Jump to content

Körler Renkleri Nasıl Algılarlar?

Recommended Posts

Daha önce görmüş oldukları için de sonradan kör olanların dünyayı nasıl algıladıklarını bilmek istiyorsanız, bütün yapacağınız gözlerinizi kapatmaktır.

Korler siyah gormez dendi ama? Zaten siyah bir renk degildir, o sekilde gormeleri(ya da gorememeleri) normaldir, degil mi?

tarihinde Matt tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 70
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Korler siyah gormez dendi ama? Zaten siyah bir renk degildir, o sekilde gormeleri(ya da gorememeleri) normaldir, degil mi?

Soru nedir? Pek açık değil.

Siyahın bir renk olmadığı yorumunuzda haklısınız.

Siyah elbette bir renk değildir.

Ama görme özürlü olmayanlar siyahı bir renk olarak algılarlar.

Doğuştan kör olanların siyahı algılayıp algılamadıklarını bilemeyiz.

Sonradan kör olanlar ise siyahı bir renk türü olarak algılayabilmelidirler.

Sitelerde Paylaş
Ancak, aklıma takılan, bilemiyorum belki de yeterli bilgi sahibi olamayabilirim ama;

doğuştan veya sonradan olma görme engellilerin edebiyat, yazım-düşün alanlarında bulunmayışları

Yazarak iç dünyalarını dünyaya açmakta, varlıklarını duyurmakta, neden bu kadar yetersiz kalıyorlar?

Onların sizin gibi latin değilde Braille alfabesi kullanmaları etkilimidir acep?

Sitelerde Paylaş

"Ancak, aklıma takılan, bilemiyorum belki de yeterli bilgi sahibi olamayabilirim ama;

doğuştan veya sonradan olma görme engellilerin edebiyat, yazım-düşün alanlarında bulunmayışları

Yazarak iç dünyalarını dünyaya açmakta, varlıklarını duyurmakta, neden bu kadar yetersiz kalıyorlar? "

Onların sizin gibi latin değilde Braille alfabesi kullanmaları etkilimidir acep?

Önceki iletimde alıntıladığınız bölümün devamında;

"Özel eğitim programlarından yararlanarak, bilgi-meslek sahibi olabilmekteler."

ifadesini "Braille alfabesi" 'den yararlandırıldıklarını kast ederek aktarmıştım.

Göremeyenlerin eğer varsa geliştirdikleri yazım yapıtları, bizlerin de okuyabileceği yazı tarzına dönüştürülmesi olanaklı olurdu sanırım.

Görme engelli yazarların bakış tarzlarını, yorumlarını okumak bana çok ilginç gelirdi.

Böylesi uygulamalar olabilmeli bence...

Var da, haberimiz mi yok, bilemiyorum.

Sitelerde Paylaş

Ayrıca,

çoğumuzda düşünceler geliştirirken, çağrışımlarla imgelem gücümüzü değerlendirirken, bazı olayları - anıları canlandırırken, tasvirler yaparken, görselliğin önemi öncelikli olmakda.

Yine biliriz ki; iletişim kanalında ilk yazı tarzı resimler, şekillerle başlamış. Dilin sözel gelişimi insanlığın sonraki bir evrimine denk geldiği bilinmekde.

Görselliğin, iletişimde - ifade gücündeki alışılageldik payı büyük.

Doğuştan engelli insanların genetik yapılarındaki etkilenmelerin görsel nüvelerini yazım yapıtlarında gözlemlemek mümkün olabilir mi acaba?

Çok çeşitli açılardan bende büyük merak uyandırıyor, doğrusu...

Değişik nüanslardan neler çıkarılabilirdi ortaya kim bilir?

tarihinde Sesil tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

Ben körüm!

Sizlerin surekli renklerden soz ettiginizi duydugum icin,hayalimde canlandirabiliyorum.

Mesala maviyi canlandirabiliyorum...kirmiziyi da,siyahi da,yesili de,sariyi da,beyazi da.

Su an gozlerim acilsa ve benim onume yukarida yazdigim renkleri koysaniz,bugune kadar hafizamda canlandirdigim renkleri sizlere soyleyebilirim.

Mesala,"bize maviyi goster" derseniz ben size hayalimde ki maviyi gosteririm.Belki gosterdigim sey kirmizidir.

"kirmiziyi goster" derseniz,size ben yine hayalimde ki sariyi gosteririm.Belki de yesili gostermis olacam vs vs.

Ben sadece ismini degistirmisim;maviye kirmizi demisim,kirmiziya da yesil.

Nerden biliyorsunuz,belki de ben dogru isim koymusumdur!!!

Sitelerde Paylaş
doğuştan kör biri biranda görme yetisine sahip olsa karsına çok güzel bir kız yanınada bi inek koysak bu ikisinden hangisi insandır desek dokunmadan onu bile bilemezlermiş.bunıu bir bilim dergisinde okumuştum.rengide algılayabildiklerini sanmıyorm.

olay tamamen bilinemeyen bir boyutu tanimakla ilgili. 5.duyudan yoksun bir insana 4 duyuyu kullanarak 5.yi tanitmaya calismak 5 duyuya sahip birine 6.yi tanitmak arasinda fark yoktur.

biz bir altinci duyuyu ne kadar taniyabilirsek dogustan kor biri de renkleri oyle tanir. yani faraziyeler uzerinden.

sesilin genlerle ilgili olarak ortaya attigi sey cok enteresannn

tarihinde suevari tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Doğuştan kör bir ressamın konuşmasını izlemiştim. Obje bir renkse gölgesininde o renk olması gerektiğini düşünüp resimlerde öyle çizermiş. Arkadaşları daha sonra ona gölgelerin siyah olduğunu söylediklerinde çok şaşırmış.

Enteresan bir konu. Hacı abi başka bişi anlatmaya çalışıyor gibi geldi bana ya neyse. hi.

Sitelerde Paylaş

Gözlerinizi kapattığınızda, hala gördüğünüzün ve bir siyahlık-karanlık algıladığınızın fakındasınız. Bunun yanında, elleriniz kesinlikle göremiyor. Körleri anlamak için bir an ellerimize yoğunlaşıp, o açıdan renklerin ne kadar algılanamaz olduğunu hissetmek denenebilir.

Sitelerde Paylaş

Işık sızmayan karanlık bir odada var olan herşeyin rengi kayboluyor. Görünmez oluyor. Var olanlar ortadan kalkmıyor tabii ki.

Zifiri karanlık bir gecede yine var olanlar görünmez oluyor. (Biz insanlar tarafından)

Mikro organizmalar yaşamın nüvesi. Görünmezler. Ama varlıkları artık şüphe götürmüyor. Renkleri yok, bize göre. Bir çeşit karanlık olarak tanımladığımız gibi saydam, görünmez örtü ile kaplanmışlar sanki. Karanlık gibi renklerini emen, göstermeyen. Biçimsel olarak şematik çizimlerini tanımlıyabiliyoruz. Görselliğini algı düzeyimizde biçimlendiriyoruz. Yani teknik gelişmelerle o görünmezlik örtüsünü araladık insanlık çabası ile. Ama henüz bildiğim kadarı ile mikro organizmaların renklerini farkedecek düzeye gelemedik teknolojik olarak. Sembolize edebiliyoruz belki varsayımsal olarak.

Yine teknolojik olarak göremeyenler görebilirler ama renklerin ayrımına ulaşamayacaklar. Kim bilir belki bir zaman sonra bu da gerçekleşebilir mi, acaba?..

Saydamlık da görünmezlik örtüsü niteliğini kazanabiliyor bir çeşit.

tarihinde Sesil tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...
Kör olmayan birine kızılötesi ve morötesi ışığın rengini anlatabildiğiniz gün doğuştan körlere gözle görülen renkleri anlatabilirsiniz.

K.ö ve M.ö renkleri algılayan, varsayımsal bir canlının insanlara bu renkleri anlatmaya çalıştığını hayal edin.

İyi cevap gibi, ama bu doğru olmamalı.

Kör kişinin retinası zarar görmüş çalışmıyor olabilir, ama beyninin görme merkezindeki nöron grupları genetik miras olarak hala çalışıyor...

İnsan beyninde morötesi, kızılötesini görünen renk olarak algılayacak nöron grupları yok (bildiğim kadarıyla). Bildiğimiz renkler için bunlar var. Körde de var.

Sinestezik olarak, körler renkleri algılayabiliyor olabilirler. Sinestezi; duyuların karışması, ses ile kokunun, rengin algılarının karışması, mesela kesif bir kokuyu siyah olarak algılamak. Bu da zihinde tüm duyuların ayrışmadan toplandığı bir kaynak olduğunu gösteriyor. Bazılarında bu tamamen ayrışmamış. Körlede bu kaynak var, ama görme duyusuna ait değil.

Sitelerde Paylaş
  • 6 years later...

Hayatında hiçbir nesne görmemiş,beyninde hiçbir nesnenin bilgisi olmayan,doğuştan kör biri rüya görebilir mi ?

Rüya görür ama görsel rüya görmez. Dokunmayla ilgili, koku ile ilgili, duyma ile ilgili, anıları vs. ile ilgili rüya görür. Doğuştan kör olan arkadaşlarımdan öğrenmiştim.

Sitelerde Paylaş

Ben körüm!

Sizlerin surekli renklerden soz ettiginizi duydugum icin,hayalimde canlandirabiliyorum.

Mesala maviyi canlandirabiliyorum...kirmiziyi da,siyahi da,yesili de,sariyi da,beyazi da.

Su an gozlerim acilsa ve benim onume yukarida yazdigim renkleri koysaniz,bugune kadar hafizamda canlandirdigim renkleri sizlere soyleyebilirim.

Mesala,"bize maviyi goster" derseniz ben size hayalimde ki maviyi gosteririm.Belki gosterdigim sey kirmizidir.

"kirmiziyi goster" derseniz,size ben yine hayalimde ki sariyi gosteririm.Belki de yesili gostermis olacam vs vs.

Ben sadece ismini degistirmisim;maviye kirmizi demisim,kirmiziya da yesil.

Nerden biliyorsunuz,belki de ben dogru isim koymusumdur!!!

Aslında "Herkesin kırmızı dediği renk, herkesin gördüğü renk midir?" sorusu ilginç bir soru. Bir ara tartışılıyordu. Bir kaç insana aynı dalga boyunda ışık gösterdiğimizde hepsi de kırmızı diyor. Bu rengi kırmızı olarak ilan ediyoruz ama ne gördüklerini kimse bilmiyor; bizim gördüğümüzü gördüklerini düşünüyoruz ama kanıtlayamıyoruz.

İlginç olan bir şey daha var. Göz beynin bir bölümü gibi, doğuştan sonra gelişmeye devam eden bir organ. Doğumdan sonra, üç ay içinde hiç ışık algılamayan bir göz ömür boyu kör kalıyor. Göz ışığın varlığı ile gelişimini tamamlıyor. Hareketi ve derinliği de aynı şekilde, zamanla fark ediyor. Tüm bunların her insanda var olan aynı nöronsal iletişim algoritmalarıyla oluştuğunu söylemek çok zor. Dolayısı ile; bizim bile aynı rengi gördüğümüz tartışmalı.

(Sizin örneğiniz Matrix'de geçiyordu)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...