Jump to content

Antony Flew ?

Recommended Posts

"Yanılmışım Tanrı Varmış"

Merakla alarak okudum. Gerçek bir felsefeciden, özellikle de ateist bir felsefeciden, felsefik alegorilerle geliştirilmiş bir tanrı bulgusu.

Çok keyifli olacağı kanısındaydım.

SONUÇ:

Tam bir hayal kırıklığı. Baştan sona ucuz demogojilerle yazılmış, bölük pörçük düşünceler, bi yere gitmeyen hatta olmayan alegoriler ... vs.vs.

Hatta bir kitapta olması gerekenden gayet fazla oranda ekler; başka kişi makaleleri. (Flew'un etkilendiğini belirttiği makaleler.)

Daha önce Flew okumamıştım, sadece bazı makalelerini ve çıkarımlarını biliyordum. Hiç bilmiyor olsam bile, nasıl olur da bir felsefe profesörü, harun yUh-yanınkiler kadar bile okuması keyifli olmayan bir tümceler kalabalığı yazabilsin.

Beynine düşücenin tadı bulaşmış,

düşünmeyi öğrenmiş olmayı bir kenara bırakın, düşünmeyi öğreten bir profesyonelin, hangi şartlar altında olursa olsun (yaşlılık, hastalık, ilaç, alkol ...) bunu yazabileceğine pek olasılık vermedim.

Elden (gugıldan) geldiğince konuyu araştırmaya çalıştım.

Flew'un bir süredir yaşlılık nedeniyle ciddi mental sorunlar yaşadığını öğrendim. (belki de yanlıştır.)

Hatta tanrıya inandığını söylediğinden önceki dönemlerdeki TV kayıtlarında da, ilgisinin dağınık olduğu, yavaş tepki verdiği gözlenebiliyor.

Neyse:

Bunadı allahı buldu demek olmaz. Konuyu biraz daha araştırmak ve açmak gerek.

* * *

Daha öncede Flew hakkında "imana geldi" şeklinde asparagazlar yayılmış nette.

Flew 2001'de bunlara karşılık "Sorry to Disappoint, but I'm Still an Atheist! " adlı bir açıklama yazmış.

* * *

araştırmaya devam etttim ve şok iddialar buldum - DAAANN !!! As Sora :)

KİTABI YAZAN BAŞKASI. ! (Aslında olası bir durum. Pek çok otobiyografi, 2. şahıslarca yazılır.)

Flew, yayıncısı Oppenheimer'a kitabın hiçbir kelimesini kendisinin yazmadığını söylemiş. Oppenheimer hem bunu kendi ağzından duyduğunu hem de gerçekten kitabın pek çok bölümü hakkında fikri dahi olmadığını ya da bunları kendi adına yazanlara söylediğini hatırlamadığını söylemiş.

Kitabı Roy Abraham Varghese yazmış. (Kim olduğunu ve başka neler yazdığını yine gugıla sorabilirsiniz.)

Kitap yayınlanmadan çok önceden beri, Flew ile Flew'un deizme geçişini mektuplar aracılığıyla tartışan Richard Carrier, Flew'un deizm tezlerinin daha tutarlı ve mantıklı olduğunu, ve onların bu kitapta (1 tanesi hariç.) yer almadığını söylemekte. Ve elinde bu mektuplarla, bu kitabın ne Flew'un tezlerine ne de tarzına uymayan bir kitap olduğunu eklemekte.

* * *

Zaten kitap da otobiyografi gibi değil. Daha çok biyografi havasında. Adında bile bu hava var.

Her ne kadar "Yanılmışım Tanrı Varmış" kitabın adında da olsa da bu bir alıntı havasında.

- There Is a God: How the World's Most Notorious Atheist Changed His Mind -

- Yanılmışım Tanrı Varmış: Dünyanın En Ünlü Atesiti Fikrini Nasıl Değiştirdi - (olarak Türkçe'ye çevrildi).

Bir otobiyografi kitabının adı;

- Yanılmışım Tanrı Varmış: Dünyanın En Ünlü Atesiti Olarak Ben Fikrimi Nasıl Değiştirdim - olarak daha mantıklı olabilirdi.

* * *

Daha buna benzer pek çok bilgi ve bulgudan sonra elimdekileri sıraladım:

1 - Bir felsefe profesörümüz (filozofumuz) var.

2 - Filozofumuz kaçınılmaz olarak tanrı konusunda çok düşünmüş ve yazmış.

3 - Filozofumuz genel fikirlerine bakılırsa hayatının büyük bölümünde bir negatif-zayıf ateist. (her ne kadar "en büyük büyük ateistlerden biri" olduğu ağızlara sakız edilmiş olsa da. -Büyük ateist ne demekse ayrıca-)

4 - Hayatının son dönemlerinde bu zayıf ateist fikirleri deizme doğru kaymakta.

5 - Teist olduğu konusunda geçmiş bir asparagazı var.

6 - Pek fazla yazısı olduğu için, asparagazlara açık, pek çok yazısı var şüphesiz.

7 - Yaşlılığından dolayı inziva benzeri bir hayat yaşıyor. :Asparagazı geç bile duymuş, ama bir yanıt yazmış.

8 - Yarın öbür gün ölse, hristiyan olmadığını iddia edebilecek pek az insan var çevresinde. (Darwin için de ölüm döşeğinde günah çıkarttığı asparagazları duymuştum.)

9 - Ciddi sağlık sorunları olduğu aşikar.

10 - Son yıllarında çevresinde hep akıllı tasarım vaizleri ve yazarları var. (hatta kitabını da onlara fazla güvenerek onlara yazdırtmış)

11 - ...

buna benzer pek çok bileşenle, akıllı tasarımcılar için kullanılabilecek, hatta yaratılabilecek iyi bir poster yıldızı potansiyelinde.

acaba ciddi bir komplo teorisi içinde midir kendisi.

Yarın açıklama yapsa, dese ki;

"Kafam iyi değil, yaşlıyım, hastayım, bunağım, beni bu şekilde kullandılar. ben hala ateistim ... "

ne olur?

ne olur?

Elimizde çamur atılmış ve izi kalmış bir asparagaz hikayemiz olur.

Kaptan Custo gibi, Neil Armstrong gibi...

Belki de elimizde şu an bu var..

PS: Kendisinden daha önce de okumuş arkadaşlardan yardım ve fikir bekliyorum.

Saygılar

Sitelerde Paylaş

kendisi hakkında bilgi sahibi değilim ama

ateistken tanrı inancını dönmüş oluşu

teist arkadaşların bu ara sıklıkla önümüze sürmüş oldukları birşeydir.

ortada bir tuhaflık olduğu kesin bence de.

sevgiler...

Sitelerde Paylaş

Baslik yazisinda Anthony Flew ile ilgili verilen bilgiler benim bu konuda internette yaptigim kucuk arastirma ile de uyusmakta.

Flew yaslanip zihinsel yetilerinde gerileme olduktan sonra cevresinde bulunan ve pek cogu 'intelligent design' cevresinden olan kisiler tarafindan kullanilmis. Adamin hafizasi zayiflamis, artik soylediklerini tam hatirlamiyor. Tanri'ya inanmaya basladigi donemden sonraya ait yazdigi soylenen pek cok yaziyi baskalarinin onun adina yazdigi ortaya cikiyor. Kendisi ile yapilan roportajlarda, son kitabinizda yazdiginiz su veya bu konuyu biraz acar misiniz tarzi sorulara cevap veremiyor, cunku onlari yazdigini hatirlamiyor.

Adami dinsel propaganda icin kullaniyorlar ve topluluk karsisina cikarip iki kelime konusmasini istiyorlar. Adamdan tek bekledikleri topluluk onunde "ben onceden ateisttim, simdi degilim" demesi. Bunu da en az bir kere yapiyor sanirim. Fakat kendisi ile roportaj yapan ve gerekcelerini soran kisilere saglikli bir sekilde somut gerekceler veremiyor. Yani neden inaniyorsun sorusuna cevap vermiyor, veremiyor. Tek soyledigi sey, bilimin canliligin ortaya cikisini tatminkar bir sekilde aciklayamadigi. Ki bu durum adamin zihinsel sagliginin yerinde oldugu donemde de bilincinde oldugu bir sey haliyle. Yani yeni bilgi degil.

Kisacasi, en buyuk ateist ilan edilen bu adamin fikirlerini akil sagligi yerinde oldugu donem ile degerlendirmeliyiz. Fikirlerini savunamadigi, gerekce veremedigi, hatta ne soyledigini bile hatirlamadigi yaslilik donemine bakarak degil.

Sitelerde Paylaş
Baslik yazisinda Anthony Flew ile ilgili verilen bilgiler benim bu konuda internette yaptigim kucuk arastirma ile de uyusmakta.

(...)

Kisacasi, en buyuk ateist ilan edilen bu adamin fikirlerini akil sagligi yerinde oldugu donem ile degerlendirmeliyiz. Fikirlerini savunamadigi, gerekce veremedigi, hatta ne soyledigini bile hatirlamadigi yaslilik donemine bakarak degil.

yaratılışçılar gerçekten ahlaksız insanlar.

yani en azından bu işin propagandasını yapanlar öyle.

bunları duymak beni şaşırtmadı.

haa mantığın gelip burda bir ileti de olsa yazması da mutluluk verici.

kimbilir bir daha ne zaman yazar? :rolleyes:

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...