Jump to content

Dinsiz bir dünya nasıl olurdu?

Recommended Posts

Okuduğunu anlamıyormusun, anlamak mı istemiyorsun yada kendini cevap vermek zorunda hissettiğin için acitasyon mu yapıyorsun anlamış değilim..

İnsan Dünya zevk ve Lezzetleri açısından bakıldığında, hayvanlardan daha aciz ve süfli bir mahluktur. Çünki hayvanlar akıldan yoksun oldukları için hayatlarından alacakları lezzeti tam alırlar.. İçgüdüsel olarak anlık yaşarlar.. gelecek endişesi yada geçmiş hataların pişmanlığını yaşamazlar.. Çünki onlarda akıl yoktur..

İnsan ise diğer mahlukattan farklı olarak Akıl ve Şuur sahibidir.. Bu bizi diğer tüm varlıkların üstünde kılıyor.. İnsanın bir ferdi; bazı hayvanların bir nevi hükmündedir... Bir gemide bir mazlum çocuk, binlerce hayvan olsa her akıl sahibi insan o çocuğun hayatını kurtarmak için binlerce hayvanın ölmesine göz yumar.. Hayvanların sayısı çok, daha fazla canlı kurtarayım diye o çouğu kurtarmamak aptallıktır....

İşte Akıl bize bir nimet, bir emanet olarak verilmiş.. Veren Rabbime şükürler olsun... Ama bu akıl sadece dünyanın bu maddi ve sufli yüzünde kullanmamız için verilmemiş..Çok daha ulvi gaye ve maksatlara hizmet için veirlmiş..

Mask bizde Tanrıyı, ruhu, melekleri ve evrenin dışını algılayacak akıl yok. Zamandan mekandan münezzeh gibi kavramları algılayacak akıl yok. Sadece atıp tutuyorsunuz. Hikaye yazmanın akıl ile ilgisi yok. Herkes bir şeyler uydurur, çocuklar bile uydurur. Ki akılları yeterince gelişmemiştir bilirsin.

Tanrı bu kadar maddi derdi başımıza verdi, birde aklımızın yetmediği şeylere akıl erdirmemizi istiyor. Birde bunlara inanacağız. Ya bu ne ağır yüktür ya. Karşılığı ise çoğunluk için cehennem, azınlık için cennet. Böyle saçmalık olmaz. İnsanlığın çoğunun sınıfta kalacağı bir imtihan düzenleyen Tanrı sadisttir. Çünkü bu sistemi kuran odur size göre. Ben bunlara inanmıyorum.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 57
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Mask bizde Tanrıyı, ruhu, melekleri ve evrenin dışını algılayacak akıl yok. Zamandan mekandan münezzeh gibi kavramları algılayacak akıl yok. Sadece atıp tutuyorsunuz. Hikaye yazmanın akıl ile ilgisi yok. Herkes bir şeyler uydurur, çocuklar bile uydurur. Ki akılları yeterince gelişmemiştir bilirsin.

Tanrı bu kadar maddi derdi başımıza verdi, birde aklımızın yetmediği şeylere akıl erdirmemizi istiyor. Birde bunlara inanacağız. Ya bu ne ağır yüktür ya. Karşılığı ise çoğunluk için cehennem, azınlık için cennet. Böyle saçmalık olmaz. İnsanlığın çoğunun sınıfta kalacağı bir imtihan düzenleyen Tanrı sadisttir. Çünkü bu sistemi kuran odur size göre. Ben bunlara inanmıyorum.

Cenab-ı Hak bizden zaten o saydığınız şeylere aynel yakin iman etmemizi istememiş.. Bizden istediği en azından tasdik.. Ama diyorsanız ki ben imanımı aynel yakin dereceye getirmek ve aklıma gelen bütün suallere kati cevap bulmak istiyorum.. Okursunuz... Ama gereken alimleri.. Gereken kitapları..

Sitelerde Paylaş
Görenle görmeyen misali.

Şeytan ayrıntılarda gizlidir.

Konu benimle ilgili olduğu için cevap veriyorum. Demek benim düşüncem şeytanlık içeriyor. Of of of. Ama ben bundan gurur duyarım. Bu zeki ve uyanık olmam demektir. Meleki olmak saflıkla özdeştir. Güzeldir ama yetmez. Şeytani düşünmeyi bilmemek çok büyük bir eksikliktir. Hemde şeytani düşünceyi ne kadar iyi geliştirirseniz, dünyanın kötülüklerine karşı o kadar daha çok uyanık olursunuz.

Üzerinize kamyon gibi gelen bir felaketi görme ihtimaliniz büyük olur. Kenara çekilmek için zamanınız olur.

Sitelerde Paylaş
Konu benimle ilgili olduğu için cevap veriyorum. Demek benim düşüncem şeytanlık içeriyor. Of of of. Ama ben bundan gurur duyarım. Bu zeki ve uyanık olmam demektir. Meleki olmak saflıkla özdeştir. Güzeldir ama yetmez. Şeytani düşünmeyi bilmemek çok büyük bir eksikliktir..

Ne alaka yaw! Bak nasıl da düşmüşsün :lol: Herkes bilir ki "ayrıntıda gizli olan şeytan" deyimiyle bir olguyu/konuyu anlamak için ince eleyip sık dokumak gerektiği kastedilir, olayın özünedeki peteğe inip ordaki tatlı özünü kavramak gerektiği kastedilir..

:D:D

tarihinde Braddock tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Ne alaka yaw! Bak nasıl da düşmüşsün :lol: Herkes bilir ki "ayrıntıda gizli olan şeytan" deyimiyle bir olguyu/konuyu anlamak için ince eleyip sık dokumak gerektiği kastedilir, olayın özünedeki peteğe inip ordaki tatlı özünü kavramak gerektiği kastedilir..

:D:D

Bu söz demek ki bu anlamda da kullanılıyormuş. Ben başka anlamda biliyordum. Yani şöyle. Şeytan ayrıntılarda gizlenir, insanları yönlendirenler bunu hiç farkettirmeden, çeşitli ayrıntıları kullanarak yapabilirler.

Ben bana yaptığın eleştirinin aslında başkalarında olduğunu anlatmaya çalışmıştım. Yani o şeytanilikler başkalarında var, ben ise kendimi onlara karşı korumaya çalışanım demek istemiştim. Çok paranoyak gördüm kendimi şimdi. Ama iyidir biraz böyle olmak.

Demek bu sözün böyle bir anlamı varmış birde.

Sen demek beni yukarıda anlattığın gibi değerlendirdin. Kişinin kendini bilmesi gibi erdem olmaz derler. Ben birisi tarafından böyle değerlendirildiğim halde, bunu anlamıyorsam demek ki, o erdemden uzak birisiyim henüz. Yada senin beni gördüğün gibi değilim.

Sitelerde Paylaş

İnanmamakta özgürsün, vaktin bitinceye kadar istediğin gibi inanmakta yada istediğin gibi yaşamakta özgürsün ama senin özgürlüğün sınırlı bir özgürlük ve senin düşncelerin gerçeği değiştirmeyecek..

Ayrıca o sınıfta kalacak dediğin çoğunluk bile ücretlerini peşinen almışlar; yokluğa razı olan sizler, zamanla aşina olacağınız cehenneme neden razı değilsiniz..? Neticesi Cehennem bile olsa varlığınızı devam ettirerek tartıştığımız bunca meselenin hakikatini bilmek istemezmiydiniz..!

Yada dünyadaki zülmün ve zalimlerin Adil-i Mutlak bir Vacib-ül Vucut tarafından cezalandırılmasını; Hatta inkarcı ve isyankarda olsanız sizin gasp edilen haklarınızı dahi alıp, dünyada uğradığınız zülmün mükafatını vermesini istemezmiydiniz..?

Yada siz sıkılıyorsunuz yada inanmıyorsunuz diye yok olmak yerine; şu varlık aleminin devam ve bekasını istemezmiydiniz..

Adalet illaki tecelli edecek.. Bizim inanç yada inkarımızın neticeye asla etkisi yok..!

Sitelerde Paylaş
İnanmamakta özgürsün, vaktin bitinceye kadar istediğin gibi inanmakta yada istediğin gibi yaşamakta özgürsün ama senin özgürlüğün sınırlı bir özgürlük ve senin düşncelerin gerçeği değiştirmeyecek..

Ayrıca o sınıfta kalacak dediğin çoğunluk bile ücretlerini peşinen almışlar; yokluğa razı olan sizler, zamanla aşina olacağınız cehenneme neden razı değilsiniz..? Neticesi Cehennem bile olsa varlığınızı devam ettirerek tartıştığımız bunca meselenin hakikatini bilmek istemezmiydiniz..!

Yada dünyadaki zülmün ve zalimlerin Adil-i Mutlak bir Vacib-ül Vucut tarafından cezalandırılmasını; Hatta inkarcı ve isyankarda olsanız sizin gasp edilen haklarınızı dahi alıp, dünyada uğradığınız zülmün mükafatını vermesini istemezmiydiniz..?

Yada siz sıkılıyorsunuz yada inanmıyorsunuz diye yok olmak yerine; şu varlık aleminin devam ve bekasını istemezmiydiniz..

Adalet illaki tecelli edecek.. Bizim inanç yada inkarımızın neticeye asla etkisi yok..!

Kuranın neresinde yokluğa razı olan ve yokluğa maruz kalacak olan ateistlerden bahsediyor? Bana bunun ayetlerini yazar mısın? Yada böyle düşünmene sebep olan kaynağı yazar mısın? Yoksa bunlar senin vijdanım dediğin yerden çıkan yakıştırmalar mı? Hayret bir şey ya, elde bir bilgi yok, sen tutmuş bunlardan bahsediyorsun.

Şu varlık aleminin devam ve bekasını istemek... Dünyanın ve insanlığın devamını isterim. Evren var oldukça insanlık var olsun. Milyon yıllar sonra, bu gezegenden taşınsınlar hatta, yine devam etsinler. Çünkü güneş sorun yaratacak.

Ancak sizin dediğiniz gibi bir ahiret yok. Bu bir uydurma. Bir insan ölür ve olay biter. Var olan bütün anılar, yaşananlar geride kalır. Bu dünyada ne yaşandı ise odur. Adaleti sağlayacak bir öbür dünya ve Tanrı yoktur. Birileri bunları uydurdu diye bunlar gerçek olacak sanıyorsunuz. Çok vahim bir durum.

Eğer devam eden insandan kalan bir şey var ise, bu asla yaşamış olan insanın anılarını ve benliğini taşıyan bir şey olamaz. Dolayısı ile kimi bulup nasıl cezalandıracaksın? Tanrı bir sanrı olduğuna göre bu cezayı kim kime nasıl verecek?

Biz ateistlerin yokluk ile cezalandırılacağını söylüyorsun. Sana kötü bir haberim var. Sen olarak bildiğin bu varlık ölümünle birlikte senliğini kaybedecek, yani senden geriye senlik adına bir şey kalmayacak. Bütün bu anlattıkların, anıların ve sevdiklerinin hayali yok olup gidecek. Çok mu acı görünüyor gözüne? Aslında değil. Biz insanlar oldukça zorlu yükleri taşıyoruz ve bilincimiz takıntılarla dolu. Burada bu yükü taşıyor ve dünyaya, insanlığın geleceğine katkıda bulunuyoruz. Yanı sıra hayat işte. Güzellikleri ve acıları ile hayat. Ölümün bizi bu yükten kurtarması bir lütuf. Bunu anla lütfen. Ölüm nihai bir son mu, yoksa bizden kalan nötr bir bilinç var mı bilmiyorum. Ama eğer bu varsa, en azından bizim karışık bilincimizden arınmış olması bence çok yerinde. Ölümün bile bu güzelliğini anlamanı beklerim.

Sitelerde Paylaş

Çok okuduğunuz belirtmiştiniz sn.Bağlantı... Ki bu düşüncelere sanırım bu şekilde ulaştınız.. Tek soru.. Kaç islam alimi ama hatırı sayılır islam aliminin eserini okudunuz.. Merak ettiğim bir konu yardım ederseniz sevinirim...

Sitelerde Paylaş

Sn.Bağlantı sizinle kendimi tatmin adına değilde bir hakikatı belirtmek adına sohbet etmek istiyordum ama bazı topiclerdeki cıvıklığın son haddine geldiğini inandığım değerlere yapılan saygısızlığın son haddine ulaştığını müşahede sonrası forumunuzda daha fazla zaman geçirmeyi kendi adıma vefasızlık saydığım için bu niyetimi gerçekleştiremeyeceğim.. Cevap verirseniz ne ala ama vermesenizde önemi yok.. Selametle kalın...

Sitelerde Paylaş
Çok okuduğunuz belirtmiştiniz sn.Bağlantı... Ki bu düşüncelere sanırım bu şekilde ulaştınız.. Tek soru.. Kaç islam alimi ama hatırı sayılır islam aliminin eserini okudunuz.. Merak ettiğim bir konu yardım ederseniz sevinirim...

İslam alimleri dediğiniz zaman oldukça eski kaynaklar söz konusudur. Benim onlarla ilgili bilgim daha çok yeni kaynaklardaki bilgilere dayanır. O kadar eski kitapları okuyacak sabırda bir insan değilim. O araştırmacı bir insan için gereklidir. Benim araştırmacılığım ise tam bir yamalı bohça türündedir. Canım ne isterse, kafamı o sıralar neye taktıysam, hatta önüme ilginç olan ne çıkarsa okurum. İyi mi kötü mü bilmiyorum. Ama bilgi konusunda çok keyfime düşkün olduğum bir gerçek. Madem sordunuz, sizin sorunuza karşılık olacak türde kayda değer bir kaç kitabı aşağıda sıralayayım:

Mevlana-Abdülbaki Gölpınarlı

Güldeste (Yunus Emre ile ilgili)-Abdurrahman Güzel

Kuran Meali-Yaşar Nuri Öztürk

Kuranın Temel Kavramları-Yaşar Nuri Öztürk

Kuran Tefsiri (kısmen okudum)-Elmalılı Hamdi Yazır

Kitab-ı Marifetname-Erzurumlu İbrahim Hakkı Efendi

Gavsiye Açıklaması-Ahmet Hulusi

Bunların yanısıra, bir çok siteden İslam tarihi, peygamberlerin hayatı, Ahmet Hulusi'nin diğer kitapları, Tasavvuf bilgileri ve tarihi, Kütüb-i Sitte Hadis Ansiklopedisi...

Gördüğünüz gibi aman aman bir liste değil. Ama eh işte bilgi sahibiyim denebilecek bir liste.

Sitelerde Paylaş
Sn.Bağlantı sizinle kendimi tatmin adına değilde bir hakikatı belirtmek adına sohbet etmek istiyordum ama bazı topiclerdeki cıvıklığın son haddine geldiğini inandığım değerlere yapılan saygısızlığın son haddine ulaştığını müşahede sonrası forumunuzda daha fazla zaman geçirmeyi kendi adıma vefasızlık saydığım için bu niyetimi gerçekleştiremeyeceğim.. Cevap verirseniz ne ala ama vermesenizde önemi yok.. Selametle kalın...

Bu forumda insanların mükemmel olmalarını bekleyemezsiniz herhalde. Nerede öyle insanlar var acaba? Ancak burada insanlar yinede çok seviyeli ve oldukça saygılı bir tartışma yaparlar. Arada hoş olmayan durumlar olsa da, bunlar anlaşılabilir şeylerdir. Burada bazı topikler eğlence amaçlıdır. İnsanlar aylardır birbirlerini bu forumdan tanıdıkları için, yeni birisine biraz tuhaf gelen yazışmalar olabilir. Ama haddi aşan pek bir şey ben göremedim. İnsan faktörünü lütfen unutmayın. Normal şeyler bunlar.

Sitelerde Paylaş
Bence aşırı dindar bir dünya da zararlı, aşırı dinsiz de zararlı, ayarını iyi belirlemek lazım

Kim yapacak o ayarı? Zaman ilerliyor ve çok şey değişiyor. İnsanlar ve toplumlar değişiyor ve değişecek. Hadi şu dini kazıyıp atalım diyen bir anlayış olmamalı elbette. Zaten çok tepki alır. Ancak değişimlerin getirdiği anlayışlar, eskiyi yıkmakta çok başarılıdır. Uzun vadede izini tozunu bırakmaz. Dinlerin geleceği bugüne bakarsak pek parlak görünmüyor.

Sitelerde Paylaş
Bence aşırı dindar bir dünya da zararlı, aşırı dinsiz de zararlı, ayarını iyi belirlemek lazım

ayarını tutturamadıgınız için zaten bu kadar kan dökülmüyormu dinin fanatikligi olmaz tkaım tutar gibi din tutulmaz parti tutar gibi din tutulmaz

Sitelerde Paylaş
İslam alimleri dediğiniz zaman oldukça eski kaynaklar söz konusudur. Benim onlarla ilgili bilgim daha çok yeni kaynaklardaki bilgilere dayanır. O kadar eski kitapları okuyacak sabırda bir insan değilim. O araştırmacı bir insan için gereklidir. Benim araştırmacılığım ise tam bir yamalı bohça türündedir. Canım ne isterse, kafamı o sıralar neye taktıysam, hatta önüme ilginç olan ne çıkarsa okurum. İyi mi kötü mü bilmiyorum. Ama bilgi konusunda çok keyfime düşkün olduğum bir gerçek. Madem sordunuz, sizin sorunuza karşılık olacak türde kayda değer bir kaç kitabı aşağıda sıralayayım:

Mevlana-Abdülbaki Gölpınarlı

Güldeste (Yunus Emre ile ilgili)-Abdurrahman Güzel

Kuran Meali-Yaşar Nuri Öztürk

Kuranın Temel Kavramları-Yaşar Nuri Öztürk

Kuran Tefsiri (kısmen okudum)-Elmalılı Hamdi Yazır

Kitab-ı Marifetname-Erzurumlu İbrahim Hakkı Efendi

Gavsiye Açıklaması-Ahmet Hulusi

Bunların yanısıra, bir çok siteden İslam tarihi, peygamberlerin hayatı, Ahmet Hulusi'nin diğer kitapları, Tasavvuf bilgileri ve tarihi, Kütüb-i Sitte Hadis Ansiklopedisi...

Gördüğünüz gibi aman aman bir liste değil. Ama eh işte bilgi sahibiyim denebilecek bir liste.

Benim için siz din konusunda söz söyleme salahiyetine sahip değilsiniz.. Ben "alim" kelimesi kullanmıştım özellikle.. O "kısmen" okuduğunuz zat bile alim kelimesine teğet geçerken ne hakla bilgi sahibi gibi kendinzden emin bir şekilde forumda yazılar yazıyorsunuz anlayamıyorum.. Sadece soru sorma makamında bulunmanız gerekirken fetvalar veriyorsunuz gördüğüm kadarı ile.. Yazık ki ne yazık.. Keşke evrim TEORİSİNE ayırdığınız vaktin yüzde birinide bu ilme ayırsaydınız.. Tahminim diğerlerininde sizden farkı yok... Selametle..
Sitelerde Paylaş
Benim için siz din konusunda söz söyleme salahiyetine sahip değilsiniz.. Ben "alim" kelimesi kullanmıştım özellikle.. O "kısmen" okuduğunuz zat bile alim kelimesine teğet geçerken ne hakla bilgi sahibi gibi kendinzden emin bir şekilde forumda yazılar yazıyorsunuz anlayamıyorum.. Sadece soru sorma makamında bulunmanız gerekirken fetvalar veriyorsunuz gördüğüm kadarı ile.. Yazık ki ne yazık.. Keşke evrim TEORİSİNE ayırdığınız vaktin yüzde birinide bu ilme ayırsaydınız.. Tahminim diğerlerininde sizden farkı yok... Selametle..

Forum sizede açık. Umarım siz bahsettiğiniz türde bir bilgiye sahipsinizdir. Gelin tartışın, başlıklar açın ve anlatın. Kurallara uygun davrandığınız sürece burası özgür bir forumdur. Bilgilendirin bizleri, bekleriz. Sizinle burada gayet güzel ve seviyeli bir şekilde tartışacak bir çok bilgili arkadaş olduğunu göreceksiniz. Tabii sizin seviyeyi düşürmemeniz şartı ile.

Ayrıca din konusunda görüş sahibi olmak ve görüş bildirmek için, sizin doğru bulduğunuz alimleri okuma zorunluluğum yok. Siz bu konuda bir otorite olamazsınız. Kimseden izin alacak değilim, istediğim gibi görüş geliştirir, istediğim gibi ifade ederim.

tarihinde baglanti tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Forum sizede açık. Umarım siz bahsettiğiniz türde bir bilgiye sahipsinizdir. Gelin tartışın, başlıklar açın ve anlatın. Kurallara uygun davrandığınız sürece burası özgür bir forumdur. Bilgilendirin bizleri, bekleriz. Sizinle burada gayet güzel ve seviyeli bir şekilde tartışacak bir çok bilgili arkadaş olduğunu göreceksiniz. Tabii sizin seviyeyi düşürmemeniz şartı ile.

Ayrıca din konusunda görüş sahibi olmak ve görüş bildirmek için, sizin doğru bulduğunuz alimleri okuma zorunluluğum yok. Siz bu konuda bir otorite olamazsınız. Kimseden izin alacak değilim, istediğim gibi görüş geliştirir, istediğim gibi ifade ederim.

Dünya bu forumdan ibaret değil.. Ben gereken yerde gerekli tartışmaları yapıyorum siz kendinizi sanal dünyaya fena kaptırmışsınız.. Üç beş tane ne idüğü belirsiz, akşama kadar pc başında oturup işi gücü peygambere sövmekten ibaret zevatlara laf yetiştimekle vakit harcayacak değilim.. Ama birazcık insaf.. Ben otorite değilim.. Akıl ve mantık eğer sizin için birşeyler ifade ediyorsa görüşümde haklı olacağımı göreceksiniz ..Bir konu hakkında görüş beyan ediyorsanız birazcık insaf.. Umulurki selamete kavuşursunuz.. İnşaallah...

Sitelerde Paylaş
Dünya bu forumdan ibaret değil.. Ben gereken yerde gerekli tartışmaları yapıyorum siz kendinizi sanal dünyaya fena kaptırmışsınız.. Üç beş tane ne idüğü belirsiz, akşama kadar pc başında oturup işi gücü peygambere sövmekten ibaret zevatlara laf yetiştimekle vakit harcayacak değilim.. Ama birazcık insaf.. Ben otorite değilim.. Akıl ve mantık eğer sizin için birşeyler ifade ediyorsa görüşümde haklı olacağımı göreceksiniz ..Bir konu hakkında görüş beyan ediyorsanız birazcık insaf.. Umulurki selamete kavuşursunuz.. İnşaallah...

Bakın ebedi, herkes sizin gibi düşünemez. Bu dünyada farklı insanlar ve görüşler var. Neden rahatsız oluyorsunuz? Herkes sizin gibi düşünmeye mecbur mu? Birileri ateist olabilir. Allaha inanmayabilir, peygamberi sadece bir insan olarak görebilir. Onlar inananların kutsalı. İnsanlardan farklı düşünme özgürlüğünü alamazsınız. Üstelik burada küfür ve kötü söz konusunda dikkat edilmekte ve haddi aşanlar silinmektedir.

Ben halimden memnunum, aklımın mantığımın almadığı, içinde bir sürü maddi hatanın olduğu, ve bir yaratıcıya yakıştıramayacağım ifadelerin bulunduğu bir kutsal kitaba inanmıyorum. Hayatın gerçeğinin akıl, mantık ve bilimde olduğuna ve bu yolla daha büyük gerçeklere ulaşacağımıza inanıyorum. Bu şekilde düşünecek kapasitesi olupta, kendisini bulan ve geliştiren insanların çok değerli olduklarına ve eğer imkan bulabilirlerse dünyanın geleceği adına rol bile oynayacaklarına ihtimal veriyorum. Siz kendi görüşleriniz çerçevesinde istediğiniz gibi devam edersiniz hayatınıza. Ancak farklı düşünme zahmetine girmiş, bağımsız karekterli ve gerçeklerin yalın ve zorlu bilgisine rağmen bunu kaldırabilen insanlara saygı duyun derim. Bu eleştirdiğiniz insanları bir gün çok takdir edebilirsiniz. Hayat hiç belli olmaz, sürprizlerle doludur. İnsanların görüşlerinin sabit kaldığını kim söylemiş ki.:)

tarihinde baglanti tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...