Jump to content

Evrimci Müslimanlar

Recommended Posts

Tabiki bu cümle senin tarafından bakınca iltifat gibi görünüyor ama herhalde gene düşünmeden tepkisel olarak yazdığını düşüneyim ben.......

benim bulunduğum yerden bakınca 100 yıl önceki insanlardan bile farklıyız ve farklıyım sende farklısın, ilklere kadar gitmeye gerek yok ama sen illa gitmek istiyorsan karşılaşacağın şeyler seni mutlu etmeyebilir, hayal kırıklığı yaşabilirsin.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 68
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Hiristiyan alemi Evrimi kabul etti. 600 sene sonra Islamda kabul edecek insallah.

Bazilari okey dedi bile

Prof.Dr.Mehmet Bayrakdar:

"Allah'ın iradesini kabul ettiğimiz andan itibaren maymundan geldiğimizi kabul etmekte bir sakınca yoktur"

"Evrim Teorisi Hıristiyanlık teolojisini temelden sarsıyor, Müslümanların evrimden gocunacak bir yanları yok"

"Darwin'le çok fazla ters düşecek bir nokta yok"

Kaynak

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş
Eğer sen tek hücreliden bu kadar donanımlı hale geldiğine inanıyorsan, ben neden adem ve havvanın genlerinden geldiğine inanmayım ki, hem benimki daha mantıklı, atam olarak kabul ettiklerim kendim gibi, aynı bana benzeyenler, ya senin ataların olarak kabul ettiklerin? Al sana ispat......

ben sana cocuklarininin ciftlesmesinden mi meydana geldigini sormustum

benim referansim bilim,evrim'in oldugu cok yuksek olasilikla kesin,gozumuzun onunde katrilyonlarca bulgu var,ama yaratilis ayetleri bilime uymuyor,ilk insanlar konusmazdi,adem konusur,ziraat yuzbin yillik,adem in cocuklari ziraat yapar vs vs

arastirin eski yazilari okuyun

evrime karsi cikamazsin,ancak evrimi tanri yapmistir diyebilirsin,onu dersen ayrica tartisiriz.

Sitelerde Paylaş
Tabiki bu cümle senin tarafından bakınca iltifat gibi görünüyor ama herhalde gene düşünmeden tepkisel olarak yazdığını düşüneyim ben.......

benim bulunduğum yerden bakınca 100 yıl önceki insanlardan bile farklıyız ve farklıyım sende farklısın, ilklere kadar gitmeye gerek yok ama sen illa gitmek istiyorsan karşılaşacağın şeyler seni mutlu etmeyebilir, hayal kırıklığı yaşabilirsin.

tabi ki farklıyız ama farkımız ne, ben bilgi olarak farklıyız diyorum, yoksa akıl zek vs bu yönlerden farklı değiliz, peki sana göre farkımız ne?

Hiristiyan alemi Evrimi kabul etti. 600 sene sonra Islamda kabul edecek insallah.

Bazilari okey dedi bile

Prof.Dr.Mehmet Bayrakdar:

SAYGILAR

Bu görüş Mehmet Bayraktarı bağlar, başka kimseyi bağlamaz, ben Allahın spermden başlayarak ulaştırdığı insan aşamasına inanıyorum, ha buna siz evrim diyorsanız ben de evrime inanıyorum, ama tek hücreli ya da maymundan vs gelişerek bu aşamaya geldik diyorsanız o evrimi reddediyorum...

ben sana cocuklarininin ciftlesmesinden mi meydana geldigini sormustum

benim referansim bilim,evrim'in oldugu cok yuksek olasilikla kesin,gozumuzun onunde katrilyonlarca bulgu var,ama yaratilis ayetleri bilime uymuyor,ilk insanlar konusmazdi,adem konusur,ziraat yuzbin yillik,adem in cocuklari ziraat yapar vs vs

arastirin eski yazilari okuyun

evrime karsi cikamazsin,ancak evrimi tanri yapmistir diyebilirsin,onu dersen ayrica tartisiriz.

Tabi ki dünyada üreme nasıl oluyorsa ona inanıyorum, insan üremesi yani. Yaratılış ayetleri bilime neden uymasın ki, ben de sizin gibi bilimadamlarının yalancısı olarak bilimsel birşeyden bahsedeyim o zaman. Biliyoruzki topraktaki organik ve inorganik maddeler ile insandaki maddeler aynı. Ancak topraktan bugüne kadar insan çıkmamıştır, yani bitmemiştir kaba tabirle, neden peki? Aynı maddeleri barındırıyorlar halbuki, toprağa atın bakalım döllenmiş bir yumurtayı, size canlıyı verecekmi? Seza, evrimin olduğu çok yüksek olasılıkla kesin ibaresi kesin manasına mı gelmelidir, yapma lüften, olasılık ve kesin kelimesini aynı anlam için kullanamazsın ve bunu burda en iyi bilmesi gerekenlerden biri de sensin. Nerden biliyorsun ilk insanların konuşmadığını, bunlar sadece olasılık senin de dediğin gibi olasılık, kesin bulgular değil ve hiçbir zaman seni tatmin etmeyecektir de. Bilim istediği kadar ilerlerse ilerlesin, bilimin geldiği nokta Allahın yaratması konusunda tıkanacaktır.....

Hepiniz Rahmana emanet olasınız...

Sitelerde Paylaş
......

Bu görüş Mehmet Bayraktarı bağlar, başka kimseyi bağlamaz, ben Allahın spermden başlayarak ulaştırdığı insan aşamasına inanıyorum, ha buna siz evrim diyorsanız ben de evrime inanıyorum, ama tek hücreli ya da maymundan vs gelişerek bu aşamaya geldik diyorsanız o evrimi reddediyorum ...

Okey bende senin düsüncene saygi gösterecegim. Benim eklemek istedigim su kirmizi alintili olan satiradir.

Biz maymundan gelmedik bana göre maymunun bir cesidiyiz. Maymun diye bir maymun yokki. Bunu söyle bir örnekle aciklayayim ;

Manava gittik bana bir kilo meyve ver dedik manavin ilk sorusu hangi meyve olacak. Elmami, armutmu, muzmu ? vb. Ayni soruyu maymun icinde yapabiliriz. Bana bir maymun ismi söyle diye bir soruya binlerce cevap var iste insanin atasi "Homo Sapiens" te bunlardan biri. Yani biz insanlar aslinda bir cesit hayvanlardan maymun cinsiyiz. Canlilar ana baslik olarak ikiye ayrilir ;

1- Hayvanlar

2- Bitkiler

insan diye bir ücüncü grup yok.

insan

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş
Biliyoruzki topraktaki organik ve inorganik maddeler ile insandaki maddeler aynı. Ancak topraktan bugüne kadar insan çıkmamıştır, yani bitmemiştir kaba tabirle, neden peki?

ah berguzar,

insan kac milyon yildir var?????senin bahsettigin toprak ise yuz bin yildir var, o toprak zaten canlilarin olusumundan milyarlarca yil sonra ve onlarin katilimi ile olustu onun 1 graminda milyonlarca bakteri var

yani senin Kuran da yazar ya insani kur camurdan balciktan vs yarattim,iste o toprak dunyanin baslangicinda yok,yani ilk insan veya ilk canli olustugunda dunyada toprak da yoktu,bitki ortusu de,o halde adem i yaratacak camuru nereden buldugunu dusun !!!!!

Seza, evrimin olduğu çok yüksek olasılıkla kesin ibaresi kesin manasına mı gelmelidir, yapma lüften, olasılık ve kesin kelimesini aynı anlam için kullanamazsın ve bunu burda en iyi bilmesi gerekenlerden biri de sensin.

Cunku bilimde asla hic bir sey icin yuzde yuz dogru diyemeyiz,onun icin bilincli kullandim o tabiri

Nerden biliyorsun ilk insanların konuşmadığını, bunlar sadece olasılık senin de dediğin gibi olasılık, kesin bulgular değil ve hiçbir zaman seni tatmin etmeyecektir de. Bilim istediği kadar ilerlerse ilerlesin, bilimin geldiği nokta Allahın yaratması konusunda tıkanacaktır.....

Birincisi bunlar olasilik degil,bir fosil buluyoruz beyin hacmi 500 cc,kafatasinin icinde koretx in kivrimlari yok,bunlar cok basit seyler.

Bilim The God degil ama A god konusunda cevap veremeyebilir,zaten bilimin isi de bu degildir,(the god'a yan etki zorunlu cevap oluyor)

Bilim nasil oldugunu soyler,nicin oldugunu degil

Sitelerde Paylaş
evrimle dinin çelişen yanı yok.. ama ben evrimci değilim.. kanıt yok çünkü..

hikayeler kanıt değil..

insan süresi 1. ayet """insan insan olana kadar çoook uzun zaman geçmedi mi""" diye sorarak başlar..

Eeee? Bu evrim mi demek :rolleyes: "Sizi bir erkek ve dişiden yarattım" da der..."Ondan eşini yaptım" da der...Yani bu kadar hadis ve ayet varken hala evrimi nasıl savunur müslümanlar anlamak çok zor... İslam'a göre her hayvan çift çift yaratılıp indirilmiştir ve çift çift gemiye konulmuştur :unsure:

Sitelerde Paylaş
evrimle dinin çelişen yanı yok.. ama ben evrimci değilim.. kanıt yok çünkü..

hikayeler kanıt değil..

insan süresi 1. ayet """insan insan olana kadar çoook uzun zaman geçmedi mi""" diye sorarak başlar..

Eeee? Bu evrim mi demek :rolleyes: "Sizi bir erkek ve dişiden yarattım" da der..."Ondan eşini yaptım" da der...Yani bu kadar hadis ve ayet varken hala evrimi nasıl savunur müslümanlar anlamak çok zor... İslam'a göre her hayvan çift çift yaratılıp indirilmiştir ve çift çift gemiye konulmuştur :unsure:

Sitelerde Paylaş
Okey bende senin düsüncene saygi gösterecegim. Benim eklemek istedigim su kirmizi alintili olan satiradir.

Biz maymundan gelmedik bana göre maymunun bir cesidiyiz. Maymun diye bir maymun yokki. Bunu söyle bir örnekle aciklayayim ;

Manava gittik bana bir kilo meyve ver dedik manavin ilk sorusu hangi meyve olacak. Elmami, armutmu, muzmu ? vb. Ayni soruyu maymun icinde yapabiliriz. Bana bir maymun ismi söyle diye bir soruya binlerce cevap var iste insanin atasi "Homo Sapiens" te bunlardan biri. Yani biz insanlar aslinda bir cesit hayvanlardan maymun cinsiyiz. Canlilar ana baslik olarak ikiye ayrilir ;

1- Hayvanlar

2- Bitkiler

insan diye bir ücüncü grup yok.

insan

SAYGILAR

Merhaba eğer ben şAllaha ve kurana inanıyorsam referansım yine kuran olmalıdır ve kuran bilim ile çelişmez. Ayetlere bakalım...

ALİ-İ İMRAN

59 Allah katında İsa'nın durumu, Âdem'in durumu gibidir. Onu topraktan yarattı, sonra ona "Ol!" dedi.Artık o, olur.

--------------------------------------------------------------------------------

60 Hak, Rabbindendir.O halde, kuşku duyanlardan olma.

BAKARA

30 Bir zamanlar Rabbin meleklere: "Ben, yeryüzünde bir halife atayacağım." demişti de onlar şöyle konuşmuşlardı: "Orada bozgunculuk etmekte olan, kan döken birini mi atayacaksın? Oysaki bizler, seni hamd ile tespih ediyoruz; seni kutsayıp yüceltiyoruz." Allah şöyle dedi: "Şu bir gerçek ki ben, sizin bilmediklerinizi bilmekteyim."

İnsan yeryüzüne insan olarak gelmiştir, yeryüzünün halifesidir, maymunun bir türevi değildir.

--------------------------------------------------------------------------------

31 Ve Âdem'e isimlerin tümünü öğretti. Sonra onları meleklere göstererek şöyle buyurdu: "Hadi, haber verin bana şunların isimlerini, eğer doğru sözlüler iseniz."

Ademden beri süregelen bir bilgi aktarımı mevcut. Bilim dediğimiz de zaten bu değil mi?--------------------------------------------------------------------------------

32 Dediler ki: "Yücedir şanın senin. Bize öğretmiş olduğunun dışında bilgimiz yok bizim. Sen, yalnız sen Alîm'sin, herşeyi en iyi şekilde bilirsin; Hakîm'sin, herşeyin bütün hikmetlerine sahipsin."

33 Allah buyurdu: "Ey Âdem, haber ver onlara onların adlarını." Âdem onlara onların adlarını haber verince, Allah şöyle buyurdu: "Dememiş miydim ben size! Ki ben, göklerin ve yerin gaybını en iyi bilenim,A'lem'im. Ve ben, sizin açığa vurduklarınızı da saklayageldiklerinizi de en iyi biçimde bilmekteyim

Canlılar üçtür, insanlar, hayvanlar ve bitkiler. İnsanların dışındaki her şey insana hizmet için yaratılmıştır.

Sitelerde Paylaş
İNSAN SURESİ:

1. İnsanın üzerinden, kendisinin anılmaya değer bir şey olmadığı bir zaman periyodu geçmemiş midir?

2 Doğrusu, biz insanı karışım olan bir spermden yarattık. Halden hale geçiririz onu. Sonunda onu işitici, görücü yaptık.

Where is the egg? :rolleyes:

Sitelerde Paylaş

Sevgili Seza:

Bilim nasıl olduğunu söyler, niçini değil demişsin. Bence bilim bugün nasılda bile zorlanıyor ki niçine ulaşamaz. Ancak niçin sorusunun cevabı kuranda mevcuttur, bu sefer hazıra konma, aç bak ayetlere olur mu?

Sitelerde Paylaş
Adem ne guzel konusuyor gordun mu?????

Insanlar milyonlarca yildir konusuyor olsa bunun delilleri her yerde olmazmiydi???

Yazi daha once gelismezmiydi????

Bu konuda senin savunduğun görüşün haklı olması için insanın yeryüzü sahnesindeki tam zamanı bilimin bilmesi gerekir, oysa ki bugün bilim bu konuda çelişkili tarihler vermektedir. Dünyanın yaşı milyarlara varıyor, bunu bilim bugün az çok buldu, ama ya insanlığın yaşı, çünkü bütün kanıtlara henüz ulaşılamadı ya da kanıtlar şu an elimizde yok ve bilim bunu çok iyi biliyor. Bu yüzden bunlar varsayımlardan öteye gitmez savlar....

Tabi birde bizim bildiğimiz konuşma ile kuranda geçen konuşmayı da bilmek gerekir, yani o zamanki iletişim nasıl, açıkcası bu konuda bir araştırmam yok, bilen birileri buraya yazarsa sevinirim bende....

Ama sen şimdi burdan madem Adem herşeyi biliyordu, o zaman şunu da bilseydi bunu da bilseydilere gidersen konu çok uzar, yani Adem sıfır noktası ve Ademden başlayan bilgi aktarımı olarak bak olaya, o zaman bilimin din ile çelişmediğini de görürsün, bilimsel bulguları birde kuran ekseninden değerlendir, çelişkisiz olduğunu da görürsün.

Hepiniz Rahmana emanet olasınız....

Sitelerde Paylaş
bulana o da var, yok yok bu kitapta....

Kitap'ta yok aslında ama biraz zamana ihtiyacın var bunu anlamak için.

Bak senin Allah'ın halifelerine, ne güzel'de atlıyorlar yeryüzüne. İnsan olarak yeryüzüne indirilmek bu olsa gerek.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...