Jump to content

Tanrı ne iş yapar?

Recommended Posts

Allah kendi sıfatlarını kendi mi yaratmıştır?

Bu konuda yorum yapmak felsefeden başka ne olur? Ancak uydurabiliriz. Bir insan özelliklerini kendisi belirleyemiyor, genetiği baskın geliyor. Tanrı için ne diyeceğiz? Tanrı nedir bilmiyoruz ki. Kuranda olanlara göre bu sorular sorulamaz bile. Bunlar sonradan uydurulmuş konulardan çıkan tartışmalardır. Din dışı yani.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 209
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Mutmain'e göre öyle

Allah iyi değildi mesela sonra kendini iyi yaptı

Allah gaffur değildi sonra kendini gaffur yaptı

vs. vs.

Ya ne tuhaf. Peki neye göre yaptı bunu? Neyi referans aldı? O ilim kendisine nereden geldi? Alim-i Mutlak diyorlar. Alim-i Mutlaklık zatında yok idiyse, sonradan nasıl yaratıldı kendisi tarafından? Şimdi cevap gelir ilim zati sıfatı diye. Bende diyorum ki, dini kaynağı yok bu söylediklerinizin, bunlar sonradan uydurma.

Sitelerde Paylaş

hzph ve butterflyeffect; yorumlarınız ilginç. :) Ama müslümanlar ne der bunlara bilemem. Her ne kadar başlığı açan ben olsamda, birilerini fena kızdırırsanız karışmam bakın benden söylemesi. Paylaşın kozunuzu aranızda.

Sitelerde Paylaş
Mutmain burada gelip vahdet-i vucud ve vahdet-i şuhuda göre anlatıyorlar. Bende ona göre cevap veriyorum. Kurana göre anlatanlara da Kurana göre cevap veriyoruz. Ama senin gibi anlatanlara artık neye göre cevap vereceğimizi şaşırmış durumdayız. Sen hemen her telden çaldığın için olsa gerek. Bir felsefe bile olsa şu şudur der, ona göre eleştirirsin. Ama sizin yaklaşımda sabit bir anlayış olmadığı için ne desek başka bir cevapla karşılaşıyoruz. Neyse alıştım artık. :)

Bir kere Allahın sıfatları ne Kurana göre? Sen bir ona bak. Muhammed o zaman bunlarla falan uğraşmadı ki. O Kuranı yazdı geçti. Tabii içinde Allah için tanımlamalar vardı. Çünkü peygamberlik iddiasındaki birinden bu beklenir. Ama bu sıfatlar sonradan Kuranın içinden çıkartıldı ve yorumlandı. Bunları anlatanların anlattıklarının bir dayanağı yoktur. Söyledikleri hükümsüzdür din açısından.

Teessüf ederim Mutmain, saçmalığı tavan yapmadım. Gayet güzel bir sorgulama yapıyorum şurada. Hem insanlar bu sorgulamayı ilginç bulmuşlar ki katılıyorlar. Oysa bir anda aklıma gelen basit bir soruydu sadece.

Vahdeti vucüt denen şirk tuzağını kurana nasıl dayandırdıklarını ben iyi biliyorum da sende biraz çene çalmaktan başını kaldırıp okudum dediğin kitabı okusan anlardın.

Allahın sıfatları kurana göre kulun davranışına karşın Allahın davranışıdır.

99 sıfat/isimi vardır. kula kendini tanıtmak için kulun anlayacağı şekilde tasvir edilmiştir.

Ben hertelden falan çalmıyorum yaratıcının sünnetini anlıyorum ona göre evreni insanı yorumluyorum kuranada cuk idye oturuyor.

Daha tezat bir şey görmedim.

Bırak gözü yeni açılmış çocuklar gibi davranmayıda biraz ciddi ol.

başlığı aniden açıtın o kadar barizki kaç gündür yorum yapmak zahmetine bile katlanmadım.

Allahın işi çok ama yorgunluğu yok.merak etme kıyamette kopsa ona ihtiyaç duyacaksın .

Sitelerde Paylaş
[/b]

Vahdeti vucüt denen şirk tuzağını kurana nasıl dayandırdıklarını ben iyi biliyorum da sende biraz çene çalmaktan başını kaldırıp okudum dediğin kitabı okusan anlardın.

Allahın sıfatları kurana göre kulun davranışına karşın Allahın davranışıdır.

99 sıfat/isimi vardır. kula kendini tanıtmak için kulun anlayacağı şekilde tasvir edilmiştir.

Ben hertelden falan çalmıyorum yaratıcının sünnetini anlıyorum ona göre evreni insanı yorumluyorum kuranada cuk idye oturuyor.

Daha tezat bir şey görmedim.

Bırak gözü yeni açılmış çocuklar gibi davranmayıda biraz ciddi ol.

başlığı aniden açıtın o kadar barizki kaç gündür yorum yapmak zahmetine bile katlanmadım.

Allahın işi çok ama yorgunluğu yok.merak etme kıyamette kopsa ona ihtiyaç duyacaksın .

Mutmain, Allahın sıfatları kulun davranışlarına karşı Allahın davranışları nasıl oluyor? Allahın kendi sıfatları değil mi onlar? İnsanı yaratırken kendini işin içine karıştırmış işte. Geçin bu münezzeh işlerini. Münezzehlik nerede? Panteistler ve vahdet-i vücudçular yaptıkları felsefe itibarıyla haklı işte. Bu insanlar ilahi felsefe yapmışlar ve buna göre bir sonuç çıkartmışlar. Çünkü Kuranın anlatımları son derece insani bir Tanrıdan bahsediyor. Onlar işi toparlamışlar. Kurana göre hiç olacak gibi değil işler zaten. Ancak, tabii ne Kuranın anlatımı doğru ne vahdet-i vücudçuların ilahi felsefeleri doğru. Çünkü felsefe bizi bir yere götürmüyor. Bu tür felsefelerin gerçeklikten uzak olduğu açık. Bilimsel bulgular ve rasyonel akıl ile örtüşmüyor. Ne kuranın Tanrısı gerçek ne vahdet-i vücudçuların Tanrısı gerçek. Tanrı bir sanrı sadece. Bu sebeple yaptığı bir işte yok elbette.

Başlığı aniden açmış olmam onun değerini küçültmez. Benim uzun zaman süren düşünce çalışmalarımın aniden çıkarttığı bir sorudur bu soru. İnsanlar ilgi gösterdiğine göre demek ki ilginç bir soru imiş.

tarihinde baglanti tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...