Jump to content

Film önerileri..

Recommended Posts

• İleti 89
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Son gunlerde seyrettigim ve hic begenmedigim,tavsiye etmedigim filmler..

One Missed Call (son zamanlarda seyrettigim en kotu korku filmi)

Atonement (cok sIkIci,sinemada yalniz olmus olsaydim sonuna kadar beklemezdim,cikardim..O kadar sIkIldIm ki koltukta bir o tarafa bir obur tarafa donmekten yoruldum)

27 dresses ( gereksiz bir romantik komedi,kotu)

tarihinde Cutie tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
the last temptation of christ : scorsese den oscar adayli guzel bir film

the 7th seal : ingmar bergman'nin 56 yapimi klasigi. tirsmak garanti

Bu filmlerin ikiside efsane,the last temptation of christ'ı beğenmeyen ve eleştiren çok var,kitabı kadar iyi olmadığını söyleyenler var ama izleyince hiçte kötü olmadığını gördüm.The 7th seal zaten kult olmuş bir film,Bergman ortaçağı vebayı ölümü vb. anlatan dini resimlerden etkilenmiş,hatta filmdede gönderme var.İkiside izlenmesi gereken filmler.

Sitelerde Paylaş

BENİM DEFALARCA İZLEDİĞİM ŞU SANİYE GEN ÇIKSA GENE İZLEYECEĞİM BİR FİLM VAR

BRUNO GANZ 'IN OYNADIĞI

OLİVER HİRSCBİEGEL 'İN YÖNETTİĞİ

2004 YAPIMI

ÇÖKÜŞ.

SİNEMA VE FİLM OLYINI SEVMEME RAĞMEN BU FİLMDEN İYİSİNİ GÖRMEDİM..

DİYALOGLAR TEK KELİMEYLE MÜKEMMEL ÖTESİ..

BRUNO GANZ ... AL PACİNO VEYA ROBERT DE NİRO DAN BİLE GÜZEL OYUNCU GÖZÜKTÜ GÖZÜME..

SON SÖZ..ÇÖKÜŞ BENİM BAŞYAPITIM..NOKTA..

Sitelerde Paylaş
Harun Yahya nın serisini tavsiye ederim..hiç izlemedim ama.

hani korku filimi olarak size iyi gelir

Nihahahahh :D :D :D :D :D

Bu tarz filimler genelde rtük tarafından nereyese +cenin etiketi konur. Saman yolundada var bu tarz filimlerden çocukların ruhsal gelişimni etkiler hatta kafayı cizdirtir uyarası koymak lazım. Ama her nedense konu allah ve kuran olunca öyle bir uyarı koymazlar. Hatta biz çizgi filmde bir müslüman türk-arap kırması kahraman kafirleri kılıçtan geçiriyordu gözlerime inanamadım ve rtük onaylı.

tarihinde synapsis tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

requiem for a dream'ı tavsiye ederim.. gerçi bi ara requiem tavsiye etmişti ama olsun..

::sıpoylır::

uyuşturucuyla ilgili bir film.. dul ve yaşlı bir tv bağımlısı anne ve uyuşturucu bağımlısı oğlu ile arkadaşlar.. filmin müzikleri çok etkileyici valla lan.

::sıpoylır::

Sitelerde Paylaş

!!! SPOILER İÇERİYOR !!!

meraba rexino

tamam.. bu arada senin bu filmden ne anladığını acayip merak etmekteyim:).

kürenin içindeki ((berzahtaki)) keladam asıl adamımızın ""bitişik hayal""i.. ilham aldığı adam..

aslında bir nevi mutlak aşkı arayan kamil insana gönderme yapar gibi hali var.. ((küre mekanı ibn arabi nin bitişik ve ayrı hayal tanımlarındaki gibi--cennetle alakası yok bence))

kaşif-fatih (conquistator) rolündeki adamsa Izzy'nin hayali.. asıl işi bitirecek olan kişi..

aztek rahibinin kılıçla karşısına dikilen conquistador'u doğudan gelecek olan ilk ata (Adem - Quetzalqoatl) sanıp gırtlağını ona teslim etmesini

misal alemini görüp hizaya gelmesine benzettim:)

ilk ata yerine konulup rahibi öldürmesini anlayamadım..

orion takımyıldızına yapılan göndermeyi de anlayamadım..

evet sen ne anladın mirim?

Selam dostum, ben de açıkcası senin ne anladığını çok merak ediyordum. Ancak hemen şunu eklemeliyim ki, Aronofsky filmlerinin ucunu açık bırakır, farklı fakat senaryo ile uyumlu halde bir çok yorum getirilebilir. Yeah, let's go! :-)

"Therefore, the Lord banished Adam and Eve from the garden of Eden and placed a flaming sword to protect the Tree Of Life." Genesis 3:24

Bence ilk saptanması gereken (ilk saptadığım da diyebilirim aslında) şey, üç farklı zaman diliminde geçen hikayelerin (burada hikayeden kasıt zamanda sürekliliğin kırılmadan izlediğimiz üç ayrı olay) ortak özelliği olan, gayet de güzel anlatılan, T'lerin I'lere aşık olması ve I'lerin hayatının farklı odaklar tarafından tehdit altında bulunmasıdır. T-gelecek (kel Hugh Jackman, filmde adı Tommy ya da Tomas olarak geçmiyor) ağaca, Dr.Creo Izzy'e, Conquistador da Isabel'e bağlıdır. (Bağlılığın neliği önemli değil, bence.) Ayrıca, ağacın (ağacın ne olduğu konusuna sonra değineceğim) yaşamı son bulmaya doğru gitmekte, Izzy kanserli, Isabella (Queen) Engizisyon tarafından öldürülmeyi beklemekte...

Bu konuda benimle anlaşacağını umuyorum. :-)

İkinci anlaşacağımız nokta, I'lerin T-leri engellediği... Isabella, Conquistador engizitörü öldürecekken ona engel oluyor. Dr.Creo son gecesini Izzy'nin yanında değil de labaratuarda geçirseydi, muhtemelen, Izzy ölmeyecekti. Ama bunu keltoşun maceralarına uygulayamadım. :-) Aslında uygulanamaması normal...

Senin, keltoşu ''Dr.Creo'nun ilham aldığı bitişik hayali'' olarak düşünmen orjinal ama ben böyle düşünmüyorum. O zaman elindeki-kolundaki halkalar ne oluyordu? :-) Onlar bence yaşamı simgeliyor, yani keltoş? Evet, aslında mesele de bu. Hatırlıyorsan, Dr.Creo yüzüğü kaybettiğinde parmağına mürekkep ile halka çizmişti. Buraya döneceğim.

Gelelim mezarlıkta Dr.Creo'nun Ellen Burstyn'e (Requıem for a Dream'deki kadın, bu filmdeki adı Lilian mıydı?) dediklerine: ''Bu da (ölüm) diğerleri gibi bir hastalıktır, tedavisi vardır ve ben onu bulacağım.''

Ve bence Dr.Creo ölüme çare buluyor ve çok sonraları hayat değişiyor, teknoloji ilerliyor. Yüzük ölümü - sonsuza kavuşma - simgelerken, mürekkep halkalar ise yaşamı, ölüm ile savaşmayı, ölümü kabullenememeyi simgeliyor. Yüzüğün esrarengiz biçimde ortadan kaybolup, en son keltoşun önünde ortaya çıkmasını hatırla... Yani keltoş=Dr.Creo in future... :-) Hatırlıyor musun, Dr.Creo'nun Izzy'nin mezarında ağaç ekmesini? İşte o ağaç Izzy!.. Sonra da Izzy'nin Dr.Creo'ya anlattığı Mayalı rahip hikayesi vardı, ağacın dönüşümü filan... İşte Dr.Creo da bu amaçla ölümle savaşmayı sürdürüyor gibi...

Hipotezimi destekleyecek başka bir olgu, keltoş ağacı okşarken, ağacın parçasının Izzy'nin bilmem neresine denk getirilmesi sahnesi... Dr.Creo ile Izzy banyoda...

Dersin ki, keltoş niye ağaçtan bir şeyler koparıp yiyor? Efendim, hipotezim bunu açıklamaya da muktedir. Ölümsüzlüğün formülü zaten o, ağaçtan yiyeceksin. Keltoş da ölmemeye gayret edip, Xibalba'ya ulaşmaya çalışıyor ki, ağaç Izzy'e dönüşsün. Xibalba hikayesini hatırla...

Sonra devam ederiz... :-)

Buraya kadar ne düşünüyorsun?

Gelelim sorulara...

aztek rahibinin kılıçla karşısına dikilen conquistador'u doğudan gelecek olan ilk ata (Adem - Quetzalqoatl) sanıp gırtlağını ona teslim etmesini

misal alemini görüp hizaya gelmesine benzettim:)

ilk ata yerine konulup rahibi öldürmesini anlayamadım..

orion takımyıldızına yapılan göndermeyi de anlayamadım..

Karun, Izzy'nin hikayesinin sonu zaten yazılmıyor gerçekçi biçimde, sadece keltoşun ağaca tırmanıp kendisini uzay boşluğuna fırlatarak öldürmesi ile (bir anlamda sonsuz yaşama kavuşması ile), kitabın sonu da uyumlu hale getiriliyor Aronofsky tarafından... Dolayısıyla bence burada bir benzeşim kurmak gereksiz. İlk Ata sanıyor, gırtlağını teslim ediyor, Conquistador da ne yapsın artık? :-) "Death is the road to awe!" dediğini de hatırlatırım.

Orion Takımyıldızı'na (nebula) yapılan gönderme derken, Maya efsanesi anlatılmaya çalışılıyor. Xibalba zaten o!.. Mayalar öyle demiş.

Bu arada efektler ve müzik de süperdi! Özellikle Conquistador'un rahibin gırtlağını kesip, koridordan çıkarak ağacı görüp ''Başardık'' demesinden sonraki müzik ve ağaç görüntüsü süper! Çok duygulandıydım.

Sevgiler

tarihinde Rexino tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

rexino dostum çıkardığın sonuçları iyice incelicem.. baktım hipotezler hakkaten de güçlü :)

ç,ünkü yazdıklarından sonra filmi tekrar izlemem gerekecek..

ben yazarken se3nde bu boşlukta Pi'yi izle:)

ondan sonra da bi sihibrbaz filmi olan prestige'i izle.. beğentiden gebereceksin:))

işler güçler derken arasıra lümpen proleteryaya laf atasım geldiğinden giriyom foruma:.

selamların en irisi üzerine olsun..:)

sağlığına dikkat et, lümpenlere dalaşma , ti ye al gitsin..

Sitelerde Paylaş
rexino dostum çıkardığın sonuçları iyice incelicem.. baktım hipotezler hakkaten de güçlü :)

ç,ünkü yazdıklarından sonra filmi tekrar izlemem gerekecek..

OK. Ben de 2 defa izledim, bir izledim çözemedim, bağlantıları kuramadım iyice. Sonraki izleyişimde biraz anladım.

ben yazarken se3nde bu boşlukta Pi'yi izle:)

ondan sonra da bi sihibrbaz filmi olan prestige'i izle.. beğentiden gebereceksin:))

işler güçler derken arasıra lümpen proleteryaya laf atasım geldiğinden giriyom foruma:.

selamların en irisi üzerine olsun..:)

sağlığına dikkat et, lümpenlere dalaşma , ti ye al gitsin..

Pi'yi izledim, yeniden izlemeyi de düşünüyorum. Prestige'i 4 kez izledim, birincisi sinema'da... :-) Çok beğendim Prestige'i. Hala tam olarak anlayamadığım bir-iki yer var. Fountain'i bitirelim, istersen onu konuşuruz.

Bundan sonra dalaşmayacağım zaten, eskiden bildiğimi anlatmaya, fikir alış-verişinde bulunmaya çalışırdım ama artık üye ve başlık elitizmine gideceğim. :-) Sana da sevgiler... Görüşürüz.

tarihinde Rexino tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 3 weeks later...
Hollywood filmlerini geçiyorum.

Bir Matrix 1 derim.

Bir de Kubrick'ten "2001 Uzay Yolu".

Benim favorim Andrei Tarkovsky'dir. Onun "Mirror" ve "Stalker" isimli filmleri mutlaka izlenmeli.

Büyük fransız yönetmen R. Bresson'un "Mouchette" isimli filmi.

F. Fellini'nin Amarcord'u.

Emir Kusturica'nın "Underground" isimli filmi.

Sevgili Fuzuli,

Hazır buradayken, Stalker hakkında (daha çok kullanılan sembolizm üzerine) düşüncelerini merak ediyorum, yazar mısın?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...