Jump to content

Ali Nesin'in açıklaması

Recommended Posts

pardon unuttuğum bir şey kaldı.

Türkiye "müsülman demokratik bir ülkedir"....

bunu ben değil pushtun biri söylüyor...

zaten ülkemizin ne olduğunu ondan daha iyi kim bilecek. veyahut ülkemizin ne olması gereketiğini...

saygılarımla

Sitelerde Paylaş
  • İleti 169
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

merhabalar,

(Bir önceki söylemimde fırçavari bir şeyler söylediniz ama ne yapalım huyum kurusun)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sayin Hallac,yine gulumsuyorum.. Kendime ozgu bir takilmaydi o!..Ciddiyete sicak bir motif katmakti..Biraz sert olmus galiba..Ben yine de, yazdiklarimi anlasilir buldugunuza sevindigimi soyleyeyim.

Oncelikle, sozunu ettiginiz raporu inceledigimi soyliyeyim..O rapordaki yuzde ayrintilarina girdiginizde, turban nedeniyle ogrenim goremiyenler orani cok dusuktu..Yani turban mazlumunu oynayanlarin iddiasinin oldukca altindaydi. Yuzdenin agirlikli bolumunu diger nedenlerle ogrenim goremeyenler olusturuyordu.. Rapor elime gecerse, burada inceleriz..

Ve nihayet turban meclisten dolu dizgin gecti! Sasirmadik..Zaten aksini beklemiyorduk.. Bu arada "Ozgurluk Hareketinin" destekcisi olarak sizi kutlamam gerekir sanirim.

Bir yonu ile eksik kalan kadrolasmanin diger adimi atildi, bilime celme atma sureci basladi.. Hic sasirmayin, bugun Atilla'ya imam ol, deniyor..Cok yakinda yedi yasindaki Bugra'lara burka giydireceklerdir. Rol dagitiminde Bugra'ya ne rol verilecegini siz dusunun artik..(Bu soz size ait>>>Iste kadinlarimizin gelecegi boyle sekillenecek)

Yapacaklari bitmedi elbette..Sirada bekleyen cok sey var...Simdi sira Vakiflar Yasasina geldi..Medyanin tumunu ele gecirmek, Odalari ele gecirmek, yargiyi ele gecirmek vs. planlarinin bir parcasi....Bekleyelim ve gorelim..

Bundan sonraki gelismelerde, herkes kendi payina duseni yasayacak, ortaya koydugu eylemlerde kendi hatalariyla yuzlesecek Sayin Hallac, ..Dizelerimden karamsarlik akiyor olabilir, ama emin olun, ayni zamanda cok yogun bir umudu tasiyorum yuregimde..

Daha once de belirttigim gibi turban adi altinda tartisilan ve savasi verilen, ideolojik bir savastir. Ideoloji, yasam biciminde gorulur. Şimdi sıra orta sınıfın ideolojik olarak yola getirilmesi sürecine girildi. Bu noktada saflar netlik kazandi..Bugun Turkiye'de birbirine yuzunu donmus iki hareket var...Bu hareketin galibi kim olacak, gorecegiz..

Umarim Turkiye bu surecten, umulandan az yara alarak kurtulur.

Sevgiler

Gaye

Sitelerde Paylaş

hacıya bak demokrasimiz gelişmemiş diyerek türbanın yasaklanmasını istiyo:)ben niye seni yasaklamıyorumda sen beni yasaklıyosun sen çokmu demokratsın demokrasinin otoritesi senmisin çok partiye izin vermeden meleklerin eline düşen adamınmı demokrat bırakın bu işleri yiyip sömürmek semirmek ezmek hükmetmek zulmetmek için kalkan olarak kullandınız laikliği demokrasiyi safsataları adam demokrasiyi getiricem diyerek darbe yapacak zihniyete bak:))hastanın içine bomba yerleştiren doktor gibi milleti iyileştiricem onu diye uyutmaya çalışıyo:))sen o doktorsun hacı

Sitelerde Paylaş
1-Oncelikle, sozunu ettiginiz raporu inceledigimi soyliyeyim..O rapordaki yuzde ayrintilarina girdiginizde, turban nedeniyle ogrenim goremiyenler orani cok dusuktu..Yani turban mazlumunu oynayanlarin iddiasinin oldukca altindaydi. Yuzdenin agirlikli bolumunu diger nedenlerle ogrenim goremeyenler olusturuyordu.. Rapor elime gecerse, burada inceleriz..

2-Ve nihayet turban meclisten dolu dizgin gecti! Sasirmadik..Zaten aksini beklemiyorduk.. Bu arada "Ozgurluk Hareketinin" destekcisi olarak sizi kutlamam gerekir sanirim.

3-Daha once de belirttigim gibi turban adi altinda tartisilan ve savasi verilen, ideolojik bir savastir. Ideoloji, yasam biciminde gorulur. Şimdi sıra orta sınıfın ideolojik olarak yola getirilmesi sürecine girildi. Bu noktada saflar netlik kazandi..Bugun Turkiye'de birbirine yuzunu donmus iki hareket var...Bu hareketin galibi kim olacak, gorecegiz..

Sayın Gaye,

sıralamayı 1,2 ve 3 olarak yaptım ama sıralamaya uymayacağım önce 2'nci maddene başlayacağım yanıta

2-Son mesajımda birbirimizi daha iyi tanıma amacıyla bir açıklama yapmıştım ve "Benim düşüncem hiçbir zaman ne amerikan islamcıları ile ne de faşist MHP ile asla kesişmez..." dememe rağmen, yasağın kalkmasından sonra beni kutlamanız, demek ki kendimi daha size anlatamladığımı gösteriyor. NE yapalım, ille kendimi çok iyi ifade edeceğim veyahut karşımdaki kişinin beni illa da anlayacağı mümkün olmayabilir...

1-Ben o rapordan bahsederken, "işte türban yasağının sonucu" demedim.. İşte kadınlarımızın genç kızlarımızın gerçek durumu dedim. Laik sistemimizin (!) bu ülkenin kadınına, kızına verecek bir şeyi olmadığını anlatmaya çalıştım ama bunu da beceremimişim demek ki... Sözde laik sistemimizde, amerikancı ılımlı müslümanlarımızda, şeriat özlemiyle yanıp tutuşanlarımız da kadını 2'nci sınıf görme noktasında hem fikirler...

3-Söyleminiz genel olarak doğru olmakla beraber benim sonucunu merak ettiğim (merak etme doğru bir kelime olmayabilir ama aklıma ilk gelen bu oldu)savaş laik ve anti laikler arasındaki savaş değil..

sevgiler...

Sitelerde Paylaş

Şunun cevabını verin.

O kız okula türbanlı da girse türbansız da girse , onu kapıda aç köpekler gibi tarikatlar bekliyor mu beklemiyor mu ?

Üniversiteler için türbanlılar adına bir sorun varsa o da kafasındaki türban değil kapıdaki tarikatlardır.Eğitimden habersiz öğretmenlerdir.Kendi okuduğum okulu örnek verecek olursam valla ben böyle bir okul için inancımın simgesinden değil çorabımdan bile vazgeçmem.Önce okulları bir düzene sokun kapısındaki aç köpekleri zararsız hale getirin ondan sonra konuşalım türbanla okula girmek isteyenleri.

Sitelerde Paylaş

Türban yasağını çocukken elimize verilen şekerlere benzetiyorum.Dinleriyle herşeyimizi sömürenler sömürüldüğümüzü farketmememiz için bize türban yasağının önemli bir yasak olduğunu düşündürdüler.Elimize şeker olarak verip kendi kendimizi bununla avutmamızı sağladılar.Yıllarca hergün biraz daha kaybettiğimiz ve hiç ses çıkarmadığımız,türban yasağı ile koruduğumuzu sandığımız laikliğimiz elimizden şekerimiz alınınca aklımıza geldi.

Sitelerde Paylaş
Oncelikle, sozunu ettiginiz raporu inceledigimi soyliyeyim..O rapordaki yuzde ayrintilarina girdiginizde, turban nedeniyle ogrenim goremiyenler orani cok dusuktu..Yani turban mazlumunu oynayanlarin iddiasinin oldukca altindaydi. Yuzdenin agirlikli bolumunu diger nedenlerle ogrenim goremeyenler olusturuyordu.. Rapor elime gecerse, burada inceleriz..

Ve nihayet turban meclisten dolu dizgin gecti! Sasirmadik..Zaten aksini beklemiyorduk.. Bu arada "Ozgurluk Hareketinin" destekcisi olarak sizi kutlamam gerekir sanirim.

Bir yonu ile eksik kalan kadrolasmanin diger adimi atildi, bilime celme atma sureci basladi.. Hic sasirmayin, bugun Atilla'ya imam ol, deniyor..Cok yakinda yedi yasindaki Bugra'lara burka giydireceklerdir. Rol dagitiminde Bugra'ya ne rol verilecegini siz dusunun artik..(Bu soz size ait>>>Iste kadinlarimizin gelecegi boyle sekillenecek)

Yapacaklari bitmedi elbette..Sirada bekleyen cok sey var...Simdi sira Vakiflar Yasasina geldi..Medyanin tumunu ele gecirmek, Odalari ele gecirmek, yargiyi ele gecirmek vs. planlarinin bir parcasi....Bekleyelim ve gorelim..

Bundan sonraki gelismelerde, herkes kendi payina duseni yasayacak, ortaya koydugu eylemlerde kendi hatalariyla yuzlesecek Sayin Hallac, ..Dizelerimden karamsarlik akiyor olabilir, ama emin olun, ayni zamanda cok yogun bir umudu tasiyorum yuregimde..

Daha once de belirttigim gibi turban adi altinda tartisilan ve savasi verilen, ideolojik bir savastir. Ideoloji, yasam biciminde gorulur. Şimdi sıra orta sınıfın ideolojik olarak yola getirilmesi sürecine girildi. Bu noktada saflar netlik kazandi..Bugun Turkiye'de birbirine yuzunu donmus iki hareket var...Bu hareketin galibi kim olacak, gorecegiz..

Umarim Turkiye bu surecten, umulandan az yara alarak kurtulur.

Sevgili Gaye,

Siz o umudu taşımaya devam edin. Kim bu ülkenin sahipsiz olduğunu düşünüyorsa büyük bir yanılgı içerisindedir. Bu ülkeyi tanımıyorlar demektir. Saflar artık netleşmiştir. Ülke gündemini izliyorsanız o uyuyan kesimler bile artık uyanmaya başladı. Bu durum umut verici bir gelişmedir.

Kimse AKP nin bu oy oranına aldanmasın. Yaşanacak süreçte bu desteğin ne kadarının onların arkasında olduğunu yaşayarak göreceğiz. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Bu yaşanan gelişmelerin neticesine bakacağız. Onlar zafer çığlıkları elbette atacaklardır. Ama unuttukları bir nokta var. Son gülen iyi gülecektir.

Siz türbanı bir özgürlük sorunu olarak görenleri ciddiye almayınız. Onlar özgürlük olarak düşüne dursunlar bizler ise türbanın bir siyasi simge olduğu ve buna karşı şiddetle karşı çıkılması gerektiği hususundaki gerçeği anlatmaya devam edelim. Sorunun bir özgürlük sorunu olmadığı artık anlaşılmıştır. Sorun laik devleti din devletine dönüştürme sorunudur. Bu ülkenin duyarlı kesimleri artık bunu anlamışlardır. Buna göre de artık mücadele etmektedirler. Bunu göremeyenlere yazıklar olsun demekten başka bir şey diyemiyorum. Sevgiler...

Sitelerde Paylaş

Yaklaşık 8 yıl önce aşağıdakini yazmışım...

Hala güncelliğini koruyor..

ISLAM'IN Siyasi Yonu:

Bugunku gazetelerde, irtica ile mucadele konusu yer aliyor.

Bence, siyasetin dinlerin pratik uygulama alanlarindan biri

olmamasi icin gerekli her turlu onlem alinmalidir. Siyaset

dinler icin asla uygun olmayan bir ortamdir. Gecmiste ve

gunumuzde, Turkiye icinde ve disinda yasanan olaylar bize

dinlerin siyasi ortamda yiprandigini ve bu arada siyasi ortami

da yozlastirdigini acik ve kesin olarak gostermektedir.

Hristiyanlik bu konuda gerekli derslerini almis ve coktan

kilisesine cekilmistir. Islam ise siyasetten cekilmemekte israr

etmekte ve bu konuda mucadeleyi goze aliyor gorunmektedir.

Turkiye'de Avrupa'nin gecirdigi aci dolu yuzyillari daha yeni

yasamaktayiz. Umarim bu yollardan kansiz ve baris icinde,

demokratik duzenimizde onemli bir yozlasma olmadan gecebiliriz.

Cagdas yasam Islamin camiden cikmamasini gerektirmektedir. Bu

konuda onumuzdeki bir kac yil icinde ulasacagimiz son, ilerde

Turkiye'nin kaderini etkileyecektir. Onumuzdeki orneklerden,

Iran ve Afganistan'dan ders almaliyiz.

SIYASAL ISLAM 7:24 pm thursday july 20, 2000

Sitelerde Paylaş
Sorun laik devleti din devletine dönüştürme sorunudur. Bu ülkenin duyarlı kesimleri artık bunu anlamışlardır. Buna göre de artık mücadele etmektedirler. Bunu göremeyenlere yazıklar olsun demekten başka bir şey diyemiyorum. Sevgiler...

sayın ezkamo sağa sola yazıklar olsun demek yerine kendi hatalarınızı sorgularsanız yarın için daha umutlu olabilirsiniz...

EDIT: Benim göremediğim şu laik devleti bir anlatırsanız belki biz de hatamızı anlarız...

tarihinde hallac tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
sayın ezkamo sağa sola yazıklar olsun demek yerine kendi hatalarınızı sorgularsanız yarın için daha umutlu olabilirsiniz...

EDIT: Benim göremediğim şu laik devleti bir anlatırsanız belki biz de hatamızı anlarız...

Sayın hallac,

Sizin hiç hatanız olur mu!...Siz hep doğrusunuz!... Hata bizde!... O zaman ben sana laikliği anlatsam ne değişecek ki...

Sitelerde Paylaş
Sayın hallac,

Sizin hiç hatanız olur mu!...Siz hep doğrusunuz!... Hata bizde!... O zaman ben sana laikliği anlatsam ne değişecek ki...

bana laikliği anlatın demedim... Türkiye Cumhuriyeti'nin laikliğini anlatın demiştim. Anlatmamak için böyle bir yönteme başvurmanızı anlayışla karşılıyorum çünkü anlatılacak bir şey olmadığını hepimiz biliyoruz...

saygılarımla

Sitelerde Paylaş
Sayın hallac,

Ezkamo hocam,

Hallac kardeş doğuştan muhalif. Beşiktaşın Çarşısı gibi... :lol:

Hallac kardeş,

Hadi diyelim laik devlet yok, peki bu dinciler neyin savaşını yapıyor? Türban da türban tutturmuşlar, adım adım olacak diyorlar. Hatta kanlı mı kansız mı diyorlardı bir ara. Sen bir söyle bakalım, madem laiklik yok, bu gidiş nereye???

Sitelerde Paylaş

Hallac kardeş,

Hadi diyelim laik devlet yok, peki bu dinciler neyin savaşını yapıyor? Türban da türban tutturmuşlar, adım adım olacak diyorlar. Hatta kanlı mı kansız mı diyorlardı bir ara. Sen bir söyle bakalım, madem laiklik yok, bu gidiş nereye???

doğrudur beşiktaşın çarşısı gibiyimdir...

bu gidişin nereye olduğunu tartışırız tartışmasına da sağda solda insanları aymazlıkla suçlamadan önce Türkiye Cumhuriyeti'nin laikliğini ortaya koysunlar bir... ondan sonra kendi adımıza bir iki çift laf ederiz elbet...

saygılarımla

tarihinde hallac tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Sayın Gaye,

sıralamayı 1,2 ve 3 olarak yaptım ama sıralamaya uymayacağım önce 2'nci maddene başlayacağım yanıta

2-Son mesajımda birbirimizi daha iyi tanıma amacıyla bir açıklama yapmıştım ve "Benim düşüncem hiçbir zaman ne amerikan islamcıları ile ne de faşist MHP ile asla kesişmez..." dememe rağmen, yasağın kalkmasından sonra beni kutlamanız, demek ki kendimi daha size anlatamladığımı gösteriyor. NE yapalım, ille kendimi çok iyi ifade edeceğim veyahut karşımdaki kişinin beni illa da anlayacağı mümkün olmayabilir...

1-Ben o rapordan bahsederken, "işte türban yasağının sonucu" demedim.. İşte kadınlarımızın genç kızlarımızın gerçek durumu dedim. Laik sistemimizin (!) bu ülkenin kadınına, kızına verecek bir şeyi olmadığını anlatmaya çalıştım ama bunu da beceremimişim demek ki... Sözde laik sistemimizde, amerikancı ılımlı müslümanlarımızda, şeriat özlemiyle yanıp tutuşanlarımız da kadını 2'nci sınıf görme noktasında hem fikirler...

3-Söyleminiz genel olarak doğru olmakla beraber benim sonucunu merak ettiğim (merak etme doğru bir kelime olmayabilir ama aklıma ilk gelen bu oldu)savaş laik ve anti laikler arasındaki savaş değil..

sevgiler...

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sevgili Hallac,

Kalemi kisinin aynasidir, derler..Sizi az-cok tanidigimi soyleyebilirim..Hayattaki durusunuzu tahmin edebiliyorum. Size saygi duyuyorum.. Ama alingan olmayalim..Konumuz turban yasagi idi, degil mi? Siz yasagin kalkmasindan yana tavir koydunuz, bunun bir ozgurluk hareketi oldugunu soylediniz, yasa kalkti. Ve ben de sizi tebrik etme ozgurlugumu kullandim.!

Zaman sorunum var yine.. Ama devam edecegiz.

Sevgiler

Gaye

Sitelerde Paylaş
Ezkamo hocam,

Hallac kardeş,

Sevgili teotihuacan,

Bu arkadaşla tartıştığımız zamanlar da oldu. Sayın Hallac kendisi yazar ve kendisi inanır. Dolayısıyla bu arkadaşla tartışmanın da bir yararı olacağını zanetmiyorum. Bunu bilmeyen Gaye arkadaşımız da şu anda onunla tartışmaktadır. Umarım bir sonuç alır. Sayın Hallacın duruşundan felan söz etmiş ama ben bu duruştan bir şey göremedim. Sizin de belirttiğiniz gibi sürekli muhaliftir kendileri. Çözüme gelince de ortada bir şey bulamazsınız. Sevgiler...

Sitelerde Paylaş
Sevgili teotihuacan,

Bu arkadaşla tartıştığımız zamanlar da oldu. Sayın Hallac kendisi yazar ve kendisi inanır. Dolayısıyla bu arkadaşla tartışmanın da bir yararı olacağını zanetmiyorum. Bunu bilmeyen Gaye arkadaşımız da şu anda onunla tartışmaktadır. Umarım bir sonuç alır. Sayın Hallacın duruşundan felan söz etmiş ama ben bu duruştan bir şey göremedim. Sizin de belirttiğiniz gibi sürekli muhaliftir kendileri. Çözüme gelince de ortada bir şey bulamazsınız. Sevgiler...

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sevgili Ezkamo,

Yuzu aydinliga donuk herkese saygi duyuyorum. Insan haklarini, esitligi, ozgurlugu, kardesligi, barisi vs savunmamiz hayattaki durusumuzu gosterir. Geriye kalan nuans farkliliklaridir. Farkliliklarimizin ozune ulasip, nedenlerini anlamaliyiz.. Bunu yapmadan ortak nokta olusturamayiz..Bu da tartisarak, konusarak, birbirimizi anlamaya calisarak olur. Bunu basaramassak, biz bizi cok kolay kaybederiz.

Aslinda bizim sorunumuz gercek anlamda konusmamakta...Cok gevezelik ediyoruz ama konusmuyoruz.. Sahiden konusanimiz cok az..Konusmadigimiz icindir ki sozcuk uretemiyoruz. Iletisim kuramiyoruz..Sozcuklerin konusmakla anlam kazandigini unutuyoruz..

Hala 12 Eylul'u sucluyoruz..Evet, hepimiz derinden etkilendik ancak aradan gecen surede cok seyi degisti. Turkiye hizli bir degisim icinde sosyal, kulturel, siyasal degisimini yasarken, "sol" nerede? "Sol" bu degisime hangi oranda ayak uydurabildi? Edip Cansever'in bir siirinde dedigi gibi "dagilmis pazar yerine" donduk.

"Sol" un iletisim sorunu var.. Kendi konusma kulturumuzu yaratmadigimiz icin, kitlelerle iletisim kuramiyoruz..Surekli bir suclama ve savunma dongusu icindeyken nasil dusunce uretebiliriz? Nasil toparlanir, siyasal arenada nasil yerimizi alabiliriz? Bu, iletisim kurmaktan gecer..Tartismaktan, anlamaya calismaktan gecer..Yoksa bir insani kaybetmek kolaydir..Bir sozcuk yeter! Oysa bizim insan kaybetmek gibi bir luksumuz yok..

Sevgiler

Gaye

Sitelerde Paylaş
Sevgili Ezkamo,

Yuzu aydinliga donuk herkese saygi duyuyorum. Insan haklarini, esitligi, ozgurlugu, kardesligi, barisi vs savunmamiz hayattaki durusumuzu gosterir. Geriye kalan nuans farkliliklaridir. Farkliliklarimizin ozune ulasip, nedenlerini anlamaliyiz.. Bunu yapmadan ortak nokta olusturamayiz..Bu da tartisarak, konusarak, birbirimizi anlamaya calisarak olur. Bunu basaramassak, biz bizi cok kolay kaybederiz.

Aslinda bizim sorunumuz gercek anlamda konusmamakta...Cok gevezelik ediyoruz ama konusmuyoruz.. Sahiden konusanimiz cok az..Konusmadigimiz icindir ki sozcuk uretemiyoruz. Iletisim kuramiyoruz..Sozcuklerin konusmakla anlam kazandigini unutuyoruz..

Hala 12 Eylul'u sucluyoruz..Evet, hepimiz derinden etkilendik ancak aradan gecen surede cok seyi degisti. Turkiye hizli bir degisim icinde sosyal, kulturel, siyasal degisimini yasarken, "sol" nerede? "Sol" bu degisime hangi oranda ayak uydurabildi? Edip Cansever'in bir siirinde dedigi gibi "dagilmis pazar yerine" donduk.

"Sol" un iletisim sorunu var.. Kendi konusma kulturumuzu yaratmadigimiz icin, kitlelerle iletisim kuramiyoruz..Surekli bir suclama ve savunma dongusu icindeyken nasil dusunce uretebiliriz? Nasil toparlanir, siyasal arenada nasil yerimizi alabiliriz? Bu, iletisim kurmaktan gecer..Tartismaktan, anlamaya calismaktan gecer..Yoksa bir insani kaybetmek kolaydir..Bir sozcuk yeter! Oysa bizim insan kaybetmek gibi bir luksumuz yok..

Sevgili Gaye,

Ne demek istediğinizi çok iyi anlıyorum. Bunu ben de samimiyetimle istiyorum. İstiyorum ki bu ülkede sosyal demokratların yapamadığını sol yapsın. Eğer bu gün AKP bu durumdaysa meydanı boş bulduğundan bu durumdadır. Ortada sol yok. Ortada sosyal demokratlar da yok. Sadece sivil toplum örgütlerinin oluşturduğu bir platform var. Bunların düzenledikleri eylemler var. Sol olarak sosyal demokratlar olarak bunlara destek olmamız gerekmiyor mu? Sosyal demokratlar destek olmakta ama bakıyoruz sol yok bu destekte. Onlara destek olmuyor. Halbuki bu kitle asıl olarak solun içinde yer alması gereken kitle. Yani solun taban oluşturabileceği kitle. Ama sol destek yerine AKP nin koltuk değnekçiliğine soyunmuştur. Bu eylemeleri eleştirme yoluna gitmişlerdir.

Şimdi böyle düşünen bir solla bu ülke bir yere varabilir mi? En büyük gerekçeleri sizin de belirttiğiniz gibi 12 Eylül faşist darbesini devamlı gündeme getirmeleridir. Kişi olarak ben de o darbeden nasibimi aldım. Ona girmeye gerek yok. O dönemden bu döneme bu ülkede şartlar çok değişmiştir. Ülke bu gün çok zor bir dönemden geçmektedir. İşte asıl yapılması gereken bu dönemde sol olarak ne yapılması gerekiyor. Hangi saflarda yer almak gerekiyor. İşte bunun için de ülkenin şartlarını doğru bir şekilde tahlil edip buna göre hareket etmek gerekiyor. Zaten bu tahlili doğru yaptığınızda toplumsal destek bulacağınız da bir gerçektir. Solun sıkıntısı işte budur.

Bu alanlara inen kitlenin laiklikten, demokrasiden ve bağımsızlıktan yana bir kitle olduğundan kimsenin kuşkusu olmasın. Alanlarda bunu hep haykırdılar. Diğer hassas noktası da vatanın bölünmez bütünlüğüydü. Şimdi solun bu haklı taleplere sırt çevirmesi mümkün mü? Ama sol bu kitleye sırtını dönmüştür. Gerekçe ise askerlere yakın kitle olarak gösterilmeleri.

Bakın bu arkadaş sürekli laiklik üzerinde duruyor. Şimdi ben desem Türkiye laik bir ülkedir hemen itiraz edecek. Laik değildir diyecek. Şimdi böyle düşünen biriyle benim tartışmamın bir anlamı olabilir mi? Laik bir ülkeyiz ama laiklik anlayışımız doğru değildir dese kendisine katılırım. Zaten bunu her zaman belirtmişimdir.

Sonuç olarak gelin hep birlikte bu ülkede bağımsızlık ve gerçek anlamda bir demokrasi mücadelesi verelim. Gerçek bir demokrasiyle bu ülke hem laiklik sorununu hem de Kürt sorununu çözecektir. Ülke olarak tek kurtuluş yolumuzun bu olduğunu düşünmekteyim. Sevgiler...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...