Jump to content

yüzdeki güneş lekeleri

Recommended Posts

yüzdeki güneş lekeleri için ne yapmalıyız?

tv de bir doctor c vitamini önerdi ve limon nasıl mantarları siyahlaştırmaz yüzede aynı şeyi yapar dedi....

limon suyu ile yüzü ovuşturmak yararlı olur mu?

yoksa sadece gıda olarak almak mı gerek...

ve daha ne tavsiye edebilir siniz?

teşekk

Sitelerde Paylaş

o lekelerden benim omuz, sırt ve bağrımda var az da olsa.. 6 yaşımda oluştu.. sebebinin güneş alerjisi olduğu söylendi, cildiyecim bunun için bana birşey önermedi.. ama lazerle yok edildiğini duydum.. denemedim.. çil fazlı tarzı şeyler kullandım fakat hiçbir etkisi olmadı.. birde duyduğum ve yalnızca aktarlarda satılan arap kızı kremi diye ufak tüp var onu kullandım renklerinde açılma oldu fakat devam etmedim kesin bir etki gösterir mi bilmiyorum.. bilimsel açıklamasını ne yazıkki bilmiyorum.. sevgiler..

Sitelerde Paylaş

ben uzun süre solaryuma girmiştim.

yanık tenli olabilme sevdasındaydım bi zamanlar..yüzümde değil ama kollarımda ve omuz bölgemde bazı lekeler çıkmıştı.

iyi bir dermatoloğa gitmenizi öneririm.çünkü tedavi sonucu güneş lekelerinden kurtuldum.

ama sorun yüzdeki güneş lekeleriyse işiniz zor..çünkü kışın bile en az 25 faktorlü güneş koruyucu kullanmanız gerekebilir.

Sitelerde Paylaş

evet güneş kremi, güneş gözlüğü şapka nefret etmeme rağmen hayatıma girdi.. güneşlenme sevdası son buldu.. 4 e kadar güneşe çıkamıyorum. çıksam bile korunmak zorundayım.. şu an akne tedavimden dolayı belki bir tedaviye başlanmamış olabilir bu tedavinin ardından güneşin yüzümde yaratmış(burun bölgesi) olduğu kılcaldamar sorunu çözülecek lazerle ve sonrasında belki güneşlekelerime de eğilme şansı bulacağım.. offf zor işler bu işler.. :blink:

tv de bir doctor c vitamini önerdi ve limon nasıl mantarları siyahlaştırmaz yüzede aynı şeyi yapar dedi....

ayrıca kolonya bunun için sweetlove ında dediği gibi bir an önce dermatologa görünmelisin.. tvden duyduklarınla yola çıkmamalısın derim çünkü birinin dediğini yarın öbürü yalanlıyor nasılsa.. insan hayatıyla ilgili önemli konularda bile gönül rahatlığıyla atıp tutuyorlar.. tv dediğin şey yalan makinasından başka birşey değildir..

tarihinde hipnozbgcs tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bazı vitaminler ve ilaçlar deriyi güneş ışınlarına karşı duyarlı yapıyor.

Bence C vitamini kullanmayın her ihtimale karşı.

Tetrasiklin sınıfı antibiyotikler de deride lekelere ve hatta dermatitlere neden olabiliyor.

Diğer ilaçlar da bu bağlamda suçlu. Yan etkilerini öğrenmeden kullanmamalısınız.

Sun screen kullanabilirsiniz ama, en emin yöntem yaz kış uzun kollu gömlek ve pantolon giymek..

Sun screen kullanılacaksa en büyük numaralısını denemelisiniz. 50 ve üstü olmalı.

Aşırı güneş ışınlar her zaman zararlıdır.

Kararında kalın. Hiç güneş ışığı olmadan olmaz. Vit D güneş ışınları ile sağlanıyor.

Sitelerde Paylaş

sn haci

30 yaşında ve bayan (cildi ince)

ama bu güne kadar hep güneşlenmiş ve bir sorunu olmamış.

ama geçen yaz gitiğinde oldu....

lekeler: 8-10 tane küçük ben var.ve gölge gibi olurya leke ler çıktı burunun yanlarında

tv deki doctora lönk diye inanmıyorum tabii fikir olsun diye söyledim...aynı doctor bunu hormonlarla ilgili olduğunu ve doğum kontrol hapı alanlar da daha çok görülebilceğini söyledi.

lazer de yine çıkıyor diye duyduk...

dermotoloğa gittik iki krem verdi ama yararı olmadı.leke açıcı verdi..ilaç ismi :tritone .

...teşekkürler

Sitelerde Paylaş
sn haci

30 yaşında ve bayan (cildi ince)

ama bu güne kadar hep güneşlenmiş ve bir sorunu olmamış.

ama geçen yaz gitiğinde oldu....

lekeler: 8-10 tane küçük ben var.ve gölge gibi olurya leke ler çıktı burunun yanlarında

tv deki doctora lönk diye inanmıyorum tabii fikir olsun diye söyledim...aynı doctor bunu hormonlarla ilgili olduğunu ve doğum kontrol hapı alanlar da daha çok görülebilceğini söyledi.

lazer de yine çıkıyor diye duyduk...

dermotoloğa gittik iki krem verdi ama yararı olmadı.leke açıcı verdi..ilaç ismi :tritone .

...teşekkürler

Sevgili Kolonya...

Tanısı uzaktan kolay değil. Ama bana da hormonal olabileceği ve doğum kontrol hapları ile ilgili olabileceğini düşündürdü.

Bazan hamileliklerde görülebilir. Hatta sıklıkla görülür.

Güneşe maruz kalmamaya çalışın. Sun screen kullanın..

Bunların dışında şimdilik başka ilaç tavsiye edemem.

Çünkü tanısını bile doğru koyduğuma emin değilim.

Tritone ABD'de başka bir marka ile satılıyor olabilir. PDR'da bulamadım. İçeriğini bilmiyorum.

Yazarsanız belki yorum yapabilirim.

Sitelerde Paylaş

sn hacı,

kolonyanın kullandığı kremi ben de kullandım

tritone ya da şu andaki ismiyle unitone 4 içeriği hidrokinon kojik asit ve vit c dir

uzun süreli kullanımda cevap veren bir krem şayet güneşten korunabiliyorsanız

ama ben sabırlı bir insan olmadığım için kremi uzun süre kullanmak yerine lazer tedaviyi seçtim

medlite c6 lazer sistemi ile güneşin sebep olduğu çillerden kurtuldum.

ama kolonyanın yüz bölgesi söz konusu olduğu için daha dikkatli olması gerekir.

siz daha iyi bilisiniz ama tritone kullanımı ve sun screen 45 ile birlikte yeterli olabilir

Sitelerde Paylaş

Bu ilacın benzeri ABD'de Tri-Luma

Formülü biraz farklı. Hidrokinonla birlikte steroid ve retinoid içeriyor.

Pigmentasyonu azaltıyor. Veya yok ediyor.

Uzun vadede kullanılmıyor. İntermittant yani ara ara kullanılmasına izin veriliyor.

Ve daha çok yüzün malezma'sında kullanılıyor. Yani hormonlara bağlı olarak ortaya çıkan deri pigmentasyonunda kullanılıyor.

Güneşe maruz kalmamaya ve sun screen kullanmaya itina göstermek gerekiyor.

Bazı yan etkileri var. Onlara dikkat etmek gerekiyor.

Başka retinoidli preparatlar da var.. Onlar da denenebilir.

Sitelerde Paylaş
Bu ilacın benzeri ABD'de Tri-Luma

Formülü biraz farklı. Hidrokinonla birlikte steroid ve retinoid içeriyor.

Pigmentasyonu azaltıyor. Veya yok ediyor.

Uzun vadede kullanılmıyor. İntermittant yani ara ara kullanılmasına izin veriliyor.

Ve daha çok yüzün malezma'sında kullanılıyor. Yani hormonlara bağlı olarak ortaya çıkan deri pigmentasyonunda kullanılıyor.

Güneşe maruz kalmamaya ve sun screen kullanmaya itina göstermek gerekiyor.

Bazı yan etkileri var. Onlara dikkat etmek gerekiyor.

Başka retinoidli preparatlar da var.. Onlar da denenebilir.

güneş yanıklarında pigmentasyonu baskılayan ilaç kullanmak ne kadar faydalı bilemem. tritone içerini bilmiyorum ama içinde sadece baskılayıcı maddeler yoktur gibi geldi bana...Glycolic acid, strik asit gibi cilt yenileyiciler katılıyordur mutlaka... yalnız bu maddeler cildi inceltir bu yüzden bunula beraber güneş kremi kullanmakta fayda var...

Sitelerde Paylaş
güneş yanıklarında pigmentasyonu baskılayan ilaç kullanmak ne kadar faydalı bilemem. tritone içerini bilmiyorum ama içinde sadece baskılayıcı maddeler yoktur gibi geldi bana...Glycolic acid, strik asit gibi cilt yenileyiciler katılıyordur mutlaka... yalnız bu maddeler cildi inceltir bu yüzden bunula beraber güneş kremi kullanmakta fayda var...

Bunlar güneş yanığı değil..

Fotosensitizasyon. Yani güneş ışınlarna olan aşırı reaksiyon.

Tedavileri güneş yanıklarından çok farklı.

Sitelerde Paylaş

Benim bildiğim avrupada hydrochinon içeren ilaçların satılması yasak. Abd de kullanması şartırttı doğrusu... michael jackson hydrochinon kullandığını düşünürsek etkilerini ne sonuçlara dönüşebileceğini biliyoruz. Güneş yanığı konusunda haklısınız. güneş lekelerinde hydrochinon ne alaka diye belirtmek istemiştim...

Sitelerde Paylaş
Benim bildiğim avrupada hydrochinon içeren ilaçların satılması yasak. Abd de kullanması şartırttı doğrusu... michael jackson hydrochinon kullandığını düşünürsek etkilerini ne sonuçlara dönüşebileceğini biliyoruz. Güneş yanığı konusunda haklısınız. güneş lekelerinde hydrochinon ne alaka diye belirtmek istemiştim...

Avrupada yasak olması da bana ilginç geldi. Her Avrupa ülkesinde yasak değildir herhalde.

Sitelerde Paylaş

Hydroquinone and its analogues in dermatology - a potential health risk.

Cosmetic Commentary

Journal of Cosmetic Dermatology. 4(2):55-59, June 2005.

Westerhof, W 1,2; Kooyers, T J 1,3

Abstract:

Summary: Hydroquinone has been used for decades as a skin lightening agent. Since January 1, 2001, its use in cosmetics has been banned. This ban is as a result of mid-term effects such as leukoderma-en-confetti/occupational vitiligo and exogenous ochronosis. However, a recent literature search on hydroquinone as a skin lightening agent suggests that possible long-term effects such as carcinogenesis may be expected as well.

Metabolites of hydroquinone formed in the liver, e.g., p-benzoquinone and glutathione conjugates of hydroquinone, are mainly responsible for this. In the bone marrow, hydroquinone is oxidized into p-benzoquinone because of the high myeloperoxidase activity. Topically applied hydroquinone-containing creams may give rise to accumulation of these compounds, which can cause DNA damage and mutations. They also have the capability to disrupt protective mechanisms, whereby they facilitate further development of cancer. In the bone marrow, long-term effects such as aplastic anemia and acute myeloid leukemias may occur. Most of the evidence stems from research on benzene toxicity, which appears to arise via its metabolite hydroquinone.

There is no report yet demonstrating carcinogenesis resulting from the application of hydroquinone-containing creams. However doctors should be aware of these potential health risks which were up until now disregarded

Sitelerde Paylaş

Bu tür yayınlar her ilaç için söz konusudur.

Yeterince bilimsel bir makale değil. Çünkü double blind bir çalışma değil.

İddiaları doğru olabilir. Ama olmayabilir de..

Aspartam için yapılan suçlamalar daha da ağırdır.

Ama hiç birinin doğruluğu saptanmamıştır.

Ayrıca deri kanserleri açık deride daha sık görülürler.

Hidrokinon deriyi beyazlaştırınca kansere olan eğilim de artmaktadır.

Bu makale beni tatmin etmedi.

İntermittan olarak (ara ara) kullanılan hidrokinonun zararlı olduğunu sanmıyorum.

Kaldı ki her ilacın yarar-risk profili vardır. Ona sadık kalınırsa, en tehlikeli zehirleri bile ilaç olarak kullanmak mümkündür.

Nitekim en tehlikeli zehirler, striknin ve arsenik ilaç olarak kullanılmışlardır.

Strikninin iştah açıcı etkisi vardır. Arsenik ise penisilinin keşfinden önce sifilize karşı başarı ile kullanılmıştır.

Anti kanser ilaçların tümün potent zehirlerdir.

Bazı romatoid artrit ve immün hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlarda son derece toksik olabilirler.

Sitelerde Paylaş

FDA Proposes Hydroquinone Ban

Medical Author: Melissa Conrad Stoppler, MD

Medical Editor: Jay W. Marks, MD

On August 29, 2006, the U.S. Food and Drug Administration (FDA) proposed a ban on over-the-counter sales of cosmetic products containing hydroquinone, a skin-bleaching (lightening) ingredient. According to the FDA, approximately 65 companies sell over 200 different types of skin-lightening products containing hydroquinone in the U.S. Currently, products that contain up to 2 percent hydroquinone may be sold in the U.S. without a prescription, and prescription skin-lightening products may contain up to 4 percent hydroquinone. Examples of prescription products containing hydroquinone are Lustra, Tri-Luma, and EpiQuin Micro.

Hydroquinone products are popular for their skin-lightening properties in Asian and African cosmetics markets. In the U.S., they also are marketed for reducing age spots and blemishes.

The reason cited for the proposed ban is that studies in rodents show "some evidence" that hydroquinone may act as a carcinogen or cancer-causing chemical, although its cancer-causing properties have yet to be proved in humans. Hydroquinone also has been linked with the medical condition known as ochronosis in which the skin becomes dark and thick. Dome-shaped yellowish spots and grayish-brown spots also are observed in ochronosis among black women and men in South Africa, Britain, and the U.S. Ochronosis has been observed in conjunction with hydroquinone use even in persons who have used hydroquinone-containing cosmetics for a short time. Some studies also report abnormal function of the adrenal glands and high levels of mercury in people who have used hydroquinone-containing cosmetics. For these reasons, hydroquinone has already been banned in Japan, the European Union, and Australia.

Any skin-lightening products containing hydroquinone would be considered new drugs, according to the proposed FDA regulations. The products would require FDA approval before being sold to the public and would only be available with a doctor's prescription.

Following the proposed ban, a four-month comment period is in effect regarding the proposed changes in regulations during which time physicians, skin care companies, and consumers may voice their opinions and concerns about the proposed ban. It is not yet known if and when the proposed ban would take effect.

Reference: Federal Register: August 29, 2006 (Volume 71, Number 167)

Proposed Rules, Page 51146-51155.

Sitelerde Paylaş

Bu da dedikodu mahiyetinde bir yazı Empyrium kardeşim.

Ortada somut bir delil yok...

FDA eski ilaçlar için grandfather yasasına göre, yeni ilaçlardan istediği sıkı standardı istemiyor.

Hidrokinon eski bir ilaç. Bu konuda yeni bir araştırma yapmanın zamanı geldi.

Hidrokinonun yan etkilerini bilimsel olarak tartışan bir makale yoksa, bu delillerle hidrokinonun yasaklanması mümkün değil.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...