Jump to content

kuranda güneş ve ay

Recommended Posts

konuyla ilgili rastgele kuranı karıştırırken yasin suresinde bi kaç ayet gördüm

yasin

38.güneş de kendisi için belirlenen yerde (yörüngede) akar döner işte bu aziz ve alim olan allahın takdiridir

39.aya da konaklar tayin ettik nihayet o eski urcun haline döndü

40.ne güneşin aya erişmesi kendisine yaraşır ne de gece gündüzün önüne geçebilir hepsi bir felekte (yörüngede) yüzmektedir

ben araştırmadım ne anlatmak istediğini kendi anladığım olay güneşin ve ayın dünyanın etrafında döndüğüdür

sizinde görüşlerinizi öğrenmek istedim...

*bu konunun daha önce açılıp açılmadığına bakmadım daha yeni üyeyiz:)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 182
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Güneşin ve ayın dünya etrafında döndükleri kastedilmemiş hatta ayın bile dünya etrafında döndüğü söylenmemiştir..

Bu ayetlerde sistemin hareket halinde olduğu ve belli bir sistem ile bir yörünge üzerinde yol aldıklarından bahsedilmiştir..

Bu hareketlerin düzenliliğine ddikkat çekilerek gece ve gündüzün oluşumunun bir tesadüften çok uzak planlı ve programlı yaratıldıklarını anlatır..

Güneşin bir yörüngede döndüğünü anlatabilen bir ayertre inanmayan da çıkar elbet :)

Nede olsa arap bunlar derlerde nasıl bildiklerini bir türlü çözemezler işte mlsf..

Biraz sonra biri gelir başlar öküzün boynuzu falan demeye meraklanma ..

Sitelerde Paylaş

dur dur ben daha önce bu anı yaşadım bak şimdi çok bilmişin biri gelecek sana sümer kitabalerinden bahsedecek orda yörünge çizimlerinin olduğunu peygamberinde bunu taklit edip kandırdığını anlatacak onlar gelince şunu bir sor sümer kitabelerini okumuşlarmı?birde kitabelerde geçen gökten inen mucizevi insanlar kimleridr;

Bak nasıl meeee liyorlar

Sitelerde Paylaş

Bundan 1500 sene once yasadigini dusunelim..

Semaya bakiyorsun.. Gunes ve ay surekli yer degistiriyor..Gidip gidip geliyorlar.

Bu durumda Gunes ve Ay'in Dunya etrafinda dondugunu zannederdin degil mi?

Iste ayette anlatilan o'dur.

"hepsi bir felekte (yörüngede) yüzmektedir"

Ustelik Muhammed'in salakligini kanitlayan suruyle hadis var;

Ebu Zerr-i Gıfârî (ra) anlatır: Güneşin battığı sırada bir gün Resûl-i Ekrem Efendimiz (asm) bana: "Ey Ebû Zer! Güneş nereye gidiyor, biliyor musun?" buyurdu. Ben: "Allah ve Resûlü (asm) daha iyi bilir" dedim. Resûlullah Efendimiz (asm):
"Güneş gider; tâ Arşın altında secde eder. (Tekrar doğmak için) İzin ister ve ona izin verilir. (Nihâyet bir gün güneş, Âdem oğullarının fenâlıklarından ötürü sıkılır. Ve bu halde) Secde etmeye yaklaşır. Fakat secdesi kabul olunmaz. (Tekrar doğmak üzere) İzin ister; fakat izin verilmez. Ve ona: “Geldiğin yere dön!" denilir. O da battığı taraftan doğar."
Buhârî, 9/1321;

Sitelerde Paylaş

Evet huri haklı

Peygamber aslında göğü aylarca dikkatlice izleyen bir gök bilimciydi.

yörüngeler yıldızların ölümü kara delikler daha neler neler.

Ha birde bunu yapmayı bu iddaayı doğru olarak sallayabilmeyi yanlız o başardı.

Bundan 1500 sene önce yaşadığını düşün öyle düşünürdün.Bu normal çünkü 1600 sene önce düşünen insanlar yaşamıyordu sonradan evrimleştik.insanlar 1500 lü yılların civarında düşünme yeteneğine sahiptiler

tarihinde iLLeGaLTM tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
konuyla ilgili rastgele kuranı karıştırırken yasin suresinde bi kaç ayet gördüm

yasin

38.güneş de kendisi için belirlenen yerde (yörüngede) akar döner işte bu aziz ve alim olan allahın takdiridir

39.aya da konaklar tayin ettik nihayet o eski urcun haline döndü

40.ne güneşin aya erişmesi kendisine yaraşır ne de gece gündüzün önüne geçebilir hepsi bir felekte (yörüngede) yüzmektedir

ben araştırmadım ne anlatmak istediğini kendi anladığım olay güneşin ve ayın dünyanın etrafında döndüğüdür

sizinde görüşlerinizi öğrenmek istedim...

*bu konunun daha önce açılıp açılmadığına bakmadım daha yeni üyeyiz:)

sevgili mtt,o ayette anlatılanlar basit gözlemlerle anlaşılabilecek şeyler.

ötesi keyfi yorumlardan ibaret. ;)

Sitelerde Paylaş

ayette dönme falan yok.

yörünge bile yok.

felek sözcüğüne yörünge anlamını veren bugünkü müslümanlar.

gökyüzüne bakan ilkel insan bile ayın ve güneşin periyodik bir şekilde hareket ettiğini farkedebilir.

Sitelerde Paylaş
ayette dönme falan yok.

yörünge bile yok.

felek sözcüğüne yörünge anlamını veren bugünkü müslümanlar.

gökyüzüne bakan ilkel insan bile ayın ve güneşin periyodik bir şekilde hareket ettiğini farkedebilir.

Yollara sahip göğe andolsun ki ayeti hakkında ne düşünüyorsunuz bahsedilen yollar otoyolmu?

Sitelerde Paylaş

Semaya bakiyorsun.. Gunes ve ay surekli yer degistiriyor..Gidip gidip geliyorlar.

Ebu Zerr-i Gıfârî (ra) anlatır: Güneşin battığı sırada bir gün Resûl-i Ekrem Efendimiz (asm) bana: "Ey Ebû Zer! Güneş nereye gidiyor, biliyor musun?" buyurdu. Ben: "Allah ve Resûlü (asm) daha iyi bilir" dedim. Resûlullah Efendimiz (asm):
"Güneş gider; tâ Arşın altında secde eder. (Tekrar doğmak için) İzin ister ve ona izin verilir. (Nihâyet bir gün güneş, Âdem oğullarının fenâlıklarından ötürü sıkılır. Ve bu halde) Secde etmeye yaklaşır. Fakat secdesi kabul olunmaz. (Tekrar doğmak üzere) İzin ister; fakat izin verilmez. Ve ona: “Geldiğin yere dön!" denilir. O da battığı taraftan doğar."
Buhârî, 9/1321;

evet aynen katılıyorum zaten 40.ayettede dünyadan bahsetmemiş. güneş ve ay demiş ve sonra "hepsi" kelimesiyle devam etmiş. ayrıca güneşin gündüz ayın ise gece çıktığı izlenimini vermiştir.

Sitelerde Paylaş
Yollara sahip göğe andolsun ki ayeti hakkında ne düşünüyorsunuz bahsedilen yollar otoyolmu?

kelime oyunlarıyla bir yere varamazsınız.

allahın devasa yıldızlarla şeytan taşlaması kuranda bir kaç yerde tekrarlanırken bu söyledikleriniz bi anlam taşımamakta.

yoldan kastın ne olduğunu ben sorayım ve ona göre cevap vereyim. ;)

Sitelerde Paylaş
sevgili mtt,o ayette anlatılanlar basit gözlemlerle anlaşılabilecek şeyler.

ötesi keyfi yorumlardan ibaret. ;)

o zaman sana bir soru soracağım hadislerle kuranı açıklayan muhammed ki görevlerinden biride budur, neden bunu açıklamamış?? insanların büyük yanılgı içinde olduğu olayı açıklamaması mümkün mü sence "muhammedin şartlarında"

Sitelerde Paylaş

Buhârî, 9/1321;

Sen kurandaki parantezlerin bile kıstas olarak alınmadığı bir yere hadislere parantez açarak giriş yapıyorsun sonra hadislere güvenmeyen ateistler grubundan olmana rağmen hadisleri önümüze koyuyorsun..

Bana ayetle gel..De ki güneş secde etmek ister ve edemez bir ayet ister bu iş..

Senin işin gücün tahrif edebileceğin hadisler zaten..

Tek düşmanın da Hz.Muhammed ve onun düşmanıda sensin zaten merak etme rahat ol :)

İşin tuhaf tarafı 1500 yıl önce ölmüş biri hakkında hala atıp tutmaktan bıkmayan onu yalancı çıkarmaya çalışan üç beş çapulcu var ya demek ne kadar büyük bir insanmışki izleri hala dokunuyor birilerine..

Kimse budaylla uğraşıyormu bak :)

Canlılarla uğraşsan belki bir netice alırdın şimdiye kadar :)

1500 yıl önce yaşamış biri hakkında o yokken atıp tutuyor olmuyormusun sen şimdi ?

Sitelerde Paylaş
Sen kurandaki parantezlerin bile kıstas olarak alınmadığı bir yere hadislere parantez açarak giriş yapıyorsun sonra hadislere güvenmeyen ateistler grubundan olmana rağmen hadisleri önümüze koyuyorsun..

Tek düşmanın da Hz.Muhammed ve onun düşmanıda sensin zaten merak etme rahat ol :)

İşin tuhaf tarafı 1500 yıl önce ölmüş biri hakkında hala atıp tutmaktan bıkmayan onu yalancı çıkarmaya çalışan üç beş çapulcu var ya demek ne kadar büyük bir insanmışki izleri hala dokunuyor birilerine..

1500 yıl önce yaşamış biri hakkında o yokken atıp tutuyor olmuyormusun sen şimdi ?

hadisler kuran açıklaması diye biliyorum öyle değil midir??

Sitelerde Paylaş
kelime oyunlarıyla bir yere varamazsınız.

allahın devasa yıldızlarla şeytan taşlaması kuranda bir kaç yerde tekrarlanırken bu söyledikleriniz bi anlam taşımamakta.

yoldan kastın ne olduğunu ben sorayım ve ona göre cevap vereyim. ;)

atış taneleri meselesinden bahsetmeniz biraz kaçamak gibi geldi bana.

yoldan kastımın ne olduğunu zaten biliyorsunuz her gök cisminin yörüngesi

Bunlar çıplak gözle izleniip bilinseydi çoook eski tarihlerde bile yörüngelerden bahsedilirdi..

Ancak ancak bir kaç kavim oda nasıl bahsedebildikleri meçhul.

Bu peygamberin göğü diikatlice inceleyip araştırması ile mümkündür.oda çıplak gözle farkedebileceğini varsayarsak ki bence bunlar ancak teklonoji ile bilinir.

Sitelerde Paylaş

Merak etme buda'da 9 yasindaki bir kizin irzina gecseydi o'nun hakkindada konusurduk..

Adam "Muhammed'i yalanci cikarmak icin o kadar atip tutan varmis, bu muhammed'in ne kadar buyuk bir adam oldugunu gosterir" diyorda subyancinin sabah aksam kicini yalayan kendisinin ne kadar gurur ve haysiyet yoksunu oldugundan bahsetmiyor..

Sitelerde Paylaş
o zaman sana bir soru soracağım hadislerle kuranı açıklayan muhammed ki görevlerinden biride budur, neden bunu açıklamamış?? insanların büyük yanılgı içinde olduğu olayı açıklamaması mümkün mü sence "muhammedin şartlarında"

açıklamış ya.

hurinin verdiği hadisler o günün insanının

ve muhammedin evreni naslıl anladığı konusunda bizi yeterince aydınlatıyor.

yukarıdaki ayetlerde anlatılanlarsa sadece muhammedin değil

ortalama zekaya sahip tüm insanların gözlemleyip farkına varabileceği şeyler.

gecenin ve gündüzün ard arda gelip, ayın ve güneşin bunların alameti olduğunu en ilkel bir insan bile bilir.

ayın ve güneşin periyodik hareket ettiğinin de insanlar çoktandır farkındalar.

yoksa takvim diye birşey olmazdı.

ayetten mucizeci müslümanların çıkardıkları sonuçlar tamamen keyfi yorymlardır.

sevgiler...

Sitelerde Paylaş
atış taneleri meselesinden bahsetmeniz biraz kaçamak gibi geldi bana.

yoldan kastımın ne olduğunu zaten biliyorsunuz her gök cisminin yörüngesi

Bunlar çıplak gözle izleniip bilinseydi çoook eski tarihlerde bile yörüngelerden bahsedilirdi..

Ancak ancak bir kaç kavim oda nasıl bahsedebildikleri meçhul.

Bu peygamberin göğü diikatlice inceleyip araştırması ile mümkündür.oda çıplak gözle farkedebileceğini varsayarsak ki bence bunlar ancak teklonoji ile bilinir.

ayın ve güneşin yörüngesinin olması bunların periyodik hareket etiklerini gösterir.

bunu gökyüzünü dikkatli gözlemleyen herkes farkdebilir.

mesela ayın hareketinin sırası bellidir.

önce dolunay sonra ilk dördün falan filan...

buna göre de ay takvimi yapılmıştır.

güneşin hareketlerine göre de güneş takvimi.

yani elipse benzer bir yörüngede ay ve güneşin döndüklerine dair hiçbir atıf yok bu ayetlerde.

kendiniz ekliyorsunuz dairesel bir yörünge de dönmeyi.

yoldan kasıt ayın ve güneşin değiştirdikleri konak yerleri olabilir.

yerden göğe bakan bir insan ayın ve güneşin hareket ederek başladıkları yere vardıklarını kolayca görür.

sevgiler...

tarihinde murteddd tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
açıklamış ya.

hurinin verdiği hadisler o günün insanının

ve muhammedin evreni naslıl anladığı konusunda bizi yeterince aydınlatıyor.

yukarıdaki ayetlerde anlatılanlarsa sadece muhammedin değil

ortalama zekaya sahip tüm insanların gözlemleyip farkına varabileceği şeyler.

gecenin ve gündüzün ard arda gelip, ayın ve güneşin bunların alameti olduğunu en ilkel bir insan bile bilir.

ayın ve güneşin periyodik hareket ettiğinin de insanlar çoktandır farkındalar.

yoksa takvim diye birşey olmazdı.

ayetten mucizeci müslümanların çıkardıkları sonuçlar tamamen keyfi yorymlardır.

sevgiler...

hani müslüman arkadaşların aklında bazı sorular kalmasın diye soruyorum eğer muhammed bunu bugünkü şekliyle açıklamış olsaydı yani dünyanın güneşin etrafında döndüğünü 1600lü yıllarda galileo hala dünyanın güneşin etrafında döndüğünü ispatlıcam diye uğraşmazdı

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...