Jump to content

Hem Ateist, Hem De Kadın Olmak

Recommended Posts

Hiç dikkat ettiniz mi, Müslüman alemde kadın ateist oranı erkek ateistlere göre daha az.

Böyle bir ayırım yapmak çok doğru olmayabilir belki ama benim çok dikkatimi çekiyor bu durum.

Neden kadınların Tanrı inancını reddetmeleri erkeklere göre daha zor?

Tanrı inancını geçtim, İslam'ı reddetmeleri neden daha zor?

Üstelik İslam'da kadının yeri bu kadar belliyken...

Bunun anne olmakla, henüz anne değilse bile annelik içgüdüleri taşıyor olmakla ilgisi olabilir mi?

Çocuğunu koruma ve kollama güdüsü için bir yastık görevi görüyor olabilir mi Tanrı?

Ya da belki İslam dininin korkutucu tehditleri iliklerine işlemiş olduğundan mı?

Zira cehennemin çoğunluğu kadınlardan oluşuyor İslam peygamberinin ifadesine göre..

Belki İslam dininde kendi kapladığı geniş alandan dolayı ruhu okşanıyordur gizliden..

İslam'da seks objesi olmak...

Negatif görünüyor olsa bile orada önemseniyor olmak..

"Ateist olmak kötü ve ahlaksızca birşeydir.

Hele de kadın ise ateist kişi, her tür ahlaksızlığa müsaittir.

Önüne gelenle beraber olabilir, kocasını rahatlıkla aldatabilir, içgüdülerini kontrol etmek zorunda değildir, yeteri kadar iyi anne ve aynı zamanda iyi evlat olamaz, duyguları yoktur (çünkü ona göre herşey maddeden ibarettir), ahlaki değerleri olamaz, dostluk-arkadaşlık önemsizdir vs....

Kısacası hayat anlamsızdır, Allah'tan da korkmayıp cehennem kaygısı taşımadığına göre sadece keyfine(!) bakar ve her yol mübahtır!"

Belki de inanır erkeklerin bakış açılarının genel olarak bu olduğunu bildiğinden dinsiz yaşamaya ya da soru işaretleri varsa bile itiraf etmeye korkuyor da olabilir.

Çünkü bu ülkede ateist olarak yaşamak zordur, ateist bir kadın olmaksa iki kere zordur.

Neden ateist kadın erkeğe göre daha azdır?

Selamlar..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 53
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ateist kadına toplum sence ne gözle bakar dinsiz birinin verecek hesabı kimseden korkusu yoktur sence toplum ne gözle bakar anlıyosun demivarsa bile kadın ateist kendisin en fazla forumda belli eder sanal takılır :)

Sitelerde Paylaş
Ateist kadına toplum sence ne gözle bakar dinsiz birinin verecek hesabı kimseden korkusu yoktur sence toplum ne gözle bakar anlıyosun demivarsa bile kadın ateist kendisin en fazla forumda belli eder sanal takılır :)

Dinsiz birinin hesap vereceği tek yer kendi vicdanıdır.

Yanıldığınız birşey daha var, o da kadınların ateist olduklarını söylemeleri aslında daha kolay.

Yeni tanıştığınız insanlara kalkıp da "ben ateistim, dinsizim biliyor musun?" demiyor kimse değil mi?

Sizi tanımaları için önce biraz fırsat tanıyıp sonrasında da düşüncenizi söylediğinizde sadece merak ediyor ve "neden" diye soruyorlar.

Erkekler kendi aralarında daha pervasız olabiliyorken, ne söylediğini bilen bir kadın karşısında sadece dinlemeyi ve soru sormayı tercih ediyorlar.

Benim ateist olduğumu çevremdeki herkes bilir.

Hiç de sorun yaşamadım.

Küçük düşünen ya da düşünceğini bildiğim insanlar zaten çevremde yer almaz.

Böyle bir seçim hakkım var değil mi?

Sitelerde Paylaş

sen benim söylediklerimi yanlı anlama ben genel olarak toplum bakıs acısıyla konustum herkes hür düşüncesini acıklamakta ve bu düşüncesi nedeniyle saygı görmek zorundadır ama bir bayanın türk toplumunda ateist olması erkeklere göre daha azo ldugunu sanmıyorum sadece düşündügm şey onlar inancsızlıklarını toplumun dayatmaları yüzüne belli etmiyorlar çünkü bir bayan daha fazla ezilebilir

Sitelerde Paylaş
Sevgili IFeelGood, dinle ilgili düşünceleri içerisindedir insanın.

Nüfus cüzdanlarına göre mi ayırdınız da istatiksel bir veri buldunuz bilmiyorum ancak ateist erkek kadar kadın çok tanıdım...

Hepimizin nüfus cüzdanlarında "İslam" yazıyor...

Ben sadece kişisel gözlemimi belirttim.

Benim de ateist kadın arkadaşlarım var.

Fakat genelleme yaptığımda bu sert kabuktan çıkmaları erkeğe göre çok daha zor.

Nedenini/nedenlerini merak ediyor ve fikirlerinizi soruyorum.

Sitelerde Paylaş

hemen konuyu ne tarafa çekmişşsin.kafan başka şeye çalışmıyormu senin.

ateist olduğunu sadece kadınlar değil erkekler bile söylemeye çekinebilirler bazen.çünkü özellikle geri kalmış islami ülkelerde

vay efendim sen din düşmanısın diye yapmadıkları salaklık kalmaz.

bugün ingilterede herkes inancını rahatça söyleyebilmektedir.gidipte irana deneyin bakalım başınıza neler gelir.

sonuçta ateist erkek olsun kadın olsun müslüman ülkelerde inancını rahat şekilde ifade edemez ama mesela bugün çek cumhuriyetinin %70i ateisttir.oradada inançlılara tuhaf gözle bakıyorlar.tamamen yaşadığın ülke ile alakalı .

Sitelerde Paylaş

Az olmasının,bu konularda kafa yormamalarıyla da ilgisi var..Cahil,okutulmayan kadından bahsetmiyorum..Çoğu modern görünüşlü artık,ama beyinleri hala erkek egemenliği altına girmeye programlanmış..Çoğu da memnun halinden.Kadın eşitlik istiyor gibi görünse de aslında erkeğin üstün olması hoşuna gidiyor.Toplumda bunu destekler nitelikte olunca,bunun arkasında da din olunca,kadın da kurcalamaya gerek duymuyor..Hakettiklerini düşünüyorum bazılarının bunu.

Sitelerde Paylaş

kadınlarımız.. ( doğulusu batılısı kuzeyli ve güneylisi ) yılardır baskı altında kimliksiz bir biçimde yaşarken..

Bu insancıklardan dik duruş adına ne bekleyebilirsiniz..?

..

evet, özelikle islam denince insanın aklına ilk gelen, kadının aşağılanmışlığıdır. fakat göz ardı edilen ise, o kadıncagızların, yüz yılardır içinde bulundukları iğrenç baskı ve karartmalardır.!

düşünün ki bir kadın.. ( belki kocasının ilk ve tek kadını, belki de dördüncü karısı ) kurallara göre kocasına , kayıtsız şartsız itaaat etmek zorunda.. ve bu gelenek üzre yaşamını sürdürüyor. En küçük bir mesleki formasyona sahip değil ve bu hakkı da zaten dinen yasak..!

Tüm adaletsiziklere karşın bu insan, kendini geliştirecek, kendini o zincirlerden kurtaracak ve kendi hakkında bağımsız kararlar verecek..!!!?????

Bu mümkün mü.?

Özellikle de bizim coğrafyamızda..??

Yukarıdaki belirtilen dağılımda kadın ateist sayısının yeterli olmayışına sitem etmek beyhude olmasının ötesinde, bence onur duyulacak bir sayıdır.

Bu koşulareda dahi ataeist kadınların olması bizlerin UTKU sudur..

Şimdilik doyurucu görünmüyor, ve beizleri şaşırtıyor gibi görünse de

Bundan Gönenç duymalıyız..!

saygılar

sevgiler

Sitelerde Paylaş
kadınlarımız.. ( doğulusu batılısı kuzeyli ve güneylisi ) yılardır baskı altında kimliksiz bir biçimde yaşarken..

Bu insancıklardan dik duruş adına ne bekleyebilirsiniz..?

..

evet, özelikle islam denince insanın aklına ilk gelen, kadının aşağılanmışlığıdır. fakat göz ardı edilen ise, o kadıncagızların, yüz yılardır içinde bulundukları iğrenç baskı ve karartmalardır.!

düşünün ki bir kadın.. ( belki kocasının ilk ve tek kadını, belki de dördüncü karısı ) kurallara göre kocasına , kayıtsız şartsız itaaat etmek zorunda.. ve bu gelenek üzre yaşamını sürdürüyor. En küçük bir mesleki formasyona sahip değil ve bu hakkı da zaten dinen yasak..!

Tüm adaletsiziklere karşın bu insan, kendini geliştirecek, kendini o zincirlerden kurtaracak ve kendi hakkında bağımsız kararlar verecek..!!!?????

Bu mümkün mü.?

Özellikle de bizim coğrafyamızda..??

Yukarıdaki belirtilen dağılımda kadın ateist sayısının yeterli olmayışına sitem etmek beyhude olmasının ötesinde, bence onur duyulacak bir sayıdır.

Bu koşulareda dahi ataeist kadınların olması bizlerin UTKU sudur..

Şimdilik doyurucu görünmüyor, ve beizleri şaşırtıyor gibi görünse de

Bundan Gönenç duymalıyız..!

saygılar

sevgiler

Çok güzel yazmışsınız, sevgi ve saygı bizden ama...

Okumuş yazmış, iyi bir eğitimden geçmiş, üstelik yıllardır iş sahasında erkeklerle boy ölçüşür hale gelmiş kadın için de aynı şey geçerli mi?

Her tür özgürlüğü çatır çatır kazanmış, sözkonusu din olunca keskin bir çizgi çekmiş.

Bu dindeki yerini kabullenmek tezat oluşturmuyor mu?

En önce kadınlık onuruna hakaret bu.

Bunu görmeyi reddediyor.

Kur'an'ı okusa bile reddediyor...

Sitelerde Paylaş

Sayın İ feel good,

yazılanların bir kısmına katılmakla beraber, kesinlikle cinsiyet şovenizmine kaçmadan bazı şeyleri söylemek istiyorum.

Kadınlar,kadınlarımız, "dünya ile ne kadar ilgili?"

Siyaset ile,bilim ile ne kadar ilgili?

Bugün bile baskı altında olmayan,sosyo-ekonomik koşulları yüksek,rahat bir çevrede yetişen kızlarımıza,elbette bilimsel bir araştırma değil, baktığımda,naçizane gözlemlerimle "evlilik,moda,magazin" gibi kapitalizmin metaları ve ilahlarına kapılmış olanlar, ve "din" denilen ilahlara kapılmış olanlar olarak ikiye ayırıyorum.

Sebebi nedir,kesin bir cevap veremiyorum ama,düşünen,sorguluyan,hayat görüşü olan kızların sayısı çok az.

Baskı olabilir mi? mi?Baskı görmeyenler peki?

Bu erkekler için de çok farklı değil belki,ama aynı koşullardaki erkeklerde az da olsa hayat görüşü olan,sorgulayan veya ateist olan erkekler gördüm.

Bunun sebebi nedir,aklıma bazı ihtimaller ve varsayımlar geliyor,ama hiçbiri açıklamaya yeterli değil.Acaba toplumun onlara biçtiği rol ve gerek ailenin gerekse toplumun onlardan beklentileri doğrultusunda bir kanıksama ve fikirsel tembellik yüzünden olabilir mi?

Sitelerde Paylaş

Tarihsel bir geri bıraktırılmışlık, baskı vs mutlaka etkilidir evet ülkemezde kadınların durumu üzerine Galiyevin gözlemlerine katılıyorum, erkeklere oranla aktüel konularla ilgili kafasını çalıştıran bir profile nadiren rastladım bende.

Ancak şu da var tanıştığım yabancı bayanlarda benzer durumdular..Sanırım dünyada ki genel boşvermişlik ve birnevi lale devri en çok kadınları dejenere etmiş..

Sitelerde Paylaş
Bana gore bunun nedeni kadinlarin yapisinda birilerine siginma ihtiyacinin daha fazla olmasi.

peki erkeklerin yapısındaki kendine sığındırtma ihtiyacına ne demeli? --bazılarının (çıkarına yönelik gedik bulmuş ve bu gediği olabildiğince kullanmak isteyenlerin)--

kadınlarımız yüz yıllardır korkutulmuş, sindirilmiş ve yıpratılmıştır.. Mutlu olduğunu iddia eden her müslüman kadının davranışlarında bu ezikliği hissedebilirsiniz..

Müslüman erkeğin egosunu hissetmek kadar kolaydır...

bazı kadınlarda işte bu yüzden sığınma ihtiyacı ortaya çıkmıştır.. çünkü yapabilecekleri farklı birşey bırakılmamıştır...

tarihinde anaksagoras tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kadınlar teolojiye ve felsefeye daha az zaman ayırıyor..Dolayısıyla onları uyaracak kendilerini geliştirecek sürece daha geç giriyorlar.Bir de duygusal yoğunlukları alışkanlıklarını terketmede olumsuz yönde etkili rol oynuyor.

İnternet kullanımı belki kadınlarda daha fazladır ama ateistforum ve islami forumlara daha çok erkekler üye ve aktif.

Kadınları buna çekmenin yolu olmalı.

Sitelerde Paylaş
peki erkeklerin yapısındaki kendine sığındırtma ihtiyacına ne demeli? --bazılarının (çıkarına yönelik gedik bulmuş ve bu gediği olabildiğince kullanmak isteyenlerin)--

kadınlarımız yüz yıllardır korkutulmuş, sindirilmiş ve yıpratılmıştır.. Mutlu olduğunu iddia eden her müslüman kadının davranışlarında bu ezikliği hissedebilirsiniz..

Müslüman erkeğin egosunu hissetmek kadar kolaydır...

bazı kadınlarda işte bu yüzden sığınma ihtiyacı ortaya çıkmıştır.. çünkü yapabilecekleri farklı birşey bırakılmamıştır...

Benim fikrim sadece musluman ulkelere dayanmiyor.

Kadin zayif bir varliktir da demiyorum, cok zor durumlari muthis sogukkanlilikla atlatabilir. Ancak benim kendi gozlemim kadinlarin genelde en azindan sekil olarak bir "hami"ye ihtiyac duyduklaridir.

Sitelerde Paylaş
Benim fikrim sadece musluman ulkelere dayanmiyor.

Kadin zayif bir varliktir da demiyorum, cok zor durumlari muthis sogukkanlilikla atlatabilir. Ancak benim kendi gozlemim kadinlarin genelde en azindan sekil olarak bir "hami"ye ihtiyac duyduklaridir.

erkeklerde en azından şekil olarak "halime" ye ihtiyaç duyarlar..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...