Jump to content

Tanrı ne iş yapar?

Recommended Posts

ya iyide bir bilgisayar programlayıcısı sadece bir tek programmı yapar....

sonuçta onun işi program üretmek... bir çok program üretebilir..

yaratıcı o....

sadece insanlarla ve dünyayla uğraştığını düşünmek saçmalık olur zaten..

Ben yaratmayi gectim...Mudahele'den bahsediyorum..

Peki soruyu basitlestirelim.

Senin anlayisina gore, bir elektronun herhangibir andaki yerini (konumunu) allah'mi belirliyor?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 209
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

O eylemleri ben yarattım olarak anlayabilirsin, sen atmayı istedin ben yarattım gibi..

Yaptıklarımızı veya yaptığımızı sandığımız şeyleri sadece istediğimizi aslında yapanın biz olmadığımızı belirtiyor olabilir ayet.

Yani taş atan birinin kolunun çalışma prensibini, he an kolundaki hücrelerin çalışma prensibini bildiğinden, taşı atarken kolunda neler olup bittiğini bildiğinden falan sözedemeyiz.

Iradenin olmadigi durumlarda (elektronlarin hareketi gib) ? Gavs'a sordugum soruya bir bak istersen.

Sitelerde Paylaş
Ben yaratmayi gectim...Mudahele'den bahsediyorum..

Peki soruyu basitlestirelim.

Senin anlayisina gore, bir elektronun herhangibir andaki yerini (konumunu) allah'mi belirliyor?

ya abi biz evrenin içindeyiz, dışında değil.

o yüzden bu evrenin yaratıcısını , programlayıcısını görmemiz mümkün değil...

ve evrenin dışında değilde içinde olduğumuz için herşey sanki kendi kendine varmış gibi geliyor...

senin sorunda gelincede ... abi programlayan o olduğuna göre... herşeyi o belirlemiş olur.... herşey onun planlanları doğrultusunda hareket etmektedir..

tarihinde gavs tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
ya bağlantı... kendin itiraf ediyorsun

bilgisayrı bir insan yapmış diye yani bir yapıcısı var... o yapıcı olmadan bilgisayr kendi kendine oluşamaz...

şimdi bilgisayar mı yapmak daha zor... yoksa. bu evreni güneşi. dünyayı.. insanalrımı...

en basitinden bir bilgisayr bile yapıcı isterken sen nasıl olurda

koca kainatın... bu şekilde yapıcısı olmadan olabileceğini düşünüyorsun...

gavs, işte aynı mantığın devamı bu. Çok basit bir yaklaşım. Tanrının tanımı sorunu var. İslamın Tanrısının sıfatlarının bir çoğu insanidir kalanı da çelişiktir. Bu durumda Tanrı sadece insan hayalinin ürünüdür. Tanrıyı biz oynuyoruz. Kademe kademe her şeyi yaşaya yaşaya. Evrenin ne olduğu ve açıklamaları forumda var. Ona girmiyorum. Evrenin bir yapıcısı yok. O kendiliğindenliği içinde oluyor. Madde dediğimiz temelin aslı zaten hep vardı ve yaratılmadı. Bunu anlamak çok zor gibi ama öyle olduğu için yapacak bir şey yok. Bir Tanrı iradesi arıyorsunuz ama irade insanda var. Bak neler üretebiliyor. Sence Tanrı neden durdu durdu da bizim teknoloji üretmemize son anda karar verdi? Karar vermedi, insan gelişti ve üretti.

Sitelerde Paylaş
O eylemleri ben yarattım olarak anlayabilirsin, sen atmayı istedin ben yarattım gibi..

Yaptıklarımızı veya yaptığımızı sandığımız şeyleri sadece istediğimizi aslında yapanın biz olmadığımızı belirtiyor olabilir ayet.

Yani taş atan birinin kolunun çalışma prensibini, he an kolundaki hücrelerin çalışma prensibini bildiğinden, taşı atarken kolunda neler olup bittiğini bildiğinden falan sözedemeyiz.

evet, tam olarak böyle.

o yaratıyor,

biz sadece olmasını istiyoruz.

kul kesb eder allah yaratır yaklaşımı vardır zaten ehli sünnetde.

çünkü elimizi kaldırırken gerçekleşen süreçlerin hiçbirinin farkında değiliz.

sevgiler...

Sitelerde Paylaş
gavs, işte aynı mantığın devamı bu. Çok basit bir yaklaşım. Tanrının tanımı sorunu var. İslamın Tanrısının sıfatlarının bir çoğu insanidir kalanı da çelişiktir. Bu durumda Tanrı sadece insan hayalinin ürünüdür. Tanrıyı biz oynuyoruz. Kademe kademe her şeyi yaşaya yaşaya. Evrenin ne olduğu ve açıklamaları forumda var. Ona girmiyorum. Evrenin bir yapıcısı yok. O kendiliğindenliği içinde oluyor. Madde dediğimiz temelin aslı zaten hep vardı ve yaratılmadı. Bunu anlamak çok zor gibi ama öyle olduğu için yapacak bir şey yok. Bir Tanrı iradesi arıyorsunuz ama irade insanda var. Bak neler üretebiliyor. Sence Tanrı neden durdu durdu da bizim teknoloji üretmemize son anda karar verdi? Karar vermedi, insan gelişti ve üretti.

ya bağlantı basit yaklaşan sensin... biz evrenin içindeyiz, dışında değil.

ve evrenin dışında değilde içinde olduğumuz için herşey sanki kendi kendine varmış gibi geliyor...

bu sadece bizim yanılgımız.. bizim uğraştığımız bilimde zaten anca var olan işleyiş hakkında cevaplar veriyor..

bilimde evrenin dışında değil... zaten bilim dediğin şey bizim eserimiz... bizde evrenin içindeyiz malesef...

Sitelerde Paylaş
var olduğu idda edilen tanrının öldükten sonra insanları diriltmekten başka bir fonksiyonu yoktur.

Kendisi için savaşsınlar diye insanlara ihtiyaç duyan ve geberisice dediği insanların yıllarca yaşamaya devam ettiği bir Tanrıdan bahsediyoruz. Bu kadar aciz bir Tanrı insanları öldükten sonra nasıl diriltir? Var olduğu iddia edilen demekte çok haklısın.

Sitelerde Paylaş
ya bağlantı basit yaklaşan sensin... biz evrenin içindeyiz, dışında değil.

bu sadece bizim yanılgımız.. bizim uğraştığımız bilimde zaten anca var olan işleyiş hakkında cevaplar veriyor..

bilimde evrenin dışında değil... zaten bilim dediğin şey bizim eserimiz... bizde evrenin içindeyiz malesef...

Evrenin dışı ha. Atma gavs atma. Senin Tanrın 50.000 yıl uzakta ve evrenin içinde. Deistin Tanrısı sorarsan evrenin dışındadır güya. Deistinde buna dair elinde hiç bir kanıt yoktur elbette. Deist dinlerden kopya ettiği Tanrı ile yarı yolda kalır tartışırken. Ben bu yollardan geçtimde oradan biliyorum.

Hem evrenin dışında başka evrenler var muhtemelen. Siz o zaman Tanrıyı onlarında dışına taşımak zorunda kalırsınız. Eeee orası neresi acaba? Öyle bir uçuyorsunuz ki başınız dönmüş sizin. Bu kadar hayal insanı bozar. Yaşadığınız hayata ve gerçeklere bakacağınıza bunlarla uğraşıp duruyorsunuz. Bak millet neler üretiyor, biz nelerle uğraşıyoruz. Oysa doğayı ve işleyişini anlamak ve hayatı daha iyi hale getirmek için çalışmamız lazım.

Sitelerde Paylaş

Evrenin içinde değiliz, evrenin bir parçasıyız; İkisi çok farklı şeyler(bkz. küme ve kapsayan kümeler).

Ama "var olduğunu savlayabilmemiz münkün" mü diyorsun?

Bu ikisi çelişen önermeler olur, baştan uyarayım da.

"gibi geldiğine" nereden ulaştın?

Dur dediğini bir toparlıyalım: Evrene bakıyoruz, kendi kendine gayet güzel işliyor, ama sen çıkıyorsun, diyorsun ki "ama onu biri yarattı". O zaman bana şunu sormak düşer, madem evren kendi kendine gayet güzel işleyebiliyor, bu fikire nereden kapıldın?

senin sorunda gelincede ... abi programlayan o olduğuna göre... herşeyi o belirlemiş olur.... herşey onun planlanları doğrultusunda hareket etmektedir..

Yani hür irade diye bir şey yok.

Tanrı, kendi yaptığı planları uygulayan "oyunculara" sorumlu olmadığı şeyler yüzünden cezalandırıyor mu diyorsun?

Sitelerde Paylaş
Kendisi için savaşsınlar diye insanlara ihtiyaç duyan ve geberisice dediği insanların yıllarca yaşamaya devam ettiği bir Tanrıdan bahsediyoruz. Bu kadar aciz bir Tanrı insanları öldükten sonra nasıl diriltir? Var olduğu iddia edilen demekte çok haklısın.

tanrı nedir sorusuna "öldükten sonra insanları diriltecek olan şey" cevabı verilmeli bana göre.başka hiçbir olayı yok.teistlerde bu gerçeği bilir ve inkar etmez.

Sitelerde Paylaş
Evrenin dışı ha. Atma gavs atma. Senin Tanrın 50.000 yıl uzakta ve evrenin içinde. Deistin Tanrısı sorarsan evrenin dışındadır güya. Deistinde buna dair elinde hiç bir kanıt yoktur elbette. Deist dinlerden kopya ettiği Tanrı ile yarı yolda kalır tartışırken. Ben bu yollardan geçtimde oradan biliyorum.

Hem evrenin dışında başka evrenler var muhtemelen. Siz o zaman Tanrıyı onlarında dışına taşımak zorunda kalırsınız. Eeee orası neresi acaba? Öyle bir uçuyorsunuz ki başınız dönmüş sizin. Bu kadar hayal insanı bozar. Yaşadığınız hayata ve gerçeklere bakacağınıza bunlarla uğraşıp duruyorsunuz. Bak millet neler üretiyor, biz nelerle uğraşıyoruz. Oysa doğayı ve işleyişini anlamak ve hayatı daha iyi hale getirmek için çalışmamız lazım.

ya ne atacam...

başkalarının uydurduğu tanrı fikri değil

ben olan tanrı üzerine konuşuyorum... ve tanrı evrenin dışında

aynı şekilde kurandaki anlatılan tanrıda .. evrenin dışında

ayrıca herkesin beyni gerçekten yıkanmış durumda... sanırsın snaki bu dünyaya üretmeye gelmişizde... sanki bu dünyada sonsuzlaşacağız...

uyan artık uyan... sen ölmek için varsın... yarın bilemedin 80 yıl sonra öleceksin..... seni yaratan ne için yaratmış önce onu öğren ... onu yap..... bak seni başı boş bırakmamış... belki sen unutursun diye... sana kitap göndermiş..

Sitelerde Paylaş

Gavs,

Bir programci programini yazar, "ENTER" tusuna basar, kollarini kavusturup programinin nasil calistigini izler. Yani, program calismaya basladiktan sonra, programcinin yapacagi birsey kalmamistir (haşa de redfinity! :lol: )

Sen, allah'i programciya benzettigin anda, artik evrene (gerekmedikce) karismadigini dusunuyorsun demektir. Yani, sana gore, allah evreni bir plan dahilinde yaratmis, sonrada kollarini kavusturmus seyrediyor. Ama, islam'a gore bu dogru degil. Cunku islam'a gore allah, hala herseye mudahele ediyor. Yani elektronlarin hareketlerini bile bizzat kendi belirliyor.

Sitelerde Paylaş
Gavs evrenin dışı neresi :) dışı varsa orası da bir mekan. Asla anlayamayacağımız şeyleri tartışıyorsunuz gibime geliyor.

ya abi evren genişlemiyor mu...?

evren in dışı yoksa nasıl genişleyebilir...?

ama uyarında haklıısn... bir insan anca kendi hayatını bilebilir..... gerisine hele birde tanrının işlerine kafa yorup anlamaya çalışması hiçte akıl karı değil... ;)

Sitelerde Paylaş
Gavs,

Bir programci programini yazar, "ENTER" tusuna basar, kollarini kavusturup programinin nasil calistigini izler. Yani, program calismaya basladiktan sonra, programcinin yapacagi birsey kalmamistir (haşa de redfinity! :lol: )

Sen, allah'i programciya benzettigin anda, artik evrene (gerekmedikce) karismadigini dusunuyorsun demektir. Yani, sana gore, allah evreni bir plan dahilinde yaratmis, sonrada kollarini kavusturmus seyrediyor. Ama, islam'a gore bu dogru degil. Cunku islam'a gore allah, hala herseye mudahele ediyor. Yani elektronlarin hareketlerini bile bizzat kendi belirliyor.

abi iyide biz evrenin işleyişinin, bu kainatın nasıl bir program olduğunu bilmiyoruz ki...

mesela kuranda allah bana dua edin diyor... demek ki..tanrıdan dilemek ve istemenin programın akışına etkiisi var...

demekki bu evrenin mekanik süreçlerle anlayabileceğimizden daha komplike bir yapısı var.... sen çok fazla mekaniksel düşünüyorsun..

Sitelerde Paylaş
ya abi evren genişlemiyor mu...?

evren in dışı yoksa nasıl genişleyebilir...?

Evreni oluşturan maddeler genişliyor.

Evren senin zannettiğin gibi, çevresinde "zar" bulunan bir balon değil(Hoş M-Teorisi, evrenimizin benzer balonların(bkz. membrane) "sürtüşmesi" sonucu olduğunu söyler ama konu dışı).

Evrenin "dışı" şeklindeki bir tabir abestir. Bu evrene etkisi bulunan herşey, bu evrenin bir parçasıdır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...