Jump to content

Dandik tasarım II

Recommended Posts

Eh be kardeşim. Eğer o dediklerin olmasa Yaratıcı bizim pisliğin teki olmadığımızı nerden bilecekti.

Baktı ki insan her boka el uzatıyor. Bir sonraki tasarımlarını daha da güçlendirecek. Sen bir kobaysın Bilgehan. God bless yu:))

Sitelerde Paylaş
  • İleti 107
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Sevgili Allah'ım... Birkaç sualim ve maruzatım olacak, affına sığınarak...

Hani sen bizi kusursuz bir tasarımla yaratmışın ya, ben araştırdım, bir sürü kusur buldum yine... Kusur hafif kalır bunlara; çok ciddi açmazlar hatta paradokslar. Biliyorum sen bizi takmazsın, yanıt felan vermezsin ama ben deneyeyim yine de...

1. Oksijen başımıza bela diye mi yarattın?

Canlıların büyük bir çoğunluğu yaşamak için oksijen almaya mecburdurlar. Ancak vücutlarına aldıkları oksijen onların için zehirlidir; oksijen iyonları, serbest radikaller ve organik/inorganik peroksitler boşta kalan valanslarını doldurmanın gazıyla narin bedenimizde terör estirirler. Protein, lipid ne bulurlarsa saldırırlar. DNA'ya bile zarar verirler... Bu zehirli oksijen formları yüzünden kanser oluruz.

Bu aşırı reaktif oksijen formları aksi gibi bir de işe yararlar... Yani yanlışlıkla oluşanı olduğu gibi bir de hücrede sinyal iletmek için kasten üretilenleri var, bir yandan yaraların iyileşmesinde görev alan zehirli oksijen formları bir yandan kalp krizi ve kanser dahil pek çok soruna yol açar...

Allah'ın sevgili kulları bu yazıyı okurken vücutlarında zehirli oksijen formları oluşuyor ve onlara zarar veriyor... Hatta belki bir tanesi şu an geri dönüşsüz bir zarar aldı...

Peki bu reaktif oksijen formları ile nasıl başa çıkacağız? Antioksidanlar var... Süperoksit dismutaz, hidrojen peroksidaz, katalaz vs. enzimler var... Ama bunlarda %100 başarılı değiller... Askorbik asit (C vitamini) ve tokoferol (E vitamini) gibi moleküller de antioksidan görevi yapıyorlar.

Peki vücudumuzdaki en etkin antioksidan nedir? Sıkı durun... Ürik asit! Fazlası beter eder bunun da... Yine tehlike...

Oksijene karşı kendimizi asla tam olarak koruyamayız, oksijen solumak zorundayız, o da reaktif formlara girmek eğiliminde... Yaşlanmanın en önemli etkenlerinden biri aldığımız nefesteki oksijen... Bu duruma metabolik paradoks diyoruz.

2. Güneş hayır mı, şer mi?

Yaratılışcılar dünya güneşe azıcık yakın olsa Güneş bizi yakar öldürürdü diye dır dır konuşuyorlar...

Ama...

Güneş şimdi de bizi öldürüyor zaten, yakın olmaya gerek yok... Hem de yavaş yavaş, tadını çıkara çıkara öldürüyor.

Güneşin faydalarını sıralamayacağım, biliyoruz ki dünya üzerindeki hayatın çok büyük bir kısmı güneşe doğrudan bağlıdır. Ama bu Güneş morötesi vs. ışınları ile bizi öldürmek için çabalamasa olmaz mıydı?

Güneş, yaşlanmamızdaki en önemli etkenlerden biridir. Derimizin yaşlanmasında ise en önemli etkendir. UV, iyonlaştırıcı ışımalar vs. Bu güneş Allah ne verdiyse tepemize salarak bizi erken yoldan gebertmeye çalışır durur... Ama bir yandan olmazsa olmaz...

3. Kendi kendimi yedim bitirdim

Allah'ım vücut kendini savunsun diye bağışıklık sistemi yapmışsın, iyi güzel de bu bağışıklık sistemi niye bizi öldürmeye çalışıyor? Canlı kendi içinde neden kendine savaş veriyor?

Romatoid artritden tut şizofreniye kadar bir ton otoimmün hastalık neyin nesi? Madem süper tasarım yaptın, mikropları vs. öldüren sistem koydun içime azıcık özenseydin de hedefi şaşırıp bana saldırmayasaydı ya bu sistem! Hatta o sistemi mecbur kılan mikrobuydu, virüsüydü, poleniydi... tüm bunlar en başta niye yarattın? (Otoimmün hastalıklar vücudun savunma sisteminin vücuda saldırmasıdır, bir ülkenin askerlerinin kendi vatandaşlarını yok etmeye çalışması gibi bir durum.)

Bunlar imtihanın parçası olamaz, bariz dandik bir tasarım var ortada... Ben nasıl kontrol edecem kendi immün sistemimi? Ne imtihanı? Hadi şehvetimizi kontrol ettik; zina etmedik ama immün sistem nasıl kontrol edilir?

Akıl verdik, tedavi bul diyeceksin ama 2008 yılında hala bulamadık... Binlerce nesil, milyarlarca birey ızdırap çekti ve çekmeye devam ediyor... Bu mu senin yapacağın tasarım?

4. Alkol haramsa neden içimize alkol fabrikası kurdun?

İçki içmesek bile kanımızda hep içkide bulunan etil alkolden bir miktar var... Nedeni içimizdeki bakteriler... Bunları çıkarıp atmak mümkün değil, beraber takılmak zorundayız, ama bu çakallar fermentasyon ile alkol üretip duruyorlar...

Alkol içmek haram, o ayrı mevzu da müslümanın alkol üretmesi de yasak değil miydi? Neden dalga geçer gibi içimizde alkol ürettiriyorsun?

Canlılığın akıllı tasarım olduğuna inanan arkadaşlar!

Bu saydıklarım denge durumlarını ifade etmiyorlar, aksine paradoks durumlar... İnsanların bunlarla baş etmesi çok güç. Belki ileri de metabolizmamıza müdahale edip daha etkin çalışması için değişiklikler yapacağız ama şimdilik iki arada bir derede elimizde iki ucu boklu değneklerle yaşamak zorundayız.

Lafı uzatmamak için uzun uzun hastalıkları, oksijenin ve güneşin zararlarını vs. yazmıyorum. Laf yetiştirmeden önce kaynakları okuyup anlamaya çalışın. Metabolik paradoks lafını da ben uydurmadım. Şimdilik dört tane yazıyorum, bunlara süper yanıtlar verirseniz daha da yazarım... Şimdilik bunları bir açıklayın bakalım...

Bilgehan

Bilgehan bunlar bilinmedik şeyler değilki....

Şimdi yine birşey söyleyip seni celallendirmek istiyorum :P

Bizler kusursuz bir dünyada varolmadık..Varoluşumuza sebep olan hassas denge ölümlülüğümüzüde dengeleyip tanzim ediyor :)

Öncelikle şimdi yine teistik açıklamalarımı getireceğim sen yine hiddetlenecen yok eşrefi mahlukat yok bilmede ne..Ama biz bu dünyada geçici olduğumuzu zaten biliyoruz.Bize burada bir ölümsüzlük vadolmadı .Saydığın paradokslar bizzat yine teistin tanrısının söz verdiği şeyler..Ben yine teistin tanrısından giriyorum çünkü gözlemlerim beni oraya itiyor...

Oksijen hem hayat verip hem hayatı esktiyor...

Güneş hayat verip bir yandan yine hayatı eskitiyor..

Bağışıklık sistemi kusursuz olsaydı hastalamazdık ..Hastalığa bağlı ölümler olmazdı ..Doğacağız-yaşayacağız-öleceğiz...

Bunu tanrıda böyle söylüyor ,bu gün ulaşılan bilim dedidiğimiz şeyde ,Bildiğimiz üzre biz henüz abı'hayat çeşmesini bulamadık :)

Sence bir gün doktorlar içebildiğiniz kadar alkol için diyecekler mi ?

Velhasılı ..Saydığın paradokslar tanrının beceriksizliğini belgelemekten çok çok uzak yerlerde..

Azı karar çoğu zarar cinsinden çok çok hassas bir düzende varolduk...

Hem hayat verip hem ölümü hazırlayan bir denge ..

'' Görelim mevlam neyler ,neylerse güzel eyler''

Sitelerde Paylaş
Bilgehan bunlar bilinmedik şeyler değilki....

Şimdi yine birşey söyleyip seni celallendirmek istiyorum :P

Bizler kusursuz bir dünyada varolmadık..Varoluşumuza sebep olan hassas denge ölümlülüğümüzüde dengeleyip tanzim ediyor :)

Öncelikle şimdi yine teistik açıklamalarımı getireceğim sen yine hiddetlenecen yok eşrefi mahlukat yok bilmede ne..Ama biz bu dünyada geçici olduğumuzu zaten biliyoruz.Bize burada bir ölümsüzlük vadolmadı .Saydığın paradokslar bizzat yine teistin tanrısının söz verdiği şeyler..Ben yine teistin tanrısından giriyorum çünkü gözlemlerim beni oraya itiyor...

Oksijen hem hayat verip hem hayatı esktiyor...

Güneş hayat verip bir yandan yine hayatı eskitiyor..

Bağışıklık sistemi kusursuz olsaydı hastalamazdık ..Hastalığa bağlı ölümler olmazdı ..Doğacağız-yaşayacağız-öleceğiz...

Bunu tanrıda böyle söylüyor ,bu gün ulaşılan bilim dedidiğimiz şeyde ,Bildiğimiz üzre biz henüz abı'hayat çeşmesini bulamadık :)

Sence bir gün doktorlar içebildiğiniz kadar alkol için diyecekler mi ?

Velhasılı ..Saydığın paradokslar tanrının beceriksizliğini belgelemekten çok çok uzak yerlerde..

Azı karar çoğu zarar cinsinden çok çok hassas bir düzende varolduk...

Hem hayat verip hem ölümü hazırlayan bir denge ..

'' Görelim mevlam neyler ,neylerse güzel eyler''

Sevgili ezberbozan,

Metabolik paradoksun ne demek olduğunu iyice incelemeni tavsiye ederim. Burada bir yaşlanma durumundan ziyade çelişir etkilerden bahsediyoruz. Yani biraz daha yaşamak için zehir içmek zorundasın.

Daha önce bahsetmiştim, bu Dandik Tasarım başlıklarını "Akıllı Tasarım" saçmalığına yanıt olarak yazdım. Yani herşey sizin sandığını gibi "akıllı" değil. Biyolojik sistemler hata ile dolu. Hataları yamamak için bin türlü takla atılmış...

Bu başlıkların amacı "yaratılışın" olmadığını göstermektir. Canlı sistemler yama üstüne yama yapılarak iş kotaran tuhaf sistemler. Bazı yerlerde gereksiz karmaşık. Bazı yerlerde paradoksal. Eğer yaratıldı diyorsan yaratıcının hata yaptığını kabul etmek zorundasın. Ama olaya evrim çerçevesinde baktığımızda herşey yerine oturuyor. Lüften bir de bu açıdan bakmaya çalış...

Hangisi daha mantıklı; bilerek hata yapan her şeye kadir bir yaratıcı mı? Yoksa canlıların evrimleşmiş olması mı?

Yakında DNA kopyalama sistemleri üzerine bir yazı daha yazacağım. Orada ne demek istediğimi daha iyi anlarsın.

Lütfen çağrımı dikkate al ve metabolik paradoksları biyokimya seviyesinde öğren. Ondan sonra yeniden konuşalım.

Sitelerde Paylaş
Alkolden yola çıkarak bir yere varamazsın bilgehan ..Bunu tıp ilmide destekliyor.Sadece Allah değil..Alkol sağlığa zararlıdır.....

Sevgili ezberbozan,

Alkolden çıkıp bir yere vardım bile... Ben alkolün zararsız olduğunu söylemiyorum. Aksine zararlı olduğu halde vücutta üretilmesini sorguluyorum.

Bu arada ben hiç içki içmem. İçki içilen ortamlara bile girmem. Alkol ve uyuşturucu en nefret ettiğim şeylerdir.

Sitelerde Paylaş
Alkolden yola çıkarak bir yere varamazsın bilgehan ..Bunu tıp ilmide destekliyor.Sadece Allah değil..Alkol sağlığa zararlıdır.....

Günde 15 gram kadar alkol aterosklerozu önleyici etki yaratır ve ömrü ciddi şekilde uzatır...

Bu konuda size bir bilimsel yayın yığını verebilirim... Alkolik olun demiyorum ama bilimsel gerçek bu...

Sitelerde Paylaş
Sevgili ezberbozan,

Metabolik paradoksun ne demek olduğunu iyice incelemeni tavsiye ederim. Burada bir yaşlanma durumundan ziyade çelişir etkilerden bahsediyoruz. Yani biraz daha yaşamak için zehir içmek zorundasın.

Daha önce bahsetmiştim, bu Dandik Tasarım başlıklarını "Akıllı Tasarım" saçmalığına yanıt olarak yazdım. Yani herşey sizin sandığını gibi "akıllı" değil. Biyolojik sistemler hata ile dolu. Hataları yamamak için bin türlü takla atılmış...

Bu başlıkların amacı "yaratılışın" olmadığını göstermektir. Canlı sistemler yama üstüne yama yapılarak iş kotaran tuhaf sistemler. Bazı yerlerde gereksiz karmaşık. Bazı yerlerde paradoksal. Eğer yaratıldı diyorsan yaratıcının hata yaptığını kabul etmek zorundasın. Ama olaya evrim çerçevesinde baktığımızda herşey yerine oturuyor. Lüften bir de bu açıdan bakmaya çalış...

Hangisi daha mantıklı; bilerek hata yapan her şeye kadir bir yaratıcı mı? Yoksa canlıların evrimleşmiş olması mı?

Yakında DNA kopyalama sistemleri üzerine bir yazı daha yazacağım. Orada ne demek istediğimi daha iyi anlarsın.

Lütfen çağrımı dikkate al ve metabolik paradoksları biyokimya seviyesinde öğren. Ondan sonra yeniden konuşalım.

Bilgehan doğrusunu söylemem gerekirse abd deki akıllı tasarımcıların ne demek istediğini hiç bilmiyorum..Nereseinden girip nereden gard alırlar hiç fikrim yok..

Ben evrimi doğru ve gerçek kabul etmiş biriyim..Sorguladığım evrimin gerçekliği değil.

Sen inatla yanlış anlıyorsun ..

Eğer biyolojik sistemler hata ile dolu olmasaydı biz ebediyete kadar yaşayabilirdik demi.. Yaralar bir anda iyileşir..Kesilen yerler monte edilir gibi gibi..Belki buna kısmen ulaşacağız ..Ama yinede burası sonsuzluk için varolmamış bir yer için yeterince dengeli .Bir şekilde denge sağlanıyor...O saydığın hataları yamamak için takla atmasa seleksiyonla seçilip gidecek yerine daha dayanıklı olan kalacak ..Buranın düzeni böyle..Yada hatasız olsa nufüs patlaması olacak.Denge yine alt üst...Yani demem oki birileri bişeyleri bir ayarda tutuyor..Ayar bir erden bozulunca diğer yerden patlak veriyor.Söz astığın makaleyi okuyacağım ..İnşallah şaşkın yaratıcı benzeri bir başlık açıp sinirlerimi hoplatmazsın.

Günde 15 gram kadar alkol aterosklerozu önleyici etki yaratır ve ömrü ciddi şekilde uzatır...

Bu konuda size bir bilimsel yayın yığını verebilirim... Alkolik olun demiyorum ama bilimsel gerçek bu...

Biliyorum andromeda ..Zaten kuranda sana içkiden sorarlar ,onda sizin için çok az fayda daha çok zarar vardır denir.Belki dozunu ayarlayamazsınız demek istemiştir bilemem :)

O dozu herkes ayarlayamıyor malesef...

Sitelerde Paylaş

Konuyu fazla dağıtmadan farklı bir boyutta kısacık cevap vermek istiyorum.

Bu tasarım biraz bilgehanın dediği gibi olsaydı, insanlar yine ölümlü olsun ama atıyorum ortalama 60-80 yıl değil de 600-800 yıl yaşasaydık bu sefer bu günlere biz gelemez ve göremezdik. Çünkü o zaman besin yetmezdi, dünya belli bir hedef doğrultusunda vardır ve sistem buna göre kurulmuştur. Ama o zamanda ateistler derdi ki, niye küçük bir dünya yarattı :rolleyes: Çünkü ateistlerin her zaman inkar edecek bir bahaneleri olacaktır, bunu bizzat yaratıcı kuran diliyle söylüyor zaten.

Yani bilgehan, senin dediklerin kuranla birebir örtüşüyor özetle... ;)

Selamlar...

Sitelerde Paylaş

Bilen bilir DaVincinin mona lisasını ..Çok ünlü bir gülümseyişi vardır ,hem hüznü hem sevinci aynı anda hissettiren bir gülümseyiş :)

Leonardo sanatını konuşturmuş.Çıkıp kimse amanda bu hem neşeyi hemde hüznü vurguluyor külli kaos dememiş :D

Leonardo yapınca sanat Allah yapınca dandik tasarım oluyor :D

Sitelerde Paylaş

Wine, alcohol and atherosclerosis: clinical evidences and mechanisms. P.L. da Luz and S.R. Coimbra. Brazilian Journal of Medical and Biological Research, 37 (9): 1275, 2004.

5502i04.jpg

Figure 4. Examples of the effect of red wine and non-alcoholic wine products (NAWP) on macroscopic plaque formation in cholesterol-fed rabbits. Aortas were stained with Sudan IV and plaque area was measured by planimetry and reported as percent of total aortic surface. Red staining indicates atherosclerotic plaques. Control animals show more plaques than wine- or NAWP-treated rabbits. Reproduced from Ref. 41, with permission.

Sitelerde Paylaş

Yukarıdaki postta şarabın damar sertliği üzerine olan çok olumlu etkisi açıkça görülmektedir... Burada kanıtlanan bir diğer şey de sadece şarabın değil içindeki alkolün de ayrıca olumlu etkileri olduğudur... İsteyen olursa bu konuyu daha da açarım... Alkol sağlığa zararlı değil ama aşırı alkol sağlığa zararlıdır... 15 gr Alkol günlük 150 cc şaraba denk gelir...

Kur'an'da bahsedilen fayda tabii ki burada bahsedilen değil ama neşelendirmesi, sakinleştirmesi falan gibi gözle görünen kazançlar olabilir... Nihayetinde dünyayı düz, göğü çatlayabilir cam kubbe sanan, göktaşlarını "şeytanlara atılan taşlar" diye hayal eden 7. yy çöl Araplarının bilgi düzeyinden bahsediyoruz...

Sitelerde Paylaş

bi gün olumlu etkisi için içersin ikinci günde öyle şifa niyetine daha sonra dersin ülen keyifli bu be devam edersin daha sonra o da kesmez bi ex çakarsın :) he böyledir hepsinin başlangıcı sonra karın sokaklardan toplar sonra polisler karakolda ayıltırlar seni . sonra hanımını döversin . çokluk çocuk terkederler sende sinirden bidaha içersin binersin arabaya sinirden basarsın gaza tabi kafa yerinde değil ya sonra imamın kayığı

sonra görürsün faydayı damarları genişleyicem diye kandolşımını hızlandırıcam diye o kan hiç dolaşamaz hale gelir

tarihinde sadeceta tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Yukarıdaki postta şarabın damar sertliği üzerine olan çok olumlu etkisi açıkça görülmektedir... Burada kanıtlanan bir diğer şey de sadece şarabın değil içindeki alkolün de ayrıca olumlu etkileri olduğudur... İsteyen olursa bu konuyu daha da açarım... Alkol sağlığa zararlı değil ama aşırı alkol sağlığa zararlıdır... 15 gr Alkol günlük 150 cc şaraba denk gelir...

Kur'an'da bahsedilen fayda tabii ki burada bahsedilen değil ama neşelendirmesi, sakinleştirmesi falan gibi gözle görünen kazançlar olabilir... Nihayetinde dünyayı düz, göğü çatlayabilir cam kubbe sanan, göktaşlarını "şeytanlara atılan taşlar" diye hayal eden 7. yy çöl Araplarının bilgi düzeyinden bahsediyoruz...

Haklısın andromeda ama alkol derken şarabın bu faydalı alkol grubuna dahil olduğunu sanıyorum .Diğer içkiler bu faydalı olan grupta değiller.Buda üzümden gelen bir fayda yanlışsam düzeltiver ..

Yanı pekmezde aynı işlevi görüyor şarapta..Ayrıca üzümçekirdeği extresi çok kuvvetli bir antioksidan..

Sitelerde Paylaş
Haklısın andromeda ama alkol derken şarabın bu faydalı alkol grubuna dahil olduğunu sanıyorum .Diğer içkiler bu faydalı olan grupta değiller.Buda üzümden gelen bir fayda yanlışsam düzeltiver ..

Yanı pekmezde aynı işlevi görüyor şarapta..Ayrıca üzümçekirdeği extresi çok kuvvetli bir antioksidan..

Verdiğim çalışmada alkol dışı şarap ürünlerinin (Non-Alcoholic Wine Products=NAWP) faydası olduğu gösterilmiş ama alkol de olursa (Wine) ciddi ek fayda sağlıyor... Ortadaki fotoğraf bu durumu gösteriyor; en temiz damar yani...

Sitelerde Paylaş

karacigerde yakılan her bir gram alkol için 7.1 kilokalori aciga ciktigina gore. Hergun 15 gram alkolde,hergun 106.5 kilokalori aciga cikiyor..Karaciger yaglanmasinin en belirgin sebebi alkol kullanimi.

Allah adina kesilmemis kuzu eti de haramdir..Alkolun faydali veya zararli olmasi onun haram olmamasi icin bir sebep degildir..

tarihinde pharlap tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Eger hikmet arayacaksaniz;

Alkolun; hayata karsi bir hile yapmak,gunahlara meyilin icraat haline donusmesini kolaylastirmak gibi etkileri cok daha mantiklidir.Devamli icildiginde giderek dozu arttirma geregi hissettiren bir madde oldugu icin de Allah a kul olmak isteyenlere hic kullanilmamasinin emredilmesi cok mantiklidir..

Zaten seytanin kozlarindan oldugu bildirilmis.

Gunumuzde;din saglik icinmis gibi yorumlanmaya calisildigindan dolayi konu bu yerlere geliyor..Bence farkettiginiz noktalar islam a yaklastiginizi gosteriyor :rolleyes:

Sitelerde Paylaş

Bilim, "zararlı" dese böyle konuşmazdınız ama... Bilimsel faydası açığa çıkarılınca şimdi kıvırtmalar başladı; haydi yandan yandan... Bu çalışmayı müslüman biri yapmamış bu arada tabii; çünkü onlar "faydalı mı zararlı mı diye bakmaz olaya, zararını araştırır"; ince nokta da burasıdır... Ön kabullerle bilim olmaz...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...