Jump to content

Coklu üyeler ve gen ilişkisi

Recommended Posts

Tüm canlı organizmalarda bazı üyeler veya organlar veyahutta yapılar birden fazladır... Mesela Böbrekler, Akciğerler, Ayaklar, Kulaklar, Kollar, Ayaklar vs.vs. bunu canlıya göre arttırabilirizde...

Sormak istediğim soru şu;

Mesela sağda ve solda olmak üzere insanlarda iki adet kol vardır...

Şimdi bu kolların genetik şifresi tek bir gende midir? Yoksa her bir kolumuzun genetik şifresi ayrı ayrı genlerde midir? Ya da daha değişik istisnai durumlar var mıdır?

Bu soru tüm çoklu yapılar için geçerlidir... :rolleyes:

Sitelerde Paylaş
Tüm canlı organizmalarda bazı üyeler veya organlar veyahutta yapılar birden fazladır... Mesela Böbrekler, Akciğerler, Ayaklar, Kulaklar, Kollar, Ayaklar vs.vs. bunu canlıya göre arttırabilirizde...

Sormak istediğim soru şu;

Mesela sağda ve solda olmak üzere insanlarda iki adet kol vardır...

Şimdi bu kolların genetik şifresi tek bir gende midir? Yoksa her bir kolumuzun genetik şifresi ayrı ayrı genlerde midir? Ya da daha değişik istisnai durumlar var mıdır?

Bu soru tüm çoklu yapılar için geçerlidir... :rolleyes:

Yapacağım açıklamaların açık ve net olması gerektiği için bu soruyu nasıl yanıtlayacağımı düşünmem gerekti..

Bütün hücrelerde aynı genetik materyel vardır.

Kol ve bacaklar deyince homojen bir doku anlaşılmıyor.

Zaten vücutta öyle bir doku yok.

Her doku ve organ birden fazla hücre içerir.

Ve onlar farklı embryonik tabakalardan çıkarlar..

Kol ve bacaklar embryonun beşinci haftasında önce bulundukları yerde bir tür tomurcuklanırlar.

Bu tomurcuk mezankimden kaynak alır ve üst tarafı ektoderm ile kuşatılır.

Bu tomurcuk zamanla gelişir ve el ve ayakları oluşturur.

Tabii kaslar da bu tomurcuklardan gelişir.

Ve damar ve sinirler de kol ve bacakların yapısına katılır.

Birlikte birbirlerinin gelişmelerini denetleyerek normal ekstremitelere dönüşürler..

Kas ve kemik olacak hücrelerde onlarla ilgili genler etkinlik kazanır.

Ekstremiteleri oluşturacak tomurcukların sayısı dört olduğuna göre, oraları tutan hücrelerin genleri bu farklılaşmadan sorumludur.

Bu süreçten kaç genin sorumlu olduğunu bilmiyorum.

Ama her hücerde aynı sayıda genler olduğu için dört yerde de aynı anda kol ve bacaklar oluşmaya başlar.

Yeterince açık olmadı ise, anlaşılmayan yerlerini tekrar sorabilirsiniz AteshBey kardeşim..

HACI

Sitelerde Paylaş

Yani aslında Kol ya da Bacak bir yapı olduğu ve bir çok alt yapısı olduğu için bir çok gen tarafından kontrol ediliyor diyorsunuz yanlış anlamadıysam...

Peki her iki kolun uzunluğuna kim neye göre kara veriyor? Buna karar veren şifreyi taşıyan gen tek midir?

Sitelerde Paylaş
Yani aslında Kol ya da Bacak bir yapı olduğu ve bir çok alt yapısı olduğu için bir çok gen tarafından kontrol ediliyor diyorsunuz yanlış anlamadıysam...

Peki her iki kolun uzunluğuna kim neye göre kara veriyor? Buna karar veren şifreyi taşıyan gen tek midir?

Her iki kol veya bacak tam anlamı ile simetrik ve aynı uzunlukta değillerdir.

Ama yine de birbirlerine çok yakındırlar. Bir iki mm kadar fark normaldir.

Bu simetriden kol ve bacakların uzamasını sağlayan genlerin etkinliklerini durduran bazı faktörler sorumlu olabilirler.

Ya da genler yalnız belli bir süre etkinlki gösteriyor olabilirler.

Tabii genlerden başka etmenlerin de rolü olabilir.

Embryonun her özelliğinin nedeni mutlaka genler olacak diye bir kural yoktur.

Bazı mekanik ve fizik etmenlerin de embryonun gelişmesinde önemli katkıları vardır.

Bu tip doku ve organların düzenli bir organizasyon göstermesinden homebox genleri sorumludur..

Kol ve bacaklarla, kafa tası ve göğüs kafesi ve pelvisde çok sayıda anomalilerin görülmesi canlıların henüz mükemmelliği yakalayamadıklarının en kesin delilidir.

HACI

Sitelerde Paylaş
Her iki kol veya bacak tam anlamı ile simetrik ve aynı uzunlukta değillerdir.

Ama yine de birbirlerine çok yakındırlar. Bir iki mm kadar fark normaldir.

Bu simetriden kol ve bacakların uzamasını sağlayan genlerin etkinliklerini durduran bazı faktörler sorumlu olabilirler.

Ya da genler yalnız belli bir süre etkinlki gösteriyor olabilirler.

Tabii genlerden başka etmenlerin de rolü olabilir.

Embryonun her özelliğinin nedeni mutlaka genler olacak diye bir kural yoktur.

Bazı mekanik ve fizik etmenlerin de embryonun gelişmesinde önemli katkıları vardır.

Bu tip doku ve organların düzenli bir organizasyon göstermesinden homebox genleri sorumludur..

Kol ve bacaklarla, kafa tası ve göğüs kafesi ve pelvisde çok sayıda anomalilerin görülmesi canlıların henüz mükemmelliği yakalayamadıklarının en kesin delilidir.

HACI

Evet eşit olmadıklarını biliyorum ama sorun değil çünki her insanda bu milimetrik farklar vardır... Atıyorum her insanın sağ kolu sol kolundan 2 mm daha uzundur... (rakamlara takılma lütfen, sadece örnek) Bu neden böyledir? Mutlaka bilim adamları bu konuyu masaya yatırmış olmalı... Kolumuzun birinin diğerinden uzun olmasın hatta ayaklarımızdan birinin diğerine göre hep yarım numara daha büyük olmasının nedeni nedir?

Sitelerde Paylaş
Evet eşit olmadıklarını biliyorum ama sorun değil çünki her insanda bu milimetrik farklar vardır... Atıyorum her insanın sağ kolu sol kolundan 2 mm daha uzundur... (rakamlara takılma lütfen, sadece örnek) Bu neden böyledir? Mutlaka bilim adamları bu konuyu masaya yatırmış olmalı... Kolumuzun birinin diğerinden uzun olmasın hatta ayaklarımızdan birinin diğerine göre hep yarım numara daha büyük olmasının nedeni nedir?

Doğallıktır...

ben böyle derim--Doğada tam simetrik olan şey yoktur.

(konunun içine etmek gibi olmasında: Bir iğne ustasız olamazken insan nasıl ustasız oluyor sorusuna da bir cevaptır.İğne bilinçli yapılmıştır TAM olarak simetriktir.Ama doğada oluşanlar mükemmel bir simetriklik taşımazlar.

İnsan yüzünde bile çok küçük oranlarda simetrik bozukluk vardır--iki göz arasında mesela)

Sitelerde Paylaş
Doğallıktır...

ben böyle derim--Doğada tam simetrik olan şey yoktur.

(konunun içine etmek gibi olmasında: Bir iğne ustasız olamazken insan nasıl ustasız oluyor sorusuna da bir cevaptır.İğne bilinçli yapılmıştır TAM olarak simetriktir.Ama doğada oluşanlar mükemmel bir simetriklik taşımazlar.

İnsan yüzünde bile çok küçük oranlarda simetrik bozukluk vardır--iki göz arasında mesela)

Cevabın simetri olduğunu hiç sanmıyorum...

Bence bir ayağımızın diğer ayağımızdan yarım numara küçük veya bir kolumuzun diğerinden daha kücük olmasının mutlaka lehimize veya yararımıza olan bir bilimsel nedeni olmalı diye düşünüyorum...

Sitelerde Paylaş

Bence bir ayağımızın diğer ayağımızdan yarım numara küçük veya bir kolumuzun diğerinden daha kücük olmasının mutlaka lehimize veya yararımıza olan bir bilimsel nedeni olmalı diye düşünüyorum...

Çünkü sen ''bilimsel bulgulardan nasıl faydalanarak tanrı varlığı sonucuna ulaşabilirim'' diye düşünüyorsun.

Biz ''bilimsel bulgularda doğru şekilde faydalanarak nasıl bir sonuca ulaşabiliriz'' diye düşünüyoruz.

Sitelerde Paylaş

O zaman bu iddianızı destekleyen deliller gösterin.

HACI

Sitelerde Paylaş

HACI

Bilmiyorum sayın Hacı...

Ben siz açıklarsınız diye düşünmüştüm....

@Nihil

Yaratılış, tanrı vs. bu soruyu sorarken aklımın ucundan bile geçmemişti... Sadece merak ettiğim için sordum...

Neyse ben biraz googlede filan araştırayım...

Sitelerde Paylaş

HACI

Evet hazır bu delilleri bulmuşken insanlar neden sağlak veya solak olarak ayarılır beyindeki bu simetriksizlik nedendir onda bul!

Neden kimse sağ ve sol kolunu aynı kabiliyette kullanamaz?--Tanrı bunu ne hesaplayarak yapmış olabilir.Eğer vudumuzun iki tarafına da aynı derecede hükmedebiliyor olsaydık bunun bize zararı ne olurdu?)bence gayet faydalı olurdu)

tarihinde NiHiL tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Herşeyden önce vücut tam anlamı ile simetrik değildir.

Sağ yanlılarda sağ kol ve bacak biraz daha gelişmiştir.

El ve ayaklarda çok hafif farklar mevcuttur.

İç organlar simetrik değildir.

Bu düzensizliğin bir avantaj olmasına gerek yoktur.

Bundan alınacak ders canlılığın mükemmel olmadığı, yaşamın bir uzlaşma olduğudur..

HACI

Sitelerde Paylaş

Bundan alınacak ders canlılığın mükemmel olmadığı, yaşamın bir uzlaşma olduğudur..

HACI

İyi de, bu bir düzensizlik değil aksine bir düzendir... Eğer bazı insanlarda sağ kol sol koldan uzun olsa idi ve bazılarında her ikisi birbirine eşit olsa idi ve de bazılarında da sol kol sağ koldan uzun olsa idi dediğiniz mantıklı olabilirdi... Ya da aynı durum akciğerler, böbrekler veya ayaklar içinde geçerli... Çift olan tüm yapılarda üyelerden biri diğerine göre mutlaka daha gelişmiş... Bu durumda bunun bir nedeni olmak zorunda... Dediğim gibi eğer böyle olmayıpta bireyden bireye bu durum değişse idi size hak verebilirdim... Ama değişmiyor... Bu durum tüm insanlarda böyledir... Belki istisnalar vardır ama onlarda kaideyi bozmaz... Hatta onlara anormal gözü ile bile bakabiliriz...

Birde solaklık, sağlaklık meselesi var... Yapılan araştırmalara göre her 9 insandan biri solaktır... Hatta tek yumurta ikizlerinin %10 unda ikizlerden biri solak biri sağlak olabilmektedir... En önemlisi bu solaklık, sağlaklık durumu sadece insanlarda görülen bir durummuş... Diğer canlılarda böyle bir şey yokmuş... Bilim önceleri bu durumu açıklarken beynin sağ yarısının daha fazla kullanılmasına hatta daha önemli işlevler yapmasına bağlıyormuş ancak daha sonraları bunun doğru olmadığına her insanın beynein her iki yarısının da son derece önemli görevler gördügünü farketmiş... Şu an gelinen nokta da sağlaklık solaklık konusu gizemini tamamen koruyorumuş...

Sitelerde Paylaş

Şu an gelinen nokta da sağlaklık solaklık konusu gizemini tamamen koruyorumuş...

Yani bunun bi işe yarayıp yaramadığı bilinmiyor.

Ama mantıklı düşünürsek her iki elinlede aynı şekilde kılıç kullanabiliyor yazı yazabiliyor olsaydın bu daha üstün bir özellik olamazmıydı?

Kullanılan taraf gelişiyor kullanılmayan taraf köreliyor..--Bişeyi anımsattı sanki!

tarihinde NiHiL tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Pek sen özet olarak bu konuda ne demek istiyorsun AteshBey?

HACI

Hiç bir şey demek istemiyorum sayın Hacı...

Sadece bu durum bende merak uyandırdı ve burada bunun cevabını bilen biri vardır diye sorma ihtiyacı hissettim hepsi bu... Sorumun cevabı evrimde olabilir elbette... Eger cevap evrimse bu düzenin düzensizliğe avantajı nedir ki doğal seçilime uğramış... Bilim bu konuyu masaya yatırmış olmalı değil mi? Bu konuyu ilk merak eden ben miyim acaba? Googlede de herhangi bir bilgiye ulaşamadım... Sizin bilginize gerçekten güvendiğim için buraya taşıdım... Hatta şimdi bunu Tübitak'a sormayı düşünüyorum...

Yani bunun bi işe yarayıp yaramadığı bilinmiyor.

Ama mantıklı düşünürsek her iki elinlede aynı şekilde kılıç kullanabiliyor yazı yazabiliyor olsaydın bu daha üstün bir özellik olamazmıydı?

Kullanılan taraf gelişiyor kullanılmayan taraf köreliyor..--Bişeyi anımsattı sanki!

Atladığın iki nokta var dostum...

1- Sağlaklık veya solaklık doğuştan kazanılan bir özelliktir... Kullandıkça gelişebilir ama evrimle alakası yoktur

2- Solak bir insanın çocuğu sağlak olabilir, tam terside olabilir...

Bu iki nedenden dolayı solaklık sağlaklık durumunu evrimin açıklayabileceğini sanmıyorum... Ama açıklayabilirde... Ben sadece ögrenmek istiyorum...

Siz kendinizi, Ateshbey evrimi çürütmeye çalışıyor ya da yaratılışa bir kulp bulma çalışıyor diye şartlamışsınız, sorduğum soruda bit yeniği aramaya çalışıyorsunuz...

Yok arkadaşlar öyle bir şey... Tamamen merak!

Sitelerde Paylaş
İyi de, bu bir düzensizlik değil aksine bir düzendir... Eğer bazı insanlarda sağ kol sol koldan uzun olsa idi ve bazılarında her ikisi birbirine eşit olsa idi ve de bazılarında da sol kol sağ koldan uzun olsa idi dediğiniz mantıklı olabilirdi... Ya da aynı durum akciğerler, böbrekler veya ayaklar içinde geçerli... Çift olan tüm yapılarda üyelerden biri diğerine göre mutlaka daha gelişmiş... Bu durumda bunun bir nedeni olmak zorunda... Dediğim gibi eğer böyle olmayıpta bireyden bireye bu durum değişse idi size hak verebilirdim... Ama değişmiyor... Bu durum tüm insanlarda böyledir... Belki istisnalar vardır ama onlarda kaideyi bozmaz... Hatta onlara anormal gözü ile bile bakabiliriz...

:D

Ama tam dediğin gibi ateshbey...Tüm insanlarda durum böyle..İnsanları diğer canlılardan farklı kılan; diğer canlıların doğa karşısında insanlara göre daha fazla yeterlilik kazanması.İnsan; doğa karşısında metabolik özellikleri nedeni ile en aciz kalan canlı.Bunun içinde bazı organik savunular geliştirmek zorunda.Genetik düzeyde...

Burada şunu sorgulamak gerek: akıl+iş=iş+akıl: genetik kod'ları değiştirmeye - geliştirmeye yetermi?..

Belki de simetri kaybının nedeni de budur?

Birde solaklık, sağlaklık meselesi var... Yapılan araştırmalara göre her 9 insandan biri solaktır... Hatta tek yumurta ikizlerinin %10 unda ikizlerden biri solak biri sağlak olabilmektedir... En önemlisi bu solaklık, sağlaklık durumu sadece insanlarda görülen bir durummuş... Diğer canlılarda böyle bir şey yokmuş... Bilim önceleri bu durumu açıklarken beynin sağ yarısının daha fazla kullanılmasına hatta daha önemli işlevler yapmasına bağlıyormuş ancak daha sonraları bunun doğru olmadığına her insanın beynein her iki yarısının da son derece önemli görevler gördügünü farketmiş... Şu an gelinen nokta da sağlaklık solaklık konusu gizemini tamamen koruyorumuş...

Bu konu bilim-teknik sitesinde var...

Sitelerde Paylaş

HACI

Evet doğru...

Kalbin solda olduğu inanışıda yanlış ve bu yüzden sol tarafına yatmak istemeyen inananlar var... :P

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...