Jump to content

Deistlere soru : Tanrı'nın bizden ne istediğini nereden bileceğiz?

Recommended Posts

teizme göre daha mantıklı en azından bi kitap yollanınca heryere ulaşmıo o an ama kitap yoksa herkes eşit demektir sonuçta inkar edilemez bu evreni yaratan biri olabilir ama büyük ihtimalle ki öyle kesinlikle (nasıl bi cümle olduysa ) o yok :D

Hah işte benim merak ettiğimde budur...

Bir Ateist; bu "kesinlik" ifadesini hangi argümanlara dayanarak kullanır?

Sitelerde Paylaş
Tanrı hiç peygamber veya kitap yollamadığına göre iyi biri mi olmamızı istiyor , kötü biri mi olmamızı istiyor , hayatın zevkini çıkarmamızı mı istiyor bunu nereden bileceğiz? deistlere göre iyi ve ahlaklı biri olmamızı istiyor sanırım peki neyin iyi neyin kötü olduğunu nasıl anlayacağız?

Güzel bi soru...

Sitelerde Paylaş
Neyin iyi neyin kötü olduğunu aklınla kavrayamazsın.Bunu sana ya kültür öğretir yada din.

Çünkü doğada iyi yada kötü yoktur.

İnsanın hoşuna giden şey iyidir hoşuna gitmeyen kötüdür okadar.

''Zina yapmak kötüdür'' Derken mesela....

Neden?

Çünkü kurallar öyle..

Ama ama kuralların olmadığı yerde bu hoşa giden bişeydir yani iyidir.

hiç de öyle değil bence.. yani bu kadar basit değil.

zina dedin mesela: evli birini aldattın ama zevk aldın, iyi mi... sabah belki pişman oldun....

diğer yandan yetimhaneye gittin, servetinin bi kısmıyla çocuklara bişeyler alıp sevindirdin. birinin başını okşadın, sana haz verdi... bu haz, sex ile alınan hazla aynı kapsama mı girer?..

iyi ve kötü çok net ve evrensel ayrılabilir bence... kendi sezgimizle, aklımızla... hatta bir matematik formülüyle bile...

Sitelerde Paylaş

ozman bana söylermisiniz neden insanlar tanrıya inanma ihtiyacı duyuyor ,öyle tahmin ediyorumki bunun içgüdü ve o içgüdüyü oluşturan genlerle alakası var demekki bu genler bi işe yaramak için varlar ,sayet ateist mantığa göre evrimimizi tamamlasak bu genler nolacak eğer halada olacaklarsa ozaman bunda bir bilinc var demektir

Sitelerde Paylaş
Tanrı hiç peygamber veya kitap yollamadığına göre iyi biri mi olmamızı istiyor , kötü biri mi olmamızı istiyor , hayatın zevkini çıkarmamızı mı istiyor bunu nereden bileceğiz? deistlere göre iyi ve ahlaklı biri olmamızı istiyor sanırım peki neyin iyi neyin kötü olduğunu nasıl anlayacağız

deizmin diğer adi 'yaradancilik'tir.deistler,bizlerden farkli olarak sadece yaratılışa inanirlar..yoksa nasil davranilmasi gerektiği,yaşantinin nasil düzenleneceği gibi olgulari,insanliğin vicdanina birakmiştir.bizi onlardan ayiran tek şey yaraticinin varliğina inanmamamizdir.deistlerinde tıpkı bizler gibi dini olmadiği için,inandiklari yaratandan bir töre ve şeriat beklentisi içinde değillerdir.

tarihinde irr4ligion tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
hiç de öyle değil bence.. yani bu kadar basit değil.

zina dedin mesela: evli birini aldattın ama zevk aldın, iyi mi... sabah belki pişman oldun....

Doğada evlilik diye de bişey yoktur.

İyilik-kötülük. Hoşa giden ve gitmeyen değerler olarak ayrılmış sonradan insanın keskinleşen zekası sayesinde kalıplaşmıştır.

sabah belki pişman oldun.... Pişmanlık neden doğar? Yanlış bşey yaptığını düşünürsün nedn?-Kendini zina yaptığın kişinin eşi yerine koyarsın ve...----işte onun hissetiği hoşnutsuzluğu hissedersin.

Nasıl oluşur--nerden gelmiştir iyi ile kötü?

tarihinde NiHiL tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Temelde iylik diye bişey hiç yoktur aslında.

İnsan iyliği sadece kendisi için yapar.

Bacağı kopmuş birini hastaneye taşımak ona yapılan bir iyilik değildir---Kişi o adama yardım etmezse vicdanı yüznden duyacağı rahatsızlığı hisseder--Vicdan azabı çekmektense adamı hastaneye kadar taşımayı göze alır.yani yine kendi için...

Yapılan kötülüğün amacıda kendine iylik yapmaktır.

Bana bir örnek gösterinki bencilce olamayan bir iyilik olsun? Sadece yiylik yapılan kişinin iyliği düşünülerek yapılmış olsun?

İnsan sadece kendisi için yapar herşeyi kendisi için yaşar--Herkes kendiyle birliktedir sadece herzman yalnızdır insan..

Sitelerde Paylaş
Kendi ic sesini dinle, o sana neyi nasil yapman gerektigini soyler..

Ayrica aklin mantigin var,neyin iyi neyin kotu oldugunu anlayabilirsin..

...

Tanrı'nın senden ne istedigini bulmak istiyorsan aklının yolunu izle....

O zaman, bir çocuğun davranışlarına bakarak tanrı'nın verdiği "aklı", "iç sesi" görebiliriz. Çocuğun kafası, henüz insanlar tarafından çarpıtılmamıştır.

Mesela, pencereye sıkışan sinekleri yakalayıp, kanatlarını koparıp debelenmelerini seyreder. Veya kedi yavrularını suya atıp güler.

Bunları bilinçsizce vapar.

Bu mudur tanrının insana verdiği "iç ses", "akıl"?

Ne yazdığınızın ayırdında değilsiniz.

.

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

insanların iyi ya da kötü olmak için illa birinin onlara anlatması mı gerekir? bence insanlar tarih boyunca yaşadıkları deneyimler sonucunda evrensel bir " iyi" ve "kötü"ye ulaşmışlardır. sonuçta toplum kuralları 3 büyük din ile ortaya çıkmış değil. bir "yaratıcı"ya inanıyorum demekle de bu yaratıcının illa 3 büyük dinin tarif ettiği gibi olması gerekmiyor. yani insanlara müdahale etmesi gerekmiyor. burada bazen deistlerin aşağılandığını görüyorum. böyle davrandığınız zaman da islamcılardan farkınız olmuyor. yine hoşgörü eksik.

Sitelerde Paylaş
Tanrı hiç peygamber veya kitap yollamadığına göre iyi biri mi olmamızı istiyor , kötü biri mi olmamızı istiyor , hayatın zevkini çıkarmamızı mı istiyor bunu nereden bileceğiz? deistlere göre iyi ve ahlaklı biri olmamızı istiyor sanırım peki neyin iyi neyin kötü olduğunu nasıl anlayacağız?

Deistlerin böyle bir sorunu yokki!.. :P Bu teistlerin çıkarsanımları ve beklentileri... :lol:

İyilik, ahlak ve zevk kavramları teistlere ait...

Bak ben kendimi çok iyi ve ahlaklı biri olarak görürdüm ama onun bile altında yatan başka nedenler varmış!...

Özveri bile gen'in bencilliğinin işaretiymiş... :huh:

Aslında bu konunun çok tartışılması gerekiyor gibi...

tarihinde pinkfloyd tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1) Türünü devam ettir. (Esas Amaç)

2) Sağlığını koru. (Hayat)

3) Kalıcı eserler yapmaya önem ver. (Çalışma & Başarı)

4) İyi bir insan ol. (Ahlak)

5) İyi bir insan olarak öl. (Gurur)

Sana Ne Kaldı..? Koca Bi Hiçççç !

Yada Dünyaya geldi Koca bi Meteor çarptı ve tüm Dünya ve İnsanlık bir anda yok oldu; İnsanlık adına ne kaldı ..? Yine Koca bir hiçç !!!

yani Ölüm var; Yaratıcı ve Ebedi bir Hayat yoksa Tüm neticeler hiçliktir...!

Sitelerde Paylaş
O zaman, bir çocuğun davranışlarına bakarak tanrı'nın verdiği "aklı", "iç sesi" görebiliriz. Çocuğun kafası, henüz insanlar tarafından çarpıtılmamıştır.

Mesela, pencereye sıkışan sinekleri yakalayıp, kanatlarını koparıp debelenmelerini seyreder. Veya kedi yavrularını suya atıp güler.

.

Toplumda anarşiye yol açan davranışlar ahlaksızlıktır..Kendi özgürlüklerin başkalarının haklarına zarar vermeye başladığı zaman sınırları aştın demektir..Kendin için istediğin şeyleri başkaları için de istemelisin..Ya da tam tersi istemediğin şeyleri başkasına da yapmamalısın..

Örneğin cinsel ilişki için bir düzenleme olmadığını düşünelim..

Aile diye bir kavram olmaz..Kim kimin çocuğu belli değil..Çocukların büyümek için bir aileye ihtiyacı vardır..İnsanın güvenebileceği bir ortama ihtiyacı vardır..v.s...v.s...

Zaten yasalarda bu deneyimlerin sonucu olarak düzenlenmiştir..

Sitelerde Paylaş
Neyin iyi neyin kötü olduğunu aklınla kavrayamazsın.Bunu sana ya kültür öğretir yada din.

Çünkü doğada iyi yada kötü yoktur.

İnsanın hoşuna giden şey iyidir hoşuna gitmeyen kötüdür okadar.

''Zina yapmak kötüdür'' Derken mesela....

Neden?

Çünkü kurallar öyle..

Ama ama kuralların olmadığı yerde bu hoşa giden bişeydir yani iyidir.

İlk önce şu sözünle başlayalım "İnsanın hoşuna giden şey iyidir hoşuna gitmeyen kötüdür okadar"

Bir insan düşünün ya da düşündüğünüz kişi de kendiniz olun.Bir arkadaşınızın da çok parası var,siz ya da örnekteki kişi parayı çok seviyorsunuz/seviyor.Parası çok olan kişinin parasını çaktırmadan cebinden çalıyorsunuz ya da birşekilde kandırıp dolandırarak parasına saip eoluyor/el koyuyorsunuz.

Bu sizin hoşunuza gidebilir,çünkü para sahibi olmak/paranızın olması hoşunuza gidiyor.

Peki bu durumda sizin içinizde bir rahatsızlık olur mu olmaz mı? Samimi bir yanıt bekliyorum.

Ben bir tanrı olabilir diyorum ama bu Tanrı'nın illa ki insanlara bazı talimatları yazılı ya da sözlü olarak iletmesi gerektiği anlamına gelmez. Herşeyden evvel insanın içinde VİCDAN denen bir duygu var.

Zina yaptığınızı düşünün bir de.Peki aldattığınız bir insan da sözkonusu olacağına göre,sizin içinizde bir rahatsızlık olur mu olmaz mı? Buna da samimi bir yanıt rica ediyorum.

Ben verdiğim örneklerdeki her iki durum içinde rahatsızlık duyardım...duyardım dedim çünkü bu tür şeyleri yapmadım ve yapmayı da düşünmüyorum.

Ayrıca ben bir Tanrı vardır derken bunu kesinlikle kimseye karşı savunmak gereği de duymuyorum,varsa bu benim inancım,isteyen inansın isteyen de inanmasın.

"Neyin iyi neyin kötü olduğunu aklınla kavrayamazsın.Bunu sana ya kültür öğretir yada din."

Özellikle din öğretir kısmından emin misin? Ben hiç öyle düşünmüyorum. Benim gördüğüm gerçek müslümanlar nedense hiç dürüst değiller mesela.Eğriye doğru,doğruya eğri diyorlar.Kültür öğretir diyorsanda bu seferde bu kültür denen şeyin nereden kaynaklı olduğunu bir düşün.Kültürü oluşturan insanlar değil mi? o halde insanda akıl ve vicdan sahibi olduğuna göre demek ki onun temeli de bunlar.

Tabi insanda vicdan var diye bunun yozlaşmayacağı anlamına gelmiyor.Bu duygu da yozlaşabiliyor ve körelmiş vicdanlar ortaya çıkabiliyor.

Herneyse Tanrı'nın bizden ne istediği gibi birşey ben düşünmemiştim hala da düşünmüyorum.

Sitelerde Paylaş

.

Çocukları örnek veriyorsun ama onların henüz akli yeterliliğe erişmediklerini hesaba katmıyorsun. Mesela aynı şeyi "deli" dediğimiz insanlar içinde söyleyebiliriz.Ama "delidir ne yapsa yeridir" diye bir laf ta vardır.Çünkü akli yeterliliği yoktur.Senin hesabına göre o çocuk matematik işlemi de yapmalı değil mi? O davranışlar çocuğun akıl gelişiminin aşamaları sırasında öğrenme,merak dürtüsüyle yaptığı şeyler olamaz mı sence?

Aslında faydalı olan iyuidir,zararlı olan kötüdür diyerek kestirip atacağım ama.......biraz daha düşünmek lazım belki de.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...