Jump to content

Kronik Farenjit

Recommended Posts

Selamlar..

Ben boğazımda yabancı cisim hissi, burunda akma ile doktora gittim..

Kronik farenjit teşhisi kondu..

Sigara içiyordum.. Bıraktım..

Ağız bakımına dikkat edicem..

Kolayı da azaltmam lazımmış en çokta o koydu zaten..

Aşırı soğuk sıcak yasak..

Şu siteden de biraz bilgi aldım..

Tık

Şuanda hastalıkla pençeleşiyorum..

Hastalık geçsin soğuk birşey içeyim hemen hortluyor..

Bütün hayatıma yayıcam heralde ^^

Yapmadığım şeyleri bir hastalık yaptırıyor işe bak..

Buna eklenebilecek şeyler varmı?

Biliyorsunuz internette her bilgide doğru olmuyor..

Birde size danışayım dedim..

Malum bir çok üstad var..

Teşekkürler..

tarihinde TRIUMPH tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

aslına bakarsan her insan hayatında bir kere bile olsa bu hastalığa yakalanabilir..tıpkı bademcik gibi bu da..

ama seninki biraz daha ciddi..

boğazını fazla hırlatma..hani tükürmek için yaparlarya..onu fazla yapma..

tebeşir tozu vs. zararlıdır elbet ama sokakta yürürken boğazımıza kaçan gazlar çok daha tehlikelidir..

örneğin CO, SO2veya CO2 gazları boğazımızdaki nem ile(H2O) birleştiğinde asite dönüsebiliyor..(H2SO4,..)

bu nedenle bunu nötürleyecek besinler(bazik) yemen yararlı olur..

sadece yemeklerden sonra değil dışarıdan döndüğünde de dişlerini fırçalayabilirsin..çünkü diş macıunu bazik özelliği ile ortamı nötürleyecektir..

aslına bakarsan bu birazdan vücudunun direnci ile ilgili..o nedenle iyi beslenmek gerekir..vs..vs..

tarihinde xzer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 3 weeks later...
Selamlar..

Ben boğazımda yabancı cisim hissi, burunda akma ile doktora gittim..

Kronik farenjit teşhisi kondu..

Sigara içiyordum.. Bıraktım..

Ağız bakımına dikkat edicem..

Kolayı da azaltmam lazımmış en çokta o koydu zaten..

Aşırı soğuk sıcak yasak..

Trıumph,

Bu sıkayetlerın tamamen reflu ıle de ılgılı olabılır (GERD),

Farenjıt tamamen yukarı cıkan asıt ın tahrısı sonucu olabılır,hatta sınusıte kadar gıdebılır.

Fazla kola ıcmen ve sıgara ıcmen bunu akla getırıyor,ozellıkle gece yatarken cok fazla kola,cıkolata vs gece uykuda refluye sebebıyet verebılır.

Eger hal boyle ıse kı olmayabılır de,

Sıgarayı bırak,yatarken az ye,yatagın basını yukselt,sıkı kemer takma,spor yapıyorsan karın ıcı basıncını arttıracak hareketlerden kacın,nane,cıkolata,sogan,kahve,salca,karabıberden ve pastanelerden uzak dur

Dogru yerde ısek daha detaylara gırebılırız.

Sitelerde Paylaş
  • 2 months later...

bende kronik laranjit vardi. bildigim kadariyla faranjit yutak iltihabi laranjit ise girtlak..(larinks farinks)

zirt birt doktora giderdim. bir suru ogutte bulundular ama nafile bir turlu gecmedi. ortmen oldugum icin nuksederdi her daim.

sonra bir doktor dedi ki burundan kemik alcaaaz duzelcek. normalde burundan kil aldirmayan ben kuzu kuzu girdim operaasyona.

allllaaama sukur 5 yildir bir kere bile ortaya cikmadi.

yani burnun tiakndigi icin icerlerde enfeksiyona neden olabilir. bir de bu taraftan bak

Sitelerde Paylaş
  • 9 years later...

Farenjitin Nedenleri Nelerdir?

İnsan yapısı gereği soğuk ve sıcağa karşı duyarlıdır. Özellikle boğazın arka kısmı sıcak ve soğuğun yanı sıra toz ve mikroplara karşı ekstra daha hassastır. Yalnızca aldığınız soğuk hava ile başlıyor gibi görünse de farenjitin temelinde farklı kaynaklar da yatabilmektedir.

Çok sık tüketilen alkol ve sigara, devamlılık gösteren geniz akıntısı bu nedenlerden yalnızca bazılarıdır. Boğazınızın tahriş olmasına neden olan kuru hava, virüs ve bakteriler de farenjit nedenleri arasında kabul edilmektedir. Müzmin farenjitin aksine akut farenjit şiddetli hava değişiminden kapılan virüsler nedeniyle oluşmaktadır. Havada bulunan her türlü bakteri hasta olmak için yeterli olabilmektedir.

Farenjit, bağışıklık sistemi zayıf olan hemen herkeste görülmektedir. Bunun yanında bazılarında zayıf bir etkiye sahipken bazılarında hızla artarak uzun süre kalıcı olabilmektedir. Sıklıkla antibiyotik kullanan kişilerin farenjit olma oranı kullanmayan kişilere nazaran daha yüksektir. Antibiyotikle beraber kullandığınız ateş düşürücü, ağrı kesici ilaçlar da boğaz hastalığınızı tetikleyebilmektedir. Devamlı gergin olan kişilerde, uykusuzluk sorunu yaşayan bireylerde, sağlıklı beslenmeyenlerde farenjit görülme sıklığı çok daha fazladır.

Farenjitten Korunma Yolları Nelerdir?

Vücudunuzu farenjitten korumak isterseniz yapmanız gereken ilk şey sağlıklı beslenmektir. Bağışıklığınız güçlendiğinde virüs ve bakterilerden korunmanız daha kolay olacaktır. Bunun yanında alkol ve sigara tüketimi söz konusu ise olabildiğince azaltmalı, içmemek için şansınızı denemelisiniz. Aksi halde farenjit riski oldukça yüksektir.

Tozlu ve kirli ortamlardan olabildiğince uzak kalmalı, ellerinizi sık sık yıkamalısınız. Bu şekilde vücudunuzun bakteri toplamasının önüne geçmiş olursunuz. Boğazda tahriş yaratan reflü sorunu olan bireyler için korunma yolları ekstra önemlidir. Asitli, kafeinli ve acılı besinlerden uzak kalarak reflüden kurtulabilir, farenjite karşı önlem alabilirsiniz.

Kaynak

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...