Jump to content

Eğer öbür dünya yoksa kötülerin cezasını kim verecek

Recommended Posts

• İleti 153
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ateistlere sormak istediğim sorulardan bir tanesi

Madem cennet ve cehennem yok, bu dünyada kötülük yapanların cezası ne olacak.Hak nasıl yerini bulacak.Ateizmde adalet diye bir kavram varmıdır

Yaptıkları yanına kâr kalacak...

Sitelerde Paylaş
Madem cennet ve cehennem yok, bu dünyada kötülük yapanların cezası ne olacak.Hak nasıl yerini bulacak.Ateizmde adalet diye bir kavram varmıdır

Buna şöyle cevap verilebilir...Herkes ölür toprak olur ...Ortada kötülük ve iyilik diye birşey yoktur...

Sitelerde Paylaş

Bu çok güzel bir soru bence de... İşte bu yüzden ateist toplumlar çok iyi ve çok sıkı bir adalet ve cezalandırma sistemi kurmalılar...

Sitelerde Paylaş

Merhaba Arzu Kardesim,

hos geldin, ilk iletinde guzel bir soru sormussun,

benim dusunceme göre ölümden sonra bir hayat olmadigi icin ,her kezin yaptigi her sey bu dunyada kalacaktir,

ne yazikki bu dunyada yapilan kötulugun cezasi baska bir yerde verilmeyecek,

aslinda mantikli dusunulurse bir baska dunyada kötülüklerin cezasinin verilecegi düsüncesi ,

zavallinin ,fakirin ,acizin kendini avuttugu bir rüyadan ileri degildir.

Bu dunyada gucluler her zaman zayiflari ezmistir,bu dunyanin kanununudur.

Kanunun cezasi olmaz.

Sitelerde Paylaş

bu dünyada iyilik yaptığı halde tanrıya inanmadığı icin cehenneme mahkum olmak nasıl bir adaletse bu da o bicim bir adalet.

asıl önemli olan aklında bir diğer dünya olmadan iyilik yapabilmektir.önemli olanı basaranlar sizin inancınıza göre cehennemlik.

döt korkusuyla yapılan iyiliğin hiçbir anlamı yoktur bence.

Sitelerde Paylaş

İşte sizleri bu gibi safsatalarla, kandırıp arap dinine taraf topluyorlar kardeşim.

Cehennnemin gerekçesi bu dünyada yapılan kötlüklerin cezası değildir. Cennette iyiliklerin mükafatı değil.

Kurana göre bir insan dünyayı kana bulasa bile, eğer inanıyorsa cennetlik

Dünya dolusu iyilikler olan bir insanda eğer inanmıyorsa cehennemlik.

tarihinde dinsavar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

"Öbür dünya" diye bir yer olmadığı için, bu dünyada yapılacak kötülüklerin cezasını hiç kimse vermeyecek. Bu yüzden, bu dünyada sana yapılan bir kötülüğe karşı hakkını aramıyorsan, işi öbür dünyaya bırakıyorsan, sana kötülük ya da haksızlık etmiş olana en büyük iyiliği yapıyorsun.

Oysa hakkını aramalı, sana kötülük veya haksızlık yapmış birinin peşini bırakmamalı, hakkını ona yedirtmemelisin. Bunun için de kanunlar vardır. Kanuni yollara baş vurarak hakkının verilmesini isteyebilirsin ve haklıysan da alırsın.

Öbür dünyaya bırakılmış, Allah'a havale edilmiş her suç, suçluya hediye edilmiş bir mücevher gibidir. Üstelik bu davranışın tek maduru sen olmazsın. O insanın cezasız kalan davranışı, topluma karşı suç işlemeye devam etmesi için ona cesaret verecektir ve bir çok insan daha haksızlığa ve kötülüğe muhatap olacaktır.

Aynı şekilde, bu dünyada yapılan iyiliklerin de "öbür dünyada" bir karşılığı yoktur. Zaten karşılık gözetilerek yapılan iyiliğe, iyilik denmez. Allah rızasını kazanmak için, sevap almak için, cennet için iyilik yapmak, aslında bir iş yapıp karşılık beklemektir. İyilik değildir. İnsana yakışan, gerçekten hiç bir şey beklemeden iyilik yapmaktır. Böyle bir iyiliğin de aslında beklenmeden kavuşulan bir ödülü vardır. O da, insan olmanın ve karşılık almayacağını bilerek iyilik yapmış olmanın büyük huzuru ve mutluluğudur.

Umarım açıklayıcı olabilmişimdir, sevgili ARZU. Hoş geldin bu arada.

Sitelerde Paylaş

ateistler insan yasamının tek olduğu ikinci bir yasam olmadığı icin aynı zamanda yasama hakkına da en cok saygı duyan insanlar olmalıdırlar.cünkü diğer insanlar icinde 2. bir sans yok.

serabis cok iyi bir noktaya değinmis aslında , evrenin kuralı güclü olan ayakta kalıyor. ve tabii ki zeki olan.

Sitelerde Paylaş

Evet yapılan herşey herkesin yanına HERZAMAN kar kalacaktır.

Ne bu dünyada nede sözde öbür dünyada cezalandırmak işlenilen kötülüğü yok etmez-geriye getirip tersine çevirmez.

''Ceza'' sadece intikam duygusunu tatmin eder ne cezalandırılana nede cezalandırlanın kötülük ettği kişiye bşey kazandırmaz.

Öneli olan kötülüğü engellemek--Ama görüyoruz ki sizin tanrınız da engellemek yerine intikam alamayı seçiyor.(İnsancıl duygulara sahip bir tanrı!...?)

Kötüyü en ağır cezaya bile çarptırsan o yaptığı kötülük yanına kar kalmıştır kalacaktır....

tarihinde NiHiL tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

merhaba arzu;

sen kulak asma bu şom agizli liberallerin,milliyetçi faşolarin sözlerine..

elbetteki yapılanlar yapanin yanina kalmamali,mutlaka cezalandirilmali ancak bu cezanin infazi cezanin işlendiği yerde gerçekleştirilecek..

ve güclünün zayifi ezmesi ise tabiat kanunu değil,serbest rekabeti ilke edinen liberal ideolojinin şiarlarindan sadece birisidir..bununla ateizm arasinda alakasi yok..

güclü gücsüz şeklinde görünen şey,aslen sömürücü ve sömürülen olarak bilinen olgulara dayanir..

hakkin vukuu bulabilmesi için sinifli toplumlarin kaldirilmasi gerekir..bu ise sömürücü siniflarin iktidardan düşürülüp tasfiye edilmesi ve sömürülenlerin örgütlendirilip devrimin gerçekleştirilmesine baglidir..

bunun için örgütlü mücadele edilmeli ve düzenle hesaplaşilmalidir..

gerçek hümanizm(insancillik),kendisini materyalist temellere dayandiran bir tanrisizliği ve sosyalizmi bizlere dayatmaktadir..

tanri varolamayacaği içinde ahiret yaşami yoktur..ayni şekilde hak,hukuk,adalet hindularin 'karma' inanci ile de gerçekleşmez..bunlar tatmin amaciyla üretilmiş şeylerdir.

hosgeldin..

tarihinde irr4ligion tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

herkes de sevgili arzu diye başlamış:))

arkadaşlar şaşırdınız mı siz ne cezası ne kötülüğü ne iyiliği

yılan bilmem hangi kuşun yumurtalarını yerken onu kim cezalandıracak?

aslan boğa antilopunu yada zebrayı( ceylan diyordum ama anıbal ceylan öldürmez dedi bende ( sanki konunun çok önemli bir noktası imiş gibi) zebra diyim artık çok şey değişti ya)) avlarken daha ölmemişken bacaklardan yemeye başlamasını cezasını kim kesecek

yada bilmem hangi adanın kıyılarında balık avlayan x kuşunun ağzındakini, sırf büyük olduğu için y kuşu hak mı ediyor ve yıllarca böyle yaşıyorsa y kuşunu kim cezalandıracak

ben daha çok zıkkımlanıyım diye yavru kardeşini yuvadan atan kuş ödülden başka ne alıyor?

ne cezası? ne kötülüğü?ben sinek öldürüsem kimse yargılayamaz beni

ben insan öldürürsem kimse yargılayamaz beni hatta dünya hayatı için yararlı bir iş yapmış olurum.

diyelimki ben iş aradım ve buldum ve öğrendim ki benim bir rakibim var yani patron mülakattan sonra ya onu alacak ya beni...şimdi ben onu tenhada kıstırsam öldürsem ve işe girsem kim beni yargılayacak neye göre yargılayacak?

insan öldürmek ile sinek öldürmek arasında fark var mıdır başlığını incelerseniz doğru söylediğimi anlarsınız ve incelerseniz imzamdaki alıntılarımın anlam değişikliğine uğramadan alıntılandığını anlarsınız...

Sitelerde Paylaş

bu dünyada yapılanların öbür tarafta cezalandırılması yada ödüllendirilmesi züğürt tesellisinden başka birşey değil çünkü aciz ve küçsüz insanların başka tutunacağı dal yok içindeki ezilmişlik duygusunu bunun gibi avuntularla bastırıyor

Sitelerde Paylaş
herkes de sevgili arzu diye başlamış:))

arkadaşlar şaşırdınız mı siz ne cezası ne kötülüğü ne iyiliği

yılan bilmem hangi kuşun yumurtalarını yerken onu kim cezalandıracak?

aslan boğa antilopunu yada zebrayı( ceylan diyordum ama anıbal ceylan öldürmez dedi bende ( sanki konunun çok önemli bir noktası imiş gibi) zebra diyim artık çok şey değişti ya)) avlarken daha ölmemişken bacaklardan yemeye başlamasını cezasını kim kesecek

yada bilmem hangi adanın kıyılarında balık avlayan x kuşunun ağzındakini, sırf büyük olduğu için y kuşu hak mı ediyor ve yıllarca böyle yaşıyorsa y kuşunu kim cezalandıracak

ben daha çok zıkkımlanıyım diye yavru kardeşini yuvadan atan kuş ödülden başka ne alıyor?

ne cezası? ne kötülüğü?ben sinek öldürüsem kimse yargılayamaz beni

ben insan öldürürsem kimse yargılayamaz beni hatta dünya hayatı için yararlı bir iş yapmış olurum.

diyelimki ben iş aradım ve buldum ve öğrendim ki benim bir rakibim var yani patron mülakattan sonra ya onu alacak ya beni...şimdi ben onu tenhada kıstırsam öldürsem ve işe girsem kim beni yargılayacak neye göre yargılayacak?

insan öldürmek ile sinek öldürmek arasında fark var mıdır başlığını incelerseniz doğru söylediğimi anlarsınız ve incelerseniz imzamdaki alıntılarımın anlam değişikliğine uğramadan alıntılandığını anlarsınız...

İşte "hukuk devleti" kavramı bu nedenle oluşmuştur. Vahşi kapitalizm, vahşi doğa yasalarının insanlar üzerindeki tecrübesidir. İnsan olarak ve bu vahşetten emin olarak yaşamak isteyen insan, kapitalizme, onun maşası olan emperyalizme ve onun da maşası olan dinlere tekmeyi vurup, hukuk devletini tam anlamıyla devreye soktuğu zaman hayvandan farklılığına kavuşacak, o zaman insan öldürmenin de, sinek öldürmenin de bir anlamı olacaktır. İnsanlar hemcinslerini öldürmeyecek, sinekleri de öldürmek için nedene sahip olmayacaklardır. Adalet ütopik de olsa, bu dünya üzerinde mümkündür. Ama öbür dünya denen yer zaten ütopik olduğu için, ütopik bir yerde ütopik bir adalet asla olamayacak bir şeydir. İnsanca yaşamayı bu dünya üzerinde başardık, başardık. Yoksa başka bir şansımız zaten yok.

Sitelerde Paylaş
"Öbür dünya" diye bir yer olmadığı için, bu dünyada yapılacak kötülüklerin cezasını hiç kimse vermeyecek. Bu yüzden, bu dünyada sana yapılan bir kötülüğe karşı hakkını aramıyorsan, işi öbür dünyaya bırakıyorsan, sana kötülük ya da haksızlık etmiş olana en büyük iyiliği yapıyorsun.

Oysa hakkını aramalı, sana kötülük veya haksızlık yapmış birinin peşini bırakmamalı, hakkını ona yedirtmemelisin. Bunun için de kanunlar vardır. Kanuni yollara baş vurarak hakkının verilmesini isteyebilirsin ve haklıysan da alırsın.

Öbür dünyaya bırakılmış, Allah'a havale edilmiş her suç, suçluya hediye edilmiş bir mücevher gibidir. Üstelik bu davranışın tek maduru sen olmazsın. O insanın cezasız kalan davranışı, topluma karşı suç işlemeye devam etmesi için ona cesaret verecektir ve bir çok insan daha haksızlığa ve kötülüğe muhatap olacaktır.

Aynı şekilde, bu dünyada yapılan iyiliklerin de "öbür dünyada" bir karşılığı yoktur. Zaten karşılık gözetilerek yapılan iyiliğe, iyilik denmez. Allah rızasını kazanmak için, sevap almak için, cennet için iyilik yapmak, aslında bir iş yapıp karşılık beklemektir. İyilik değildir. İnsana yakışan, gerçekten hiç bir şey beklemeden iyilik yapmaktır. Böyle bir iyiliğin de aslında beklenmeden kavuşulan bir ödülü vardır. O da, insan olmanın ve karşılık almayacağını bilerek iyilik yapmış olmanın büyük huzuru ve mutluluğudur.

Umarım açıklayıcı olabilmişimdir, sevgili ARZU. Hoş geldin bu arada.

Güzel açıklama ...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...