Jump to content

YÜCE ALLAH VE HZ. MUHAMMED İLE BİR SAAT KONUŞMAK

Recommended Posts

"Yüce Allah İle Bir Saat Konuşmak" ve "Hz. Muhammed İle Bir Saat Konuşmak" isimli iki kitap gördüm bir markette. Şimdi bu kitaplar eldeki dini bilgiler baz alınarak diyalog şeklinde yazılmış olmalı, şöyle bir baktım öyle görünüyor. Bu nasıl bir anlayıştır? Eskiden olsa bu tür kitaplar hoş karşılanmazdı herhalde. Şimdi din konusunda değişik yaklaşımlar var gibi geliyor bana.

Peki şöyle düşünelim. Bir fantastik kitap olsun. Bu kitabı ben ve bir başkası iyice okumuş olalım. Kitabı okuyan diğer kişi, bana o kitaptaki fantastik kahramana sorulabilecek soruları sorsun, bende o fantastik kahramanın yerine kendimi koyarak cevaplar vereyim. Bu pekala yapılabilir. Peki bu şimdi o kitapta anlatılanları doğru mu yapar? O fantastik kahramanı gerçek mi yapar? İnsanın hayalgücü geniştir. Neler üretebilir. Biz her üretilen hayale inanmak zorunda mıyız?

tarihinde baglanti tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 51
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Tanrı ile sohbet tarzı bir kitap vardı kardeşim okurdu ben dalga geçer kızdırırdım bunu :)

Uzak doğu felsefelerinden esintiler işte "tanrı sensin" falan diyen aforizmalar

Neyse, demek ki islam alemide kendini bu rüzgara kaptırıyor yavaştan

Tanrı ile sohbet eden insanların anlatıldıgı kitaplar vs.

Sitelerde Paylaş

Son dönemin "en çok satanlarından" Burak Özdemir'in "Tanrı'nın Dogumgunu" adlı kitabı da öyle...

Dona diye bir karakter var Tanrı'ymış... Açılımı da "Doğrudan O'na" mıymış neymiş... :rolleyes:

Sözüm ona (post modern) bir tefsir hazırlamış Burak Özdemir Kuran'a.

Baya bir kasmış ayetlere spiritualist anlamlar eklemek için...

Kısmen başarılı da olmuş. Kuran'ı iyi bilmeyen biri, onun yazdıklarını İslam sanıyor.

100 yıl sonra bir Said Nursi kadar hürmet görür garanti...

Sitelerde Paylaş

Tanrı ile sohbet kitabında, Tanrı epey bilimsel konuşuyor, dahası gelecekten haber bile veriyor. Yani daha çok Tanrı havasında. O kitaba şöyle bir bakmışlığım var, oradan biliyorum. Ancak diğer benzeri kitaplarda "Tanrı sensin" yaklaşımı daha baskındır, doğru. Artık insanın kafası karışsın karıştığı kadar. Oradan buradan, dereden tepeden, ne olduğu belirsiz bir takım yaklaşımlarla dolu kitaplar işte.

İslam alemi artık iyice çağa uyma çabaları içinde. Kuranda anlatılanlarla, bugün İslam diye anlatılan çok alakasız. Zaten bu anlam kayması denilen şeyi tasavvuf anlayışı ile yüzyıllardır yapıyorlardı. Ancak bugün çağa göre daha da geliştiriyorlar. Bilgisiz bir insan bunları okursa İslamı çok başka bir şey sanır. Ancak yine de gerçek İslam anlayışı tamamen ortadan kalkamayacağı için, zaman zaman kafasının karışmaması mümkün değil. Çünkü Kuranın içinde yazanlar bugüne göre oldukça sert söylemlerdir. İnsanların işi zor. Bilgilenme imkanları neredeyse yok. Yani dinlerin aslında ne olduğuna dair bilgilenmeden bahsediyorum.

Sitelerde Paylaş
Tanrı ile sohbet kitabında, Tanrı epey bilimsel konuşuyor, dahası gelecekten haber bile veriyor. Yani daha çok Tanrı havasında. O kitaba şöyle bir bakmışlığım var, oradan biliyorum. Ancak diğer benzeri kitaplarda "Tanrı sensin" yaklaşımı daha baskındır, doğru. Artık insanın kafası karışsın karıştığı kadar. Oradan buradan, dereden tepeden, ne olduğu belirsiz bir takım yaklaşımlarla dolu kitaplar işte.

İslam alemi artık iyice çağa uyma çabaları içinde. Kuranda anlatılanlarla, bugün İslam diye anlatılan çok alakasız. Zaten bu anlam kayması denilen şeyi tasavvuf anlayışı ile yüzyıllardır yapıyorlardı. Ancak bugün çağa göre daha da geliştiriyorlar. Bilgisiz bir insan bunları okursa İslamı çok başka bir şey sanır. Ancak yine de gerçek İslam anlayışı tamamen ortadan kalkamayacağı için, zaman zaman kafasının karışmaması mümkün değil. Çünkü Kuranın içinde yazanlar bugüne göre oldukça sert söylemlerdir. İnsanların işi zor. Bilgilenme imkanları neredeyse yok. Yani dinlerin aslında ne olduğuna dair bilgilenmeden bahsediyorum.

İşte bunu ateistler bile anlıyor da, müslümanlar anlayamıyor ne yazık ki... :rolleyes:

Yalnız "çağa uyma çabası" tespiti yanlış. Ortada bir din var, zaman içerisinde insanlar tarafından oluşturulmuş bir din. Ve tabi bu dini ılımlılaştırmaya mecburlar... başka türlü ayakta kalması bence mümkün değil bu hurafe dininin. Başka bir deyişle uygulamadaki ve ılımlılaştırılmaya çalışılan din Kuran'daki din değil zaten.

Bence ateistlerin-deistlerin-agnostiklerin insanların Kuran dinine yönelmesine herkesten çok destek vermesi gerek çünkü düşünce özgürlüğüne saygı ve farklı inançtan insanların bir arada yaşaması hurafe diniyle değil, Kuran'daki dinin yaşanmasıyla mümkün olur. Dinlerin tamamen yok olması mı? Bunun için insanın yaratılış kodlamasının değişmesi gerek...

tarihinde epifun tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
İşte bunu ateistler bile anlıyor da, müslümanlar anlayamıyor ne yazık ki... :rolleyes:

Yalnız "çağa uyma çabası" tespiti yanlış. Ortada bir din var, zaman içerisinde insanlar tarafından oluşturulmuş bir din. Ve tabi bu dini ılımlılaştırmaya mecburlar... başka türlü ayakta kalması bence mümkün değil bu hurafe dininin. Başka bir deyişle uygulamadaki ve ılımlılaştırılmaya çalışılan din Kuran'daki din değil zaten.

Bence ateistlerin-deistlerin-agnostiklerin insanların Kuran dinine yönelmesine herkesten çok destek vermesi gerek çünkü düşünce özgürlüğüne saygı ve farklı inançtan insanların bir arada yaşaması hurafe diniyle değil, Kuran'daki dinin yaşanmasıyla mümkün olur. Dinlerin tamamen yok olması mı? Bunun için insanın yaratılış kodlamasının değişmesi gerek...

epifun, Kurandaki dini ben başka sen başka anlıyoruz. 180 derece ters olduğu belli oluyor. Sana göre Kurandaki din, yaradılışın özü ve Tanrının en güzel hitabı, bunu tahmin edebiliyorum. Ama bana göre Kurandaki din çelişkilerle, Tanrının yeminleri ve insana söylediği kötü sözlerle dolu. Dahası peygamberin gereksiz özel hayat ayrıntıları ve düzenlemeleri var. İslamı kabul etmeyenlere karşı yapılacak savaşı destekleyen ve insan hakkı gözetmeyen bir anlayış var. İslama inanmayanlar ne yapmışlar ki o dönemde. Adamlar kitaplı dinlerine inanıyor, bırakıp Muahmmede uyacak değiller. Putperestler ise yüzyılların geleneklerinden bir anda kopabilir mi? İnsanların düşünce ve inançlarını değiştirmenin yolu kılıç mıdır? Üstelik güya bu Allah emri ile yapılıyor. Bunları normal kabul etmek bence çok fazla.

Sitelerde Paylaş
epifun, Kurandaki dini ben başka sen başka anlıyoruz. 180 derece ters olduğu belli oluyor. Sana göre Kurandaki din, yaradılışın özü ve Tanrının en güzel hitabı, bunu tahmin edebiliyorum. Ama bana göre Kurandaki din çelişkilerle, Tanrının yeminleri ve insana söylediği kötü sözlerle dolu. Dahası peygamberin gereksiz özel hayat ayrıntıları ve düzenlemeleri var. İslamı kabul etmeyenlere karşı yapılacak savaşı destekleyen ve insan hakkı gözetmeyen bir anlayış var. İslama inanmayanlar ne yapmışlar ki o dönemde. Adamlar kitaplı dinlerine inanıyor, bırakıp Muahmmede uyacak değiller. Putperestler ise yüzyılların geleneklerinden bir anda kopabilir mi? İnsanların düşünce ve inançlarını değiştirmenin yolu kılıç mıdır? Üstelik güya bu Allah emri ile yapılıyor. Bunları normal kabul etmek bence çok fazla.

Siz Kuran okuma yöntemini bilmiyorsunuz, bilişsel zekanızı çalıştırmıyor, kitaba bütüncül bakamıyorsunuz.

http://forum.ateizm2.org/index.php?showtop...mp;#entry201832

Ben hayatımda “Yalnızca Kuran” diyen ve “Allah dinden dönenleri öldürün, kafirlere cihat açın diyor” diyen tek bir insana rastlamadım. Kuran’ı bütünlük içerisinde okuyan ve din alanında tek kaynak kabul eden herkes Kuran’da nefsi müdafa dışında kimseye en ufak bir zarar vermenin yasak oldugunu bilir.

Kaldı ki buradaki problem ayetleri bizim nasıl anladıgımız sizin nasıl anladıgınız da değil. İşin sizi ilgilendiren boyutu, siz nasıl algılarsanız algılayın, aynı toplumda bulundugunuz din inanırlarının barışçıl ve düşünce özgürlüğüne saygılı insanlar olmaları, olmalı. Bu bağlamda “yalnızca Kuran” diyenler, eğer gerçekten amacınız buysa (amacınız din düşmanlığı falan değil de fikir-inanç özgürlüğünü kısıtlayanlara tepki ise), bu kriterleri, fazlasıyla karşılamaktadır.

Sitelerde Paylaş
Siz Kuran okuma yöntemini bilmiyorsunuz, bilişsel zekanızı çalıştırmıyor, kitaba bütüncül bakamıyorsunuz.

Ben hayatımda “Yalnızca Kuran” diyen ve “Allah dinden dönenleri öldürün, kafirlere cihat açın diyor” diyen tek bir insana rastlamadım. Kuran’ı bütünlük içerisinde okuyan ve din alanında tek kaynak kabul eden herkes Kuran’da nefsi müdafa dışında kimseye en ufak bir zarar vermenin yasak oldugunu bilir.

Kaldı ki buradaki problem ayetleri bizim nasıl anladıgımız sizin nasıl anladıgınız da değil. İşin sizi ilgilendiren boyutu, siz nasıl algılarsanız algılayın, aynı toplumda bulundugunuz din inanırlarının barışçıl ve düşünce özgürlüğüne saygılı insanlar olmaları, olmalı. Bu bağlamda “yalnızca Kuran” diyenler, eğer gerçekten amacınız buysa (amacınız din düşmanlığı falan değil de fikir-inanç özgürlüğünü kısıtlayanlara tepki ise), bu kriterleri, fazlasıyla karşılamaktadır.

Nefsi mudafa derler, Muhammed tum teskilati toplayip baska yerlerdeki kabilelere baskin duzenler. Bu nasil nefsi mudafa? Muhammedin ayriyeten sahip oldugu bir sehirmi vardi?

Gayri muslim dusmanligi yok derler Mekke girisine "yalnizca Muslumanlar" diye uyari tabelalari korlar.

Siz Kurani 19 lari bulmak icin okursunuz. Siz Kurani sifre bulmak icin okursunuz. Siz Kurani anlamak icin asla okumazsiniz maalesef.

Sitelerde Paylaş

Kuran?ı bütünlük içerisinde okuyan ve din alanında tek kaynak kabul eden herkes Kuran?da nefsi müdafa dışında kimseye en ufak bir zarar vermenin yasak oldugunu bilir.

Ben bu sözleri birer itiraf olarak kabul ediyorum, epifun.

Sorun, kurana bütüncül bakmaktan değil, sizin kuranda geçen bazı ayetlerden memnun olmayışınızdan kaynaklanıyor.

Mesela, Nietzsche'nin Zerdüşt kitabının bir çok yerinde ırkçı ifadeler geçer.. Ama ben bu kitabı bi kaç yıl önce savunduğumu hatırlıyorum da; Kitabın bütününe bakmak gerektiğini, insan için çok doğru analizlerin olduğunu savunuyordum..

Durmadan, ''Kuran'nın bütününe bakarak değerlendirin'' demeniz, bazı ayetleri sizin bile kaldıramadığınız anlamına geliyor..

Sen zeki bir insansın.. Bu yazımı anlayabileceğinden kuşku duymuyorum.

tarihinde sangre tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sevgili epifun, bakış açını biliyorum. Keşke İslama inanan herkes sizin gibi olsa. Ne ala memleket olurdu burası. Sizler dini kendinize göre yorumluyorsunuz. Çok medeni bir bakış açısı getiriyor ve çağın gereklerinden, nimetlerinden uzak olmayan bir inanır profilini öngörüyorsunuz. Hiç itirazım yok, gayette güzel bir anlayış.

Ama şunu biliyorsun ki, hem bu ülkede hem başka ülkelerde sizin bakış açınızı onaylamayacak bir sürü insan var. Üstelik olay bu kadarda değil. Ilımlı İslam diye bir şey var ki, amaç İslamı ılımlılaştırmak değil. O çok daha politik amaçlar taşıyan bir hareket. Konusuna girmek istemiyorum burada.

Sitelerde Paylaş
Sevgili epifun, bakış açını biliyorum. Keşke İslama inanan herkes sizin gibi olsa. Ne ala memleket olurdu burası. Sizler dini kendinize göre yorumluyorsunuz. Çok medeni bir bakış açısı getiriyor ve çağın gereklerinden, nimetlerinden uzak olmayan bir inanır profilini öngörüyorsunuz. Hiç itirazım yok, gayette güzel bir anlayış.

Sevgili bağlantı, bizler yorum yapmıyoruz. Ayetleri bütünlük içerisinde okuyunca geriye başka bir alternatif kalmıyor, ortaya bizim inandıgımız-savundugumuz din-değerler çıkıyor zaten. "Yalnız Kuran" diyen biri üç aşağı beş yukarı, "eli mahkum" bu fikirlere sahip oluyor.

Ama şunu biliyorsun ki, hem bu ülkede hem başka ülkelerde sizin bakış açınızı onaylamayacak bir sürü insan var. Üstelik olay bu kadarda değil. Ilımlı İslam diye bir şey var ki, amaç İslamı ılımlılaştırmak değil. O çok daha politik amaçlar taşıyan bir hareket. Konusuna girmek istemiyorum burada.

Evet elbette bunların bizler de farkındayız ve elimizden geldiğince mücadele ediyoruz. Görüldüğü gibi İslam'ın ılımlılaştırılmaya falan ihtiyacı yok, tarikatlar işin içinden çıksa, 1400 yıl evveline dönülebilse (anti-reform yapılsa) ve din alanında tek kaynak Kuran olsa, iş kendiliğinden hallolacak ama birileri din üzerinden rant elde etmek için çabaladıkça bu bir hayal olarak kalacak gibi gözüküyor malesef.

Sitelerde Paylaş
Sevgili bağlantı, bizler yorum yapmıyoruz. Ayetleri bütünlük içerisinde okuyunca geriye başka bir alternatif kalmıyor, ortaya bizim inandıgımız-savundugumuz din-değerler çıkıyor zaten. "Yalnız Kuran" diyen biri üç aşağı beş yukarı, "eli mahkum" bu fikirlere sahip oluyor.

Evet elbette bunların bizler de farkındayız ve elimizden geldiğince mücadele ediyoruz. Görüldüğü gibi İslam'ın ılımlılaştırılmaya falan ihtiyacı yok, tarikatlar işin içinden çıksa, 1400 yıl evveline dönülebilse (anti-reform yapılsa) ve din alanında tek kaynak Kuran olsa, iş kendiliğinden hallolacak ama birileri din üzerinden rant elde etmek için çabaladıkça bu bir hayal olarak kalacak gibi gözüküyor malesef.

Sevgili epifun, senin samimiyetle inanarak yaptığın şu açıklamalara "yok o iş öyle değil" demek kolay değil. Çünkü sizleri üzmek istemiyorum. Ama gerçekleri de söylemek lazım. Yalnızca Kuran diyen sizler o bütünlüğü nasıl yakalıyorsunuz anlamak mümkün değil. Sonuçta o ayetler en azından bazı yerlerde o kadar açık ifadeler içeriyor ki. Cizye al, ganimetin beşte birini al, kadınlara yarım şahitlik, kadınları dövün, miras paylaşımı için tutmayan bir hesap... Yani bunlar hangi bütünlük anlayışı ile kapanır bilmem. Mesela ben paraçlarını anlamadığım bir konuyu bütünleştiremem. Konuyu önce parça parça okuyup anlayacağım ki, sonra konular arasında bağlantı kurabileyim. Eğer anlatılan mantıklı ve iyi düzenlenmiş bir kitap ise benim için değerli bir kitaptır. Ben Kuranda maddi hatalar görüyorum. Konu bütünlüğü nerede? Bir yerde söylediğini başka yerde olumsuzlar yada başka türlü anlatır. Birbirini nesh eden ayetler diye bir şey boşuna çıkmamıştır elbette.

Rant işi din alanında hep olacak. Çünkü bu iş zaten böyle başlamış. Dinler ortadan kalkıncaya kadarda bu böyle devam eder. İşin doğası böyle. Bilmem farkında mısın?

Sitelerde Paylaş
Ben bu sözleri birer itiraf olarak kabul ediyorum, epifun.

Sorun, kurana bütüncül bakmaktan değil, sizin kuranda geçen bazı ayetlerden memnun olmayışınızdan kaynaklanıyor.

Mesela, Nietzsche'nin Zerdüşt kitabının bir çok yerinde ırkçı ifadeler geçer.. Ama ben bu kitabı bi kaç yıl önce savunduğumu hatırlıyorum da; Kitabın bütününe bakmak gerektiğini, insan için çok doğru analizlerin olduğunu savunuyordum..

Durmadan, ''Kuran'nın bütününe bakarak değerlendirin'' demeniz, bazı ayetleri sizin bile kaldıramadığınız anlamına geliyor..

Sen zeki bir insansın.. Bu yazımı anlayabileceğinden kuşku duymuyorum.

Sangre, ne zamandır rastlaşmamıştık seninle... merhaba :)

Yok itiraf olarak kabul etme; ben söylüyorum hep bunu zaten, ayetler bütünlük içerisinde okunmazsa, dogru methodoloji izlenmezse kişi kendine her türlü kötülüğü mübah kılabilir Kuran’a bakarak. Bektaşi gibi namaza yaklaşma da der, (“alkollüyken namaza yaklaşmayın” ayetinden yola çıkıp) kafirleri öldürün de der, vahdeti vücut gibi ana mesaja çok ters birşeyi de doğrulayabilir.

Ama bütüncül bakınca da tam tersi bir tablo çıkar ortaya.

Stereogram (şaşı bak şaşır) benzetmesi o yüzden çok yerinde.

Kendi adıma söylemem gerekirse, ayetlere bütüncül bakmayı beceremeyen cımbızcıların (sözde) müslüman olup hem Kuran’daki dini lekelemelerinden, hem de müslüman kimliğiyle- hatta simgeleriyle boy göstermelerinden ve yaptıkları çirkinlikleri dinle bağdaştırmalarındansa, ayetlere burun kıvırıp ateist olmalarını tercih ediyorum.

Konuyla ilintili bir de ayet sunayım:

Araf 28 Bir iğrençlik yaptıklarında şöyle derler: "Atalarımızı bu hal üzere bulmuştuk. Yani Allah emretti bize bunu." de ki: "Allah, edepsizliği/iğrençliği emretmez. Allah hakkında, bilmediğiniz şeyler mi söylüyorsunuz?"

Ve ateistleri bu bağlamda, (en azından güçlü olan survive etsin ilkesini hayat görüşü olarak benimsemeyenleri) bu sözde müslümanlara göre daha vicdanlı insanlar olarak görüyorum. En azından şiddet ve rezillik gördükleri ayetlere inanmıyorlar. Ben de şiddet ve rezillik görsem ben de inanmazdım.

İyi, erdemli, barışçıl, yardımsever, adil insanlar olarak yaşayın, Allah sizlere de yol gösterecektir diye düşünüyorum.

Dualarım bu yönde :rolleyes:

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
Kendi adıma söylemem gerekirse, ayetlere bütüncül bakmayı beceremeyen cımbızcıların (sözde) müslüman olup hem Kuran’daki dini lekelemelerinden, hem de müslüman kimliğiyle- hatta simgeleriyle boy göstermelerinden ve yaptıkları çirkinlikleri dinle bağdaştırmalarındansa, ayetlere burun kıvırıp ateist olmalarını tercih ediyorum.

Konuyla ilintili bir de ayet sunayım:

Araf 28 Bir iğrençlik yaptıklarında şöyle derler: "Atalarımızı bu hal üzere bulmuştuk. Yani Allah emretti bize bunu." de ki: "Allah, edepsizliği/iğrençliği emretmez. Allah hakkında, bilmediğiniz şeyler mi söylüyorsunuz?"

Ve ateistleri bu bağlamda, (en azından güçlü olan survive etsin ilkesini hayat görüşü olarak benimsemeyenleri) bu sözde müslümanlara göre daha vicdanlı insanlar olarak görüyorum. En azından şiddet ve rezillik gördükleri ayetlere inanmıyorlar. Ben de şiddet ve rezillik görsem ben de inanmazdım.

İyi, erdemli, barışçıl, yardımsever, adil insanlar olarak yaşayın, Allah sizlere de yol gösterecektir diye düşünüyorum.

Dualarım bu yönde rolleyes.gif

Sevgiler

;)

Sitelerde Paylaş
Yok itiraf olarak kabul etme; ben söylüyorum hep bunu zaten, ayetler bütünlük içerisinde okunmazsa, dogru methodoloji izlenmezse kişi kendine her türlü kötülüğü mübah kılabilir Kuran’a bakarak.

Kur'anın bütünselliği falan hikayedir. Herkes işine geleni alır işine geldiği gibi yorumlar diğer yorumları yadsır

Allah bu kadar yoruma açık bir kitap göndererek ne yapmak istemiştir?

Herşeye kadir ve iyi bir Allah insanların sıkıntıya düşmeden anlayabilecekleri bir kitabı gönderebilmeliydi

Sitelerde Paylaş
Kur'anın bütünselliği falan hikayedir. Herkes işine geleni alır işine geldiği gibi yorumlar diğer yorumları yadsır

Allah bu kadar yoruma açık bir kitap göndererek ne yapmak istemiştir?

Herşeye kadir ve iyi bir Allah insanların sıkıntıya düşmeden anlayabilecekleri bir kitabı gönderebilmeliydi

İşine geleni işine geldiği alanlar her yerde olduğu gibi Teoloji dünyasında da vardır.

Hatta bundan haksız kazanç sağlayanlar da vardır.

Yalnız biz çok farklıyız bir kazancımız yok, o dünyaya ait değiliz ve o dünyadan da değiliz.

Ve ama biz bu kitaba; "bu kadar yoruma açık bir kitabı işine gelenlerin işine geldiği gibi yorumlamak" şeklinde bakmıyoruz düşüncemiz menfaatsiz yaklaşan herkesin ihtiyacına göre hüküm çıkaracağı bir engin kitap olarak değerlendiriyoruz.

Sitelerde Paylaş
İşine geleni işine geldiği alanlar her yerde olduğu gibi Teoloji dünyasında da vardır.

Hatta bundan haksız kazanç sağlayanlar da vardır.

Yalnız biz çok farklıyız bir kazancımız yok, o dünyaya ait değiliz ve o dünyadan da değiliz.

Ve ama biz bu kitaba; "bu kadar yoruma açık bir kitabı işine gelenlerin işine geldiği gibi yorumlamak" şeklinde bakmıyoruz düşüncemiz menfaatsiz yaklaşan herkesin ihtiyacına göre hüküm çıkaracağı bir engin kitap olarak değerlendiriyoruz.

Aslında yoruma açık değil. Bütüncül ve objektif ele alındıgında herkesin varacagı sonuclar %95 aynı. Zaten öyle de oluyor... Barışarock sen ve ben sadece Kuran'ı kaynak aldıgımızda ikimiz de hemen hemen aynı şeyi görüyoruz, birkaç ufak tefek fikir ayrılıgı ya olur ya olmaz diye düşünüyorum.

Problem cımbızcılardan ve Kuran’ın tek başına yeterli olmadığını iddia edip Kuran’a kafa tutanlardan kaynaklanıyor. Müslüman geçinen cımbızcıların zararı hem kendilerine hem de İslam’a oluyor, ateist cımbızcıların zararı da, şu an farkına varmasalar da, kendilerine oluyor.

Yoksa yoruma açık birşey yok. Sadece insanı aynı yaşamdaki diğer olaylar gibi kendiyle yüzleştiriyor ayetler de...

“Kadınlar sizin tarlanızdır” ayetini okuyan birine bakış açısına, karakterine ve niyetine göre farklı açılımlar sunuyor. Bu ayeti okuyan kimi erkek kendini traktör sanıyor, kimi erkek tohum, kimi erkek de Kuran kadını mal olarak görüyor gibi abzürd-zorlama yorumlar peşine düşüyor. Oysa ayet çok açık ve net. Standart bir IQ’ya ve hastalıklı bir bakış açısına sahip olmayan iyi niyetli herkesin anlayabileceği kadar açık...

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

epifun, Kuranda geçen kadınları dövün ifadesini nasıl bir kılıfa uydurduğunu çok merak ediyorum. Birde yarım şahitlik ve mirastan az pay alma durumunu nasıl açıklıyorsun? Hele birde kadının örtünmesi var ki, eğer bunların içinden çıktıysan onu da çözmüşsündür herhalde.

Şu manzaraya bakıyorum ve ben İslama göre kadının köle olmaktan başka çaresinin olmadığını görüyorum. Bu sağlıklı bir toplum olmanın önünü tıkayacak bir yoldur. Sadece kadına değil tüm topluma ağır faturalar ödeten bir yoldur. Böyle bir toplumda aslında erkekte mağdurdur. Ama geleneğin katı yapısını çözecek akıl devreye girmediği sürece toplumlar sürünmeye mahkumdur.

Sitelerde Paylaş

Epıfun kurandan yola çıkan herkes aynı yere çıkıyorsa bu kadar ihtilaf nerden geliyor?

Mezhepleri tarikatları geç,tek tek bireylere baktığında bile bambaşka islamlar çıkıyor ortaya..

Kadınlar tarlanızdır ayetinden kadınlar maldır anlamını çıkarmak mı zorlama??Yapmayın lütfen ya..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...