Jump to content

Mustafa Kemal ve Lenin

Recommended Posts

Ben bu başlığın yaşamasından yanayım..

Provake amaçlı yazıları saymazsak çok güzel fikirlerin söylendiği zamanlar da oldu...

Zıt fikirlerde de olsak birşeyleri ifade etmek önemli..

Yeterki tartışma kişiselleştirilmesin ve hakaret edilmesin..Bunu yapanlarda kendilerini biliyorlar zaten..

Bu nedenle O topicteki provakatif, hakaret ve küfür içeren yazıların temizlenip başlığın yazıma açık olmasını talep ediyorum..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 291
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

geriye bir sayfa da kalsa açılsa iyi olur. :rolleyes:

1 sayfadan çok daha fazla düzeyli fikir beyan edilen yazılar oldu..Güzel bir dökümandı..Okunulası bir tartışmaydı ama maalesef benim Öğretmenliğime varacak kadar hakaretler edildi..Keşke olmasaydı..

Tüm bunlara rağmen o başlık açılmalıdır!

Sitelerde Paylaş
maalesef benim Öğretmenliğime varacak kadar hakaretler edildi..Keşke olmasaydı..

Sen ne bıcım ogretmensın kı Turkıyede 10 Mılyon okuma yazma bılmeyen var dıyorsun

'Idealıst materyalıst' kavramı uyduruyor,Hegel'e materyalıst falan dıyorsun

Sonra da bana hakaret edıldı dıye aglayıp duruyorsun

Hıc mı kendıne saygın yok !!

Sitelerde Paylaş
Sen ne bıcım ogretmensın kı Turkıyede 10 Mılyon okuma yazma bılmeyen var dıyorsun

Buyrun :)

Sitelerde Paylaş

Deha bir önceki başlığında içine ettin,bununda etme.

Ne olduğunu,neyi savunduğumuzu bilmeden bir ton yazdın.Yeter.

Hegel dersi vermeyeyim sana.Hegel'in öyle materyalist savları vardırki,okursan Marx konuşuyor sanırsın.

İdealist materyalist gibi bir yanlış tanımlama yapılmış olabilir,üstüne üstülük 1-2 ileti sonra bunu düzeltmiş.

Biraz işe yarar şeylerin peşinde koş.

Sitelerde Paylaş

Fıkırsel,

hacı ya felsefe dersı verecegım dıye yazdıgın yazı neden assagıdakı adresle bıre bır aynı

bızı kandırıp hava mı atacaktın !!

neden baskalarının yazısını kendı yazınmıs gıbı asıyorsun !!

http://www.heavymetaltr.com/archive/o_t__t...teryalizm...htm

Sultangalıyev,

Deha bir önceki başlığında içine ettin,bununda etme.

Ne olduğunu,neyi savunduğumuzu bilmeden bir ton yazdın.Yeter.

Hegel dersi vermeyeyim sana.Hegel'in öyle materyalist savları vardırki,okursan Marx konuşuyor sanırsın.

İdealist materyalist gibi bir yanlış tanımlama yapılmış olabilir,üstüne üstülük 1-2 ileti sonra bunu düzeltmiş.

Biraz işe yarar şeylerin peşinde koş.

Burada bana hakaret edıldı dıye aglayıp duran ben degılım

Sacmalayıp da durma Hegel dersı ver de gorelım neresı materyalıstmıs

Adam bal gıbı 'Hegel materyalısttı' dıyor neyını savunuyorsun

Ustelık yazdıgı yazıyı asırdıgı ortada,bır de mazlum edebıyatı yapıyor

neden arka cıkıyorsun !!

Sitelerde Paylaş

Ben kimseye arka çıkma derdinde değilim,düzgünce tartışılabilsin konular,bunun derdindeyim.

Ne olup bitiyor anlamadan bir sürü yazı yazdın.Seninde kendine saygın yok mu yoksa?

Uzatmayalım.

O verdiğin link'de de altında Kaynak:vikipedia yazıyor.Eee noldu şimdi?

"Gerçek devlet, ancak, sınıf ayrılığının var olduğu zenginlikle yoksulluğun pek büyük oranlar kazandığı zaman ortaya çıkar" Hegel-Tarih Felsefesi.

Hegel'in İdealizmi çoğu zaman materyalist bir hal halır,bu çelişkili durum Hegel sonrası birçok kez ele alınmıştır.Şimdi buraya hepsini yazacak değiliz.

"Dünya tarihi...herhangi bir bilinçli erkle başlamaz"...Die Vernunft in der Gesichte Hamburg 1955-Kaynak Orhan Hançerlioğlu...

Bu konu araya sıkıştırılacak konu değil,başka bir başlıkta tartışılabilir.

tarihinde Sultangaliyev tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Fıkırsel,

hacı ya felsefe dersı verecegım dıye yazdıgın yazı neden assagıdakı adresle bıre bır aynı

bızı kandırıp hava mı atacaktın !!

neden baskalarının yazısını kendı yazınmıs gıbı asıyorsun !!

http://www.heavymetaltr.com/archive/o_t__t...teryalizm...htm

Sultangalıyev,

Burada bana hakaret edıldı dıye aglayıp duran ben degılım

Sacmalayıp da durma Hegel dersı ver de gorelım neresı materyalıstmıs

Adam bal gıbı 'Hegel materyalısttı' dıyor neyını savunuyorsun

Ustelık yazdıgı yazıyı asırdıgı ortada,bır de mazlum edebıyatı yapıyor

neden arka cıkıyorsun !!

:D :D Sultan kardeş adamda öyle bir hırs oluşmuş ki sabahtan beri aynı şeyleri papağan gibi söyleyip duruyor :D

Ben orada ki yazıyı Vikipediadan aldım.Ancak ben o yazıyı şu kitapta okuyorum şuan zaten : (Francis Wheen - Karl Marx Das Kapital Biyografi sf:46) Ben kitaba bakarak yazmak zaman alacağı için google de arattım ve Vikipedia da bulup yazıyı koydum..

Ne var bunda anlamadım.

Sana defalarca orada Diyalektik yerine Materyalizm yazmamın dalgınlık oldugunu belirttim..

Tamam diyelim ki ben Materyalizmi bilmiyorum, Hegelide Marx ı da bilmiyorum..Tüm bunlar yine de Marx'ı hırsız yapmaz..

Rahatladın mı şimdi? O kadar söz içinde tek bir cümleyi cımbızladın yazıyorsun habire buldugun her topice..Tamam sen en herşeyi en iyi bilensin..

Zaten Sultangaliyev arkadaşımızda sna gereken ceabı vermiş..Yanlışlıkla yazmışta olsam idealist Mateyalizm sözünü tesadüfen cuk diye de oturmuş..Hegel'in Materyalist tanımlarının oldugunu da Sultangaliyev açıkladı...

Buyur şimdi de ağla.

Sitelerde Paylaş

Peki nedir sonunda varılan sonuç?

Hiç bir sonuca varamadık.

Herkes birbirini suçladı.. Onda bile bir sonuca varamadık.

Tartışmalara burada nasıl devam edeceğimizi bilmiyorum.

Karşılıklı suçlamalar devam edip gidecek..

Ne acı

HACI

Sitelerde Paylaş

dıyorsun ama

Hegel öylesine maddeci düşünceler ileri sürmüştür ki, bunları okurken, sanki Marx konuşuyor sanılır. Örneğin, Tarih Felsefesi adlı yapıtında şöyle der: "Gerçek devlet, ancak, sınıf ayrılığının var olduğu zenginlikle yoksulluğun pek büyük oranlar kazandığı zaman ortaya çıkar".

Evet senın yazıda Hancerlıoglundan araklama senın kendı fıkrın varsa yaz,yukarıdakı ornek materyalızm ıcermez,az dusun papagan gıbı aynı seyı yazma !!

Hıc kımse"' HEGEL MATERYALISTTIR hatta ılk materyalıst degıldır ondan once Demokrıtos vardır'

tumcesını haklı cıkaramaz !!

sacmalamanın anlamı yok !!

Ustelık Fıkırsel kendı asırdıgı yazıda soyle dıyor

Hegel ıle Marx ın dıyalektıgı zıttır cunku Hegel de ıdea vardır (yanı hegel ıdealısttır dıyor)

sonra da kalkıp hegel ılk materyalıst degıldır dıyor

yanı adam asırdıgı yazıyı anlamaktan acız

Sitelerde Paylaş
Ben orada ki yazıyı Vikipediadan aldım.Ancak ben o yazıyı şu kitapta okuyorum şuan zaten : (Francis Wheen - Karl Marx Das Kapital Biyografi sf:46) Ben kitaba bakarak yazmak zaman alacağı için google de arattım ve Vikipedia da bulup yazıyı koydum..

Ne var bunda anlamadım.

Ne var bılıyormusun Wıkıpedıa dan aldınsa kaynak gosterse ıdın,oysa sen Hacıya ders verecegım dıye cıktın ve kendı cumlelerınmıs gıbı yazdın,ustelık daha su an okuyorsan,once oku anla sonra fıkır beyan edersın !!

Ve merak edıyorum Wıkıpedıa nın neresınde Hegal Materyalıst yazıyor !!

Devam et bakalım !!

Sitelerde Paylaş

Sen nasıl bir şeysin anlamadım.

Ben "bunu ben buldum mu dedim",arkadaşım hakikaten bir anlama ve okuma sorunun var.

Kaynağı ben vermişim zaten,Orhan Hançerlioğlu diye,sen neyin peşindesin.

Boş işlerin adamı olma.

Sen de okusan keşke Hançerlioğlu'nu, ne yazıyor o kitapta?

Neyse çok gereksiz işler peşindesin...

Başka saçmalıklarında varsa kendine sakla,sıkıldım senden.Adama bak ya, kendim alıntıladığım yeri yazıyorum, bana araklıyorsun sen diyor...

Ne yazdığımı bile okumadınmı sen?

Deha çırpındıkça batma,yazık...

Sitelerde Paylaş
dıyorsun ama

Evet senın yazıda Hancerlıoglundan araklama senın kendı fıkrın varsa yaz,yukarıdakı ornek materyalızm ıcermez,az dusun papagan gıbı aynı seyı yazma !!

Hıc kımse"' HEGEL MATERYALISTTIR hatta ılk materyalıst degıldır ondan once Demokrıtos vardır'

tumcesını haklı cıkaramaz !!

sacmalamanın anlamı yok !!

Ustelık Fıkırsel kendı asırdıgı yazıda soyle dıyor

Hegel ıle Marx ın dıyalektıgı zıttır cunku Hegel de ıdea vardır (yanı hegel ıdealısttır dıyor)

sonra da kalkıp hegel ılk materyalıst degıldır dıyor

yanı adam asırdıgı yazıyı anlamaktan acız

Kardeş sen benim kurdugum cümlede ki hataları ayıklamakl ugrasacagına, Marx'ı neden eleştiryorusn onu yazsana?

Anladık artık..Herkeste okudu..Herkesi de ikna ettin benim FELSEFE bilmediğime..Tamam! O zaman artık bir Diyalektik Materyalizme eleştirini görelim de bizde senin birşey bildigini sanalım!Öyle değil mi?

Hegel'in Materyalist olmadıgını bilmen senin Felsefeyi benden daha iyi bildigini gösteriyorsa şayet buyur eleştirilerini sırala Materyalizme de ben de sana karşı tez'imi sunayım.Ne dersin?

Sitelerde Paylaş
O zaman artık bir Diyalektik Materyalizme eleştirini görelim de bizde senin birşey bildigini sanalım!Öyle değil mi?

Baska bır baslıkta bunu tartısmıstık herhalde yıne ateıstcafede ıdı oradan ogrenebılırsın

Ne tesaduf degıl mı,bu konu acıldıgında sen de tam das kapıtal Bıografy okuyormussun

Oku Oku okumak ıyıdır

Sultangalıyev,

hancerlıoglu yorumları ve cumlelerı ıle konusma kendı fıkrın varsa onu gorelım

Sitelerde Paylaş

Kilitlenen başlığın tümünü ve bu başlıkta devam eden tüm tartışmaları okudum ve şunu anladım, deha isimli şahsın ne siyasetten ne de felsefeden anladığı birşey yok.insanların yazdığı şeye karşı bir şey yazamadığı için iş gücü suçlamak aşağılamak küçümsemek olmuş.kendi düşüncelerini ifade etse anlayacazki bu adam birşeyler biliyor ama onu da yapmıyor.geliyor laf sokuyor gidiyor.

siyaseti tarihi ve felsefeyi mümkünse bilen birileriyle tartışın bre arkadaşlar.aciz duruma sokuyorsunuz herifleri.baksana çekemediler sizi önce ban çekmişler bir kullanıcıya sonra başlığı kitlemişler sizleri susturmak içn.şimdide burada sataşma yapmakta kendileri, belli ki burada da size söz hakkı tanınmadan çöpe yollanacak bir baslık olacak

bak ne yazmış en son deha: "Baska bır baslıkta bunu tartısmıstık herhalde yıne ateıstcafede ıdı oradan ogrenebılırsın" bu ne demek biliyor musun

- ara bulabilirsen ateistcafede bir yerlerde ben bunu yazmıstım hadi sana kolay gelsin" demek! .yemezler

tarihinde ezogelincorbasi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Tüm bunlar yine de Marx'ı hırsız yapmaz..

Marx Hegel'den bir terim almıştır.

Hırsızlık yapmamıştır diyorsanız, Marx, Hegel'den bir terimi komünizmi tanımak için adapte etmiştir, diyebilirsiniz.

Burada önemli olan diyalektiğin komünizm açısından ne olduğu..

Bunu da tez ve antitezlerin sürekli ilişkilerinin sağladığı çözümler şekinde belirtmek mümkün..

Aslında yaşamı bile diyalektik terimi ile açıklamak mümkündür.

Çünkü yaşamda da canlılar sürekli olarak birbirleri ile ilişki kurarlar ve yaşam bu ilişkilerin sonucunda ortaya çıkan olgudur.

Canlıları tek başlarına düşünmek doğru değildir.

Şimdi birisi bana komünizmin neden diyalektik materyelizm olduğunu açıklasın.......

Önce ben bildiğimi açıklıyorum.. Marx'a göre komünizm diyalektik materyelizmdir, çünkü komünizm, kapitalist güçlerin proleteri, işçi sınıfını sömürmesi sırasında ortaya çıkan bir çözümdür. Marx bunları karşıt görüşler, tez ve antitezler olarak görmüştür.

Peki bu durumda komünizm ile kapitalizmin ilişkileri nasıl bir çözüm sağlayacaktır?

Onu da söyleyim.. Çözüm sosyal demokrasi olacaktır.

İlginç olarak Mustafa Kemal'in ideali ki ona Kemalizm diyebilirsiniz, sosyal demokrasiye çok yakındır.

Atatürk'ün bu konuda da bir dahi olduğu hiç kuşkusuz bir gerçektir.

Sitelerde Paylaş
Kilitlenen başlığın tümünü ve bu başlıkta devam eden tüm tartışmaları okudum ve şunu anladım, deha isimli şahsın ne siyasetten ne de felsefeden anladığı birşey yok.insanların yazdığı şeye karşı bir şey yazamadığı için iş gücü suçlamak aşağılamak küçümsemek olmuş.kendi düşüncelerini ifade etse anlayacazki bu adam birşeyler biliyor ama onu da yapmıyor.geliyor laf sokuyor gidiyor.

siyaseti tarihi ve felsefeyi mümkünse bilen birileriyle tartışın bre arkadaşlar.aciz duruma sokuyorsunuz herifleri.baksana çekemediler sizi önce ban çekmişler bir kullanıcıya sonra başlığı kitlemişler sizleri susturmak içn.şimdide burada sataşma yapmakta kendileri, belli ki burada da size söz hakkı tanınmadan çöpe yollanacak bir baslık olacak

Çorba.. Bilmediğin, tanımadığın insanlar hakkında yorum yapmadan duramaz mısın?

Sataşanların biri de sensin bu halinle..

DEHA seni suya götürür, susuz getirir..

Sen kendini çok bilmiş san..

Senin gibi çok bilmiş gördük burada.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...