Jump to content

Worlds Collide-Immanuel Velikovsky

Recommended Posts

İlk olarak kitabın bir pdf'sini bulmam mümkün müdür acaba?

İkincisi bu kulağa çok fantastik gelen fakat yer yer tutarlılık da gösteren fikir hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bilmeyen için kısa özet geçecek olursak:

Velikovsky Venüs'ün güneş sistemindeki bir kuyruklu yıldız olduğunu, dünyaya yakın geçiş yaptığı sırada dünya ekseninde bir eğilme yarattığını, bir takım felaketlere yol açtığını, kendisinin de yörüngeden çıkarak güneş etrafındaki şu anki yörüngesine oturduğunu söylüyor.

Venüs gezegeninin atmosfer bileşenleri ile kuyruklu yıldızların etrafındaki gazların benzerliği ile savlarını doğrulamaya çalışıyor. Üstelik bu olayın 6-7 bin yıl önce gerçekleştiğini ve o günün medeniyetlerine ait yazıların bu kozmik felaketi tarif ettiğini söylüyor.

Sizce böyle bir olay gerçekleşmiş olabilir mi? Bu tip bir yakın geçişin dünya üzerindeki etkileri neler olabilir?

Sitelerde Paylaş

Teşekkürler hacı. Kaynaklara göz atmaya çalışacağım fakat kitabı ingilizce olarak satın alırsam bir elde sözlükle iki üç aydan evvel bitiremem herhalde. :)

Konuyla ilgili türkçe sitelerde araştırma yaptım fakat genelde "worlds collide" kelimelerini aratınca rock gruplarının albümleri ile karşılaşıyorum.

Sitelerde Paylaş

Venüsya da Çoban Yıldızı, Güneş sisteminde, Güneşe uzaklık bakımından ikinci sıradaki gezegen. Ayrıca Zühre, , Roma Astrolojisi'nde Lucifer isimleriyle bilinir. Eski Roma tanrıçası Venüs (Eski Yunan Mitolojisi'nde Afrodit) adını bu gezegenden almıştır. Halk arasında Çolpan veya Çoban Yıldızı olarak da bilinir. Kendi ekseni etrafında, Güneş sistemindeki diğer tüm gezegenlerin aksi istikamette döner. Venüs saat yönünde dönen tek gezegendir.

Büyüklüğü açısından Dünya ile benzerlik gösterdiğinden Dünya ile kardeş gezegen olarak da bilinmektedir. Gökyüzünde Güneş'e yakın konumda bulunduğundan ve yörüngesi Dünya'nınkine göre Güneş'e daha yakın olduğundan yeryüzünden sadece Güneş doğmadan önce veya battıktan sonra görülebilir. Bu yüzden Venüs Akşam Yıldızı, Sabah Yıldızı veya Tan Yıldızı olarak da isimlendirilir. Bir diğer adı da 'Çoban yıldızı'dır. Görülebildiği zamanlar, gökyüzündeki en parlak cisim olarak dikkat çeker.

Kaynak:Vikipedi

Venüsün ters dönen tek gezegen olması da zaten çok düşündürücü.

Sitelerde Paylaş
Teşekkürler hacı. Kaynaklara göz atmaya çalışacağım fakat kitabı ingilizce olarak satın alırsam bir elde sözlükle iki üç aydan evvel bitiremem herhalde. :)

Konuyla ilgili türkçe sitelerde araştırma yaptım fakat genelde "worlds collide" kelimelerini aratınca rock gruplarının albümleri ile karşılaşıyorum.

Kitabın doğru ismi Worlds in Collision.

Türkçeye çevrilmişse eğer, sahaflarda bulabilirsin. İngilizcesinin bile baskısı yok, bulunabilenler hep ikinci el.

Yoksa oturup İngilizce öğreneceksin. Sözlükle kitabı çözmek fena bir fikir değil, hele de bu internet devrinde öyle kırk saat sayfalarla cebelleşip aramak taramak derdi de yok, sürü sepet online sözlük var.

Velikovski'nin teorilerinde bazıları mantıklı, ancak bilimsel olarak kanıtlanması mümkün değildir. Bir de amcanın işine gelmeyen kanıtları örtbas etmek gibi gayet fena bir huyu vardır. Kendi teorilerini desteklemeyen kanıtları yok sayar. Oku ama çok fazla da ciddiye alma, iddia edilenleri iyice araştır.

Sitelerde Paylaş

Albümler nasıl ?

selamlar crow bu arada.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...