Jump to content

Dinsiz bir dünya nasıl olurdu?

Recommended Posts

Ben burada İslamı tartışmaktan sıkıldım. Ateizm İslamı tartışmaktan mı ibarettir? Tamam yine tartışılsın. Ama birazda başka şeyleri tartışalım. Mesela dinlerin olmadığı bir dünya nasıl olurdu? Bizler o zaman nasıl yaşardık? Bu başlığa girenler, bu konudaki düşüncelerini yazsınlar diyorum.

Başlığı açan kişi olarak, ilk düşünceler benden. Kişisel ve sosyal gelişime daha çok önem verilirdi bence. İnsanlar bir şeyler ortaya koyabilmek için çalışırlardı. Kendini ifade etmek önemli olurdu. Bunun için kişi kendine yatırım yapardı. İnsanlık olarak daha iyi yerlere giderdik. İnsan soyunun daha iyi nasıl rejenere edileceği düşünülür ve üzerinde çalışılırdı.

Yeni nesle daha çok önem verilirdi. Onlara gerçekten geleceğimiz gözü ile bakılırdı. Din safsataları ile beyinleri yıkanmazdı. Hayatın gerçekleri anlatılır ve daha anlamlı hedeflere yönlendirilirlerdi.

Bilimsel gelişmelerde yeni bir çığır açılırdı. Toplumun dinden yana boşalmış bilinci hayata yönelirdi. İnsanın müthiş potansiyeli çok güzel açılımlar yapardı. Çoğunluğun hayata katkısı artardı. Hayal bile edemeyeceğimiz gelişmeler olurdu. İnsanlar insandan başkasının olmadığı gerçeğini anladıklarından, insan insana daha çok önem verirdi.

Sorumluluğu ve adaleti havale edeceğimiz bir Tanrı olmadığını bildiğimiz için, hukuktan, bilime ve sosyal yaşantımıza kadar bir çok alanda daha verimli uygulamalara yönelirdik. Arayışlarımız ve bunun sonucunda elde ettiğmiz daha sağlıklı sonuçlarımız olurdu.

Yalın gerçekler konuşulur, hayatın dinamiklerini anlamış insanların sözüne değer verilirdi. Bu tür insanların görüşleri egemen olurdu ve bizi daha iyi bir yere götürürdü. Özgür düşünceyi benimsemiş bir toplum olarak insanları dar kalıpların içine yerleştirmezdik ve onları bunlarla boğmazdık. Özgürlüğümüzün sınırı insanlığımız olurdu. İnsan olma değerlerimiz tartışılır ve daha sağlıklı olan hayat tarzı nedir anlaşılarak geliştirilirdi.

Hayali bile güzel...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 57
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Hayali bile güzel...

Her ideolojinin hedefinin hayali çok güzel olur zaten.

Sen fazla iyimser hayal etmişsin.Dürüst olmak gerekirse ben dünyanin ateist olunca mutluluk, huzur, barış, sevgi vb. dolu bir cennete dönüşeceğini hiç sanmıyorum.

Bugün dünyada ateistler azınlık iken senin gibi iyimser düşünenler, (ateistler içinde) ''azınlık içinde azınlık'' sınız.

Tüm dünya ateist olduğu gün ateist olmanın bir farklılığı kalmayınca ateist insanlık içinde yeni farklılıklar ortaya çıkacak.Yine aynı yere dönülecek ve bu sefer insanlar ''tüm dünya kominist olsa... -- tüm dünya beyaz ırk olsa... --tüm dünya zenci olsa... ---Tüm dünya sex bağımlısı olsa... --- tüm dünya ölü olsa...'' vesaire vesaire şeklinde hayalini kuracak idolojik ayrışmalara devam edecek ve tabiki hepsi de ''hayali bile güzel'' demeyi asla bırakmayacak.

Kısacası dünyanın ''hayal'' lerinmizdeki cennete dönüşmesi imkansızdır.Bu yüzden hiçbir düşünce akımı bu amaca hizmet etmemeli -çünki kendini boş bir yolda boşuna paralamış olur.

Ateistler hiç bencil değil midir?

Sitelerde Paylaş

Dinsiz bir dünya elbette çok farklı bir mekan olurdu ama, daha iyi olup olmayacağından emin değilim.

Çünkü çok sayıda değişgeni olan, son derece karmaşık bir canlı var elimizde.

İnsan....

İnsan için dinsiz yaşamak mümkün olmayabilir.

Ateist toplumlarda bile din olgusu bir tür devam etmektedir.

Sitelerde Paylaş
Her ideolojinin hedefinin hayali çok güzel olur zaten.

Sen fazla iyimser hayal etmişsin.Dürüst olmak gerekirse ben dünyanin ateist olunca mutluluk, huzur, barış, sevgi vb. dolu bir cennete dönüşeceğini hiç sanmıyorum.

Bugün dünyada ateistler azınlık iken senin gibi iyimser düşünenler, (ateistler içinde) ''azınlık içinde azınlık'' sınız.

Tüm dünya ateist olduğu gün ateist olmanın bir farklılığı kalmayınca ateist insanlık içinde yeni farklılıklar ortaya çıkacak.Yine aynı yere dönülecek ve bu sefer insanlar ''tüm dünya kominist olsa... -- tüm dünya beyaz ırk olsa... --tüm dünya zenci olsa... ---Tüm dünya sex bağımlısı olsa... --- tüm dünya ölü olsa...'' vesaire vesaire şeklinde hayalini kuracak idolojik ayrışmalara devam edecek ve tabiki hepsi de ''hayali bile güzel'' demeyi asla bırakmayacak.

Kısacası dünyanın ''hayal'' lerinmizdeki cennete dönüşmesi imkansızdır.Bu yüzden hiçbir düşünce akımı bu amaca hizmet etmemeli -çünki kendini boş bir yolda boşuna paralamış olur.

Ateistler hiç bencil değil midir?

Ben yazımda bir cennetten ve her şeyin mükemmel olmasından bahsetmedim. Ama şimdiye göre daha iyi olmasından bahsettim. Elbette insan faktörünü bilirim. Ama şunu söyleyeyim çok gerçekçi biri olmama rağmen, insandaki müthiş potansiyelin harikalar yaratacağına her zaman inandım ve hep inanacağım. Biz bu kadar derdin içinden bugün bu kadarını yapabiliyorsak, her şeye rağmen dünyada güzel şeyler de oluyorsa umudum çok büyüktür. Ağır aksak düzenlere alışığız zaten. Mükemmel olanı değil, biraz daha iyi olanının dahi hayali bile güzel...

Sitelerde Paylaş
Aynen şimdiki gibi olurdu.

O ara birileri de çıkıp dinli bir hayat fantazisini kurardı.

Olsun onları öyle kabul ederdik, ama eğitirdik. Yine topluma yararlı kişiler olmaları için gayret ederdik. İlla kesin ayrımlar mı lazım?

tarihinde baglanti tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Dinsiz bir dünya elbette çok farklı bir mekan olurdu ama, daha iyi olup olmayacağından emin değilim.

Çünkü çok sayıda değişgeni olan, son derece karmaşık bir canlı var elimizde.

İnsan....

İnsan için dinsiz yaşamak mümkün olmayabilir.

Ateist toplumlarda bile din olgusu bir tür devam etmektedir.

Din cehaleti alındıktan sonra o kadar sorun yaratmıyor. İnsanların inanma ihtiyacına saygı duyarım. Bilgi ve bilim sayesinde büyük ölçüde dinlerin ortadan kalktığı bir toplum olsun hadi bu. Kalan inananlar hiçte sorun olmaz. Bence gayet güzel anlaşılır onlarla.

Sitelerde Paylaş
Ben yazımda bir cennetten ve her şeyin mükemmel olmasından bahsetmedim. Ama şimdiye göre daha iyi olmasından bahsettim. Elbette insan faktörünü bilirim. Ama şunu söyleyeyim çok gerçekçi biri olmama rağmen, insandaki müthiş potansiyelin harikalar yaratacağına her zaman inandım ve hep inanacağım. Biz bu kadar derdin içinden bugün bu kadarını yapabiliyorsak, her şeye rağmen dünyada güzel şeyler de oluyorsa umudum çok büyüktür. Ağır aksak düzenlere alışığız zaten. Mükemmel olanı değil, biraz daha iyi olanının dahi hayali bile güzel...

Aşırı insan odaklı olmak doğru değildir.

Hatta tehlikelidir bile diyebilirim.

İnsanın başarılarına bakarken, başarısızlıklarını da görmezden gelmemek gerekir.

Daha da ötesi, insanın başarılarından birçoğu onun başarısızlığıdır.

İnsanın başarılarından birçoğu onun sonunu getirecek kadar güçlü ve görkemlidir ama kötü ve tehlikelidir.

Korkarım siz onları da başarı olarak kabul ediyorsunuz.

Evet. İnsan kendi sonunu getirecek kadar başarılı bir varlıktır.

Bunun iyi mi yoksa kötü mü olduğuna siz karar verin.

Bütün başarısızlıklarına rağmen insanlık bugünkü düzeye ulaşmıştır.

Bunu başarı olarak kabul etmekten başka çaremiz yok.

Yaşam standardımız yükseldi. Hastalıklar azaldı. İnsan ömrü uzadı.

Bilim ve teknolojide büyük ilerlemeler kaydedildi.

Geleceğe umutla bakmamak için bir neden kalmadı..

Yoksa kaldı mı?

İnsanın yaşamı ki dünyada yaşayan diğer canlıların geleceği ile grift bir ilişki içinde olup, karanlık bir geçmişten, daha da karanlık olabilecek bir geleceğe doğru uzanmaktadır.

İnsanın ulaştığı bu düzeyin sorumluluğu vardır.

İnsan henüz o sorumluluğu üstlenecek kadar olgun bir yaratık değildir.

Yalnız insanlık değildir insanın üstüne yüklenen bu sorumlulk..

Dünyada yaşayan bütün canlılardır.

Hatta dünyanın kendisidir.

Başlığa dönelim...

Elbette çok daha mükemmel bir yer olurdu.

Ama insanlığın dinsiz bir başlangıcı olmuş olsaydı, din yerine, birbirleri ile savaşacak başka nedenler bulunurdu.

Ve bugünkü yaşam tahmin ettiğimiz kadar gelişmiş olmayabilirdi.

Hatta uygarlık düzeyi çok daha düşük bile olabilirdi.

İnsanlığın bu düzeye nasıl ulaştığını incelerseniz, bundan savaşların, katliamların, çapulculukların sorumlu olduğunu görürsünüz.

Onların birçoğunun nedeni olarak da din karşınıza çıkar..

Yani rahatlıkla insanlık, ulaştığı bu uygarlık düzeyini dinlere borçludur diyebiliriz.

Dinin geçmişte insanlığı ileri iten gücü, ilerde onun bu ilerleyişini köstekleyecektir.

Din görevlerini tamamlamış, bizi bu uygarlık düzeyine katapult etmiştir.

Bundan sonra yolumuza dinsiz devam etmek çok daha zengin, uygar bir yaşam için en önemli koşullardan biridir.

Hatta dinsizlik insanlığın aydınlık geleceği için sine qua non dur bile diyebiliriz...

Sitelerde Paylaş

tüm forumdaslarıma bir soru sormak istiyorum dinlerin ortadan tamamen kalkması batıllasma ortadan kalksa tammaen bilime dayalı düşünceler ilerlese ve herkes kendinin birgün yok olcagını düşünse sizce nasıl olurdu?

yada dinlere inanmayan insan sayısı kalmasa ve dininin gereklerini 4 4 lük yerine getirse dünyanın hali nolurdu?

ateist arkadaslar ve müslüman arkadaslardan samimi cevaplar istiyorum...

tarihinde CraftXrac tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Aşırı insan odaklı olmak doğru değildir.

Hatta tehlikelidir bile diyebilirim.

İnsanın başarılarına bakarken, başarısızlıklarını da görmezden gelmemek gerekir.

Daha da ötesi, insanın başarılarından birçoğu onun başarısızlığıdır.

İnsanın başarılarından birçoğu onun sonunu getirecek kadar güçlü ve görkemlidir ama kötü ve tehlikelidir.

Korkarım siz onları da başarı olarak kabul ediyorsunuz.

Evet. İnsan kendi sonunu getirecek kadar başarılı bir varlıktır.

Bunun iyi mi yoksa kötü mü olduğuna siz karar verin.

Geleceğe umutla bakmamak için bir neden kalmadı..

Yoksa kaldı mı?

İnsanın yaşamı ki dünyada yaşayan diğer canlıların geleceği ile grift bir ilişki içinde olup, karanlık bir geçmişten, daha da karanlık olabilecek bir geleceğe doğru uzanmaktadır.

İnsanın ulaştığı bu düzeyin sorumluluğu vardır.

İnsan henüz o sorumluluğu üstlenecek kadar olgun bir yaratık değildir.

Yalnız insanlık değildir insanın üstüne yüklenen bu sorumlulk..

Dünyada yaşayan bütün canlılardır.

Hatta dünyanın kendisidir.

Başlığa dönelim...

Elbette çok daha mükemmel bir yer olurdu.

Ama insanlığın dinsiz bir başlangıcı olmuş olsaydı, din yerine, birbirleri ile savaşacak başka nedenler bulunurdu.

Ve bugünkü yaşam tahmin ettiğimiz kadar gelişmiş olmayabilirdi.

Hatta uygarlık düzeyi çok daha düşük bile olabilirdi.

İnsanlığın bu düzeye nasıl ulaştığını incelerseniz, bundan savaşların, katliamların, çapulculukların sorumlu olduğunu görürsünüz.

Onların birçoğunun nedeni olarak da din karşınıza çıkar..

Yani rahatlıkla insanlık, ulaştığı bu uygarlık düzeyini dinlere borçludur diyebiliriz.

Dinin geçmişte insanlığı ileri iten gücü, ilerde onun bu ilerleyişini köstekleyecektir.

Din görevlerini tamamlamış, bizi bu uygarlık düzeyine katapult etmiştir.

Bundan sonra yolumuza dinsiz devam etmek çok daha zengin, uygar bir yaşam için en önemli koşullardan biridir.

Hatta dinsizlik insanlığın aydınlık geleceği için sine qua non dur bile diyebiliriz...

Sayın haci, söylediklerinizin neredeyse geneline katılıyorum. Umut hem vardır hem yoktur insan ve insanlık için. Tam bir belirsizlik. Her şey insanın gayretine bağlıdır elbette. İçimizde var olan bunca çılgın, akılsız, haddi aşan insanı nasıl denetleyeceğimizi şaşırdık. Yoğun nüfus ayrı bir dert. Çözümler üretmek zorundayız.

Süreci çok güzel anlatmışsınız. Din vardı ve gerekliydi, şimdi ise dinsizlik aydınlık geleceğimiz adına bir varlık yokluk koşuludur.

Sitelerde Paylaş
Pardon

Bu zekanın göstergesi midir?

Bakınca ne düşündüğünüze bağlı.

Bunları ilerleme değil, ölüp de tanrının harikuladeliğine erişmemizi geciktiren engeller olarak görenler var. Sigh.

Sitelerde Paylaş
tüm forumdaslarıma bir soru sormak istiyorum dinlerin ortadan tamamen kalkması batıllasma ortadan kalksa tammaen bilime dayalı düşünceler ilerlese ve herkes kendinin birgün yok olcagını düşünse sizce nasıl olurdu?

yada dinlere inanmayan insan sayısı kalmasa ve dininin gereklerini 4 4 lük yerine getirse dünyanın hali nolurdu?

ateist arkadaslar ve müslüman arkadaslardan samimi cevaplar istiyorum...

CraftXrac ın açtığı konu ile birleştirilmiştir.

Sitelerde Paylaş
Olsun onları öyle kabul ederdik, ama eğitirdik. Yine topluma yararlı kişiler olmaları için gayret ederdik. İlla kesin ayrımlar mı lazım?

Kanımca eğitmeniz için bizzat eğitilmeniz gerek.

Göğüslerinde kocaman bir boşluk olanlar, bu boşluğu doldurmak için hep böyle iddialı konuşurlar.

Ama iddiaları sadece bilinmezlik karşısındaki yenilginin fantazisidir..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...