersin.

7 saat önce, poiuz yazdı:

İlla yazdırıyor!

Çok mu zahmet oluyor hazretleri...

Yukardaki resimlere bir bakın, yumurtaya mı benziyor?

Böyle serbest atış yapmak nutuk çekmekle sen cevap mı verdiğini sanıyorsun.

Naziat 30, öncesindeki ve sonrasındaki âyetler Dünyâ'nın oluşum (yaratılış) safhâsından bahsediyor. Demiştim.
Naziat 30, Dünyâ'da suyun olmadığı aşamadan bahsediyor, Okyanuslar ortaya çıkmadan önceki Dünyâ'nın fotoğrafını bul getir de Deve kuşu Yumurtasına ne kadar benzeyip benzemediğini görelim.
Aynı şeyleri ben niye tekrâr ediyorum, sen benim yazdıklarımı görmüyor/ anlamıyor musun?
Hoş, o aşamada Yüzeysel olarak Deve kuşu yumurtasına değil yine daha çok küreye benzediğini bilsek dahî,
Elimizdeki en iyi misal yumurta,,
Varsa daha iyisini getir.

Sanki Bir sahâbe Peygambere Dünyânın şekli Geometrik olarak nasıldır? Diye bir soru sormuş da Naziat sûresi 30. âyetle cevap verilmiş gibi,
acayip acayip havalara giriyorsun. Böyle bi mantık yok...

1450 sene önce, asıl muhatablara onlar böyle bir soru sormadıkları halde bir benzetme yapacaksan, buyur Deve kuşu yumurtasından daha güzel bir benzetme yap.
Adı üstünde teşbih (benzetme), benzetme de hatâ aranmaz.
Fakat Benzetmenin daha iyisi aranabilir. Buyur D. K. Yumurtasından daha iyi ve o toplumda yadırganmayacak (bilinen) daha iyi bir örnek ver.

Müslüman arkadaşlar, dikkat ederseniz "devekuşu yumurtası" ndan yükleniyorlar. 
Kuranda devekuşu yumurtası yazıyor mu? Yoo!!! Bilmem bir kelimenin kökeni devekuşu yumurtasıyla aynı kökendenmiş! Hepsi bu! 
Kuranda "devekuşu yumurtası" yazmıyor ama "döşek yaptık" yazıyor! Bu Kuranda yazan kelimeyi görmezden geliyorlar, yazmayan kelimeyi Kuranda yazıyormuş gibi dünyaya uydurmaya çalışıyorlar!!!

Elbette yazıyor. Arapçaya vâkıf olan âlimler D.K. yumurtası diye meâl vermişler.
Ben "Kur'ânda döşek denmiyor" dersem, döşemeyi yaymayı inkâr edersem bu noktadaki eleştirin haklı olur.
Ben Dünyânın döşek olmasını inkâr etmiyorum ki. Elbette Dünyâ yüzeyi bir döşek gibidir.
Allah bir küreyi insânlara düz bir döşek yapmış.
Dünyânın insân için bir döşek olduğu apaçık ortada. Bunda bir yanlışlık yok. Çayırlara çık, Yere uzan bakalım, düz mü yuvarlak mı?
Ben yeryüzünü sizin için yusyuvarlak yarattım gibi doğrudan sırf astronomi bilgileri verilseydi daha mı doğru olacaktı?
Diğer âyetlerden yer kürenin yuvarlak olduğu da zâten zımnen anlaşılıyor, yayılmış bir döşek gibi olduğuda ap-açık görülüyor.
Sahâbeye en mühimm bir iş miş gibi Fizik Kimya matemetik biyoloji dersinin verilmesi gerektiğini düşünmeniz ancak sizin hastalıklı olduğunuzu gösterir..

9 saat önce, poiuz yazdı:

Biz, yeryüzünü bir döşek, dağları da (yeri tutan) kazıklar yapmadık mı? Nebe 6

Bu ayette hatta dağları da kazık yaptığını yazıyor.
Kazık = Çakılarak genellikle bir şey bağlamaya yarayan ucu sivri çubuk.
Dağların çakılmadığını da biliyoruz ama bu ayrı bir konu

Dağların yerin altında kökleri var. Hemde Dağların kendisinden çok daha büyük. Everest'in Kökü, yüksekliğinin 10 katından fazla.
Yeryüzünün oluşumunda ve depremlerde, dağların  sarsıntıları absorbe ettiği de açıktır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...