Jump to content

bir ateist ile deistin tartışması

Recommended Posts

Doğada sonsuz yoktur, sonsuz, sanal... soyut bir kavramdır. İnsan beyni dışında bir karşılığı yoktur.

Çünkü insan beyni nitelikleri soyutlayarak niceleme yoluna gider ve bu nicelemeyi ancak soyutlayabildiği kavramlara uygulayabilir.

Doğa ise bu soyutlamanın varolduğu bir ortamdır ve o ancak "mutlak" olabilir, sonsuz değil, çünkü soyutlanamaz.

Şimdi anladın mı? Sonsuz tartışmasının başından beri sana bunu anlatmaya çalışıyorum.

Neresini çarpıtabilirim diye iletilerimi kurcalayacağına anlayarak okumaya çalış.

Not: Tartışma "doğa sonsuz mudur?" tartışmasıdır. Doğada sonsuz var mı tartışması bundan apayrı bir düzlemde yapılmalıdır.

güzeeell.

peki ''varlık hep vardı'' nın doğada bir karşılığı var mı?

yada şöyle söyleyeyim.

ben somut bir başlama noktası varsa oradan zaman bakımından bugüne doğru nasıl ilerleyebileceğimi göstereblirim. bunu herkes rahatlıkla anlayabilir. çünkü bunun doğada somut bir karşılığı var. gözlemlenebilir bir durumdur bu.

şimdi sen, bir başlangıç noktası olmadan zaman bakımından bugüne nasıl gelebileceğimizi bize açıklayabilir misin?

(bakalım kim bilimci kim bilinmezci)

tarihinde xzer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 104
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

güzeeell.

peki ''varlık hep vardı'' nın doğada bir karşılığı var mı?

yada şöyle söyleyeyim.

ben somut bir başlama noktası varsa oradan zaman bakımından bugüne doğru nasıl ilerleyebileceğimi göstereblirim. bunu herkes rahatlıkla anlayabilir. çünkü bunun doğada somut bir karşılığı var. gözlemlenebilir bir durumdur bu.

şimdi sen, bir başlangıç noktası olmadan zaman bakımından bugüne nasıl gelebileceğimizi bize açıklayabilir misin?

(bakalım kim bilimci kim bilinmezci)

Sonsuz tartışmasını başından beri oku, cevabını alacaksın. Ben defalarca verdim cevabı, almadın mı, o halde cevap verme hakkımı saklı tutarak(zira sıkıldım artık aynı şeyleri tekrarlamaktan), senden aşağıdaki sözlerime cevabını bekliyorum, benim cevaplayamadığımı iddia ettiğin şeyi senin açıklaman için fırsat veriyorum, sonra benim cevap ile tekrar ilgileniriz.

Tane tane mi açıklayayım: Diyorsun ki, zaman devinimdir. Ben de diyorum ki, eğer evren ezelden beri yoksa, evrenin tanrı tarafından yaratılmamış olduğu bir evre vardır, haliyle tanrının evreni yaratmadığı bir evre vardır. Ve tanrı evreni yaratır, şu halde ortaya iki farklı durum çıkar: Evreni yaratmamış tanrı(güneşin amerika kıtasından göründüğü dönem) ve evreni yaratmış tanrı(güneşin avrasyadan göründüğü dönem). Yani ortada bir devinim var, haliyle zaman. Sen ise kalkmışsın, tanrıya bağımlı zamanı açıkla diye yine ne idüğü belirsiz bir şeyden bahsediyorsun. Ortada bir devinim var mı, var... o halde zaman da var. Bu nerede başlıyor?
Sitelerde Paylaş
Sonsuz tartışmasını başından beri oku, cevabını alacaksın. Ben defalarca verdim cevabı, almadın mı, o halde cevap verme hakkımı saklı tutarak(zira sıkıldım artık aynı şeyleri tekrarlamaktan), senden aşağıdaki sözlerime cevabını bekliyorum, benim cevaplayamadığımı iddia ettiğin şeyi senin açıklaman için fırsat veriyorum, sonra benim cevap ile tekrar ilgileniriz.

sen daha bunu yazmadan böyle diyeceğini biliyordum aslında. iş tam da buraya gelince aynı tarz taklalar atan karşılaştığım ilk ateist değilsin :lol:

ben elimde var olan, gözlemlenebilen şeyler hakkında çıkarım yapıyor ve varlığın hep var olamayacağını söylüyorum, bunu herkes bütün çıplaklığıyla anlayabiliyor. çünkü belli bir başlangıç noktası seçildiğinde oradan bugüne nasıl gelinebileceği gayet basit bir biçimde anlaşılabiliyor.

buna karşılık sana başlangıç noktası olmadan bügüne nasıl geleceğimizi göstermeni istiyorum.

sen de kalkmış cevap hakkım saklı kalsın falan diyorsun.

aynı şeyleri yazmak falan diyorsun.

niçin aynı şeyleri yazıyorsun ki?

mesele aynı mesele değil ki aynı şeyleri yazasın.

hayır kodoman hayır.

şu ana kadar karşılaştığım tüm ateistlerin iş tam da bu noktaya geldiğinde ilginç triplere bürünmeye başlamasından sıkıldım.

siz ateistler neden böylesiniz söyler misin lütfen?

biraz sıkıştırınca neden hep bilinmezcilikle suçladığınız müslümanlar gibi davranıyorsunuz?

zamanda geriye doğru adım atmaya başladığınızda neden belli bir noktada tıkandığınızın anlaşılmasından korktuğunuz için topu karşı tarafa atma kurnazlığına başvuruyorsunuz?

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...
Misafir
Bu konu kapalıdır ama konuya cevap yazmaya yetkiniz var görünüyor.
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...