Jump to content

Deistlere soru : Tanrı'nın bizden ne istediğini nereden bileceğiz?

Recommended Posts

Tanrı hiç peygamber veya kitap yollamadığına göre iyi biri mi olmamızı istiyor , kötü biri mi olmamızı istiyor , hayatın zevkini çıkarmamızı mı istiyor bunu nereden bileceğiz? deistlere göre iyi ve ahlaklı biri olmamızı istiyor sanırım peki neyin iyi neyin kötü olduğunu nasıl anlayacağız?

Sitelerde Paylaş
Kendi ic sesini dinle, o sana neyi nasil yapman gerektigini soyler..

Ayrica aklin mantigin var,neyin iyi neyin kotu oldugunu anlayabilirsin..

Neyin iyi neyin kötü olduğunu aklınla kavrayamazsın.Bunu sana ya kültür öğretir yada din.

Çünkü doğada iyi yada kötü yoktur.

İnsanın hoşuna giden şey iyidir hoşuna gitmeyen kötüdür okadar.

''Zina yapmak kötüdür'' Derken mesela....

Neden?

Çünkü kurallar öyle..

Ama ama kuralların olmadığı yerde bu hoşa giden bişeydir yani iyidir.

Sitelerde Paylaş
Tanrı hiç peygamber veya kitap yollamadığına göre iyi biri mi olmamızı istiyor , kötü biri mi olmamızı istiyor , hayatın zevkini çıkarmamızı mı istiyor bunu nereden bileceğiz? deistlere göre iyi ve ahlaklı biri olmamızı istiyor sanırım peki neyin iyi neyin kötü olduğunu nasıl anlayacağız?

sen koyun musun? güdülmek için bir çobana ihtiyaç duyuyorsun. vicdanın hangi davranışın sonucu rahat ise onu yapmaya devam et..

Sitelerde Paylaş
Bence deism tam bir saçmalık.

Deist=aklı karışmış Teist. (kopma noktası gibi bişey)

Evet bencede.

deist bir hobi gibi dinden kurtulmuş ama bir tanrı inancını aşamamış hala içinde bir tanrı inancı taşıyan kişi demektir.

Dinler olmayınca tanrı inancı sadece bir hobi bir eğlence gibi birşey olabilir.

Bunların hepsi ateizmin basamaklarıdır.

Sitelerde Paylaş
Evet bencede.

deist bir hobi gibi dinden kurtulmuş ama bir tanrı inancını aşamamış hala içinde bir tanrı inancı taşıyan kişi demektir.

merhaba xİslam

Tanrı inancını neden aşılacak bir şey olarak düşünüyorsunuz ? Bunu aşmak size ne gibi yenilik ve kazanımlar sağladı ?Dinlere inanmıyoruz çünkü aklın verileriyle kutsal denilen kitaplardaki çelişkileri görebiliyoruz. peki dinler olmayınca sizce neden bir yaratıcıya inanmak hobi oluyor. Ben Yaradan inancının hobi olmaktan ziyade hayatın anlamına yönelik bir yolculuk olarak nitelendiriyorum. Ve önemli buluyorum

Sitelerde Paylaş

Tanrı,senden soru sormanı istiyor.

Aklını kullanmanı istiyor.

Sorgulamanı istiyor.

Kendisinin varlıgını bilmeni istiyor.

Sana verdigi akıldan dolayı kendi yaptıklarından sorumlusun.

İnsan gibi yasama ve olme ile hayvan gibi yasayıp olme konusunda secim senin.

Secimlerinin sonucunda tum sorumluluk sana ait.

Ne yaparsın,etme bulma dünyası.

Tanrı'nın senden ne istedigini bulmak istiyorsan aklının yolunu izle.

Sen,Tanrı'nın oglusun.İster şımarık bir cocuk gibi davran ister akıllı bir çocuk gibi.Akıllı,uslu cocuğa babası bisiklet alır.Sımarık cocuga ne yapar?Ceza verir.Terbiyesiz cocukların cezası daha agır olur tabii.

Tanrı'nın senden ne istedigini acıkca soylerdim ama.Seviyen bu konu icin cok dusuk.Biraz düşün sen...

Sitelerde Paylaş
Deistlerin inandıkları bu arada tek bir tanrı mıdır? Bu tanrının da gücü sınırsız mıdır? yoksa deistleri genelleme içine alamaz mıyız?

yeryuzunde yasayan akıl ve fikir sahibi tum insanların (dini ve inancı soylece bir kenara koyalım) tek bir yaratıcısı vardır.dunya'da yasam icin fiziksel dengeleri kuran tanrı,tum insanlıgın tanrısıdır.bu sizin gercek tanrınızdır.ha butun bunlar kendi kendine olduysa o zaman sen rastlantıya veya dogaya da bu benim tanrım diyebilirsin.yada yukarıdaki arkadas gibi tanrı benim de diyebilirsin.ama aklının tarif ettigi tek bir tanrı vardır.inancı tanrıları coktur,ancak aklın tanrısı tektir.o yuzden dedigim gibi tanrı'nın sana bahsettigi aklının yolunu izle.

Sitelerde Paylaş
Evet bencede.

Bunların hepsi ateizmin basamaklarıdır.

Çok doğru...

Sitelerde Paylaş

Yalnız bir şeyi atlıyorsunuz...

Bir deistin veya bir agnostik'in her zaman deist veya Agnostik olmak için mantıklı bir sebebi vardır... Ancak bir ateistin Tanrı yoktur demek için hiç bir kesin delili yoktur ama yine de Tanrı yoktur der... Asıl saçmalık olan bence Ateizmdir...

Sitelerde Paylaş
Bir deistin veya bir agnostik'in her zaman deist veya Agnostik olmak için mantıklı bir sebebi vardır... Ancak bir ateistin Tanrı yoktur demek için hiç bir kesin delili yoktur ama yine de Tanrı yoktur der... Asıl saçmalık olan bence Ateizmdir

Oyle olsa dogru gibi duruyor

sorun Ateizmin taniminda,dinlerin reddi mi,Tanri olabilirliginin mi???

A god ve The God mevzuuu

Ateizmin tanimi basligi

Sitelerde Paylaş
Yalnız bir şeyi atlıyorsunuz...

Bir deistin veya bir agnostik'in her zaman deist veya Agnostik olmak için mantıklı bir sebebi vardır... Ancak bir ateistin Tanrı yoktur demek için hiç bir kesin delili yoktur ama yine de Tanrı yoktur der... Asıl saçmalık olan bence Ateizmdir...

:rolleyes:

Ateist; "Tanrı yoktur" demez...(yok demek; var olan bi'şi kabullenmemektir...)

Tanrı'nın var olmadığını söyler!..

Sitelerde Paylaş
:rolleyes:

Ateist; "Tanrı yoktur" demez...(yok demek; var olan bi'şi kabullenmemektir...)

Tanrı'nın var olmadığını söyler!..

Zırt birt tanımı değişiyor bu ateizmin ben ne yapayım...

Neyse benim için o da farketmez...

Deist : Tanrı vardır, Sorulabilecek sorun : Hani nerde? Göster, Kanıtla? vs...

Agnostik: Tanrı var olabilirde olmayabilirde... Sorulacak soru yok...

Ateist : Tan varolmamıştır, Sorulacak soru : Seni bu kadar kesin bir kanıya götüren argümanların nedir?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...