Jump to content

Yürürken kollarımızı neden sallarız?

Recommended Posts

Esenlikler,

Bu konuyu araştıracak bir site bulamadım. Türkiyedeki Bilimsel web siteleri sayısınının azlığı ve evrimsel konular üzerinde yetersizliği zaten gözler önünde. Google'da yaptığım araştırmada sitemizin arşiv bölümünü buldum. Orada konuya açıklık getirilmiş. Daha da etkili ve derin yazılar almak için konuyu güncelliyorum.

Arşivimizden bazı iletileri alıntılayarak başlayalım; [Kaynak]

Yalnız koşarken değil, yürürken de ellerimizi sallarız..

Bu dört ayak üstünde yürüyen atalarımızdan bize kalan sayısız miraslardan biridir..

HACI

Bu konu daha önce gündeme gelmişti.

Eğer denge sağlamak için kolumuzu sallasaydık, bir elimizde birşey taşırken boş kolumuzu sabit tutmamız gerekirdi, oysa boşta kalan kolumuzu sallıyoruz.

Bir de dikkatle incelerseniz sag ayağımızı ileri atarken sağ elimiz geriye gidiyor. Bu iki hareket birbirinin zıddı olup dengeyi sağlaması gerekirken (ki sağ kolumuzun geri gitmesi ayağımızın ileri gitmesini dengeleyecek ağırlıkta değiken) fazladan sol kolumuzu ileri atıyoruz.

Yürürken hareketlerinizi inceleyin. Sağ ayak ileri - sol kol ileri, sol ayak ileri sağ kol ileri..... Şimdi emekler vaziyette aynı şeyi yapın: Sag ayak ve sol kol ileri, sonra sol ayak ve sağ kol ileri ....

Sonuç....

Dört ayaklı atalarımızın yaptığı hareketleri aynen tekrar ediyoruz.

NOT: Bu konuya katkıda bulunmak isteyen tüm arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Sitelerde Paylaş
Arşivde Cabbar1 çok güzel açıklamış.

Yürürken dengemizi sağlamak için.....

Başka nedenleri de olabilir.

Ben sizin gibi düşünmüyorum. O arkadaş "çok güzel" açıklamamış. Sadece ilk akla gelen şeyi söylemiş o kadar. Kolumuzu sallama olayı bilinçsiz olarak gerçekleştiği ve homo sapienlerde genel olarak gözlemlendiği için böyle bir konuya basitçe, "dengemizi sağlamak" için demek çok anlamsız. Benim düşüncemi soracak olursanız, açıklama konusunda "mamuli" arkadaşımız daha başarılı...

Ayrıca aklıma takılan ikinci sorum şu olacak,

Bir çok kuş türünde de yürürken "baş sallama" olayı gerçekleşiyor. Güvercin ve tavuk türünde bunları gözlemliyorum. Bunun nedeni ne olabilir? Bu türlerin atalarında ne gibi özellikler vardır?

Esenlikler.

Sitelerde Paylaş

bildiğim kadarıyla dengeyi sağlamak ama aynı zamanda estetik açıdan da.. yani düşünsenize elleriniz yanlarınızda sopa gibi serbest bırakılmadan öyle yürüdüğünüzü.. tam bir embesil görüntüsü.. ya da sağ ayakla beraber sağ elinizi öne doğru götürdüğünüzü, sonra sol elle sol ayağnızı.. robotix.. :D doğal kendiliğinden olan birşey..

Sitelerde Paylaş
Konuyu bulandırmaya çalışan forum kullanıcıları,

Sizler gerizekalı mısınız? Başlığı açarken önemle belirtiyorum bazı şeyleri. Türkiyede kaynak yok diyorum, internette bulamadım diyorum yani bu konuyu önemsiyorum. Sonra ne oluyor? Birisi geliyor "arkadaşımda böyle sorun var tedavi nedir" diyor, bir diğeri geliyor "embesil görüntüsü, robotix" diyor..

Ben bu konuyu bilgi almak için açtım. Laklak yapmak için değil. Lütfen o iletiler silinsin...!

ahahaha sevgili kuran ben yalnızca görüş bildirdim.. ona bakarsan ben senin bu forumdan komple silinmenden yanayım.. sebebini gayet iyi biliyorsun.. şikayet ettiğime o yorumu hasbinallah çekip silmemiş olsaydım, erkek arkadaşım görecek diye çoktaaaan gitmiş olurdun konuşturma beni...

Sitelerde Paylaş
http://arsiv.ateizm2.org/ARSIV-VI/html/t8151.html

Bahsettiğim kaynak bu. sokrates mesaj yoluyla iletti ilgili linki.. iletilerimi sildirdiğin için teşekkürler.. :)

Gizli üye kendi yazısında da vermiş linki hipnoz.

Arşivimizden bazı iletileri alıntılayarak başlayalım; [Kaynak]

Yazısında ki kaynak yazan yere tıklarsan açılır.

Bu arada Sexy Huri konuyu evrimle bağdaştırmış..Evrimle ilgili donanımlı arkadaşları bu başlığa bekliyorum ben de.

tarihinde sokrates_ tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Gizli üye kendi yazısında da vermiş linki hipnoz.

Bu arada Sexy Huri konuyu evrimle bağdaştırmış..Evrimle ilgili donanımlı arkadaşları bu başlığa bekliyorum ben de.

Konuyu acan arkadasta bunun evrimle alakasinin oldugu bilincinde..

Baslik tanimi icin "Hala 4 ayakla yürüyoruz" yazmis zaten...

Yururken elleri kollari sallamak evrimsel bir olaydir..

Biz insanlar "brachiating" canlilariz..

Brachiation canlilarda kollarin kullanimiyla daldan dala atlamaya verilen bilimsel isim..

Sitelerde Paylaş
Konuyu acan arkadasta bunun evrimle alakasinin oldugu bilincinde..

Baslik tanimi icin "Hala 4 ayakla yürüyoruz" yazmis zaten...

Yururken elleri kollari sallamak evrimsel bir olaydir..

Biz insanlar "brachiating" canlilariz..

Brachiation canlilarda kollarin kullanimiyla daldan dala atlamaya verilen bilimsel isim..

Teşekür ederim Huri bilgilendirme için ..

Sen artık bilimsel konulara da sık sık uğra.

Sitelerde Paylaş

Kesinlikle herhangi bir içgüdü, veya doğrudan bir evrim bağlantısı bulmuyorum.

Kaslarımızı sıktığımız zaman kollarda sallantı kesilir, herhangi bir içgüdüsel eksiklik duymayız.

Kollarımızı hareket ettirirken herhangi bir işlev amacı gütmeyiz.

Bu olay, tamamen kas ve kemik yapısıyla ilgilidir.

İşlevleri gereği sert değil esnek bir yapıda olan kolların yürürken sallanması basit bir olaydır.

tarihinde Seyirci tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...