Jump to content

Tanri Yalan Soyleyebilir mi ?

Recommended Posts

• İleti 63
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Karun isimli bir meczup Tanri'nin yalanci olabilecegini iddia ediyor ve bunu sozumona bir cok onermelerine de dayanak yapiyor,simdi onun bu dayanaginin alt ucuna okkali bir vurus yapacagiz ki ustuyle beraber komple gocsun.

Tanri'nin yalan soylemesi icin,yalan soyleyebilecegi birileri olmasi lazim

Bu birileri insan,cin,melek vs her ne ise sonradan yaratilmistir

Demek ki Tanri yalanci olabilmek icin yarattiklarina ihtiyac duymaktadir

Bu kullarini yaratmadan once,Tanri nin yalan soylemesi mumkun degildir

Cunku yalan soyleyebilecegi kendinden baska bir varlik yoktur

Kendine yalan soylese zaten yalanini hemen yakalar ve yuzune vurur

kendine yalan soyleyemeyeceginden,

Demek ki Tanri bastan yalanci olamaz,

Eger insanlari vb yarattiktan sonra yalanci olduysa

O zaman sifati degismis,kendisine sonradan bir nitelik eklenmis olur

yalanci olmayan Tanri,sonradan yalanci bir Tanri ya donusmus olur

Tanri sonradan baska bir seye donusemez

o halde

Tanri yalan soyleyemez !!

Aynı şekilde

Tanrı DOĞRU DA SOYLEYEMEZ o zaman :D

Sitelerde Paylaş

Aynı şekilde

Tanrı DOĞRU DA SOYLEYEMEZ o zaman

Tanrı dogru soylemek ıcın baskasına ıhtıyac duymaz,ıyı okuyup dusunmeden hukum cıkarmamalı !!

Tanrı kendıne yalan soyleyemez ama dogruyu pekala soyleyebılır !!

Sitelerde Paylaş
Sorun şu ki burada herşeyi bilmenin neden yalan söylemeyi geçersizleyeceği deha tarafından mantıksal olarak gösterilememiş

Hala bunu diyebiliyorsanız harikasınız aşmışsınız coşmuşsunuz demektir sonus

Sitelerde Paylaş
Tanri'nin yalan soylemesi icin,yalan soyleyebilecegi birileri olmasi lazim

Bu birileri insan,cin,melek vs her ne ise sonradan yaratilmistir

Demek ki Tanri yalanci olabilmek icin yarattiklarina ihtiyac duymaktadir

Bu kullarini yaratmadan once,Tanri nin yalan soylemesi mumkun degildir

BIDAHA OKU !

Tanrı dogru soylemek ıcın baskasına ıhtıyac duymaz,ıyı okuyup dusunmeden hukum cıkarmamalı !!

Tanrı kendıne yalan soyleyemez ama dogruyu pekala soyleyebılır !!

YUKARDAKI ORNEKLER NE KADAR MANTIKLIYSA BENIMKIDE O KADAR MANTIKLI !

bıraz bak cok degıl bıazcık dusunun sadece !

saygılar !

Sitelerde Paylaş
Castro,

Hala neyı anlamıyorsun???

Tanrı kendıne yalan soyleyemez ama dogruyu soyler yanı bırılerını yaratmadan da bu ısı yapar??

Sorun nerede???

Anlamadıgım bı yer yok tanrı olmadıgı ıcın dogru soylermı solemez mı tartısmanın hıc manası yok

Ama senin kurdugun mantıkdan TANRI DOGRU DA SOYLEMEZ önermeside cıkıyor onu dıyorum !

Saygılar !

Sitelerde Paylaş

Yalanın kaynağı; Acz ve zaaftır, kandırmak ve aldatmaktır; oysa Allah Acz ve Zaaf tan münezzehtir.. Söylediği herşeyi yapmaya Kadir dir.. Yalan söylemeye ihtiyacı yok.. Söylediği herşey doğru olup; Vaadinden dönmesi mümkün değildir..

Sitelerde Paylaş

Aslında burda temel problem sadece tanrı yalan söyleyebilir mi sorusunda degil.

Sorun tanrının sonsuz,mutlak gücü kavramında.Sonsuz gücün kendisi çelişkili.

tanrı bu mantıkla kaldıramayacağı bir taş da yaratamaz.Doğum gününü de kutlayamaz.. Aslında hiç birşey yaratamaz çünkü yaratmak degişmek demektir.

iş yalan meselesine kurandaki çelişkiler gösterilince geliyor tabi.Karun böylece tanrıyı yalancı yaparak çelişkili ifadelere kılıf buluyor.

Ama işte kuranda yalan olduğunu düşündüğümüzde o zaten Allah olmaktan çıkıyor.Deistik bir tanımsız tanrı oluyor.

Her durumda olamayacağı kabul edilmiş oluyor.

Sitelerde Paylaş

Cunku Tanrı herseyı bılıyorsa,soyledıgının yalan oldugunu da bılmek zorundadır.

deha, elbette insanlara söylediğinin yalan olduğunu biliyor, ben burada karun'un çıkışını ilginç buluyorum. Böyle tanrı (Allah) gönderdiği kitapta olduğundan farklı nitelikte olduğunu bildirmiş olabilir. Olaya belli kabullerle yaklaşmadan bakalım; Allah Kuran'da alemi yarattığını söylüyor, ama Allah aynı zamanda herşeye kadir olduğunu da söylüyor. Herşeye kadir olduğu muhtemelen yalansa Allah sandığımız gibi bir tanrı olmamış oluyor.

Tanrı'nın aklına bılgı sokan baska bır ust Tanrı varsa o zaman Tanrı olan ust Tanrıdır,kandırılmıs olan zaten Tanrı olamaz ve Tanrı da bırden fazla olamaz,kaldı kı alt Tanrının aklına sokulan herseyı bılme bılgısı o sozde Tanrı ıcın gercek degılse de bır ust Tanrı ıcın yanı gercek manada Tanrı ıcın gercektır,dolayısı ıle bu arguman sonucu degıstırmez,sonucta yıne 'Tanrı her seyı bılendır 'olur !!

Kendimizi kabullere niye bağlayalım ki? Üsttanrı alttanrıya o bilgiyi vermişse alttanrı kandırılmıştır bu kadar basit. Bir tanrı neden kadiri mutlak olmalı? Aksi durumda neden tanrı sayılmaz? Özel bir tanrı olan Allah kadiri mutlaklığı konusunda bizi kandırmışsa açmazdasın demektir. Sorun zaten bizi kandırmasında.

'Herseyı bılmeyen ve herseye kadır olmayan' bır Tanrı bulursan olur,

Bu ozellıklerı tasımıyorsa zaten o Tanrı degıldır,

Ben Allah'ın bu mutlak gücü ve bilgisine neden bu kadar taktığınızı anlamış değilim. Aksi durumda tanrılığını kaybeder demek abes. Argüman şöyle: Evreni yaratan bir güç (Allah) var, bu güç peygamber, melek ve kitap gönderiyor. Kitabında -belki kendinin bile üstesinden gelemeyeceği- çelişik ifadeler bulunuyor. Biz birbirini değilleyen bu çelişik ifadelerden birisini seçip diğeri ile bu gücü yadsıyoruz. Buradaki hatamız herşeye kadir olduğuna inanıp değilleme yoluyla onu yadsımak ki bu saçmalık. İhtimal dairesinde Allah'ın yarattıklarını kandıracak kadar güçlü olabileceğine nasıl itiraz edeceksiniz?

Tüm bunlara rağmen, eğer tanrının yalan söyleyebileceğini kabul etmiyorsanız teizmin ateizmden daha rasyonel bir duruş olduğunu gösteren Pascal Wager'e iman etmek zorundasınız.

tarihinde sonus tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Yani,

- ya Allah yalancidir,

- ya da Allah yoktur.

Iste teistik dusuncenin geldigi nokta. "Allah yok" dememek icin onun "yalan soyledigini" kabuletmek zorundasiniz.

O kadar basit değil, tartışmanın başını okumadım ama öteden devam eden bir tartışma olduğundan hareketle cevapladım. Burada herhangi x tanrı var olabilir ama Allah'ın varolması imkansızdır savının yanlışlığını gösteriyoruz.

Dediğim gibi, eğer yalan söyleyemeyeceği hususunda ikna olmayanlar teizmin ateizme göre daha rasyonel bir duruş olduğunu kabul etmeliler (Pascal Wager).

Sitelerde Paylaş
O kadar basit değil, tartışmanın başını okumadım ama öteden devam eden bir tartışma olduğundan hareketle cevapladım. Burada herhangi x tanrı var olabilir ama Allah'ın varolması imkansızdır savının yanlışlığını gösteriyoruz.

Anliyorum ve kabul ediyorum. Bu bir cikis. Ama yukarida soyledigim hala gecerli; allah'in varolabilmesi icin "yalanci" olmasi bir zorunluluk oluyor.

Dediğim gibi, eğer yalan söyleyemeyeceği hususunda ikna olmayanlar teizmin ateizme göre daha rasyonel bir duruş olduğunu kabul etmeliler (Pascal Wager).

"...yalan söyleyemeyeceği hususunda ikna olmayanlar ..." degil de

"...yalan söyleyebilecegi hususunda ikna olmayanlar ..." demek istedin herhalde.

Sitelerde Paylaş
Mantıksal engel olduğu düşünülerek -ve bence yanlış olarak- öne sürülen şu: Kuramsal olarak tanrı herşeyi bildiği ve herşeye kadir olduğu için kendine yalan söylemesi kendini kandırması olanaksızdır, çünkü onun gözünden hiç bir şey kaçmamalı

Sonus,

Ilk ıletınde ıtırazın Tanrının neden kendını kandıramayacagına ıdı yukarıda goruldugu gıbı,sımdı ıse konuyu degıstırmıs neden ınsanları kandıramayacagına getırmıssın !!

Böyle tanrı (Allah) gönderdiği kitapta olduğundan farklı nitelikte olduğunu bildirmiş olabilir.

Eger konu Allah ıse bu soyledıgın pratık olarak gecersızdır,cunku arada Peygamber vardır,bır celıskı halınde bu once peygambere mal edılır Allaha degıl,dolayısı ıle Allah Kuran da yalan soylemıs olsa bıle pratık olarak bunu tespıt etme sansımız yoktur,ya peygamber oyle aktardı ıse yahut ya peygamber yalan yanlıs yazdı ıse derız oncelıklı olarak,yanı yalan varsa bu kesınlıkle Allahtan dıyemeyız belkı de Peygamberdendır derız,Ve yıne Kuran da 6 bın kusur ayet vardır eger Kuran da yalan varsa onumuzde bununla ılgılı katrılyonlarca secenek vardır ve yıne pratık olarak nerede yalan nerede dogru soylemıs olabılecegını bu yuzden asla bılemeyız,ortada tek bır ayet olsa ıdı ya yalansa dıye fıkır yurutebılırdık,ama 6 bın kusur ayet ın ıcınde yalan olabılır demek pratık olarak anlamsızdır,cunku yalanın nerde olabılecegını bılemeyız !!

Allah Kuran'da alemi yarattığını söylüyor, ama Allah aynı zamanda herşeye kadir olduğunu da söylüyor. Herşeye kadir olduğu muhtemelen yalansa Allah sandığımız gibi bir tanrı olmamış oluyor.

Her seye kadır oldugu yalan olamaz cunku,her seyı o yaratmıstır,bır Tanrı dan bahsedıyorsak teorık olarak her seyın sebebınden bahsedıyoruz demektır,Kuran da alemı yarattım denmıyor,her seyı yarattım denıyor,her seyı yaratmıssa her seye kadır olur.

Üsttanrı alttanrıya o bilgiyi vermişse alttanrı kandırılmıştır bu kadar basit. Bir tanrı neden kadiri mutlak olmalı? Aksi durumda neden tanrı sayılmaz? Özel bir tanrı olan Allah kadiri mutlaklığı konusunda bizi kandırmışsa açmazdasın demektir. Sorun zaten bizi kandırmasında.

Ust tanrı ,alt tanrı dıye bır ayrım yapılamaz Tanrı tanrıdır bunun altı ustu olmaz!!

Ust tanrı alt Tanrı dedıgın hadısede,alt tanrı Tanrı degıldır,Ust tanrı dedıgın de salt tanrıdır ust falan degıl.

Bır Tanrı kadırı mutlak olmalı cunku kendısı dısında her seyın sebebı olabılmelı,her seyın yaratıcısı her seyın de sebebıdır !!

İhtimal dairesinde Allah'ın yarattıklarını kandıracak kadar güçlü olabileceğine nasıl itiraz edeceksiniz?

Ona ıtıraz etmıyoruz zaten tabıı kı kandırabılır ama orada da baska bır ıtıraz olur ozgur ırade olmadıgı ıcın bu kandırma ısını bızzat Allah saglamıstır,Allah ıstemese kul kanmazdı buna da ne kadar kanmak denır????

Itıraz Allahın yarattıkları yokken kandıracak kadar guclu olmadıgıdır,yarattıkları yok ıken kımseye yalan soylemesı mumkun degıldır,yalancı olmak ıcın yarattıklarına muhtactır,yarattıklarını yaratmadan once yalancı olamayacagı ıcın,yarattıklarına yalan soyleyerek yalancıya donusmesı mumkun degıldır, cunku Allah'ın sıfatları sonradan degısemez,Allah degısım ve donusum gecıremez,farklılasamaz,zatn arguman da bunun uzerıne kurulu,Ama Allah dogruyu soyleyebılır mı dersen evet cunku kımse olmasada kendısıne dogruyu soyleyebılır ama kendısıne yalan soyleyemez,bu noktada Karun Allah'ın kendıne yalan soyleyebılecegını ve kendını kandırabılecegını ıddıa etmıstı.

Tanrı neden su olsun bu olsun dersen,Tanrı kavramının zorunlulukları vardır onları keyfı on kabullerden ayırmasını bılmek lazım.

Sitelerde Paylaş
Burada herhangi x tanrı var olabilir ama Allah'ın varolması imkansızdır savının yanlışlığını gösteriyoruz.

Bunun konu ıle ne alakası var???

Allahın yalancı olması onun yok olmasını neden gecersız kılsın???

Eger Kurandakı celıskı ve yanlıslara bır kılıf yapılacaksa bır ustte acıkladım bu pratık olarak mumkun degıl !!

Sitelerde Paylaş
Bunun konu ıle ne alakası var???

Allahın yalancı olması onun yok olmasını neden gecersız kılsın???

Eger Kurandakı celıskı ve yanlıslara bır kılıf yapılacaksa bır ustte acıkladım bu pratık olarak mumkun degıl !!

Allah "ben herseye kadirim" diyerek yalan soyluyorsa, bu, bizim buna dayanarak buldugumuz celiskileri ortadan kaldirir diyor.

Senin "..yarattıklarına yalan soyleyerek yalancıya donusmesı mumkun degıldır, cunku Allah'ın sıfatları sonradan degısemez..." tezine karsi da, "..allah'in sifatlarinin degismeyecegi de yalan olabilir.." diyebilirler.

Bu durumda allah'in varolabilmesi icin yalanci olmasi bir zorunluluk oluyor. Ayrica Kuran tamamen gecersiz, guvenilmez bir kitap haline geliyor. Bu da Allah'i bir X tanri haline getiriyor.

Sitelerde Paylaş

Redfınıty,

Oradakı mantıkları su,

'Sen Kuran'dakı celıskılere bakarak Allah'ın olmadıgını savlayamazsın cunku Allah o celıskılerı bılerek veya maytap gecmek ıcın de koymus olabılır'

Benım de karsı argumanım su,

Ben zaten Kuran da yazanlara bakarak hukum vermıyorum,ben Kuran'ın Allahtan gelmedıgını ıddıa edıyorum,Allah varsa kader vardır,kader varsa kıtap ve paeygamber gondermıs olamaz seklınde formule edıyorum,kısaca Allah varsa Kıtap yoktur dıyorum,Kıtap olmayınca da ıcınde ne yazdıgının bır esprısı kalmadıgı gıbı dogru veya yanlıs bır bıldırımde bulunması soz konusu olmuyor.

Senin "..yarattıklarına yalan soyleyerek yalancıya donusmesı mumkun degıldır, cunku Allah'ın sıfatları sonradan degısemez..." tezine karsi da, "..allah'in sifatlarinin degismeyecegi de yalan olabilir.." diyebilirler.

Bu Allah'ın sozu degıl bu bızım cıkarımımız,masa varsa ayakları da olmalıdır gıbı !!

Allah "ben herseye kadirim" diyerek yalan soyluyorsa, bu, bizim buna dayanarak buldugumuz celiskileri ortadan kaldirir diyor.

Allah 'ben hersey kadırım' derse bu yalan olamaz,cunku Allah ıse oyle olması zorunludur,

Tıpkı 'Ben Varım' derse yalan olamayacagı gıbı.

Allah 'ben varım' dıyerek yalan soyluyorsa demek absurddur.

Ustelık sunu ıyı anlamak lazım,yukarıda acıkladım bahse konu olan sadece bır hukum olsa ornegın 'ben herseye kadırım' konusu olsa burada yalan soylemıs olabılecegını savlayabılırsınız,cunku onunuzde tek hukum ve ya dogru ya yanlıs secenegı var,olay cok basıt.

Ancak bu hukum Kuran'ın 6366 ayetınden bırısı oldugu takdırde sızın bu ayette Allah yalan soylemıs olabılır demenızın hıc bır manası olamaz,cunku salt bu hukmun yalan olabılecegını bılme ımkanınınz yok,eger bu hukmun yalan olabılecegı bır konum arıyorsanız bu trılyonlarca konumdan bırı olabılır ve sız bunu asla bılemezsınız bu yuzden Kuranda Allah yalan soylemıs olabılır demek anlamsızdır,yahut falcılıkla esdegerdır !!

Yahut ısınıze gelmedıgı yerde 'Burada yalan soylemıs olabılır' demenızı saglar ama bu ıddıa asla bır temele oturamayacagından hukumsuzdur,kocek dansı kapsamında ele alınır !!

Sitelerde Paylaş
..Tanri sonradan baska bir seye donusemez..

Dönüşemez....

Dönüşemeyen bir Tanrı.

Eksik bir Tanrı olmaz mı.

Dönüşebilmek bir fiil ve yetenektir.

Bu yeteneği olmayan bir Tanrı.

YETENEKSİZ nitelemesine maruz kalacağı için.

Arkadaşımızın ispatı Allahına kötülük eden bir ispat olur.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...