Jump to content

kuranda güneş ve ay

Recommended Posts

ayın ve güneşin yörüngesinin olması bunların periyodik hareket etiklerini gösterir.

bunu gökyüzünü dikkatli gözlemleyen herkes farkdebilir.

mesela ayın hareketinin sırası bellidir.

önce dolunay sonra ilk dördün falan filan...

buna göre de ay takvimi yapılmıştır.

güneşin hareketlerine göre de güneş takvimi.

yani elipse benzer bir yörüngede ay ve güneşin döndüklerine dair hiçbir atıf yok bu ayetlerde.

kendiniz ekliyorsunuz dairesel bir yörünge de dönmeyi.

yoldan kasıt ayın ve güneşin değiştirdikleri konak yerleri olabilir.

yerden göğe bakan bir insan ayın ve güneşin hareket ederek başladıkları yere vardıklarını kolayca görür.

sevgiler...

Hadi diyelim ki güneş ve ayın yörüngesinde durum bu peki ya yıldızlarda?

Yıldızların ölümleri

Kara delikler

yıldızların yerlerine yemin ederken allah yıldızları yeri ne demek olabilir ne düşünüyorsunuz

Sitelerde Paylaş
  • İleti 182
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Yıldızlarında ay ve güneş gibi döndüğü biliniyor zaten o zamanlarda yıldızların ölümü ve karadelikler nerden çıktı?

Varolan herşey ölür manasında herşey yokolacak gibisinden konuşmuştur işte Muhammed olsa olsa

Sanırsın detaylı bir şekilde yıldızlardan karadelikten bahsetmiş :D

tarihinde kenzo tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Hadi diyelim ki güneş ve ayın yörüngesinde durum bu peki ya yıldızlarda?

Yıldızların ölümleri

Kara delikler

yıldızların yerlerine yemin ederken allah yıldızları yeri ne demek olabilir ne düşünüyorsunuz

kuranda kıyamet sırasında yıldızların dökülmesinden bahsedilir.

uzayın altı üstü yoktur ki yıldızlar dökülsünler.

yıldızların dökülmesi için uzayın bir tabanının olması gerektir.

diyelim ki yıldızların düşeceği yer dünya yüzeyi olsun.

o zanam da yıldızların dünyadan küçük olması gerekir.

oysa en küçük yıldızlar bile dünyadan kat kat büyüktür.

üstelik gene diğer ayetlerde şeytanları yıldızlar ile taşlatan muhammedin

yıldızları yeryüzünden göründüğü gibi nokta kadar,küçücük taşlar kadar zannettiği aşikardır.

bundan sonra yıldızların yerine yemin etmesinden karadeliklerin varlığını çıkarmak gene keyfidir.

sevgiler...

Sitelerde Paylaş
Merak etme buda'da 9 yasindaki bir kizin irzina gecseydi o'nun hakkindada konusurduk..

Adam "Muhammed'i yalanci cikarmak icin o kadar atip tutan varmis, bu muhammed'in ne kadar buyuk bir adam oldugunu gosterir" diyorda subyancinin sabah aksam kicini yalayan kendisinin ne kadar gurur ve haysiyet yoksunu oldugundan bahsetmiyor..

Sende gururun zerresi olsa hakaretlerine ara verip insanların inançlarıyla uğraşmaktan vazgeçerdin..

İnanmadığım hiç kimsenin arkasından gitmem inanmadığım hiç kimseyede ne idüğü belirsiz iftiralar atmaya kalkmam gereksizdir çünkü..

Senin gibi inanmadığı kişilerle uğraşan akılsız cahilin teki olsam hadi neyse..

Küçücük beyninle küçücük işlerle uğraşıp duruyorsun işte..

Okusa okusa yazdıklarını her gün en fazla 100 kişi okuyor sen aynı şeyleri ısıtıp ısıtıp yazıyorssun bilgi birikimi dene bir şey yok sende..

Kelime dağarcığında narsist subyancı gibi kelimelerden başka bir şey yok zaten..

Yani işin kıssı ateş olsan cürmün kadar yer yakarsın..

Sen ve senin gibiler çok geldi geçti dünya üzerinden ama pek çoğunun ismi hatırlanmazken senin subyancı dediğin kişi seni bile uğraşırıyor işte..

Sende geçip gideceksin dünyadan ama o hala yaşayacak sana ve senin gibilere inat..

Sen ise kimsenin hatırlamayacağı bir solucan gibi gelip geçeceksin başka yolun yok..

1500 yıl senin gibi insanlar çok uğraştılar ne oldu? Sen o uğraşanların tırnağı bile olamazsın..

Sitelerde Paylaş
Sen ve senin gibiler çok geldi geçti dünya üzerinden ama pek çoğunun ismi hatırlanmazken senin subyancı dediğin kişi seni bile uğraşırıyor işte..

bi deli bi kuyuya taş atarmış 40 akıllı çıkaramazmış hesabı

Sitelerde Paylaş
kuranda kıyamet sırasında yıldızların dökülmesinden bahsedilir.

uzayın altı üstü yoktur ki yıldızlar dökülsünler.

yıldızların dökülmesi için uzayın bir tabanının olması gerektir.

diyelim ki yıldızların düşeceği yer dünya yüzeyi olsun.

o zanam da yıldızların dünyadan küçük olması gerekir.

oysa en küçük yıldızlar bile dünyadan kat kat büyüktür.

yıldızları yeryüzünden göründüğü gibi nokta kadar,küçücük taşlar kadar zannettiği aşikardır.

bundan sonra yıldızların yerine yemin etmesinden karadeliklerin varlığını çıkarmak gene keyfidir.

sevgiler...

Yanlış yorum sen kıyamet senaryosunu uzaya bakarak düşünüyorsun.

Eğer kıyameti koparacak bir kudret varsa muhakak yıldızlarıda dökecek.

Uzayın tabanı olmadığını nerden biliyorsun olmadığına dair bir var?

Ayrıca atış tanesi meselesi size saçma gelmiş olabilir ama sorduum sorulara cevap değil.

Nerden çıktı şimdi bu sonuç?Yıldızlara taş demesi küçüklüğünden kaynaklanmıyor olabilir melekler büyükse ne olacak?

Sitelerde Paylaş
Sende gururun zerresi olsa hakaretlerine ara verip insanların inançlarıyla uğraşmaktan vazgeçerdin..

İnanmadığım hiç kimsenin arkasından gitmem inanmadığım hiç kimseyede ne idüğü belirsiz iftiralar atmaya kalkmam gereksizdir çünkü..

Okusa okusa yazdıklarını her gün en fazla 100 kişi okuyor sen aynı şeyleri ısıtıp ısıtıp yazıyorssun bilgi birikimi dene bir şey yok sende..

Kelime dağarcığında narsist subyancı gibi kelimelerden başka bir şey yok zaten..

Sende geçip gideceksin dünyadan ama o hala yaşayacak sana ve senin gibilere inat..

Sen ise kimsenin hatırlamayacağı bir solucan gibi gelip geçeceksin başka yolun yok..

1500 yıl senin gibi insanlar çok uğraştılar ne oldu? Sen o uğraşanların tırnağı bile olamazsın..

Hadi ordan hakaretlerini git İslam forumlarında beyni yıkanmış insanlara yaz, Sexy Huri örnek bir insandır. Pek çok kişiyi de din saçmalığından kurtardığını düşünüyorum. Adamı demotive edebileceğini mi sanıyorsun ?

İsmini biz hatırlayacaz ve büyüyen bu kitle hatırlayacak belki de; isminin hatırlanmasına da ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum adam sizin gibi cahiller uyansın diye uğraşıyor.

Sen ve senin gibiler yüzünden bu ülke bu halde ve şuna emin olun sandığınızdan çok daha fazlayız ve artıyoruz..

tarihinde Colours tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Insanlarin inanclariyla ugrasan benmiyim yoksa "subyanci" peygamberin mi?

Adam kendisine tapmayanin malina mulkune el koymus, karisini kizini rehin almis, kole pazarlarinda sattirmis, 9 yasinda kizi yataga atmis ve Ben bu insan kiligindaki canavara subyanci demeyecegimde ne diyecegim???

Birde utanmadan "iftira" attigimi iddia ediyorsun..

Subyancinin kolesi mahlukat,

"Muhammed beni 9 yasinda ben oyuncaklarimla oynarken duzdu" diyen ben miyim? yoksa islami kaynaklar mi? Bunun adi iftira degil..gercekler.. subyanci peygamberinin igrenclikleri senin yuzunu kizartiyor diye "gercekler iftira olamaz!"

"5 cocuklu kadincagizi gece karanliginda cocuklarinin gozleri onunde dogratmis bir sapiga sapik demeyecegimde sizin gibi haysiyetini arabin ilkel putuna satmis seref yoksunlari gibi "efendimiz" mi diyecegim?

Savunmasiz insanlari gafil avlamis onlara "gazabim gece uykusunda yahut gunduz istirahat halindeyken geldi" diye ovunen caniye bir, onu peygamber yapan allaha iki..

Sitelerde Paylaş
Yanlış yorum sen kıyamet senaryosunu uzaya bakarak düşünüyorsun.

Eğer kıyameti koparacak bir kudret varsa muhakak yıldızlarıda dökecek.

Uzayın tabanı olmadığını nerden biliyorsun olmadığına dair bir var?

Ayrıca atış tanesi meselesi size saçma gelmiş olabilir ama sorduum sorulara cevap değil.

Nerden çıktı şimdi bu sonuç?Yıldızlara taş demesi küçüklüğünden kaynaklanmıyor olabilir melekler büyükse ne olacak?

uzayın tabanı olmadığını biliyoruz.

işinize gelince bingbang evrenin ucu bucağı yok diyorsunuz,genişliyor, bu kuranda var diyorsunuz.

işinize gelince de böyle. :rolleyes:

güneş orta boy bir yıldızdır.

ama gene de dünyadan milyon kat büyüktür.

allah koskoca yıldızlarla şeytanları mı taşlıyor?

bu iddialar akıl karı değil.

hata kaza bı yıldızlardan biri güneş sisteminin yakınından geçse güneş sisteminde herşey altüst olur.

sevgiler...

Sitelerde Paylaş

Bu konuyla ilgili çok açıklayıcı bir hadis var.Muhammed peygamberliğinin ilk yıllarında kendisini ikna edip döndürmeye çalışan mekkelilere - kızlarını ve mal mülk teklif ediyorlar ! - şöyle diyor:

-Valla bir elime güneşi bir elime ayı verseniz ben yine de davamdan dönmem.

Özetle kendisi güneşi ve ayı elinde tutarım sanıyor.Heralde bu o zamanki İslam alimlerinin de evren bilgisini yansıtır.

Aynı şekilde ayın ikiye bölünüp dağın arkasına düşme olayı da var.

Sitelerde Paylaş

Kurandaki o ayet ap acik olarak gunesin ve ayin hatta tum gokcisimlerinin dunya etrafinda dondugunu anlatir. Buda aslinda o devirde cok normal bir gorustu.

Bakin Islamin modern alimi Hz. Ord. Prof Harun Yahya yada esas adi ile Adnan Oktar :lol: ne diyor kendi sitesinde:

Batlamyus MS. 2. yy'da, o dönemin bilim merkezi olan İskenderiye'de yaşamış bir bilim adamı ve düşünürdü. İçinde bulunduğu evreni tanımak ve Dünya'nın evrendeki konumunu keşfetmek isteyen Batlamyus uzun süre gökyüzünü gözlemledi. Güneş'in, Ay'ın ve yıldızların hareketleri üzerinde düşündü. Sonunda ise bir karara vardı: Evrenin merkezinde Dünya vardı. Onun düşüncelerine göre, Dünya hareketsiz olarak duruyor; Güneş, Ay, gezegenler ve tüm yıldızlar ise onun çevresinde dönüyorlardı. Batlamyus'un büyük ilgi gören bu çalışmaları çeşitli dillere çevrildi ve özellikle Avrupa kültürü üzerinde büyük etki meydana getirdi. Katolik Kilisesi, Batlamyus'un Dünya merkezli evren modeli ile Hıristiyan ilahiyatını birleştirdi. Bazıları Batlamyus'un modelindeki çelişkilerin varlığını fark etmelerine rağmen, Batlamyus'a verilen büyük destek dolayısıyla susmak zorunda kaldı. Çelişkileri kısa zamanda ortaya çıkan bu fikrin terk edilmesi kolay olmadı. 15. yy'a gelindiğinde ise, bazı gelişmeler yaşanmaya başlandı. İlk olarak, Kopernik, Batlamyus'un fikirlerinde büyük yanlışlıklar olduğunu ortaya koydu. Kopernik Dünya merkezli evren inancına kesin olarak karşı çıktı ve şu gerçeği ortaya koydu: Dünya evrenin merkezinde değildi. İlerleyen yüzyıllarda ise, Dünya'nın Güneş çevresinde dönen bir gezegen; Güneş'in Samanyolu Galaksisinin içindeki milyarlarca yıldızdan biri ve de Samanyolu'nun ise sayısı bile tespit edilemeyen yıldız kümelerine sadece bir örnek olduğu ortaya çıktı.

Peki bu Ulular ulusu alim insan Sahtekar H.Y Kurandaki o ayeti gormuyormu?

Ben H.Y nin bu ayet hakkindaki yorumunu bulamadim, eger H.Y bir yorum yapmissa okumak isterim.

H.Y orda kalsin.

Diyanet vakfinin RAD 2 yi mealinde bir yorungede akma diye bir ayrinti yok, tamamen ve bilerek yazilmamis.

Diyanet vakfi Rad-2. Allah, gökleri gördüğünüz herhangi bir direk olmadan yükselten, sonra Arş’a2 kurulan, güneşi ve ayı buyruğu altına alandır. Bunların hepsi belli bir zamana kadar akıp gitmektedir. O, her işi (hakkıyla) düzenler, yürütür, âyetleri ayrı ayrı açıklar ki Rabbinize kavuşacağınıza kesin olarak inanasınız.

Diger baska biri tarafindan yazilmis bir meal.

ELMALILI MUHAMMED HAMDİ YAZIR

Elmalılı-orijinal 13:2 Allah odur ki Semalara direksiz irtifa' verdi, onları görüyorsunuz, sonra Arş üzerine istivâ buyurdu ve Şems-ü Kameri teshır eyledi, her biri müsemmâ bir ecel için cereyan ediyor, emri tedbir, âyetleri tafsıl eyliyor ki sizler rabbınızın likasına yakîn hasıl edesiniz

Rad-2: 2. Allah O'dur ki, gökleri direksiz yükseltti, onu görüyorsunuz, sonra arş üzerine istiva etti, güneşi ve ayı emrine boyun eğdirdi. Her biri belli bir vakte kadar akar gider. Bütün işleri O yönetiyor. Âyetleri O açıklıyor ki, Rabbinizin huzuruna çıkacağınızı iyi bilesiniz.

SuatYıldırım 13:2 – Allah O’dur ki gökleri, sizin de görüp durduğunuz gibi, direksiz yükseltti. Sonra da Arşının üstünde kuruldu.Güneşi ve Ay’ı hizmet etmeleri için sizin emrinize verdi. Bunlardan her biri belirli bir vakte kadar dolaşmaktadır.Bütün işleri O yönetir. Âyetleri size açıklar ki Rabbinize kavuşacağınıza iman edesiniz.

İbni Kesir 13:2 Allah O'dur ki; gökleri gördüğünüz gibi yükseltmiş, sonra Arş'a hükmetmiştir. Güneşi ve ayı buyruğu altına almıştır. Bunların her biri belli bir süreye kadar hareket edecektir. İşleri yürütür. Rabbınızla karşılaşacağınıza kesin olarak inanmanız için ayetleri uzun uzun açıklar.

Yani ne yaparlarsa yapsinlar Kuranda Ay ve Gunes Dunya etrafinda donuyor.

Sitelerde Paylaş

konuyu açan arkadaşım..

sen bu müslümanların dediğine bakma..

onların beyinleri arabın allahının kölesi olduğundan gerçekleri göremez ve kabullenemezler..

hiç alakasız ayetlerden bilimsellik çıkarırlarda, bariz ilkellik abidesi ayetlerde kıvırmaya başlarlar..

hadis verirsin kabul etmezler, ayet getir derler..

ahanda buraya bir ayet yazayım senin konuyla alakalı baka nasıl kaçışacak müslümanlar..

bu ayet öyle bir ayet ki tam bir çöl bedevisinin dötünden uydurabileceği cinsten..

bak buraya aktarayım istersen sende kontrol et güvendiğin kaynaktan..

kehf suresi 83'ten başla, 90'a kadar sorgulayarak oku..

kehf..

83. (Ey Muhammed!) Bir de sana Zülkarneyn hakkında soru soruyorlar. De ki: "Size ondan bir anı okuyacağım."

84. Biz onu yeryüzünde kudret sahibi kıldık ve kendisine her konuda (amacına ulaşabileceği) bir yol verdik.

85. O da (Batı'ya gitmek istedi ve) bir yol tuttu.

86. Güneşin battığı yere varınca, onu siyah balçıklı bir su gözesinde batar (gibi) buldu. Orada (kâfir) bir kavim gördü. "Ey Zülkarneyn! Ya (onları) cezalandırırsın ya da haklarında iyilik yolunu tutarsın" dedik.

87. Zülkarneyn, "Her kim zulmederse, biz onu cezalandıracağız. Sonra o Rabbine döndürülür. O da kendisini görülmedik bir azaba uğratır" dedi.

88. "Her kim de iman eder ve salih amel işlerse ona mükafat olarak daha güzeli var. (Üstelik) ona emrimizden kolay olanı söyleyeceğiz."

89. Sonra yine (doğuya doğru) bir yol tuttu.

90. Güneşin doğduğu yere ulaşınca onu, kendileriyle güneş arasına örtü koymadığımız bir halk üzerine doğar buldu.

işte böyleee..

kaoca güneş dünya üzerinde bir yerlerden doğuyor ve batıyor..

kaynakta bilimsel kitap kurandan..

ilkokul birinci sınıf hayat bilgisi kitabı bile daha bilimseldir kuzum..

kkkkkkkk..

Sitelerde Paylaş
Guest inevitable
konuyla ilgili rastgele kuranı karıştırırken yasin suresinde bi kaç ayet gördüm

yasin

38.güneş de kendisi için belirlenen yerde (yörüngede) akar döner işte bu aziz ve alim olan allahın takdiridir

39.aya da konaklar tayin ettik nihayet o eski urcun haline döndü

40.ne güneşin aya erişmesi kendisine yaraşır ne de gece gündüzün önüne geçebilir hepsi bir felekte (yörüngede) yüzmektedir

ben araştırmadım ne anlatmak istediğini kendi anladığım olay güneşin ve ayın dünyanın etrafında döndüğüdür

sizinde görüşlerinizi öğrenmek istedim...

*bu konunun daha önce açılıp açılmadığına bakmadım daha yeni üyeyiz:)

senin bu ayetleri okuduktan sonra bu çıkarımı yapan o güzel aklına ne deyim ben getir öpeyim getir.. :lol:

bak şimdi güneş de bir yörüngede yüzer ifadesinden kalkıp da güneşin ayın etrafında döndüğünü bile çıkarırsın sen :lol:

seninle uğraşılmaz baby aman bizden uzak dur..seninle nuh tufanı üzerinde de tartışmıştıkk..

sen varya ''güneş de kendisi için beli bir yörüngede yüzer'' sözünden bırak ayı güneşin senin etrafında döndüğünü bile ortaya atarsın..

hani tepende dolaşıyo ya.. :lol:

sonra da ''hadi açıklayın bakalım hadi'' dersin..

bak şimdi arkadaşım ''güneş de kendisi için belirlenen bir yörüngede yüzer'' ifadesi doğrudur..

hatta güneş sistemi bile kendisi için belirlenmiş bir yörüngede yüzer ifadesi de doğrudur

hatta samanyolu galaksisi kendisi için belirlenmiş bir yörüngede yüzer ifadesi de doğrudur..

hep beraber vega yıldızına doru gidiyorusnuz ifadesi bile doğrudur..

bu konuyu kapatt ok mi? :P

tarihinde inevitable tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Insanlarin inanclariyla ugrasan benmiyim yoksa "subyanci" peygamberin mi?

Adam kendisine tapmayanin malina mulkune el koymus, karisini kizini rehin almis, kole pazarlarinda sattirmis, 9 yasinda kizi yataga atmis ve Ben bu insan kiligindaki canavara subyanci demeyecegimde ne diyecegim???

Birde utanmadan "iftira" attigimi iddia ediyorsun..

Subyancinin kolesi mahlukat,

"Muhammed beni 9 yasinda ben oyuncaklarimla oynarken duzdu" diyen ben miyim? yoksa islami kaynaklar mi? Bunun adi iftira degil..gercekler.. subyanci peygamberinin igrenclikleri senin yuzunu kizartiyor diye "gercekler iftira olamaz!"

"5 cocuklu kadincagizi gece karanliginda cocuklarinin gozleri onunde dogratmis bir sapiga sapik demeyecegimde sizin gibi haysiyetini arabin ilkel putuna satmis seref yoksunlari gibi "efendimiz" mi diyecegim?

Savunmasiz insanlari gafil avlamis onlara "gazabim gece uykusunda yahut gunduz istirahat halindeyken geldi" diye ovunen caniye bir, onu peygamber yapan allaha iki..

Herşey senin yorumldaıgın gibi anlattıgın gibi dogru olsaydı bende suan senin yanındaydım ateisttim ve sana yardım ediyordum ama sunu söyleyimki forumda en cok tiksindigim kişi sensin çünkü bu iftiraları atttıgın için Tez zamanda Allah belanı vercektir

Sitelerde Paylaş
Bu konuyla ilgili çok açıklayıcı bir hadis var.Muhammed peygamberliğinin ilk yıllarında kendisini ikna edip döndürmeye çalışan mekkelilere - kızlarını ve mal mülk teklif ediyorlar ! - şöyle diyor:

-Valla bir elime güneşi bir elime ayı verseniz ben yine de davamdan dönmem.

Özetle kendisi güneşi ve ayı elinde tutarım sanıyor.Heralde bu o zamanki İslam alimlerinin de evren bilgisini yansıtır.

Aynı şekilde ayın ikiye bölünüp dağın arkasına düşme olayı da var.

Özetle kendisi güneşi ve ayı elinde tutarım sanıyor

hahaha sen ne güzel yorumluyon öyle konuları güneşi elimle tutarım sanıyor heralde hehehe bak saygıyı bozacam bu gidişle isterseniz güneşle ayı verin ben gene vazgeçmem bırakın parayı mülkü diyor anladınmı kocum senin gibiler yüzüne islam böyle bide huri gibi sahtekarlar yüzüne

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...