Jump to content

ÇELİŞMEYEN TANRI TANIMI

Recommended Posts

“Tanrı kötülüğü durdurmak istiyor da gücü mü yetmiyor, o zaman her şeye gücü yeten değil.

Gücü yetiyor da durdurmak mı istemiyor, o zaman kötü niyetli.

Hem gücü yetiyor hem de durdurmak mı istiyor, o zaman kötülük nerden çıktı?

Hem gücü yetmiyor hem de durdurmak istemiyor mu, o zaman ona neden Tanrı diyoruz?”

Epikuros

Birde epikür'ün Tanrı ve kötülük problemine cevabınız nedir?Allah kötülüklere neden izin veriyor?

Soru kötülüğü yapan Allah olarak gösterilmiş ..hiçbir mantıksal tutarı yokki cevap verilsin.

soruyu soran Yapmak, istemek, yaratmak, gibi vasıf ve fiilleri birbirine karıştırmış anlaşılan.

Bir şeye izin verimesi o şeyi yapmakla yükümlülük anlamına gelmez..izin vermek zaten hür iradeye bağlı olduğu için , istenilene izin vermek olur .....!!Yani bu bir fiili duadır. . Oda kötülüğü istemesin arkadaş.

Allah allah...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 146
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Peki sen nereye gideceğini biliyormusun...? Allah'ın ne bildiğini ve hakkımızda ne takdir ettiğini bilmediğimize göre bizim vazifemiz onun rızasına uygun olarak yaşamaya gayret göstermektir..

neticeye etkisi olmayan gayretin hiçbir anlamı yoktur. üstelik allah ve onun bilgisi ezeli ise, bizim varlığımız, davranışlarımız ve "gideceğimiz yer" de ezeli olarak bellidir. madde ortamında bunların gerçekleşmesi bir piyesten başka birşey değildir.

yani allahın bizi dünyaya gönderip sonra cehenneme atması ile direk cehenneme atması aynı şeydir. zira bizim "cehennemde yanacağımız bilgisi" ezelidir.

Sitelerde Paylaş
Soru kötülüğü yapan Allah olarak gösterilmiş ..hiçbir mantıksal tutarı yokki cevap verilsin.

soruyu soran Yapmak, istemek, yaratmak, gibi vasıf ve fiilleri birbirine karıştırmış anlaşılan.

Bir şeye izin verimesi o şeyi yapmakla yükümlülük anlamına gelmez..izin vermek zaten hür iradeye bağlı olduğu için , istenilene izin vermek olur .....!!Yani bu bir fiili duadır. . Oda kötülüğü istemesin arkadaş.

Allah allah...

Herşeyi yaratan Allah değil mi?İblis'i veya kötülüğü sağlayan şartları yaratan da O'ysa kötülüğün sebebini yaratan, 2. Abdülhamid değil heralde..

Öyle kolay sıyrılabilecek konu değil Tanrı ve Kötülük sorusu..

76/30 ALLAH dilemedikçe siz dileyemezsiniz. ALLAH Bilendir, Bilgedir.

Kötülüğü Allah dilemiş olmalı ki kötülüğü yapanlarda dilemiş olsun.

Selam..

tarihinde sokrates_ tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
İslamcığım... Tanımsız değil; Allah'ın isim ve sıfatlarının Çelişkisiz olduğunu söylüyoruz..

Allah mantıküstü değil mi mask?

Allah çelişkisizdir diye savunma yapmak Allah'ı mantığa bağımlı kılmaktır

"Allah çelişikte olabilir olmayadabilir doğrusunu o bilir" demen lazım kendi adına tutarlı olabilmen için

Sitelerde Paylaş

DEHRi...

Genelde luzumsuz ve seviyesiz şeyler yazmıyorsun ama bu yazdığında ironik bir samimiyetsizlik hissetim.. Yinede tavsiyeni değerlendireceğim...

Evet bu kadar yazdık ama yazıklarımızın hiç birisinde Allah'ın vasıfları arasında bir çelişki ifadesi çıkmadı....

Yok mu bunca çelişki dediğiniz çelişkelerden birisini yazacak biriniz.. ? Yoksa çelişki sadece sizin yorumunuzda mı..?

Sitelerde Paylaş
Bir nurcudan bu beklenir.

Yani tanımsız bir tanrıdır.

Tanım yaparken tanımsız olduğunu söyleyene ne denir? cevap veriyorum: Nurcu.

Üstelik bu nurcu bu tanrının lezzet alan bir tanrı olduğunuda söyler :lol:

Tanrı bu dünyayı lezzet almak için yaratmış :lol:

Ama bu tanrı tanınsız, ama lezzet alabiliyor, hatta almak için çaba harcıyor, ama tek, ama yaratanların en büyüğüymüş.

Bu tanrının lezzet aldığını hangi tanrıyı kıyaslayarak anladın?

Bak ne demişsin: Çelişki yada kusur için alternatif bir yaratıcıya kıyaslanması gerek

Peki nurcu kusur bulmak için başka bir tanrı ile kıyaslamak gerekiyorsa övmek içinde başka bir tanrı kıyaslaması gerekir.

Ondan daha kötü bir tanrımı var? Veya daha acımasız? vs vs.

Yukarıda benim yazım aşağıda ise senin yazın. Ne alaka?

İslamcığım... Tanımsız değil; Allah'ın isim ve sıfatlarının Çelişkisiz olduğunu söylüyoruz..

Allah bize kendisini ne kadar bildirmiş ise; biz o kadarını biliyoruz.. Kainatı yaratmayı irade etmesi, kendi mahiyetini açığa çıkarmayı takdir etmesi ve bu mevcudatı hiçlik karanlıklarında bırakmaması onun Rahmetini ve şefkatini gösterir...

Zalimi ve inkarcıyı cezasız bırakmak zulümdür... Mazlumun hakkını vermemek zulümdür... Yada bir başkasının hakkını gasp etmek zülümdür.. Allah'ın mülkünde ortağı yok ki; ona zulm isnat edilsin...

Allahın bir sıfatı olması bile senin söylediklerin ile çelişir.

Bak ne demişsin:

Çelişki yada kusur için alternatif bir yaratıcıya kıyaslanması gerek

Bunlar doğru ise o zaman övgüler içinde başka bir tanrı kıyaslaması gerekir.

Onu neye hangi tanrıya göre kıyaslayarak övüyorsunuz?

Çünki başka bir tanrı kıyaslaması olması gerektiğini söyleyen sensin.

Allah bize kendisini ne kadar bildirmiş ise; biz o kadarını biliyoruz..

Allah bize kendini bildirmedi 1400 yıl önce küçük kızlar ile yatan, cahil bir arabın söylediklerini tanrı bize kendini bildirdi demen sende nurcu beyni olduğunu gösteriyor.

Kainatı yaratmayı irade etmesi, kendi mahiyetini açığa çıkarmayı takdir etmesi ve bu mevcudatı hiçlik karanlıklarında bırakmaması onun Rahmetini ve şefkatini gösterir...

Bak bak bak şimdide kendin ile çeliştin.

Sen değilmisin tanrı bu işi yaparken lezzet alıyor diyen.

Kendisi lezzet alıyor diye birşeyi yapması birsürü insana acı çektirmesi insanları cehennemde yakması onun şevkatini değil lezzete düşkün bir sadist olduğunu gösterir.

Zalimi ve inkarcıyı cezasız bırakmak zulümdür...

Ortada bir inkarcı yok.

dünyada tek bir tane bulamazsın.

Çünki inkar edecek birşey yok.

Herşey 1400 yıl önce konuşan gelini ile evlenen, kadınları dövün, diyen onlar maldırlar, diyen benim gibi düşünmeyenler öldürün Köpekler, Alçaklar, yabani eşekler, merkepler, susamış develer, dilini sarkıtıp soluyan köpekler, geberesiciler, reziller, sapik kişiler, beyinsizler, kof kütükler, alçak zorbalar, soysuzlar, Kahrolasılar, yalancılar, Kahrolun,elleri kurusun gibi sözler söyleyen bir arabın bir allah var benide elçisi yaptı bana tüm karılar helaldir bena itaat etmezseniz o allah sizi yakacak demesine dayanıyor söylediklerin.

O yüzden bir inkar falan yok sadece bu arap bedevisine inanmamak var.

Eğer gerçekten bir tanrı varsa vay halinize.

Mazlumun hakkını vermemek zulümdür...

Mazlumun hakkı yenirken oturum keyif çatmak nedir.

Şimdi nurcucuğum sen birisinin bir bebeğe tecavüz edeceğini biliyorsun, onu önleyecek gücün olduğu halde bunu yapmıyorsun adam işini bitirene kadar olayı seyrediyorsun adam işini bitirmiş donlarını toplarken sen geliyorsun ve adama işkence yapıyorsun, ve sonrada kendine şevkatli denmesini istiyorsun sen nurcumusun?

Sitelerde Paylaş

Kötülüğü yaratma konusunda;

"Kusursuz olan tanrıdır, yaratılmış olan kusurludur dolayısıyla kusur yaratılmışın kendindendir tanrıdan değil"

bu anlamda birşeyler okumuştum aklımda kalmış,yazayım dedim belki bir açılım sağlar, doğruluğunu savunmuyorum.

Yani özetle kötülük yaratılmışın kusurlu olmasından kaynaklanır diyor.

tarihinde zion tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Neresi samimiyetsiz Mask?

Tanrı mantıküstüdür dedikten sonra Tanrı'nın tanımında çelişki yoktur demek ayrı bir çelişki ve bu Tanrı'nın mantıküstü olmasından değil senin ne dediğini bilmemenden, kendi içinde çelişkiye düşmenden kaynaklanıyor.

Sitelerde Paylaş

"Kusursuz olan tanrıdır, yaratılmış olan kusurludur dolayısıyla kusur yaratılmışın kendindendir tanrıdan değil"

bu anlamda birşeyler okumuştum aklımda kalmış,yazayım dedim belki bir açılım sağlar, doğruluğunu savunmuyorum.

Kusuru ve kusurlu olanı kim yarattı o zaman? Al san bir çelişki daha. Kusursuz olan kusuru ve kusurlu olanı nasıl yaratır?

Keyfiyeti var mı diyeceğiz? Keyfiyeti olanın zalimliği söz konusudur. Tanrının zalim sıfatı yok. Yine çıkamadık işin içinden.

tarihinde baglanti tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yani allah kusurlu şeylermi yaratıyor diyorsun?

Kusursuz birşey var ama kusurlu şeyler yaratıyor, sonrada kusurlu yaratılanın kaynağı o kusursuz olmuyor, hint filmi senaryosumu bu?

Sitelerde Paylaş
Genelde luzumsuz ve seviyesiz şeyler yazmıyorsun ama bu yazdığında ironik bir samimiyetsizlik hissetim.. Yinede tavsiyeni değerlendireceğim...

Evet bu kadar yazdık ama yazıklarımızın hiç birisinde Allah'ın vasıfları arasında bir çelişki ifadesi çıkmadı....

Yok mu bunca çelişki dediğiniz çelişkelerden birisini yazacak biriniz.. ? Yoksa çelişki sadece sizin yorumunuzda mı..?

Kafana kafana vuruluyor çelişkiler, hemde kendi yazılarında bile sen bu çelişkileri sayıyorsun.

Ama nurcu olduğun için, yani beynin öldüğü için kendi söylediğini kendin anlamıyorsun.

Sitelerde Paylaş

Doğruluğunu savunuyorum demedim bana sormayın :)

Kusursuz olan kendisine eşit zaten, kendi kendini mi yaratsın.

Bu görüş doğru kabul edilirse ardına yaratılanın kusurlu olacağını bildiği halde neden yarattı sorusu gelir.

Bu görüşü destekler mi bilmiyorum, bu anlamda bir ayet var.

Nisa

79 Sana gelen her iyilik ALLAH'tan, sana gelen her kötülük ise kendindendir.

79 İyilik ve güzellikten sana her ne ererse Allah'tandır. Kötülük ve çirkinlikten sana ulaşan şeyse kendi nefsindendir. Biz seni insanlara bir resul olarak gönderdik. Tanık olarak Allah yeter.

tarihinde zion tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Arada haklı bi mesaj silme olayı olmuş herhalde...Ama silinen mesaj içindeki mesajı tekrar edeyim..

Ya Allah'ın vasıflarında, kendi içinde bir çelişki yazın... Yada bri yaratıcı tarifi yapın bakalım ortaya ne çıkacak...

Sitelerde Paylaş
Arada haklı bi mesaj silme olayı olmuş herhalde...Ama silinen mesaj içindeki mesajı tekrar edeyim..

Ya Allah'ın vasıflarında, kendi içinde bir çelişki yazın... Yada bri yaratıcı tarifi yapın bakalım ortaya ne çıkacak...

Yaratici tarifi yapacak olan sensin, ama kaciyorsun. Anlat bakalim, neyi ne zaman nasil yaratmis. Onu kim yaratmis. Onu yaratani kim yaratmis. vs. vs.

tarihinde Aragon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Kafana kafana vuruluyor çelişkiler, hemde kendi yazılarında bile sen bu çelişkileri sayıyorsun.

Ama nurcu olduğun için, yani beynin öldüğü için kendi söylediğini kendin anlamıyorsun.

islamcığım...

Bende kim vuruyor diyordum.. Yazık bana.. :)

Ama senden nurcu olduğumu duymak hoşuma gidiyor.. Dua hükmünde kabul ediyorum bu söylediklerini..

Sitelerde Paylaş
Doğruluğunu savunuyorum demedim bana sormayın :)

Kusursuz olan kendisine eşit zaten, kendi kendini mi yaratsın.

Bu görüşü destekler mi bilmiyorum, bu anlamda bir ayet var.

Nisa

79 Sana gelen her iyilik ALLAH'tan, sana gelen her kötülük ise kendindendir.

79 İyilik ve güzellikten sana her ne ererse Allah'tandır. Kötülük ve çirkinlikten sana ulaşan şeyse kendi nefsindendir. Biz seni insanlara bir resul olarak gönderdik. Tanık olarak Allah yeter.

Ama bu yine kaçamak bir yaklaşım. Sınırsız kusursuzluk, sınırlı kusursuzu yaratabilirdi. Hem kusurlu yaratmak bir eksikliğin göstergesidir.

Birde şöyle bakalım. Diyelim eksik yani kusurlu yarattı. O zaman bir geliştirme amacı olmalı. Oysa Tanrı ne yapıyor? Cehennemde yakıyor. Bu durumu kurtarmak için Kuranda olmayan ifadelerle, cehennemin bir şifa olduğu anlatılıyor. Yani sonradan ekleme yorumlar bunlar. Tanrı gibi bir kusursuzluğun amacı, eksik ve kusurlu yaratıp, acısını yarattıklarından çıkarmak olmamalı. Bu onu zalim yapar. Zalim Tanrının sıfatı değil. Yine olmuyor.

tarihinde baglanti tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
islamcığım...

Bende kim vuruyor diyordum.. Yazık bana.. :)

Ama senden nurcu olduğumu duymak hoşuma gidiyor.. Dua hükmünde kabul ediyorum bu söylediklerini..

Söylediklerimin doğruluğunun ispatı.

Cevaplaman gereken tonla şey var, ama sen burada sana beyni ölmüş dediğim için bu söylediklerimi dua olarak kabullendiğini söylüyorsun.

Ne diyeceksin şimdi yine bunlara cevap vermek zorunda değilimmi?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...