Jump to content

Kaynak yayınları bölücü olabilir mi ?

Recommended Posts

Kaynak yayınlarının çok güzel eserleri var ancak sanki kürtleri, bölücülüğü destekliyorlar gibi bir havaları da var. Doğu Perinçek örneğin, PKK lideri Apo ile el sıkışırken görüntülendiği fotoğraflara sahip, PKK yandaşı söylemleri var.

Yayınevi devrim yapılmasını, kürtçülüğü ama çok şaşırtıcı olarak aynı zamanda türkçülüğü de destekliyor.

Bana bu konuda daha detaylı bilgi verebilecek olan biri var mı aranızda ? Üstün körü bir araştırma yapabildim çünkü çok sağlam delillerim yok, yalnızca varsayımlardan yola çıktım, söylediklerimin hepsi çöpte olabilir. Evet ?

Sitelerde Paylaş
Kaynak yayınlarının çok güzel eserleri var ancak sanki kürtleri, bölücülüğü destekliyorlar gibi bir havaları da var. Doğu Perinçek örneğin, PKK lideri Apo ile el sıkışırken görüntülendiği fotoğraflara sahip, PKK yandaşı söylemleri var.

Yayınevi devrim yapılmasını, kürtçülüğü ama çok şaşırtıcı olarak aynı zamanda türkçülüğü de destekliyor.

Bana bu konuda daha detaylı bilgi verebilecek olan biri var mı aranızda ? Üstün körü bir araştırma yapabildim çünkü çok sağlam delillerim yok, yalnızca varsayımlardan yola çıktım, söylediklerimin hepsi çöpte olabilir. Evet ?

Turan Dursun'un kitaplarıda kaynak yayınlarından çıkıyor bu arada...

Sitelerde Paylaş

Yaptığınız tespitler doğru.Perinçek son 7-8 yıldır daha "milli" bir çizgiye geldi.Ama Perinçek, Kaypakkaya ile beraber sola Kürtçülüğü sokan adamların başında gelir.Şimdi savunduğu Kemalizmi, TİİKP savunma'da yerden yere vurmuştur, bugün Orham Pamuk'un söyledikleri, TİİKP Savunma'da Perinçek'in söylediklerinin yanında çok hafif kalır.Kendisi hizipçidirde, ve son dönemlerde ulusalcı tarafta yer alması, karşı-devrimcilerin eline büyük koz vermiştir.Halka, "bakın bu adamlar eskiden PKK'yı destekliyorlardı" şeklinde propaganda yapıyor,özellikle Fetocu basın-yayın.

Perinçek geçmişi tabiri caizse "savrulmalarla" dolu bir adam.Yalnız bu söylediklerim bugün İşçi Partisi etrafında örgütlenmiş veya sempati duyan gençleri kapsamıyor.Bugün savunduğu şeylerin birçoğu doğru şeyler.İnsanlar bir şekilde güveniyor veya inanıyor.O yüzden bu "döneklik" tanımlamama onları katmıyorum.

Ancak Perinçek yararından çok zararı olan bir adam.Vakti zamanında TİP'in de içinde hizipçilik yapmıştı.

Neyse uzun konu...

Ayrıca politik konu, yine kendimi tutamadım...

Sitelerde Paylaş
Yaptığınız tespitler doğru.Perinçek son 7-8 yıldır daha "milli" bir çizgiye geldi.Ama Perinçek, Kaypakkaya ile beraber sola Kürtçülüğü sokan adamların başında gelir.Şimdi savunduğu Kemalizmi, TİİKP savunma'da yerden yere vurmuştur, bugün Orham Pamuk'un söyledikleri, TİİKP Savunma'da Perinçek'in söylediklerinin yanında çok hafif kalır.Kendisi hizipçidirde, ve son dönemlerde ulusalcı tarafta yer alması, karşı-devrimcilerin eline büyük koz vermiştir.Halka, "bakın bu adamlar eskiden PKK'yı destekliyorlardı" şeklinde propaganda yapıyor,özellikle Fetocu basın-yayın.

Perinçek geçmişi tabiri caizse "savrulmalarla" dolu bir adam.Yalnız bu söylediklerim bugün İşçi Partisi etrafında örgütlenmiş veya sempati duyan gençleri kapsamıyor.Bugün savunduğu şeylerin birçoğu doğru şeyler.İnsanlar bir şekilde güveniyor veya inanıyor.O yüzden bu "döneklik" tanımlamama onları katmıyorum.

Ancak Perinçek yararından çok zararı olan bir adam.Vakti zamanında TİP'in de içinde hizipçilik yapmıştı.

Neyse uzun konu...

İşçi Partisinin bugün geldiği nokta çok üzücü..Kemikleri sızlıyor Denizlerin..

Sitelerde Paylaş

Kaynak yayınlarında sahtekarlar da var..

Birkaç yıl önce kitap ısmarladım. 80 dolar gönderdim.. Üstüne yattılar..

Bence bu adamlar yayıncılar arasında kendilerine göre bir niche tutmuşlar ama, hem nalına, hem de mıhına gidiyorlar.

Tutmuyorum bu yayın evini.

Bölücü mü bilmem ama, en azından bana fırsatçı gibi geliyor.

Sitelerde Paylaş

Doğu Perinçek ve Yalçın Küçük gibiler derin devletin has piyonlarıdır, F.Gülen eski derini formatlayıp kendi derinini yerleştirdikten sonra islamcı da olabilirler zira meslekleri bu..

Sitelerde Paylaş

Neyse uzun konu...

milliyetci söylemlerle savaştan başka bir şey elde edemeyiz.ortalık yiğitlere kalır,daha ilerisi babayiğitleredirki

gelecek kuşaklar öykülerini anlata anlata bitiremezler.son iki haftadır inadına gazete okumuyor haber izlemiyor ve

gündemden uzak durmaya çalışıyordum.ama ne kadar çaba sarf etsemde haberler bir biçimde hayatıma giriyor.

ben şöyle düşünmekteyim keşke kürtlerin muhalefetini biz türkiyeli muhalifler yerine getirseydik,

anladığım oki öyle duygu sömürüsü ve kalpaklı muhabetiyle devam ettirilemiyor belli süreçler.

adam gibi örgütlü mücadele ve kurulu düzenden ölümüne nemalananlara ortalığı bırakmamak lazım.

şehidlerin arkasından methiyeler düzerek kahramanlık ve milli değerlerin ortaya serilmesiyle

halkımızın acılarını hiçe sayamayız.her ne kadar müslüman olsalar ve bizlerin fikirlerine

zerrece itibar etmediklerini bilsekte bu durumu kullanamayız.kendim kandırılmaya çalışılan ve uçurumdan itilmeye

çalışılan toplumun bir ferdi olarak her tür kurguya oyuna fetbazlığa hayır diyorum.

son söz olarak içinde milliyetçi söylemler barındıran tüm öğretilerin boş olduğunu düşünyorum.

evrensel ilkeler bir yere kadar göz ardı edilebilir ama bir kırılma noktasından sonra onlar bizi idare eder

Sitelerde Paylaş

Birkaç yıl önce İşçi Partisi'ne bu konuyla ilgili (Apo-PKK ve Perinçek'in ziyareti) bir mektup yazmıştım. Bana upuzun bir cevap geldi.

Cevap tatmin ediciydi.

Hatta buraya asmak için aradım eposta kutumda ama silmişim.

Sitelerde Paylaş
Bunu bir açarmısın?

Yanılıyorumdur umarım ama burada da bir "klişe" var... belkide Perinçek siyaset sahnesine çıktığından beridir,Deniz Gezmiş'in çizgisine hiç bu kadar yakın olmamıştır,68'de bile...

İşçi Partisinin sosyalist olduğunu mu iddia ediyorsun yoksa Deniz Gezmişin faşist mi? Ben anlayamadım demek istediğini..

Heralde senin gibi birine İşçi Partisini anlatacak değilim..TürkSolundan isen birşey diyemem...Solun Türklüğünü tartışmam bile..saçma çünkü..

MHP liler bile benim için İP lilerden daha değerlidir..En azından ne oldukları belli..

tarihinde Fikirsel tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
İşçi Partisinin sosyalist olduğunu mu iddia ediyorsun yoksa Deniz Gezmişin faşist mi? Ben anlayamadım demek istediğini..

Heralde senin gibi birine İşçi Partisini anlatacak değilim..TürkSolundan isen birşey diyemem...Solun Türklüğünü tartışmam bile..saçma çünkü..

MHP liler bile benim için İP lilerden daha değerlidir..En azından ne oldukları belli..

İP'li değilim iletimden bu belli olsa gerek.

Türksolu dergisi Deniz Gezmişlerin kurduğu dergidir(şimdiki değil,ama şimdikide bu yüzden bu ismi seçti)

Samsun'dan Ankara'ya Mustafa Kemal Yürüyüşü yapanlar,

İkinci Kurtuluş Savaşını yürüttüklerini söyleyenler,İkinci Kuvayi Milliyeci olduklarını söyleyenlede Deniz Gezmişler.

Mahir Çayan daha Marksist bir çizgidedir,ancak kesinlikle Kürtçü veya "Anti-kemalist" değildir.

Açın savunmalarını okuyun.

Şimdi zamanım yok,olur da okuyamazsanız,savunmaları buraya bizzat aktarırım.Sorun değil.

Deniz Gezmiş size saçma geliyorsa, adını ağzınıza almayın.

Hayır Türksolu dergisi okurken çekilmiş çok meşhur bir fotoğrafıda var,onu da mı görmediniz hayret...

Siz MHP'lilere değer vermeye devam edin,kendi bileceğiniz iş...

Sitelerde Paylaş

Türksolu dergisi Deniz Gezmişlerin kurduğu dergidir(şimdiki değil,ama şimdikide bu yüzden bu ismi seçti)

İkinci Kurtuluş Savaşını yürüttüklerini söyleyenler,İkinci Kuvayi Milliyeci olduklarını söyleyenlede Deniz Gezmişler.

Mahir Çayan daha Marksist bir çizgidedir,ancak kesinlikle Kürtçü veya "Anti-kemalist" değildir.

Şimdi zamanım yok,olur da okuyamazsanız,savunmaları buraya bizzat aktarırım.Sorun değil.

Hayır Türksolu dergisi okurken çekilmiş çok meşhur bir fotoğrafıda var,onu da mı görmediniz hayret...

kim astı abicim bu adamları veya adamı söylermisin sonuçta kim astı buna verecek hakiki cevabın varsa ver

Sitelerde Paylaş

Tamam yanlış anlamışım yazınızı..

Deniz Gezmiş konusunda bende kararsızım aslında..Sadece onu kaybetmek istemiyorum..o yüzden bazı sözlerini görmemezlikten gelmeye calısıyorum..

Çünkü o bu ülkede sol için bir simgedir..Onu gözümde kücültmek istemiyorum.

Sitelerde Paylaş
kim astı abicim bu adamları veya adamı söylermisin sonuçta kim astı buna verecek hakiki cevabın varsa ver

Kim asacak,Lozanı bile tanımayan ABD'nin, Natocu uşakları astı.

Karşı-Devrimciler astı.Sağcılar astı.

Sayın Fikirsel Deniz Gezmiş'in bazı sözleri dediğiniz şey,bütün hayatı ve davasıdır.

Bugün 3. Dünyacı hareketlere, devrimci hareketlere ateş püsküren,küçük gören "komunistlerimiz var", aynı SSCB'nin bir dönem yaptığını yapıyorlar.

Bazıları da varki SSCB'yi de aşağılıyorlar.Neyse konumuz onlar değil.

Deniz Gezmiş olmak zor iş, herkesin harcı değil.Güven,Özveri,Tecrübe ister, tabiri caizse...

Bahsettiğim türden bir "solcu" olmak ise, dünyanın ,futbol yazarlığı ile beraber, en kolay işi.Klavye başında vıdı vıdı yaz dur.

Deniz Gezmiş İkinci Kurtuluş Savaşcısıdır.Bu onu faşist yapmaz.

Buyurun,Deniz Gezmiş Savunma'dan bir alıntı....

Bu mücadelenin biçimine geçmeden önce, sınıflı Türkiye toplumunda, hangi sınıf ve zümrelerin devrimci, hangilerinin gayri milli olduklarını ve herkesin istediği gibi, istediği anlamda kullandığı ?ulus? kavramının ve ulus karakterlerinin neler olduklarını açıklamak yerinde olacaktır kanısındayız. Çünkü her zaman olduğu gibi, bugün de Müslümanlık ve Türklük gibi nitelikler ulusal karaktermiş gibi söylenmekte, bu niteliklere sahip herhangi bir kişinin, ulusun bir bireyi olabileceği anlamı doğmaktadır. Oysaki milli olmayan sınıf ve zümreler de Türk ve Müslüman olabilirler.

Nedir ?ulus? ve ?ulusun karakterleri??

Bir topluma ulus diyebilmek için, o toplumda hangi özelliklerin var olması gerekmektedir?

a) Dil birliği: Aynı bir ulusun üyeleri aralarında, ortak bir dil aracılığıyla, ulusal dil aracılığıyla anlaşırlar. Dil bir sınıfın ya da bir zümrenin malı değil, tüm ulusun malıdır.

Emperyalistler bir ülkeyi sömürge haline getirirken, başta kendi dillerini halka öğreterek, ulusal dili ortadan kaldırmaya çalışırlar (Afrika?da, Latin Amerika?da, Fransız, İngiliz ve İspanyol sömürgecilerinin yaptığı gibi). Çünkü, ulusun kendi öz dilini koruması ve yabancıların diline rağbet etmemesi, giderek sömürgeciliğe karşı maddi bir direnme doğurur.

B) Toprak birliği: Ulus, aynı zamanda bir toprak bütünlüğüdür. Her ulus tarihin bir ürünüdür. Aynı topraklar üzerinde, beraberce yaşanan uzun bir hayat olmadıkça ulus olmak mümkün değildir. Topraklarının bir bölümünün yabancılar tarafından işgaline, halklar bunun için karşı koyarlar.

c) İktisadi bütünlük: Ulusal toprağın ayrı ayrı parçaları arasında, bir iktisadi bağlantının bulunması zorunludur. Bir ulus aynı zamanda bir pazardır da. Pazar; toprağın ayrı ayrı bölümlerinden gelen üretimler arasında değişim, mübadeleyi sağlar. Bu şekilde yaratılan, ortak iktisadi yaşantı birliği, ulaşım, yol ve araçlarının gelişimi ile güçlenir.

(Kurtuluş Savaşında, yurdumuzu işgal eden düşman güçleri ve onların yerli ortakları, bu nedenledir ki, Türkiye?yi birkaç ayrı parçaya bölmek istiyorlardı. Halkımızı köleleştirmek için toprak bütünlüğümüzün ve iktisadi yaşantı birliğimizin bozulması gerekiyordu). Bu durumda, ulusal olmayan şey sınıf mücadelesi değildir. Çünkü sınıfların varlığı iktisadi bir gerçeğe dayanır. Sınıf mücadelesi, ne denli keskinleşirse keskinleşsin, toplumun dağılmasına sebep olmaz.

d) Ortak ruhi şekillenme: Hayat şartlarında sürekli bir birlik ve beraberlik sonucu bir ulusun bireylerinde, ortak psikolojik özellikler ortaya çıkar. Dil birliği de bunu zamanla yaratacak en önemli unsurlardandır. Bu durum her ulusu öteki uluslardan ayıran niteliklerden birisidir. Ruhi şekillenme birliği, en yüksek ifadesini kültür birliğinde bulur. Her ulusun, özgür durumunu yansıtan bir kültür mirası vardır. Bu ortak kültür mirası ulusun bireyleri arasında güçlü bir bağ yaratır.

e) Tarihi olarak teşekkül etmiş istikrarlı birlik: Ulusun diğer öğeleri, tarih boyunca gelişir oluşurlar. Milli birlik de tarihi bir üründür. Durmuş, oturmuş olması, istikrarlı olması gerekir. Ulusun maddi temelleri bunlardır. Bu niteliklerin her biri önemli olmakla birlikte birinin varlığı ya da yokluğu, ulus anlamını değiştirmez. Örneğin, ayrı uluslar aynı dili konuşabilecekleri gibi, bir ulusta da ayrı diller konuşulabilinir. Ancak bu niteliklerden bir kısmının ortadan kalkması, ulusun maddi varlığını tehlikeye düşürür.

tarihinde Sultangaliyev tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...