Jump to content

Google'dan Semazen Logosu

Recommended Posts

232127.jpg

Dünyanın en büyük internet arama motorlarından biri olan Google'ın Türkiye sayfası, "www.google.com.tr" adresine girenler, özel tasarımlı logoyla karşılaştı.

Mevlana'nın doğumunun 801. yıl dönümü nedeniyle hazırlanan "Google" logosunda, "o" harflerinin yerine semazen figürü yerleştirildiği görüldü.

Bazı özel günlerde kullanıcılarına farklı logo tasarımlarıyla hizmet veren Google'un Türkiye'deki kullanıcıları, daha önce Nasreddin Hoca figürü ve Türk bayrağının bulunduğu özel logolarla karşılaşmışlardı.

Alıntı: haber3.com

Google'ın doğruluğunu, yanlışlığını veya bu davranışının altında yatabilecek olan politik kazançlarını tartışacak durumda değilim..

Yakalamamız gereken nokta, Google'ın hoşgörüyü bizim değerlerimizle bizlere temsil etmesidir. Aynı hoşgörüyü, hoşgörü dinine mensup olduklarını iddia edenlerimiz gösterebilirler miydi acaba?

Bu arada her nekadar müslüman olmasamda, Mevlana'yı çoğu müslüman olduğunu iddia edenden daha çok okumuşluğum vardır. Kendini aramaktan vazgeçmiş bir toplum olma yolunda hızlı adımlarla ilerliyoruz;

Etrafımda yedi kere tavaf et, bu tavafı hac tavafından daha makbul bil.

O dirhemleri de (yol parasını da) bana ver, bil ki hac ettin, muradın hasıl oldu, Umre ettin ebedi ömre nail oldun...

Kâbe her ne kadar onun lutuf ve ihsan evidir, ama benim vücudum da O'nun sır evi.

Tanrı Kâbe'yi kurdu ama, kurdu kuralı ona gitmedi,

halbuki bu eve, benim vücuduma o ebedi diri olan Tanrı'dan başka kimse gelmedi.

Beni gördün ya bil ki Tanrı'yı gördün...

Mevlana

yöneticiye not: rica etsem başlık açıklamasındaki yanlışlıkla girdiğim ilk "801." ifadesi silinebilir mi?

tarihinde IFeelGood tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hoşgörü mü ? Dinde olmayan birşeyi dinmiş gibi göstermek hoşgörünün neresine girer acaba daha çok bidattır.Müslüman böyle boş işlerle uğraşmaz.Marifet dönmekte değil,Kalbi Allahu Teala'nın rızasına döndürmekdir.Acaba bu semazenlerin kaçta kaçı namaz kılıyorlardır.Daha gecen gün haberlerde semazenler dönmek için para istiyorlarmış.Bunlar hakikaten de dönmüşler (O)

Bu arada o paragrafta ki yazılar Mevlana Celaleddini Rumi hazretlerine ait değildir.

Sitelerde Paylaş
mevlananın kendisi de yuvarlaktır tıpkı oradaki "O" harfi gibi.eşcinseldir.. sapıktır... iranlı bir moğol ajanıdır.

Foruma ayna koyup kendinizi görmüşsünüz.Gerisi yalnızca idda'dan ibarettir.

Sitelerde Paylaş

Batılıların mevlanadan ne anladıklarını pek bilemem ama kendi ülkemde mevlana benim için aşağıdaki resimlerde

görüldüğü biçimde mesh üzerine mesh yaparak bir tür folklor gösterisine dönüşmüştür.toplumda etkin olan ve topluma yön veren

bir mevlevi dergahı varsa yada mevlevi dervishi bizim haberimiz yok sanırım.

kim olursan ol gelden öteye geçememiş ve islam sayesinde gözümde zerrece değeri olmayan bir öğretiler bütünü.

Nasrettin hocayı,Bektaşiliği veya Karacaoğlanı tercih ederim.kılıçkalkan ekibi gibi birşey olmuştur günümüzde mevlevilik.

gülüp geçiyorum sadece bana zerrece mistik bir öğreti aşılamıyor.

dön baba dönelim döngüye girelim.

müftülerin elinde bir öğreti bu hale gelir.heleki her şeyin suni olduğu günümüzde.

post-2365-1222873566_thumb.jpg

post-2365-1222873576_thumb.jpg

post-2365-1222873585_thumb.jpg

tarihinde rh-negatif tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Thecrow espri yapmış ama gerçek sanan olmasın diye söylüyorum ki Mevlana Rum değildir.

Asıl ismi : Muhammed Cellaleddin' dir. Mevlana ve Rum-i kendisine verilen isim -lakap- dir.

Mevlana Efendimiz manasına gelir ve Şems-i Tebriz' iyle, Sultan Veled tarafından verilmiştir.

Rum-i Anadolu demektir. Mevlana'nın Rum-i diye ün yapması o yıllarda Anadolu ülkesinin vilayeti olan Diyar-ı Rum ismi verilen Konya'da oturmasındandır.

Doğumu bugünkü Afganistan sınırları içerisinde yer alan Horasan'ın Belh beldesidir.

Türbesi Konya' dadır.

tarihinde barisarock tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ulan ne biliyon Şemsi tebrizi hakkında... O da bi erkek.. Ve mevlananın hocası... kocası değil... Nerden okuduysan yada kim yutturduysa seni feena keklemiş. :D :D

hayatında oturup hiç mevlana okumadığın ne kadr belli..

a benim cahilim, bilmez misin mevlana'nın şems'e olan aşkını anlattığı şiirleri yığınla duruyor..

bilmezsin tabi. anca bik bik konusursun kulaktan dolma bilgiyle..

sonucta baskaları okur öğrenir, sen onların sana verdiği kulaktan dolma bilgiyle konuşursun..

sen bilmezsin ki, şems konyadan gittiğinde, mevlana hasretinden yemekten içmekten kesilir dei, mevloş'un oğlu gider şems'i getirir yalvar yakar.. mevloş ancak o zaman düzelir..

;)

bunları oku öğren..

hiç bi halt okuyamıyorsan mevloş'un mesnevisini oku.. ;;)

Sitelerde Paylaş

Bir insanı cinsel tercihinden dolayı yargılamak ne kadar güzel (gerçi sedef ablam olsaydı bu 'tercih' lafından dolayı beni rezil ederdi ama :) )

Bunu da ataist kimlikle yapmak olayı daha bir manidar hale getiriyor.

Mesnevi'yi okudum. Hiçte boş olmadığını aksine burada yazılanların ondan kat kat boş olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

saygılarımla

Sitelerde Paylaş
Mesnevi'yi okudum. Hiçte boş olmadığını aksine burada yazılanların ondan kat kat boş olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

saygılarımla

di mi..

örneğin mesnevi'de eşek ile halayık adlı bir öykü vardır ki, bir halayığın eşekle nasıl cinsel ilişkiye gireceğini, eşeğe nasıl vereceğini, hangi yöntemleri izleyeceğini ballandıra ballandıra anlatır..

nerenle okudun mesneviyi anlamadım ki?

Sitelerde Paylaş
nerenle okudun mesneviyi anlamadım ki?
Amacınız tartışma mı yoksa arada karşınızdakine laf sokuşturma mı.. Neden düzeyli bir tartışma yapmaktan kendinizi alıkoyuyorsunuz. Kendinizi bu kadar küçük mü görüyorsunuz, kendinize layık mı görmüyorsunuz yoksa... Emin olun ki şu lafınıza alır allandırır ballandırır size öyle bir iade ederim ki bu lafı kullandığınıza bin pişman ederim ama sizin gibi düzeysiz yazmaktansa bu lafa yanıt vermem olur...

Koca mesnevide bildiğiniz tek hikaye o meşhur eşek hikayesi mi? Oysa iki örnek daha var. Ama eşek hikayesi sizin ilginizi çekmiş galiba sadece... Mesnevi'yi okumadığınız sadece sağda solda duyduğunuz bir yönü ile eleştirdiğiniz ortada.

saygılarımla

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...