Jump to content

Yılan Korkusu

Recommended Posts

büyük çoğunlukla bu korku insnalarda vardır.en yoğunşekli belki kadınlarda görülebilir,yavrularını koruma içgüdüsünden dolayı ama yılan görünce havalara zıplayan bol miktarda erkek bilirim.bir kısmıda korktukları halde erkekliğe laf gelmesin diye kormuyoruz derler.

Sevgili Jadı,

Yılan fobisi cinsiyete göre farklılık göstermez.

Fakat bu korkunun farelerden, böceklerden, örümceklerden ya da başka hayvanlardan korkmaktan bir farkı yoktur.

Hepsi aynıdır.

Sadece kişiden kişiye değişen fobik dereceleri ve ortaya çıkış nedenleri farklı olabilir.

Genellikle korkulan objeyle ilgili bir travma sonucu ortaya çıkarlar.

Bu travma her zaman o hayvanla karşılaşmak anlamı taşımaz.

Tv'de görmek, bir resimden etkilenmek, bir başkasının başından geçen geçen bir anıyı dinlemek de travmaya neden olabilir ve kişi bunun farkında olmayabilir.

Bu tür fobiler spesifik fobilerdir ve tedavilerinde en çok kullanılan yöntemse ilaçla birlikte expusure dediğimiz "yüzleştirme"dir.

Spesifik (özgül) fobiler genetik değildir.

Sende yılan korkusu olduğu için onun daha özel ve farklı bir durum olduğunu düşünüyorsun, ama değil.

Sitelerde Paylaş
Sevgili Jadı,

Sende yılan korkusu olduğu için onun daha özel ve farklı bir durum olduğunu düşünüyorsun, ama değil.

bende yılan korkusundan çok varlığına dahi tahammül edememe var.ama yanlız ben olmadığımı biliyorum.yani şöyle söyliyim,bir odada zehirsiz ve tehlikesiz olduğunu bildiğim bir yılanla temas etmek zorunda kalmaktansa camdan atlayabilirim.ama bu bir fobi değil,başka bişey

yılan korkusuyla diğer hayvalara karşı duyulan korkunun aynı olmadığından eminim.iddamın arkasındayım.

Sitelerde Paylaş
bende yılan korkusundan çok varlığına dahi tahammül edememe var.ama yanlız ben olmadığımı biliyorum.yani şöyle söyliyim,bir odada zehirsiz ve tehlikesiz olduğunu bildiğim bir yılanla temas etmek zorunda kalmaktansa camdan atlayabilirim.ama bu bir fobi değil,başka bişey

yılan korkusuyla diğer hayvalara karşı duyulan korkunun aynı olmadığından eminim.iddamın arkasındayım.

Peki jadı.

Sitelerde Paylaş

Şimdi ismini hatırlayamadığım bir programda örümcek fobisi olan bir kadına birkaç dakika büyük bir tarantulayı masasının önünde tutacaklarını söylediler.

Kadın 10-15 saniye bile dayanamadı ve odayı terk etti.Ve nefesinin daraldığını,vücudunun soğuduğunu ellerinin içinin ise terlediğini söyledi....

Sitelerde Paylaş

http://www.sciencedirect.com/science?_ob=A...ff4bcc6d86a4d2f

Bu arastirmada tam da bu konu arastirilmis.

Anladigim kadariyla iki tane zit gorus var:

1) Yilan korkusu tamamiyle genlerden geciyor.

2) Sosyal cevreden ogreniliyor

Bu arastirmanin yazarlarina gore ise yilan korkusu bir sekilde genetik. Ancak genetik derken daha cok herhangi bir korkuya yatkinlik kastediliyor . Yani kisinin annesinin fobisi varsa cocugun da fobisi olma ihtimali yuksek ancak korkulan olgu sosyal cevreye gore degisebilir. Ozellikle anne diyorum cunku bu tur korkular annelerden geciyormus. Ingilizcesi varsa anibal bizi daha cok aydinlatabilir belki.

tarihinde detailer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

Bu tür korkuların kültür veya çevreyle bir ilgisi yok.

Bir aile bireylerinden kimisi hayvanlardan korkar kimisi korkmaz.

Genetik olarak geçiyorsa bütün insanların yılanlardan tabi sadece yılan değil aynı zamanda köpeklerden, ayılardan, yırtıcı kedilerden vb. korkmaları gerekmez mi?

Genetik olarak geçiyorsa bu tür korkusu olanlar ortama ayak uyduramamış olanlarmıdır?

Sitelerde Paylaş

>>> Genetik olarak geçiyorsa bu tür korkusu olanlar ortama ayak uyduramamış olanlarmıdır?

Değil.. İnsanlarda bu gibi korkular doğuştan içgüdüsel olarak mevcuttur.

Ama bu korkuların kaynağı, ilkel beyindir. İnsanın üst beyni, yani frontal korteks vs. öğrenme yoluyla bu ilkel beyindeki dürtüyü baskılayabilir.

Sitelerde Paylaş
  • 4 weeks later...

Bende örümcekten çok korkarım hemde öyle bir korkarım ki öldürmekten bile korkarım. hatta öldürüldüğünde peçete ile ölüsünü bile alıp atmaktan korkuyorum. Ama herkesin korktuğu fareden korkmuyorum mesela. Yılanı hiç canlı görmedim ama herhalde korkarım gibi ama büyük bir yılanı belgesellerden tutan birini gördüğümde tutabileceğimide düşünürüm. Bir arkadaşım kocaman bir tarantulayı ağzına alıp bir süre sonra çıkarmıştı. Kaç gün uyuyamamıştım yorganın içinde dışında bir yerlerde örümcek gezebilir diye.

felaket kötü birşey. bu korkudan hala kurutlamadım. Bununla ilgili kitapları okudum ama oralarda yazdığı gibi bir hatıramda yok yani küçükken benim örümceklerle kötü bir anımda hatırladığım kadarı ile yok. Ama nerden bulaştıysa kendimi bildim bileli korkarım

Sitelerde Paylaş

Her insanda bağzı hayvanlara karşı doğuştan gelen bir miktar korku olur.Bu yararlı olduğu için bize kadar kalmış bir genetik miras olabilir.Ancak bağzılarında fazla baskın oluyor.

Bunun iki nedeni olabilir; ya doğuştan gelen bu özelik anormal derecededir, yada gelişme çağı boyunca çevrenin etkisi ile arttırılmıştır.

Çocuklar çok az şeyden korkarlar gerçekte, onların aklına korkuyu sokmadığınız sürece neden korkmaları gerektiğini bilmezler.Çocukken alışmalı insan böyle şeylere.

Ben çocukken arkadaşlarımlla yılan avlamaya giderdik -bulunduğum coğrafya bu işe çok uygundu- şimdi bende anlayamıyorum nasıl korkmadan çıplak ellerimizle yakalayabirdik o yılanları...

Şimdi korkarmıyım acaba, uzun zamandır hiç yılan görmedim...

Sitelerde Paylaş
psikanalist bir arkadas? yilan korkusunu penis ile aciklamisti. ozellikle bazi kadinlarda erkeklere karsi guvensizlikten kaynaklaniyormus.

ne dersin cadi?

Rüya analizi ile karıştırmışsın

Sitelerde Paylaş

tebrik ederim iyi yakaladin. saldirgan kucumseyici algilanmamak icin belirtmedim temelinin ruya yorumuna dayandigini. istedim ki bayanlar kendiler karar versin bu konuda ruya ile gercek arasinda bir fark olup olmadigina.

mesela erkekler arasinda da kucukken homoseksuel iliskiye girenlerde yilan korkusunun daha guclu oldugunu soylemisti. yani erkek cocuk kendine karsi cinsten birini bulunca kendi cinsindekilerden bu tur bir beklentisi kalmiyor ama kucukken keyif duydugu sey artik kendisini korkutmaya basliyor

Sitelerde Paylaş

ben de böyle yağmur ormanlarında hareketsiz ve zehirli yaratıklardan tırsarım acayip derece de . belkide atalarıma en çok zarar veren lerden birisi de bu zehirli yaratıklardı

bu konu bana bundan önce üzerinde düşündüğüm insanın süt sindirme özelliğini hayvanları evcilleştirme ile aynı zamanlara gelişni hatırlattı.

çevreden olan olaylar genlere işliyor diye bir hipotez atmıştım ortaya ve o konuyu araştırmayı yarıda bırakmıştım.

Sitelerde Paylaş
...mesela mantık olarak aslandan çok daha fazla korkmam gerekir,beni yemek isteyebilecek olan bir hayvan yerine,ben ona bulaşmasam hiç bir zarar vermeyecek olan yılandan çok daha fazla korkmak neden?belli ki genlerime işlemiş olan bir korku söz konusu...

Yaşadığınız ortamda, şehirde, ülkede aslan'la karşılaşma ihtimaliniz varmı ? Muhtemelen yok. Ama

yılanla her ülkede kırsalda,piknikte vs. Karşılaşabilirsiniz. Yani yılan sizin için sadece bir figür değil,

yüzyüze gelebileceğiniz bir gerçek. Ama aslan sizin için doğal ortamda asla karşılaşmayacağınız bir

belgesel malzemesi.

Şayet odun toplamak için köyünden uzaklaşmak zorunda kalan bir Massai kadını olsaydınız acaba

arazide hangisi ile karşılaşmaktan daha çok korkardınız? Yılan mı ? Aslan mı ?

Sitelerde Paylaş
  • 4 weeks later...
tebrik ederim iyi yakaladin. saldirgan kucumseyici algilanmamak icin belirtmedim temelinin ruya yorumuna dayandigini. istedim ki bayanlar kendiler karar versin bu konuda ruya ile gercek arasinda bir fark olup olmadigina.

mesela erkekler arasinda da kucukken homoseksuel iliskiye girenlerde yilan korkusunun daha guclu oldugunu soylemisti. yani erkek cocuk kendine karsi cinsten birini bulunca kendi cinsindekilerden bu tur bir beklentisi kalmiyor ama kucukken keyif duydugu sey artik kendisini korkutmaya basliyor

Buna benzer bir şeyden, yıllar önce Metin Uca bir programında bahsetmişti. Ama söylediklerini tam olarak hatırlamıyorum.

Sitelerde Paylaş
  • 8 years later...

Yılan ve örümcek korkusunun sebebi evrim

Almanya'daki Leipzig Üniversitesi'nde görevli uzmanlar, yılan ve örümcek korkusu üzerine araştırma yaptı. Araştırmaya göre uzmanlar yılan ve örümcek korkusunun evrim kökenli olabileceği sonucuna vardı.

Frontiers in Psychology dergisinde yer alan araştırmaya göre insanlığın yılan ve örümcek gibi hayvanlara karşı korku yaratmasının milyonlarca yıllık bir geçmişi olabileceği belirtildi. Araştırmada bilim insanları, 6 aylık bebeklerin dahi yılan veya örümcek gibi hayvanlarla karşı karşıya geldiğinde stres yaşadığını ortaya koydu.

İngiltere’nin saygın gazetelerinden The Times’ta yer alan habere göre yılan ve örümcek karşısında stres yaşayan bebekler aynı tepkiyi gergedan ve ayı gibi hayvanların fotoğraflarına göstermedi. Araştırmayı yürüten Stefanie Hoehl, “Bebeklere çiçek ve balık fotoğrafı yerine yılan ve örümcek fotoğrafı gösterdiğimizde gözbebekleri dikkat çekici şekilde büyüdü” ifadesini kullandı.

Uzmanlar yılan ve örümcek korkusunun evrim kökenli olabileceğini ifade ederken, araştırmacılar aktarılma yoluyla geçen yılan ve örümcek korkusunun gerçek anlamda bir fobiye, ebeveynlerin gösterdiği paniklemenin gözlemlenmesi ile geçebileceğini de belirtti.

http://www.sozcu.com.tr/2017/dunya/yilan-ve-orumcek-korkusunun-sebebi-evrim-2061532/

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...