Jump to content

Namaz da Yahudilerden alinmadir

Recommended Posts

Evvettt

İslam’ın beş şartından biri olarak yerine getirilmesi gereken bir ibadet türü olarak bilinir. Kuran okumakla ilgili bir tapınmadır. Kuran, yere kapanarak, yani secde ederek okunmalıdır. Bunun gerekliliği, İnşikak suresinin 21. ayetinde de belirtilir.

b İnşikak

20. Böyleyken onlar acaba neden iman etmezler?

21. Onlar kendilerine Kur'an okununca secde de etmezler.

Dua ederken yere kapanmak her ne kadar Müslümanlara özgü bir ibadet türü olarak kabul edilirse de, Namazın İslamiyet öncesinden gelen bir ibadet şekli olduğu ve Maamadot adlı bir Yahudi topluluğu tarafından tatbik edildiği bilinir. Bunların sabah namazlarına Şaharit, öğle namazlarına Musaf, İkindi namazına Minha, ve akşam üzeri Havra kapanmadan önce sadece dua olarak yaptıkları ibadete, Neilat Şerarim, akşam yatmadan önce evde kıldıkları namaza da Maariv denirdi. Görüldüğü gibi, Neilat Şerarim’i de sayarsak, bu namazlar günde beş vakittir.

Sonraları, Şaharit ve Minha devam etmiş, Musaf ise sadece Şabbat günlerinde, Neilat Şerarim ise Kefaret Bayramında kılınmıştır.

Ayrıca, Kuran’a baktığımızda, zaten ayetlerdeki ifadeler de, İslam öncesi namaz kılındığını kanıtlar.

Ali İmran / 39. Zekeriyya mâbedde durmuş namaz kılarken melekler ona şöyle nida ettiler: Allah sana, kendisi tarafından gelen bir Kelime'yi tasdik edici, efendi, iffetli ve sâlihlerden bir peygamber olarak Yahya'yı müjdeler.

İbrahim / 35. Hatırla ki İbrahim şöyle demişti: "Rabbim! Bu şehri (Mekke'yi) emniyetli kıl, beni ve oğullarımı putlara tapmaktan uzak tut!"

36. "Çünkü, onlar (putlar), insanlardan birçoğunun sapmasına sebep oldular, Rabbim. Şimdi kim bana uyarsa o bendendir. Kim de bana karşı gelirse, artık sen gerçekten çok bağışlayan, pek esirgeyensin."

37. "Ey Rabbimiz! Ey sahibimiz! Namazı dosdoğru kılmaları için ben, neslimden bir kısmını senin Beyt-i Harem'inin (Kâbe'nin) yanında, ziraat yapılmayan bir vâdiye yerleştirdim. Artık sen de insanlardan bir kısmının gönüllerini onlara meyledici kıl ve meyvelerden bunlara rızık ver! Umulur ki bu nimetlere şükrederler."

Meryem / 29. Bunun üzerine Meryem çocuğu gösterdi. "Biz, dediler, beşikteki bir sabî ile nasıl konuşuruz?"

30. Çocuk şöyle dedi: "Ben, Allah'ın kuluyum. O, bana Kitab'ı verdi ve beni peygamber yaptı."

31. "Nerede olursam olayım, O beni mübarek kıldı; yaşadığım sürece bana namazı ve zekâtı emretti."

İslamiyetten önce var olduğu bilinen bir diğer namaz da bugün Cuma namazı olarak bilinen Arube’dir. Yahudi topluluklarında da, namazın Minyan adı verilen cemaatle kılınmasına önem verilirdi. Minyan’ın en az 10 kişi olması gerekirdi.

Bugün bu bilgiler ışığında İslam’daki namazın nereden geldiğini anlamak mümkündür. Ancak, daha da öncesine bakılacak olursa, namazın hareketlerinden biri olan secde'nin, Eski Mısır'da, yarı Tanrı olarak kabul edilen Firavun önünde, ona saygısını göstermek için yere kapanan kölelerin hareketleri ile çok büyük bir benzerlik taşıdığı görülür.

Namaz da, aynı şekilde, hernekadar duasal yaklaşımları içermekle birlikte, şekil üzerinde, peygamber tarafından tayin edilmiş bir istikamete doğru yatıp kalkarak, sanki Firavun konuma yerleştirilmiş, Allah'ın huzurunda ona gösterilen bir saygıdır.

Islam pencerelerinden alinmistir

tolonbeg

Sitelerde Paylaş
  • İleti 79
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

bunu hiç duymamaıştım ben namazın islam öncesi rap tapınım şekli olduğunu biliyordum islamda iyiden iyiyye dandikmiş yaw :lol:

Sitelerde Paylaş

Namaz İslamiyet'ten önce vardı. hatta, bugünkü gibi günde beş vakit kılınıyordu. isimleri, Şaharit (sabah namazı), Musaf (öğle namazı), Minha (ikindi namazı), Neilat şerarim (akşam üstü) ve Maarib (akşam namazı) olarak halk arasında kullanılıyordu. (Hayrullah örs, Musa ve Yahudilik, s.399-405; doç.dr. ali osman ateş, asr-ı saadette İslam; şaban kuzgun, Hz. İbrahim ve Hanifilik, s.117; Epstein, Judaism, s.162.)

Boy abdesti. İslamiyet'ten önce hem Arapların inançlarında, hem de Tevrat'ta (Yahudilikte) mevcuttu. (ibn-i habib, muhabber, s.319; halebi, insanü'l uyun, 1/425 ve Tevrat, "Levililer" bölümü, 15/16-18 )

Kuran'da var olan sosyal içerikli temaların hemen hemen hepsi, Tevrat'ta vardır..Kuran Tevrat'in kotu bir kopyasidir

tarihinde Cutie tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Namaz İslamiyet'ten önce vardı. hatta, bugünkü gibi günde beş vakit kılınıyordu. isimleri, Şaharit (sabah namazı), Musaf (öğle namazı), Minha (ikindi namazı), Neilat şerarim (akşam üstü) ve Maarib (akşam namazı) olarak halk arasında kullanılıyordu. (Hayrullah örs, Musa ve Yahudilik, s.399-405; doç.dr. ali osman ateş, asr-ı saadette İslam; şaban kuzgun, Hz. İbrahim ve Hanifilik, s.117; Epstein, Judaism, s.162.)

Boy abdesti. İslamiyet'ten önce hem Arapların inançlarında, hem de Tevrat'ta (Yahudilikte) mevcuttu. (ibn-i habib, muhabber, s.319; halebi, insanü'l uyun, 1/425 ve Tevrat, "Levililer" bölümü, 15/16-18 )

Kuran'da var olan sosyal içerikli temaların hemen hemen hepsi, Tevrat'ta vardır..Kuran Tevrat'in kotu bir kopyasidir

bunlarin olmasi tevrattan kopya alindiginimi gösterir..?

yoksa ayni yaraticidan gönderilmis oldugunun bir kaniti oldugunumu..?

bence siz yahudilerin hristiyanliga baktigi gözle muslumanliga bakiyorsunuz.. bunun icindirki kendinize göre komplo uretiyorsunuz..

saygilar..

Sitelerde Paylaş
yoksa ayni yaraticidan gönderilmis oldugunun bir kaniti oldugunumu..?

guldurme beni z_alim... yahudilerin tanrisinin ismi yahvedir.. sizinki allah ... :))

ayni yaraticidan gonderilmis olsa kuranda yahudileri ve hristiyanlari dost edinmeyin yazar mi..

Ey iman edenler! Yahudileri ve hıristiyanları dost edinmeyin. Onlar birbirlerinin dostudurlar. Sizden kim onları dost edinirse, şüphesiz o onlardan olur. Şüphesiz Allah, zalim kavmi doğru yola iletmez. (Maide,51)

ve daha niceleri.. gerek yok yazmaya su anda

Muhammed tevrattan ve incilden ne duymussa yarim yamalak kopyalayip kendine bir din olusturmus..

Sitelerde Paylaş
guldurme beni z_alim... yahudilerin tanrisinin ismi yahvedir.. sizinki allah ... :))

ayni yaraticidan gonderilmis olsa kuranda yahudileri ve hristiyanlari dost edinmeyin yazar mi..

Ey iman edenler! Yahudileri ve hıristiyanları dost edinmeyin. Onlar birbirlerinin dostudurlar. Sizden kim onları dost edinirse, şüphesiz o onlardan olur. Şüphesiz Allah, zalim kavmi doğru yola iletmez. (Maide,51)

ve daha niceleri.. gerek yok yazmaya su anda

Muhammed tevrattan ve incilden ne duymussa yarim yamalak kopyalayip kendine bir din olusturmus..

tanrinin özel tek bir adi yoktur.. allah ta arapcadan gelmedir.. en buyuk tanri olarak kabul görunen kelimeden gelir, al ilah kelimesinden..

tevratta gecen yahve ise ibraniceden gelmedir, ben benim manasini tasir.. yani özel bir isim degildir..

kurandada yeterince tanrinin sifatlari bulunmaktadir.. tanrinin özel bir adi yoktur..

tevrattada yehvadan ayri birde elohim gecer..

isimlerin farkli olmasi bir sorun teskil etmez.. cunku tanrinin özel bir adi yoktur.. birbirinden farkli sifatlari vardir..

verdigin ayetlere gelince, ben bu ayete yeterince inanmaktayim..

hristiyan ve yahudiler birbirnin dostudurlar.. dunyada tum milleti ezenler bunlardir.. misal israil - amerika..

ayrica bu ayette gecen dost kelimesi baskadir.. yani sizin göstermeye calistginiz manayi icermemektedir..

saygilar..

Sitelerde Paylaş
tanrinin özel tek bir adi yoktur.. allah ta arapcadan gelmedir.. en buyuk tanri olarak kabul görunen kelimeden gelir, al ilah kelimesinden..

tevratta gecen yahve ise ibraniceden gelmedir, ben benim manasini tasir.. yani özel bir isim degildir..

Z_alim heralde sifatla isim arasindaki farki biliyorsun.Dilbilgisi anlatmak istemiyorum simdi sana

Allah sadece ve sadece islamin tanrisidir..tabi ki arapcadir.cunku allah arap tanrisidir..Eski ahitte (tevrat,zebur) ve yeni ahitte tanri isminin YAHVE( YHVH )oldugu yazar.

Tabi ki bir musluman olarak butun dinlerin tanrisinin ortak oldugunu “allah”oldugunu iddia edeceksin..Cunku baska sansin yok.Aksi takdirde muhammedin diger dinlerden koya cektigini kabul etmeye mecbur olacagini biliyorsun..

Sitelerde Paylaş

YAHUDİLERDE NAMAZ MAMAZ YOKTUR..

KENDİ RİTÜELLERİ VE DUALARI VARDIR..BUNA NAMAZ DENEMEZ.

Mevcut ritüeller daha çok zerdüştlük üzerinden İslam'a girmiştir.

Her ritüel ve dua namazsa her dinde namaz var o halde...

Yahudide aşırmıştır bir yerden...Zaten Hindistanlı Brahma'nın soyundan sanıyorlar kendilerini..

SELAM...

tarihinde herakles tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Allah sadece ve sadece islamin tanrisidir..tabi ki arapcadir.cunku allah arap tanrisidir..Eski ahitte (tevrat,zebur) ve yeni ahitte tanri isminin YAHVE( YHVH )oldugu yazar.

Cutie Allah sadece İslam'ın tanrısı değildir Yahvenin sadece Yahudilerin ya da hristiyanları tanrısı olmadığı gibi..

Ben oyum diyenle Varlık Yokluk O diyen aynı tanrı..Böyle aptalca bloklaşma yazıları yazmamalısın..

Yahveh sadece senin tanrın değil...

Selam...

tarihinde herakles tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Aksi takdirde muhammedin diger dinlerden koya cektigini kabul etmeye mecbur olacagini biliyorsun..

dediğinizin aksini ispat edecek binlerce delil var..........

ama sizi tebrik ederim, havadan gelme bir iki sözle hepsini saniyesinde çürüttünüz(!). :lol:

:):):)

Sitelerde Paylaş
Z_alim heralde sifatla isim arasindaki farki biliyorsun.Dilbilgisi anlatmak istemiyorum simdi sana

Tabi ki bir musluman olarak butun dinlerin tanrisinin ortak oldugunu “allah”oldugunu iddia edeceksin..Cunku baska sansin yok.Aksi takdirde muhammedin diger dinlerden koya cektigini kabul etmeye mecbur olacagini biliyorsun..

cutiecim benim sifat ve isim kelimelerini ne manada kullandigimi görmussen eger, hicbir dilbilgisine bile ihtiyacim olmadigini fark edeceksin..

allah sadece islamin tanrisidir demeniz ise gulunc degil hani..

allah özel isim degildir diyorum.. bu sadece buyukluk manasini tasimaktadir..

butun dinlerin tanrisinin ortak oldugu tanri yaraticinin kendisidir.. allah degildir.. cunku allah ismi dedigim gibi özel isim degildir..

kuranda gecen allah ise buyuk guc sahibi yaratici manasini icermektedir.. tanrinin kendine belirli bir isim verecegini hic sanmiyorum..

sadece kendi özelliklerini belirtir ve bizde bu yoldan kendisinin tanimini yapariz..

arapcada al ilah in ne oldugunu ögrendiginizde, özel bir isim olmadigini göreceksiniz vede ayrica allah kelimesi islamdan öncede vardi.. ( bunu allah sadece islamin allahi demenizden dolayi söyledim.. )

saygilar..

Sitelerde Paylaş

Namaz ve benzeri ritüeller en arkaik inançlarda bile mevcuttur..

İlk insan bilenediği bir gücün önünde çaresizlikten aman dilemek için yerlere kapanmıştır.. Ama namazın yaygınlaşması Güneşe tapım kültü ile başlar. İnsanlar akşam güneş batınca korku içinde bir gece geçirmişlerdir. Zifiri karanlık, etrafta vahşi hayvan sesleri ki çoğu hayvan geceleri avlanır. Hele ay ışığının olmadığı gecelerde insan burnunun ucunu göremezken bir köşeye kıvrılıp korku içinde güneşin doğmasını beklemiştir..

Sabah güneşin ilk ışıkları yeryüzüne vurduğunda insan şükretnek için güneşe dönüp onu selamlamış ve yere kapanarak toprağa düşen ışıkları öpmüştür.

Herkesin namaz diye bildiği kelimenin aslı salattır. Tıpkı bu ritüelin ana kaynağı Hindistan olduğu gibi namaz Hintç bir kelimedir. Kelime anlamı ise ''SELAM-SELAMLAMAKTIR'' . Hindistanda insanlar birbirlerini ''Namas De'' yani'Sana Selam'' diyerek selamlarlar. Selam verirkende Müslümanın namaza başladığı gibi el hareketi yaparlar. Hiç bir Müslüman bu namazda ki başlangıç el hareketinin ne anlama geldiğini bilmez..

Güneşe tapım Hindistanda günümüzde oldukça yaygındır. Güneşe tapınanlar suryacılar olarak bilinir. Her sabah gün doğarken Suryacılar güneşe dönüp ''Namas Kar(Güneşe Selam)'' tıpkı Müslümanlar gibi namaz kılarlar. Bu arada namazdan önce de abdest alırlar..

Kutsal şehir Varanasi de Ganj nehrinin güneşin doğduğu tarafında tek bir bina yoktur.. Zira Sintliler hem yüzleri kutsal ganj nehrine, hemde gün doğumuna dönerek ibadet ederler.

Yine namaz budizm de de görülmektedir..Nepal Katmandu

Kore Seoul

Sitelerde Paylaş

Cütie sen bir harikasi:-))))))))),

Dogru diyorsun,hem Yahudinin din hükümlerini alacaksin,Arkadanda bizden olmayanlarin yaptiklarini yapanlar küffarul muazzem deycen,

Vede bekliycen emicenin senin pesine gelmesini.

Get isine,Emicen saygin ve dürüst bir adamdi.

tolonbeg

Sitelerde Paylaş

Kuranda namazın nasıl kılnacağı yamaz sadece ''namaz kılın'' der nasıl kılınacağını muhammet göstermiştir.(Din hocasından öğrenmiştim okulda)

Bu değil benim kafama takılan asıl soru şu ''NAMAZIN MANTIĞI NEDİR?''

Yatıp kalkmak ve anlamsız arapça lafları aynı aynı aynı tekrar tekrar tekrar okumanın matıklı yanı yararı nedir?

Ben bunu bir topluluğa durmadan vaaz veren bi 'ileri' müslime sordum cevap şuydu ''islam akıl ve mantık dini değildir, herşeyi akla uygun hale getirmeye çalışırsanız dinden çıkarsınız'' dedi :blink:

Bende ''tamam o halde çıkıyorum'' dedim ve gittim :)

Sitelerde Paylaş

Bu değil benim kafama takılan asıl soru şu ''NAMAZIN MANTIĞI NEDİR?''

Yatıp kalkmak ve anlamsız arapça lafları aynı aynı aynı tekrar tekrar tekrar okumanın matıklı yanı yararı nedir?

sözlere dikkat.... o arapça sözcükler kesinlike anlamsızdır diyemeyiz.

Namazın Mantığı...............

araştırın eğer bu soruyu sorarken ciddiyseniz....... veya isterseniz sizin için bir konu açıp mahiyetini yazayım......ama eğer istemiyorsanız size karışmaya yetkim yok........

Ben bunu bir topluluğa durmadan vaaz veren bi 'ileri' müslime sordum cevap şuydu ''islam akıl ve mantık dini değildir, herşeyi akla uygun hale getirmeye çalışırsanız dinden çıkarsınız'' dedi

siz bu söze mi kapıldınız? kusura bakmayın ama eğer siz akıl ve de mantığa sahip biri olsaydınız yalnızca bu adamın sözlerine kapılmaz araştırma yapardınız.....

siz galiba hala işin ciddiyetinin farkına varmamışsınız. Yaratıcı'nın varlığını kabul edip etmemek tüm hayatı, A'dan Z'ye hepsini etkiler. mesele bu kadar mühimken siz BİR adamın sözüne kapıldınız.

Bende ''tamam o halde çıkıyorum'' dedim ve gittim

:)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...