Jump to content

ÇELİŞMEYEN TANRI TANIMI

Recommended Posts

>>>Akıl kendi varlığını nasıl anlayamıyormuş?

Nasıl anlıyor peki - düşünüyorum demek ki varımmı diyor...Ben varlığı derken niteliğini, iç yüzünü diyorum , elbette akıl kendi varlığından şüphe etmez.

>>>Akıl bugün kendini de sorguluyor, insana dair nice bilim de geliştiriyor.

Akıl bilim geliştirmez . bilim ile bilgi , icat ile keşif ayrı şeyler..!!

>>>Bunlarla neleri çözdü. Akıl aynı zamanda evreni çözmeye çalışıyor.

Bırak evreni kendini bile çözemiyor....

>>>Evrene gözünü dikti,

Hmmm demek aklın gözüde var - bak hele

>>>baktıkça Tanrının olmadığını anlıyor.

Demek yaratıcısını arıyor - işte bu güzel.

>>>Sen insan aklını hala eski devirlerdeki henüz bilim üretmemiş akıl sanıyorsun galiba.

Halan eski devirler düşünürlerini taklit ediyoruz ..örneğin albert bile eskidi..

>>>Geçti o devirler.

Bence değil - biz o devirlere geri gidiyoruz gibi geliyor bana..

---------------

>>>Dünya ve evren nerden geldi diyorsun. Yaratıcı olmadan hep var olan tekil enerjiden ortaya çıkmış olamaz mı yani?

Sence hep varolan ne demektir ki ????..

>>>Maddenin aslı bu.

Ney enerjimi? başı olmayan enerji ,yasası kanunu olmayan yaratan enerji yani ???

>>>Yaratıcı olsa işimiz bu kadar zor olmazdı.

Yoktan vareden Allaha inanmak zaten zor değilki , zorluk senin kafandan çıkıyor..Başkasını şuçlama..

>>>İmtihan adı altında kamufle etmeyin gerçekleri.

Peki gerçek nedir ? ..açıklada öğenelim...

>>>Bu zalim bir Tanrı anlayışı getiriyor sonuçta.

zaten tanrılar hep zalim olmuşlar zeus gibi..Bak burda doğrusun.

>>>Daha çok çıkmaza giriyorsunuz.

Bakalım - hele biraz düşünmesini öğrenelim ..belkide sen doğru olabilirsin..

TTS

Sitelerde Paylaş
  • İleti 146
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ama bu yine kaçamak bir yaklaşım. Sınırsız kusursuzluk, sınırlı kusursuzu yaratabilirdi.

Sınırlı kusursuz olmaz, bir şey sınırlı ise kusurludur.

Diyelim eksik yani kusurlu yarattı. O zaman bir geliştirme amacı olmalı.

Gelişemez çünkü kusursuz kendisine eşit.

Sonuçta sorduğun soruya geliyor ama yaratılmış olan şeyin kusurlu olduğunu bildiği halde neden yarattı ?

tarihinde zion tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

TTS cümlelerime tek tek açıklama yapmışsın. Kah eleştirmiş kah katılır gibi olmuşsun. Biraz aklın mı karıştı ne? Akıl bilim yapmıyor mu şimdi? Yapmasa bunca teknolojiyi nasıl üretir? Gözümüzü evrene diktik. Aklın gözü mü var gibi tuhaf sorular sorma. Akılda var gözde var işte. Evrende ki uçsuz bucaksızlığı inceliyoruz. Tanrı aramak mı? Ya biz şaşırıp kalmışız. Asla böyle bir büyüklüğü ve muhteşemliği tahmin edemezdik. Peki neden gelen hiç bir peygamber bize evrenden bahsetmedi? Bir tanesi bile dünya yuvarlaktır ve güneşin etrafında döner demedi. Madem Tanrı buyruğu idi o sözler, neden bizim şimdi bulduklarımız söylemedi hiç? Aklı küçümseme, bak neler başarıyor. Peygamberlerin söylediklerini sorgulayıp, uydurduklarını ispat ediyor. Daha ne olsun.

Şimdi sen deistin Tanrısından başlarsın bu seferde. Ama o temelli ortada kalıyor. Çünkü hiç bir kaynağı yok. Dinlerden esinlenilen ve felsefe üretmekten ortaya çıkan çok tanımlı bir Tanrı ile insanları ikna edemezsiniz.

Sitelerde Paylaş
Herşeyi yaratan Allah değil mi?İblis'i veya kötülüğü sağlayan şartları yaratan da O'ysa kötülüğün sebebini yaratan, 2. Abdülhamid değil heralde..

Öyle kolay sıyrılabilecek konu değil Tanrı ve Kötülük sorusu..

76/30 ALLAH dilemedikçe siz dileyemezsiniz. ALLAH Bilendir, Bilgedir.

Kötülüğü Allah dilemiş olmalı ki kötülüğü yapanlarda dilemiş olsun.

Selam..

Bence kolay.İstemek , izin almak,izin vermek , dilemek , aynı şeyler değiller herhalde.

Yaratan abdülhamid değilse , isteyen o . oda istemesydi güzelim - başına bunlar gelmezdi.

Ben o ayetteki dilemeyi yaratmak anlıyorum ..

Eğer yaratmak değilse - şu halde hür iradeyi insana dilemesi olabilir..yani sonuçte yinede yaratmak fiili anlıyorum ben...

Gerçi matürudi ve eşari anyı görüşte değiller ama yinede sonuç aynıya verıyor..

Belkide ayeti anlamada yanılıyorum. .veya gerçekten anlayamıyorum.

Selam.

Sitelerde Paylaş
Sınırlı kusursuz olmaz, bir şey sınırlı ise kusurludur.

Gelişemez çünkü kusursuz kendisine eşit.

Sonuçta sorduğun soruya geliyor ama yaratılmış olan şeyin kusurlu olduğunu bildiği halde neden yarattı ?

Sınırlı kusurlu olmaz diyorsun. Ama bak şu var mesela. Tanrı ezeliyeti olmayan insana ebediyet veriyor. Gerçi bu kavramlarda tartışmalı. Ama işin içinden zaten çıkmak imkansız. Kurandaki vaad böyle. Sonsuza kadar cennet veriyor kullarına. Cehennemliklerden bazıları cehennemden hiç çıkmayacak diyor. Bu bir çelişki. Ezeliyetin yok, ama ebediyetin var.

Sınırlı kusurlu fazla iddialı bir kavram tabii. Ama kendi içinde mükemmel diyelim. Mesela mükemmel sağlık, mesela mükemmel olduğu iddia edilen cennet ortamı. Böyle bir sınırlı kusursuz yaratabilirdi. Oysa cehenneme mahkum bir sürü insan yarattı. Bu o insanların seçimi bile değil üstelik. Tanrının ağzından söz çıkmış bir kere. Yani o insanlar istesede istemesede günah işleyecek ve cehenneme gidecek. Zalim sıfatı hep çıkıyor ortaya kaçınılmaz olarak.

Sitelerde Paylaş
TTS cümlelerime tek tek açıklama yapmışsın. Kah eleştirmiş kah katılır gibi olmuşsun. Biraz aklın mı karıştı ne? Akıl bilim yapmıyor mu şimdi? Yapmasa bunca teknolojiyi nasıl üretir? Gözümüzü evrene diktik. Aklın gözü mü var gibi tuhaf sorular sorma. Akılda var gözde var işte. Evrende ki uçsuz bucaksızlığı inceliyoruz. Tanrı aramak mı? Ya biz şaşırıp kalmışız. Asla böyle bir büyüklüğü ve muhteşemliği tahmin edemezdik. Peki neden gelen hiç bir peygamber bize evrenden bahsetmedi? Bir tanesi bile dünya yuvarlaktır ve güneşin etrafında döner demedi. Madem Tanrı buyruğu idi o sözler, neden bizim şimdi bulduklarımız söylemedi hiç? Aklı küçümseme, bak neler başarıyor. Peygamberlerin söylediklerini sorgulayıp, uydurduklarını ispat ediyor. Daha ne olsun.

Şimdi sen deistin Tanrısından başlarsın bu seferde. Ama o temelli ortada kalıyor. Çünkü hiç bir kaynağı yok. Dinlerden esinlenilen ve felsefe üretmekten ortaya çıkan çok tanımlı bir Tanrı ile insanları ikna edemezsiniz.

Yukarda yazdım halan neden israr ediyorsun ?

Bilim ile bilgi aynı şey değiller - tamamen ayrı şeyler...!!Artık son defa yazdım bunu.

azıcıkta olsa öğrenmesini öğrenelim ne dersin..tabii bende.

Sitelerde Paylaş

Konu dönmüş dolaşmış kadere gelmiş yine..Ben girmeyeyim..Fakat dikkatimi bu tip tartışmalar da çeken bir şey var: Tanrı çelişkilidir.

Peki ne çelişkisizdir? Ben bu mantıkla, yani forum mantığı ile herşeye çelişki bulabilirim..Sonunda yok mu demeliyim çelişki bulabildiğim herşeye?

Eğer forum ateist olmayan yani subjektif değilde objektif bir forum olsa idi daha net tartışılabilirdi.Zira din ve dinlerin Tanrısı, özellikle İslam ın Tanrısı, Allah çoğu zaman gündemde..Diyelim ki forum objektif ve herşeye gücü yeten bir varlık var..Ama Tanrı değil..Mesala biziz yani insanoğlu bu varlık..Hayallerinde herşeye gücü yeter..Şahıs bazında değilde, tüm insan ırkı olarak düşünün..Acaba insanlar birbirine sorarmıydı:Sen hiç kaldıramayacağın taş yaratıp(hayal edip), sonra onu kaldırabilirmisin?(hayalinde)..VB.. Herhalde sormazlardı diye düşünüyorum..

Kaldı ki "herşeye gücü yetmek" normalde bir ateist için başlı başına bir çelişkidir..Tabi Tanrı sıfatı olarak herşeye gücü yetmek..

Fakat dikkatimi bu noktada şu çekiyor:Tanrı yı kaldırdık, yerine enerjiyi koyduk, enerji ezeli-ebedi olduğundan(ki bigbang öyle söylemiyor) zamana da tabi değil..Değil fakat tanımlama için kullanıyorum, zaman sonsuz, enerji kaybolmuyor, dönüşüyor(ezeli-ebedi), öyle ise herşey olabilir..Demek ki enerjinin olasılıklar dahilinde herşeye gücü yeter..E olasılıklarda sonsuz..Öyle ya enerji kaybolmuyor, yokolmuyor, ölmüyor; zamanda sonsuz..Çok uzatmayayım;

Tanrı yı kaldırdım, yerine enerjiyi/fizik kanunlarını/olasılıkları koydum..

1-Enerji kendikendini yok edebilirmi?

2-Enerji ne enerjisidir?4 kuvvetin kaynağının kaynağı nedir?

3-Neden bana kendisini sorgulatıyor?Öyle ya yazmak için dahi enerjiye ihtiyacım var?

4-Bugüne kadar(bizim için bugüne kadar) rastlantısal olarak bizi(aklı) oluşturan enerji akıllımıdır?

5-Mantık sınırlarımız dışında enerjiler var olabilirmi diye sormak istemiyorum ki zaten planc zamanın altına inilemediği için zaten mantık sınırları dışında, fakat şimdi mantık sınırlarımız içinde..Bu nasıl oluyor?Hem içinde hem dışında durumu yani?

6-Bundan, sözgelimi 10 milyar sonra(bu ölçü bizim için) aklımızı olasılıklar sonucu oluşturan enerjinin kendisi de olasılıklar sonucu bilinç-akıl-irade kazanabilirmi?(Şimdi yok olduğunu kabul ediyorum-Var diyen varmı?)

VB.....

Acaba böyle bir enerji tanımı çelişkilimi-değilmi?Konu dışına çıkmış gibi görünmeme rağmen, başta söyledğim sözü yineliyorum:sizin mantık dediğiniz akıl yürütme ile herşeye çelişki bulabilirim..Yok edebilirim..Ama varız..

tarihinde Conan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Sınırlı kusurlu olmaz diyorsun. Ama bak şu var mesela. Tanrı ezeliyeti olmayan insana ebediyet veriyor. Gerçi bu kavramlarda tartışmalı. Ama işin içinden zaten çıkmak imkansız. Kurandaki vaad böyle. Sonsuza kadar cennet veriyor kullarına. Cehennemliklerden bazıları cehennemden hiç çıkmayacak diyor. Bu bir çelişki. Ezeliyetin yok, ama ebediyetin var.

Sınırlı kusurlu fazla iddialı bir kavram tabii. Ama kendi içinde mükemmel diyelim. Mesela mükemmel sağlık, mesela mükemmel olduğu iddia edilen cennet ortamı. Böyle bir sınırlı kusursuz yaratabilirdi. Oysa cehenneme mahkum bir sürü insan yarattı. Bu o insanların seçimi bile değil üstelik. Tanrının ağzından söz çıkmış bir kere. Yani o insanlar istesede istemesede günah işleyecek ve cehenneme gidecek. Zalim sıfatı hep çıkıyor ortaya kaçınılmaz olarak.

Baglanti,

Başa dönelim,

1)

Tanrı kusursuz birşey yaratabilirmi sorusu = tanrı kendi kendisini yaratabilir mi sorusu

2)

Tanrı kusurlu birşey yaratabilir mi sorusu ?

Yanıtı evet elbette.

Burdan yola çıkarak

Yaratılmış yani biz kusurlu olduğumuzu biliyor muyuz ? evet.

İblis ne demiş ? "Beni sen saptırdın" suçlu sensin,yani kusurlu ben değilim sensin

Adem ne demiş ? "Ben kusurluyum affet" suçlu benim.yani kusurlu olan benim sen kusursuzsun.

Yorum sizin..

tarihinde zion tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

bu konunun başlıgı çelişmeyen bir din varmı olsaydı daha uygun olurdu.var olup olmadıgını bilmedigimiz bir şeyi tartışmak yerine tanırı buyrugu denilerek bize yutturulan dinleri tartışalım. mesela kuranın şu ayetlerinde

Bakara(*) Sûresinin 99 . Ayetinde

Andolsun, biz sana apaçık âyetler indirdik. Bunları ancak fasıklar inkâr eder.

Yûsuf Sûresinin 2 . Ayetinde

Biz onu, akıl erdiresiniz diye Arapça bir Kur?an olarak indirdik.

burda demiyorki.aklınız ermez herşey acık diyor...fakat daha sonra muhammet herşeyi birbirine karıştırınca.....onu temize çıkarmak için ulemalar ortaya çıkmış...kendilerine göre dini yorumlayıp kafalarına göre çelişkileri yok etmeye calışmışlar.bazı saflarda bunu yemiş.tanırının buyrugu budur çelişki yoktur diye...

mesela bazı insanlar vardır.eşi aldatır bildikleri halde görmezden gelirler.bunu ona yakıştıramazlar...cevreden gelen sözler dedikodular onun için bişey ifade etmez...bunun nedeni sevgi olabilecegi gibi.yeni kadın bulamamaktır..

benim yakın bir tanıdıgım vardı. gercekten saftı. kadın kurnazın allahı. aldattıgını kardeşleri babası falan söledigi halde yok yapmaz diyodu..karını şunla görmüşler dışarda dediler mesela yattıgını görmüşlermi dicek kadar karısını savunuyordu....neyse sonunda zorla boşattıırdılar. ona köyden evde kalmış saf bir kız getirdiler...şimdi nasıl kandım ben o kadına diyor eski karısından kötüsü yok...şimdi bırak eski karısını çocogunu bile reddettti

dinde öle bişey işte.çelişkileri görmemenin körü körüne baglılık olabilecegi gibi kendine güvensizlikte olabilir

cevremde birkaç kendine göre müslüman. kuran hükümlerine göre müslümanlıkla alakası olmayan 2 bayan var.mesela ikna olur gibi oldular din olmadıgına

sonra şu soruyu sordular peki inançsızmı gezelim.ne diyosun...hala direniyolar biz yanlış yorumluyor olabiliriz falan diyolar.en sonunda dedimki siz kıt akıllımısınız. onu bile kabulleniyolar.aklımız kıt olabilir diyolar

karı koca örnegindeki gibi bunlarada yeni bir peygamber olsa inanırlarda . muhammed uyanık davranmış ben son peygamberim demiş...yoksa cagımıza uygun bir din kitabı yazar verirdik :D

karı koca örnegindeki aldatan kadının yerine başka bir kadın geldide adam unuttu.burda o şansımızda yok :D

tarihinde toscano tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Peki ne çelişkisizdir? Ben bu mantıkla, yani forum mantığı ile herşeye çelişki bulabilirim..Sonunda yok mu demeliyim çelişki bulabildiğim herşeye?

Nasıl buluyorsun herşeye çelişki?

Tanrıyı kaldırıp enerjiyi koydugunda evet yada hayır diye cevap verilebilir

Bak mesela Tanrı kaldıramayacağı bir taş yaratabilir mi diye bir soru vardır klasiktir

Ne cevap verirsek verelim bir çelişki ortaya çıkıyor

Tanrı'yı kaldır yerine Ahmet koy

Soruya cevap verebiliyormusun? Evet.

Ahmet kaldıramayacağı bir taş yaratabilir mi? HAYIR

Soru'nun kendisinde bir sorun yok o zaman

Allah kavramı sıfatları sorunlu

Yada soruyu şöyle soralım

Tanrı kendisine cevabını bilmediği bir soru sorabilir mi?

Yine aynı şekilde Tanrı'yı kaldır Ahmet de

Sorunun cevabı var mı var

Ahmet kendisine cevabını bilmediği bir soru sorabilir mi? EVET

yine bir sorun yok

Yani bu sorular hatalı falan değil

Allah kavramını tanımlarken kullanılan alimimutlak ve kadirimutlak kavramları çelişki yaratıyor

Sitelerde Paylaş
O kadar çok ki, peki bir tane ile başlayalım.

MÜTEALİ

Aklın alabileceği herşeyden pek Yüce

Şimdi madem aklın alabileceği her şeyden yüce, ben Allahı akılla nasıl bileyim? Hadi peygamber bildirdi, öylede olsa aklım almadıktan sonra nasıl iman edeyim? Hem Allah akılla bilinir hem aklı olmayanın dini olmaz diyorsunuz. Hemde aklın alabileceği herşeyden pek yüce diyorsunuz. O zaman insana inanma sorumluluğu hiç verilmemeliydi.

kardeş bence sen bakış olarak biraz ters duruyorsun bir kavram ortada olabilir ama bu o aforizmayı nasıl acacagına bağlıdır...

burda MÜTEALİ dediği ALLAH'ı akılın içine sıgdırmakdır...yani ALLAH'ı bir yerde sabit tutup yönlendirmektir...kavramı okuya bilirsin ama onu açmak ve genişletmek her babayiğidin harcı değildir!....eger akıl ALLAH'ı kavraya bilirse akıl ALLAH'tan büyük olur haşa o bundan öte dir....AMA akıl ancak ve ancak lutufları algılaya bilir.....

saygılar......

Sitelerde Paylaş
1-Enerji kendikendini yok edebilirmi?

Edebilir yada edemez bu neyi değiştirir?

Enerji'nin korunumu bir varsayımdır, işe yarayan bir varsayım (yasada diyebilirsin farketmez)

Doğayı gözlerken doğadan soyutladıgımız bir varsayım

Mantıksal bir zorunluluk değildir.

2-Enerji ne enerjisidir?4 kuvvetin kaynağının kaynağı nedir?

Enerji hareket enerjisidir diyebiliriz

Fizik ne kadar derinleşirse derinleşsin temel davranış biçimi harmonik osilasyon olmaktadır

Kaynağının kaynağının kaynağının..... diye ne kadar uzatacaksın Tanrıya kadar mı?

Sonunda tekil nedensiz basit bir oluşuma ulaşmak çelişik değildir

Zira Tanrı bile desen Tanrı nedensizdir demen tek başına çelişik değildir. Mantıksal çelişki başka birşey senin göstermeye çalıştıgın şey başka birşey

3-Neden bana kendisini sorgulatıyor?Öyle ya yazmak için dahi enerjiye ihtiyacım var?

Yok öyle bir amacı

Seni yaratmak gibi bir amacıda yoktu

Sen bir sonuçsun sadece

4-Bugüne kadar(bizim için bugüne kadar) rastlantısal olarak bizi(aklı) oluşturan enerji akıllımıdır?

Değildir

5-Mantık sınırlarımız dışında enerjiler var olabilirmi diye sormak istemiyorum ki zaten planc zamanın altına inilemediği için zaten mantık sınırları dışında, fakat şimdi mantık sınırlarımız içinde..Bu nasıl oluyor?Hem içinde hem dışında durumu yani?

Mantık sınırlarımızı değil ama sağduyumuzu aşan olabilir? Zira günümüz fiziğinde bile sağduyumuzu aşan sayısız olgu vardır

Sağduyumuz belirli bir ölçekte çevremizi gözleyip sonuç çıkarma adına evrimleşti çünkü yaşam mücadelesinde avantaj sağlayan buydu. Evreni, doğayı kendi ölçeğimizde anlamamızı sağladı. Kuantum mekaniğide görelilikte gündelik sağduyumuzu aşar ama mantıküstü kuramlar falan değildir, mantık sınırlarımızın dışında değilllerdir. Son derece tutarlıdırlar.

Mantık nedir o konuda yanlış düşünüyorsunuz

Bize tuhaf gelen mantıksızdır gibi bir anlayışımız yok bizim

Tutarlılık tuhaf olmamak değildir

6-Bundan, sözgelimi 10 milyar sonra(bu ölçü bizim için) aklımızı olasılıklar sonucu oluşturan enerjinin kendisi de olasılıklar sonucu bilinç-akıl-irade kazanabilirmi?(Şimdi yok olduğunu kabul ediyorum-Var diyen varmı?)

Enerjinin kendisi nasıl akıl kazanacak

Enerji bir sürü alt bileşenden, yapı biriminden meydana gelmiyor ki?

Hem şu an akıl sahibi değilde zaman içinde kazanabilir mi demek bir doğal seleksiyon sürecinden geçmesi demektir enerjinin kendisinin

Bu ne demek mesela şimdi?

Akıl, ilke olarak basit süreç olarak kompleks maddi etkileşmelerin bir türüne (spesifik olarak beyin ve beyindeki etkileşmeler) bizim verdiğimiz isimdir

Sitelerde Paylaş
Arkadaşlar bildiğiniz gibi, Tanrı tanımı çelişkilidir. Sıfatları ve tanımı itibarıyla Tanrı tanımında çelişkiler vardır. Şimdi ben çelişkisiz bir Tanrı tanımı mümkün müdür onu merak ediyorum. Yani kendi içinde çelişmeyen Tanrı tanımı yapabilecek arkadaş var mı burada? İnançlı veya inançsız olun deneme serbest.

Sevgili baglanti,

Ben şöyle bir yöntem denemek istiyorum.

Kuran ayetlerinden yola çıkarak Tanrı kendini nasıl tanımlamış ona bakalım, sonra Tanrı nedir ne değildir vs bunu konuşalım ve kendi tanımıyla çelişen bir Tanrı var mı yokmu ona bakalım..

allah gerçekten güç ve hikmet sahibidir.

bilin ki göklerde ve yerde olan her şey allah'a aittir ve allah her şeyi bilendir, hikmet sahibidir!

allah, Tek İlah'tır; çocuk sahibi olmaktan münezzehtir: göklerde ve yerde olan her şey O'na aittir ve hiç kimse allah kadar güvene layık değildir.

allah her şeyi bilir.

onlar kendilerini ne allah'tan koruyacak ve ne de yardım edecek birini bulabileceklerdir.

allah hepsini Kendi katında toplayacaktır:

allah gerçekten her şeyi duyan, her şeyi bilendir;

allah, günahları bağışlayandır, kudret ve egemenliğinde sınırsızdır.

allah, çok bağışlayıcıdır, rahmet kaynağıdır.

allah (lütfunda) sınırsızdır, hikmet sahibidir,

bilin ki göklerde ve yerde olan her şey allah'a aittir ve allah Kendi kendine yeterlidir, övülmeye layık olandır.

hiç kimse allah kadar güvene layık olamaz.

O, eğer dilerse, ey insanlar, sizi yok edip [yerinize] başka varlıklar geçirebilir: Çünkü allah bunu yapmaya gerçekten muktedirdir.

allah gerçekten her şeyi duyan, her şeyi görendir.

allah bütün yaptıklarınızdan haberdardır.

göklerde ve yerde olan her şey allah'a aittir ve allah her şeyi kuşatmıştır.

allah çok bağışlayıcıdır, rahmet kaynağıdır.

Kimin sözü allah'ın sözünden daha doğru olabilir?

allah'ın yanısıra başkasına ilahlık yakıştıranlar şiddetli bir sapıklığa düşmüş kimselerdir.

allah'a karşı savunacak, kim onların koruyucusu o-lacaktır?

allah her şeyi bilendir, hikmet sahibidir.

Onlar yaptıklarını insanlardan gizleyebildiler ama allah'tan gizleyemezler; çünkü gecenin karanlığında, allah'ın tasvib etmediği düşünce ve inançları her ne zaman tasarlasalar, allah onların yanıbaşındadır. Ve allah onların bütün yaptıklarını [ilmiyle] kuşatır.

allah çok bağışlayıcıdır, rahmet kaynağıdır.

allah, kendilerine ihanet edenleri ve günahkarlıkta inat edenleri sevmez.

allah, yap-tığınızdan her zaman haberdardır.

allah her şeyin hesabını tutmaktadır.

allah, her şeyi gözetleyicidir.

allah, hakikati inkara kalkışanların gücünü kırmaya muktedirdir; çünkü allah iradesinde güçlü ve cezalandırmasında şiddetlidir.

yalnızca allah'a güven; zira hiç kimse allah kadar güvene layık olamaz.

Size gelen her iyilik allah'tandır; başınıza gelen her kötülük de kendinizden. SENİ [ey Muhammed,] bütün insanlığa bir elçi olarak gönderdik: ve hiç kimse [buna] allah'ın şahitliği gibi şahitlik yapamaz.

hiç kimse allah'ın sahip olduğu bilgiye sahip olamaz.

-ama ahiret, allah'a karşı sorumluluklarının bilincinde olanlar için en iyisidir- çünkü hiç biriniz, kıl kadar haksızlığa uğramayacaksınız.

allah'ın tevbeleri kabul edici ve bir rahmet kaynağı olduğunu tereddütsüz görürlerdi.

allah'ın size yapılmasını tavsiye ettiği [şey], mutlaka en güzel [şey]dir: allah, kesinlikle her şeyi işitendir, her şeyi görendir.

allah'ın irade ettiği şey mutlaka icra edilir.

Hiç kimse allah gibi dost olamaz ve hiç kimse allah'ın yardım ettiği gibi yardım edemez.

allah, kimseye zerre kadar haksızlık yapmaz;

allah, her şeyin tam bilgisine maliktir.

allah her şeye şahittir.

ve [unutmayın ki] nihai hesap sorucu olarak allah kafidir.

allah, hesap görmede hızlıdır!

GÖKLERDE ve yeryüzünde hükümranlık allah'a aittir: ve allah, her şeyi yapmaya kâdirdir.

İman karşılığında inkarı satın alanlar hiçbir surette allah'a zarar veremezler,

allah, yüceliğinde ve lütfunda sınırsızdır.

allah dilediği her şeyi yapmaya kâdirdir:

çünkü hayat bağışlayan ve ölüme hükmeden yalnız allah'tır. allah, yaptığınız her şeyi görür.

"Bütün karar yetkisi, yalnızca allah'a aittir!" .... allah'ın göğüslerinizde barındırdığınız her şeyi sınaması ve kalplerinizin içini (116) her türlü boş ve yararsız şeylerden arındırması içindir: Zira allah, [insanların] kalplerindeki her şeyi bilir.

allah, kullarına en ufak bir haksızlık yapmaz!"

Hiç kimse, tayin edilmiş belli bir vadeden önce, allah'ın izni olmadan ölmez.

allah, zalimleri asla sevmez-

allah iyilik yapanları sever;

allah'tan başka kimseden yardım gelmez-

allah, yarattıklarının haksızlığa uğramasını dilemez.

allah, yarattığı âlemlerden bağımsızdır, her bakımdan Kendine yeterlidir.

Siz, bilginiz olan şeyler hakkında tartışırdınız, ama hiç bilmediğiniz şey hakkında neden tartışıyorsunuz? Halbuki allah [onu] bilir, ama siz bilmezsiniz:

allah'tan başka bir ilah yoktur; şüphe yok ki allah -yalnızca O- kudret ve gerçek hikmet sahibidir.

allah, yarattıklarına karşı çok şefkatlidir.

allah, Kendisine karşı dikkatli olmanızı ihtar eder, çünkü bütün yollar allah'a varır.

allah vaadini yerine getirmekten asla kaçınmaz."

allah onlara neler işlediklerini gösterecektir.

allah'ın indirdiklerine göre hüküm vermeyenler, gerçekten hakikati inkar edenlerdir!

allah'ın vahyettiğine göre hüküm vermeyenler, işte onlar zalimlerdir!

Biz, her biriniz için [farklı] bir sistem ve [farklı] bir hayat tarzı belirledik. Eğer allah dileseydi, hepinizi bir tek topluluk yapardı: ama indirdikleri aracılığıyla sizi sınamak için [başka türlü diledi]. O halde hayırlı işlerde yarışın! Hepinizin dönüşü allah'adır; o zaman allah, ayrılığa düştüğünüz şeyleri size gösterecektir.

allah'tan daha iyi kanun-koyucu olabilir mi?

allah ise yozlaşmaya ve çürümeye yol açanları sevmez.

allah, hakikati inkar eden insanları doğru yola iletmez.

allah kudret sahibidir, kötülerden intikam alandır.

Hepinizin dönüşü allah'a olacaktır: Ve o zaman allah, size [hayatta] yapmış olduğunuz her şeyi bildirecektir.

allah sapkın bir halka doğru yolu göstermez.

Ve bir yazında güneş-evren ile ilgili niye hiçbir peygamber haber vermemiş dedin.

Kurandaki bu ayetlerde burada. Düşüncelerini bekliyorum..

Enam 96

Tan yerini ağartan[dır O]; geceyi sükûnet[in kaynağı] yapan ve güneş ile ayı tesbit edilen yörüngelerinde hareket ettiren [O'dur]: Bu[nların tümü] Her şeyi Bilen Sonsuz Kudret Sahibinin iradesi ile tayin edilmiştir.

Tevbe (36)

BİLİN Kİ, Allah'a göre ayların sayısı, Allah'ın gökleri ve yeri yarattığı gün koyduğu ölçü uyarınca onikidir;

Yunus (5)

Güneşi parlak bir ışık [kaynağı] ve ayı aydınlık kılan, ve yılların sayısını bilesiniz, [zamanı] ölçebilesiniz diye ona evreler koyan O'dur. Bunların hiç birini Allah bir anlam ve amaçtan yoksun yaratmış değildir. (Allah), bilmek isteyen bir topluluk için ayetlerini ayrıntılı olarak (işte böyle) açıklıyor:

Rad (2) G

Gökleri, görülebilir herhangi bir destek, dayanak olmadan yükselten ve sonra da kudret ve hükümranlık tahtına kurulan Allah'tır; her biri -[O'nun tarafından] belirlenmiş bir süre için - kendi seyrini sürdüren güneşi ve ayı [koyduğu yasalara] tâbi tutan O'dur; var olan her şeyi (yöneten), çekip çeviren de O. Bütün bu mesajları açık açık dile getiriyor ki, [Yargı Günü'nde] Rabbinizin huzuruna çıkacağınıza yürekten kesin bir biçimde inanasınız.

Enbiya (30) PEKİ, hakkı inkara şartlanmış olan bu insanlar, göklerin ve yerin [başlangıçta] bir tek bütün olduğunu ve Bizim sonradan onu ikiye ayırdığımızı ve yaşayan her şeyi sudan yarattığımızı görmüyorlar mı? Hâlâ inanmayacaklar mı?

Yasin (40) ne güneş aya erişebilir, ne de gece gündüzü yok edebilir, çünkü hepsi uzayda [yasalarımız doğrultusunda] hareket ederler.

Sevgiler...

Sitelerde Paylaş
Nasıl buluyorsun herşeye çelişki?

Tanrıyı kaldırıp enerjiyi koydugunda evet yada hayır diye cevap verilebilir

Bak mesela Tanrı kaldıramayacağı bir taş yaratabilir mi diye bir soru vardır klasiktir

Ne cevap verirsek verelim bir çelişki ortaya çıkıyor

Tanrı'yı kaldır yerine Ahmet koy

Soruya cevap verebiliyormusun? Evet.

Ahmet kaldıramayacağı bir taş yaratabilir mi? HAYIR

Soru'nun kendisinde bir sorun yok o zaman

Allah kavramı sıfatları sorunlu

Yada soruyu şöyle soralım

Tanrı kendisine cevabını bilmediği bir soru sorabilir mi?

Yine aynı şekilde Tanrı'yı kaldır Ahmet de

Sorunun cevabı var mı var

Ahmet kendisine cevabını bilmediği bir soru sorabilir mi? EVET

yine bir sorun yok

Yani bu sorular hatalı falan değil

Allah kavramını tanımlarken kullanılan alimimutlak ve kadirimutlak kavramları çelişki yaratıyor

Buradaki sıkıntı şudur sevgili Dehri,

Tanrı kendini tanımlarken şunu diyor.

Ben kendine yetenim ve ben herşeyi kuşatmışımdır.

Bu yüzden bu soru çok absürd oluyor Tanrı tanımı ile, ama soruyu Ahmet ya da Mehmet diye sorarsan, bunlar kendi kendine yetenmidir, herşeyi kuşatmış olan mıdır, ona bakmak gerek mezmi?

Sonunda tekil nedensiz basit bir oluşuma ulaşmak çelişik değildir

Sadece şunu demek istiyorum;

Sonunda tekil ve nedenli bir oluşuma ulaşmak çelişik midir?

Sevgiler...

Sitelerde Paylaş

Tanım 1: Tanrı sonsuz kudret sahıbıdır !!

Itıraz : Sonsuz kudret,sonsuz bılgı gerektırır.

Sonsuz bılgıye sahip olunamıyorsa sonsuz kudret'e de sahıp olunamaz.

Tanım 2:Tanrı her seyı bılır !!

Itıraz : Tanrı her seyı bılırse,olacak olan hic bir seyı degıstıremez !!

Tanrı ezelı ve ebedı ıse,ezelıyet ve ebedıyet'ın bılgısı olmayacagından her seyı bılıyor olamaz !!

Tanım 3 : Tanrı ezelı ve ebedıdır !!

Itıraz : Ezelıyet ve Ebedıyet'ın bilgısı olmadıgından bu tanım gecersızdır,ıspatı mumkun degıldır.

Tanrı ezelı ve ebedıdır demek,Tanrı nın zamanı tek yonlu akmakta demektır.

Tanım 4: Her seyı Tanrı yaratmıstır !!

Itıraz: O halde sadece Tanrı'nın var oldugu bır konum vardır ve bu konumda neyı yaratacagının bılgısı kendısınde vardır,Madem yaratabıleceklerı sonsuzdur neden kendısınde bu bılgı vardır da baska bır bılgı yoktur ve bu bılgı nereden ve nasıl gelmıstır

Ve bu yaratma eylemı Tanrı da bır degısıklık zuhura getırmıstır,yaratmamıs Tanrı yaratmıs Tanrı ya donusmustur.

Bu ornekler cogaltılabılır.

Sitelerde Paylaş

Tanım 1: Tanrı sonsuz kudret sahıbıdır !!

Itıraz : Sonsuz kudret,sonsuz bılgı gerektırır.

Sonsuz bılgıye sahip olunamıyorsa sonsuz kudret'e de sahıp olunamaz.

.........

Sonsuz bilgiye sahip olmayan kim, bizmiyiz, Tanrı mı?

Kendini tanımlarken herşeyi bilen diyorsa, bu sonsuz bilgi zaten bu herşeyin içinde değil mi?

Bu yüzden bu itiraz geçersizdir....

.........

Tanım 2:Tanrı her seyı bılır !!

Itıraz : Tanrı her seyı bılırse,olacak olan hic bir seyı degıstıremez !!

Tanrı ezelı ve ebedı ıse,ezelıyet ve ebedıyet'ın bılgısı olmayacagından her seyı bılıyor olamaz !!

..................

Bilmek ile yapmak aynı eylemler diyorsan mesele yok. Ben bir kutu antibiyotik, bir kutu uyku ilacı vs içerek öleceğimi bilirim, bu bunu yapacağım anlamına mı geliyor?

Bu itiraz geçersizdir...

....

Tanım 3 : Tanrı ezelı ve ebedıdır !!

Itıraz : Ezelıyet ve Ebedıyet'ın bilgısı olmadıgından bu tanım gecersızdır,ıspatı mumkun degıldır.

Tanrı ezelı ve ebedıdır demek,Tanrı nın zamanı tek yonlu akmakta demektır.

.....

Zaman kavramı insanlar için var edilmişse ve insanda tek yönlü zaman alıyorsa, ama herşeyi gücü yeten Tanrı, herşeyi kuşatan Tanrı neden tek yönlü olsunki, olması imkansız zaten tanımında da... Ve kendini tanımlarken sizin bilmediğinizide ben bilirim diyorsa, herşeyi bilmek gibi bir zorunluluğumuz zaten yoktur ve olmayacaktırda..

Bu yüzden bu itiraz geçersizdir...

.....

Tanım 4: Her seyı Tanrı yaratmıstır !!

Itıraz: O halde sadece Tanrı'nın var oldugu bır konum vardır ve bu konumda neyı yaratacagının bılgısı kendısınde vardır,Madem yaratabıleceklerı sonsuzdur neden kendısınde bu bılgı vardır da baska bır bılgı yoktur ve bu bılgı nereden ve nasıl gelmıstır

Ve bu yaratma eylemı Tanrı da bır degısıklık zuhura getırmıstır,yaratmamıs Tanrı yaratmıs Tanrı ya donusmustur.

.......

Sen Tanrıyı gördünmü, yaratma eyleminden sonra onda değişiklik olduğunu hangi gerekçeye dayanarak söylüyorsun. Şimdi ben sana bir ateist olsam ve sorsamki, haha çöl bedevisi neden kuranda samanyolu galaksisinden bahsetmemiş, neden antares yıldızından bahsetmemiş desem ve bu forumda bir müslüman çıkıpta bana deseki, o zaman hubble teleskobu vardı da peygamber bakmadı mı? :rolleyes:

Sana verilen bilgi kadarıyla sen biliyorsun, herşeyi bilen Tanrının yanında senin bilginin lafı bile olmuyor işte...

Bu yüzden bu itiraz geçersizdir...

.....

Bu ornekler cogaltılabılır.

....

Evet haklısın, geçersiz itirazlar çoğaltılabilir, istesem şimdi ben 100 tane itiraz yazarım, valla bak...

Sevgiler...

Sitelerde Paylaş

Berguzar,

Senın uzun lıste aslında Tanrı tanımından zıyade musluman yalakalıgı ve hayal gucunun gostergesıdır,yıne o lıste de kendı ıcınde celısıktır.

ornek:

allah her şeyi bilir.

ıle

allah gerçekten her şeyi duyan, her şeyi görendir.

allah bütün yaptıklarınızdan haberdardır.

allah her şeyin hesabını tutmaktadır.
allah, her şeyi gözetleyicidir.

hukumlerı celısır.

Madem bılıyor neden gozetlıyor,madem bılıyor neyın hesabını tutuyor hesap tutmasa unutacak ya da yanılacak mı

vs vs

Sitelerde Paylaş
Berguzar,

Senın uzun lıste aslında Tanrı tanımından zıyade musluman yalakalıgı ve hayal gucunun gostergesıdır,yıne o lıste de kendı ıcınde celısıktır.

ornek:

ıle

hukumlerı celısır.

Madem bılıyor neden gozetlıyor,madem bılıyor neyın hesabını tutuyor hesap tutmasa unutacak ya da yanılacak mı

vs vs

Hayır bunlar müslüman yalakalığı değil, bizzat kendini tanımlıyor Tanrı.

Ve bunlarda çelişki yok.

100 yıl evvel birinin dükkanından birşey çalsan, yapmadım deyip kurtulabilirdin belki.

Ama bugün kamera denen bir alet var değil mi, yani kaçarın yok?

Tanrının var olduğundan beri kamerasının olmadığından emin misin?

Ve bunların unutma ya da yanılmayla ne alakası var, nasıl bir Tanrı tanımın var senin, insansı tanımlarla doğru Tanrı tanımı yapamazsın ki...

Sitelerde Paylaş

Öncelikle Siz Allah'ın Zatı ile, sıfatlarını karıştırıyorsunuz... Sonrada Kainat ile sınırlı olduğumuz gerçeğini unutuyorsunuz.. Bu sıırlı sonsuzluk içerisinde yani mahlukat alemi içerisinde tecelli eden Esma Allah'ın zatı değildir..

ŞEY kapsamı Alem-i Mahlukat içerisi için kullanılır.. Mümkinat dairesi için kullanılamaz..Çünki oarası ilm-i ilahiye aittir ve saha dışındadır..

Bizim bilipte, Allah'ın bilemiyeceği hiç bir şey yoktur; Ama onun bilipte bizim bilmediğimiz çok şey vardır..

Madem biliyor; Neden kayıt tutuyor..! ==> Bildiğini bildirmek için... İlminin tecellisini temaşa etmek için..

Çünki mana ile madde farklı şeylerdir.. Tecelli ise bu kainatta madde üzerinde olmaktadır.. Madde ise değişim, gelişim, başkalaşım gibi faaliyetlere tabidir.. Bu faliyetler AN be AN ilim dairesinden kudret ile vucud dairesine; ordan da tekrar ilim dairesine geçmektedir..

Burdaki faliyetlerin kaydedilmesi; Allah'ın Adalet sıfatının gereğidir.. Çünki Allah abes iş yapmaz.. İnsanın Enaniyetinden gelecek itirazların ispatı için kayıt gereklidir..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...